over de koude klaagde. Den volgenden morgen kon de scheepsjongen hem met wakker krijgen, en bleek het weldra dat hij dood was. Op de tafel in zijn hut voud men een test met uitgebrande kolen. De dood was volgens verklaring van een dokter toe te schrijven aan verstikking. Daarmee stemde ook overeen de uitspraak van den coroner en de jury die de volgens de wet verplichte lijkschouwing hielden. Het lijk werd daarna weer aan boord van de Am- stelslroom gebracht, ten einde het naar Am sterdam te vervoeren, waar de familie van den overledene woont. Dit stoomschip is gisterenmorgen te Amsterdam aangekomen. Op Donderdag den I8den Maart a. s., des namiddags 3 uur, zal dr. D. E. J. Völter zijn hoogleeraarsambt aan het Evan gelisch Luthersch seminarie te Amsterdam tegelijk met dat aan de aldaar gevestigde universiteit, openlijk aanvaarden door het uitspreken eener redevoering in de groote gehoorzaal van Felix Meritis, Keizersgracht te Amsterdam. De stoomboot van Leiden naar Ara- sterdam had Zaterdagmorgen op het Brase- mermeer zooveel moeite om door het ijs te breken, dat zij twee uur te laat op hare bestemming aankwam. Uit Amsterdam wordt aan de N. B. C gemeld: In en om het Volkspark was het gisteren rustig. Volgens een geschreven aan plakbiljet aan den ingang wordt binnen een congres gehouden, waaraan 23 personen deelnemen, vermoedelijk om te beraadslagen wat nu te doen is. Het resultaat zal heden wel bekend worden. Tegen den persoon die Zaterdag opruiende woorden bezigde en tegen 5 anderen, die Donderdag telhouten uitdeelden, is proces verbaal opgemaakt. Dat de zeemeeuwen thans zoo talrijk te Amsterdam waar ze hun slag kunnen slaan niet werkeloos blijven, bleek Vrijdag op de Heerengracht. Een botboer, die aldaar zijne koopwaar, spiering, aan den man trachtte te brengen, schelde o. a. ook aan een huis met hooge sloep, en lette inmiddels niet op zijn be neden op straat staanden wagen. De zee meeuwen echter wel, want toen hij beneden kwam om zijn aangeprezen koopwaar te halen, hadden zij den wagen inmiddels leegge plunderd. (N. v. d. D.) In het U. D. wordt door den heer P. Janssonius, onder het noodige voorbe houd, het volgende medegedeeld: yEr loopt nl te Nieuwediep een gerucht, dat schipbreukelingen van het stoomschip Koning der Nederlandenvier jaren geleden vergaan, op de Oostkust van Afrika zijn terecht gekomen en daar door de negers als slaven worden gevangengehouden. Men ver haalt verder dat één persoon ontsnapt en op de terugreis naar Nederland is. Bij de stoom vaart-maatschappij Nederland is echter nog niets officieel bekend." Men meldt uit Nieuwediep, dd. 13 MaartDe stoom booten Leeuwarden II en Adèfe, welke wegens het vele ijs op de Zuiderzee alhier hebben overwinterd, zijn heden naar Harlingen vertrokken, terwijl de stoomboot Leeuwarden I van daar aan kwam. Het vaarwater van hier naar Har lingen is thans vrij van ijs, doch alle droogten zijn nog met groote ijsvelden bezet. De heer Kooland hoofd der openbare school te Dorst, (N-B) die Maandagjl. na in een herberg een glas bier te hebben ge dronken, door een persoon gevolgd werd, die hem met een steen twee hevige slagen in het aangezicht toebracht, zoodat het bloed met stioomen uit neus en mond vloeide, is nog steeds bedlegerig. De dader, zekere A. Brox, inoet sedert lang een wrok tegen den onderwijzer hebben gekoesterd. Hij ver keerde in de mecning dat het den heer R. te wijten is, dat zijn zoon, dio vroeger organist in de kerk te Dorst was, die be trekking aan een ander moest afstaan. De 20-jarige zich noemende graaf Ivan la Cante de Brudowski, student te Parijs, die de vorige week uit Tilburg over de grenzen is gebracht, bevindt zich weder al daar en heeft zijn intrek in een hotel ge nomen. Hij schijnt thans genoegzaam van geld te zijn voorzien en maakt uitstapjes in de omstreken. Op 31 December 1885 waren te Til burg in werking 108 fabrieken, waarin van stoomwerktuigen werd gebruik gemaakt; daaronder waren 62 wollenslotfenfabrieken 6 wollenrtoffenververijen; 9 wolwasscherijen; 4 meelfabrieken, en 10 tot het vervaardigen en herstellen van stoomwerktuigen. GR1 VENIIAGE. Door Z. M. is aanjhr. mr. J. Van Doom, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend als subs, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Middelburg, en is be- noemd tot subs, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Middelburg, jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arr. Middelburg, voor de kantons Middelburg en Goes, ter standplaats Middelburg; tot rechter in de arr.-rechtbank te Utrecht, mr. F. A. Van Leeuwenthans rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar, en tot eersten klerk bij het parket van den procureur-generaal bij den hoogen raad der Nederlanden, mr. P. II. Smits, advocaat te 's Gravenhagetevens werkzaam op gemeld parket. Door Z. M. is de luit. ter zee 1ste kl. R. De Vidal de St. Germain, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, en bevorderd: tot kapitein-luit. ter zeede luitt. lste ki. W. M. E. Bervoets en YV. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal; tot luitt. ter zee lste kl. de luitt. ter zee 2de kl. J. P. Van RossumF. M. A. Mathon en D. A. Kraijen- hoff van de Leur. De minister van oorlog zal op 18 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ËNG£LAND. In een Zaterdag gehouden kabinets raad, die drie uren duurde, werd beraad slaagd over het door den heer Gladstone ontworpen stelsel tot regeling der lersche quaestie. De bijeenkomst werd ten slotte verdaagd. Te Hackney (Londen) had Zaterdag eene meeting plaats van verscheidene duizenden werkeloozen, waarbij door de leiders dei- socialisten heftige redevoeringen gehouden en roode vlaggen werden vertoond. Eene sterke politiemacht, zoowel bereden als te voet, droeg zorg dat de orde bleef gehand haafd. De benoeming van sir Charles Warron tot chef der Londensche politie heeft zoo bericht men aan de Iyi dependance eenige sensatie veroorzaakt, daar het alge meen als hoogst waarschijnlijk werd be schouwd dat deze betrekking aan den heer Malcolm Wood, hoofd der politie te Man chester, xou worden opgedragen. Sir Charles Warren lieeft, gelijk men weet, eenigen tijd aan de Kaap doorge bracht en, naar men zegt, veel bijged.-agen tot het herstel der orde op de grenzen van de Transvaal en van Bechuanaland. Daarna werd hij plotseling door het kabinet-Salisbury teruggeroepen en het ministerie-Gladsione schijnt hem thans eenige vergoeding te heb ben willen schenken door de benoeming tot chef der politie in de hoofdstad, op eene bezoldiging van 2100 M 'sjaars. FRAN KR IJ K. In de kamer van afgevaardigden) heeft Zaterdag de minister Sarrien een afkeurend oordeel uitgesproken over de ondersteuning, door sommige gemeenteraden toegekend aan de werkstakers te Decazeville. Op deze be sluiten valt echter niet terug te koincn, en de rpgeering kan ze niet vernietigen. De heer Baïiiaut, minister van openbare werken heeft zich bereid verklaard een ontwerp tot wijziging der mijnwetgeving in te dienen. De kamer verwierp met 256 tegen 226 stemmen eene motie van vertrouwen, die door de regeering was goedgekeurd. De kamer heeft, na achtereenvolgens zeven motiën van orde te hebben verworpen, hare zittingen verdaagd tot Maandag, en zal als dan het debat ten einde brengen. De ministerraad heeft Zaterdag de begrooting goedgekeurd, die morgen aan de kamer zal voorgelegd worden, in alge meene trekken komt het op het volgende neder. Het buitengewone budget is opge heven en de publieke werken en koloniale uitgaven worden op het gewone budget ge steld, waarop aanmerkelijke bezuinigingen zijn aangebracht. Er wordt voorgesteld con versie in 3 pCts. perpetuecle schuld van de op korten termijn vervallende obligatiën met inbegrip van die, welke op het budget van 1886 voorkwamen; aflossing van een be langrijk deel der vlottende schuld door middel van eene uitgifte van 3 pCts. per- petueele schuld. Om de uitbreiding der vlottende schuld in de toekomst te vermij den, wordt eene herziening voorgesteld van de belasting op dranken, opheffing van de uitoefening en het recht van vergunning, wederinvoering der belasting op alkoholi>che dranken. Er is geen sprake van conversie der 4J noch die der 4 pCts. rente. De regeering heeft besloten tot uit gifte eener leening ten bedrage van een milliard, voor de consolidatie van 618 mil- lioenen obligatiën (aflosbaar in 6 jaren) en het intrekken van vlottende schuld. De Temps deelt mede dat van de leening van 1 milliard, die de regeering wenscht aan te gaan, 618 millioen zal moeten mzz o ~wlj /m raair r■n- dienen tot intrekking der obligatiën, aflos baar op korten termijn, en 382 millioen tot consolidatie der vlottende schuld. De uit gifte zal waarschijnlijk geschieden in den loop van April. Het recht op gedistilleerd zal worden verhoogd van 156 op 215frcs waardoor eene vermeerdering der ontvang sten met 75 millioen zou worden ver kregen. De commissie, benoemd tot het op maken van een ontwerp tot stichting van een internationaal hospitaal te Parijs, ten behoeve van personen die door dolle honden zijn gebeten en volgens de methode van Pasteur behandeld wenschen te worden, heeft jl. Vrijdag hare eerste vergadering gehouden. Er werd al dadelijk voor aanzienlijke be dragen ingeteekeiul; zoo b. v. de Fransclie Bank 40,000 fr.de Académie 2000 fr. de Académie des inscriptions 10,000 fr. Cercle du Louvre 4000 fr. De toestand van Jules Veme is nog niet volkomen geruststellend. Ofschoon de wond niet ernstig is, zijn de geneesheeren er nog niet in geslaagd om den kogel te ver wijderen. Vier doctoren hebben hiervoor een operatie verricht, maar achten het niet raadzaam den kogel, die in het scheenbeen was gedrongen, weg te nemen. Zij vreesden voor de gevolgen dezer operatie en bepaalden zich daarom tot het aanbrengen van een buisje, waardoor, gelijk zij hopen, de kogel allengs vanzelf er uit zal rollen, wanneer het been in een bepaalden stand wordt ge plaatst. De operatie duurde bijna een uur, gedurende welken tijd de patiënt onder den invloed van chloroform werd gehouden. De neef van den schrijver, die hem de wond toebracht, zal eerstdaags naar een krank zinnigengesticht worden vervoerd. PORTUGAL. Het huwelijk van den hertog van Bra- ganza zal den 15den Mei te Lissabon wor den voltrokken. DUITSCHLAND. De eerste vier artikelen van het voorstel- Lenzinann c. s.tot toekenning van schade vergoeding aan onschuldig veroordeeldeu, zijn door deu rijksdag aangenomen. ZWEDEN. De rijksdag heeft Zaterdag in ver- eenigde zitting het ontwerp tot heffing van invoerrechten op granen, met 181 tegen 164 stemmen verworpen. EGYPTE. Naar men verneemt, heeft lord Rose- bery aan sir Henry Drummond YVollf in- structiën gezonden om het bezettingsleger met zes regimenten te doen verminderen en voor te stellen dat de Engelsche troepen zich naar Assoean, de Egyptische naar YVady Haifa zullen terugtrekken. Sir Henry Drum mond Wolft' zou hieromtrent met Aioekhtar l'acha in nadere onderhandeling treden. Uit Soeakim, wordt gemeld: Eene af- deeling fourrageurs, versterkt met 273 man bevriende Arabische troepen, heeft Zaterdag het Kamp van den vijand in de vallei van Uasbeen overrompeld en 15 kameelen buit gemaakt. De vijand, 11a zijn krachten te hebben geconcentreerd, dreef de fourrageurs terug in de richting van Soeakim; dezen echter, gesteund door eene afdeeling bereden infanterie, sloeg den vijand op de vlucht en achtervolgde hem tot in de nabijheid van llasheen. De opstandelingen verluien 3U man aan doodende fourrageurs leden slechts lichte verliezen. AMERIKA. Alen beweert dat de beheerders van den Aiissouri-Pacific-spoorweg in onderhan deling zijn getreden met liet comité der //Knights of Labour", zoodat er veel kans bestaat, dat de werkstaking weldra zal zijn geëindigd. De van den archipel van Nieuw-Brit- tanje aangekomen stoomboot Golden Bale rapporteerde, dat op het eiland Lesowa twee Engelsche kooplieden, Campbell en Carr, door de inboorlingen vermoord zijn. Zij vuurden op de Golden Bate en namen bezit van het Coprastation te Nenuk op genoemd eiland. PER TELEGRAAF. WEENEN, 15 Maart. De minister van handel, baron Pino, heeft zijn ontslag ge nomen. WIESBADEN, 15 Alaart. Hedennacht om 12 28 is hier een hevige stoot eener aardbeving gevoeld. NEW—YORK, 15 Alaart. De stoomboot Oregon van de Cunard-lijn leed gisteren middag 11a een aanvaring schipbreuk bij Foreland. Alle opvarenden werden gered en aan boord gebracht van de stoomboot Fulda van de Nord-Deutsche Lloyd. Het gerucht loopt dat de aanvaring geschiedde met de Fulda. Bijzonderheden ontbreken. LONDEN, 15 Maart. Zaterdagavond i« een ministerraad gehouden, waarin Gladstone de hoofdtrekken van zijn plan tot oplossing der lersche quaestie mededeelde. Over den inhoud van het plan zijn verschillende, nog niet bevestigde geruchten in omloop, welke echter hierin overeenstemmen, dat de op- richting van een Iersch parlement en ont eigening van de landen der groote grond eigenaars wordt beoogd. PARIJS, 15 Maart. Saïd-Pacha was het met den Russischen gezant Nelidoff en den Oostenrijkschen gezant baron Calice reed» eens geworden over den vorm van het pro tocol der Turksch-Bulgaarsche overeenkomst, toen het bericht kwam dat vorst Alexander van Bulgarije zijn verklaring herripp en eischte zonder bepaling van termijn betreffende de herbenoeming tot gouverneur van Oost Rumelië benoemd te worden. De mogend heden wenden te Sofia huu invloed aan om den vorst van dit besluit te doen terug komen. LONDEN, 15 Alaart. (Part tel.D.v.N.) De heer Parnell heeft zijne aanhangers in Ulster dringend verzocht, alle liemonstratiën op straat op St. Patricksdag (17 Maart; St. Patrick is, gelijk inen weet, de schuts patroon van Ierland) na te laten, teneinde niet de Orangisten te verbitteren. Dit is een bewijs, dat Parnell den heer Gladstone wil helpen, het koste wat het wil. PARIJS, 15 Alaart. (Part. tel. D.v.N.) Dezen nacht werd te Granada eene aard- schudding gevoeld, die zeven seconden duurde; de inwoners vluchtten uit hunne huizenniemand werd gedood. BERLIJN, 15 Alaart. Het ontwerp be treffende den aanleg van een kanaal van Dortmund naar den Beneden-Eem» en de binnenhaven van Emden, is bij den land dag ingediend. De kosten worden geraamd op 58,400 000 Alark. Alet den aanleg zal eerst een aanvang worden gemaakt, zoodra de daarvoor be- noodigde gronden door belanghebbenden zon der vergoeding beschikbaar zullen zijn ge steld of de terugbetaling der kosten zal zijn gewaarborgd. Door Curatoren van het Stolpiaansch Le gaat aan de Rijks-Universiteit te Leiden is de volgende prijsvraag uitgeschreven, om beantwooid te worden vóór 1 Oct. 1887: //Wat leert de ervaring ten aanzien van z/de erfelijkheid van zedelijke hoedanigheden, //en welke gevolgtrekkingen heeft de weten schap van het zedelijk leven daaruit af te leiden?" De prijs voor de goedgekeurde verhande ling is de medaille ter waarde van f 250, en f 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheeld som in geld. De verhandelingen moeten, in de Latijn- sche of Nederlandsche taal geschreven, met eene spreuk geteekend, en met bijvoeging van een gesloten billet, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft, en waarin naam en adres des schrijvers zijn opgegeven, vrachtvrij, vóór 1 Oct. 1887, gezonden worden aan den hoogleeraar L. W. E. Rauwenhoff, president-curator van het legaat. LAATSTE BERICHTEN. Bij de discussie over het zalratractaat in de heden g houden zitting van de tweede kamer, werd het verdedigd door de hh. Brantsen, Beelaerts, llaffmans en den mi nister Van Karnebeek, die betoogden dat daardoor de zalm in den geheelen Rijn zou vei meerderen wat allereerst ten bate van Nederland zou komen. Het tractaat berust op de algemeen als waar erkende weten schappelijke stellingen en zal de verhouding met Uuitschland bevorderen. Op de Boven in aas en de Oosterschelde is het tractaat niet toepasselijk. liet tractaat dat 1 Juni in werking treedt is aangenomen met 50 tegen 12 stemmen. Naar wij vernemen komt voor de be trekking van gezantschapsraad te Parijs, opengevallen door het optreden van den heer Ruyssenaers als zaakgelastigde te Lis sabon, in aanmerking jhr. mr. Van YVeede, thans secretaris van legatie le klasse, te Berlijn. De voorloopig vastgestelde kiezerslijs ten te 's llage wijzen aan 2724 kieze.svoor leden van de tweede kamer der staten ge neraal, 2704- kiezers voor leden der Pro vinciale staten en 4623 kiezers voor leden van den gemeenteraad. 1111. AIM. de koning en koningin ontvingen hedennamiddag ten paleize een afscheidsbezoek van II. K. H. de kroon prinses van Zweden, daartoe tegen 3 ure per Holl. spoor uit Amsterdam, alwaar zij sedert eenigen tijd verbluft, met gevolg in

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2