NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en AB08! WEWIEfilT: Maandag 15 Maart 1886. N°. 62. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Ilerlialingsoiidei'wijs. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 199e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien arl. 3 der Verordening van den 12 Januari 1S82, lot regeling van hel llerlialings- onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeente- blad no. 11;) Brengen Ier kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor liet He rha linksonder wijs zal plaats hebben van den löen lol en mei den 20en Maait a. s.voor meisjes it. het Schoollokaal in de Van der WeiTslrual, voor jongens in dal aan de Korte Mare, telken dage des namiddags van Keven tol aent uren. Tut bet llerlialmgsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die vei kregen hebben hel ge tuigschrift, bedoeld bij art. 18 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge mcenleblad 1881 no. 4); 2o. zy, die bij een ar te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereisclilen te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIM', Secretaris. Leiden, 11 Maart 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Wet van 28 Juni 1881 Staats blad no. 102) tol herziening van de artikelen 264,285 en 266 der gemeentewet; Brengen ter algemeene kennis, dat hel 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1885. in afschrift gedu rende vijf maanden op de Secretarie der gemeente (financieels afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegilen dal elke aangeslagene binnen drie maanden na de uit reiking van hel aanslagbiljet tegen zijnen aan slag bezwaren bij vei zoekschrillop ongeze geld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededcelmg, van 's raads beslis sing by de Gedeputeerde Malen dezer provincie in beroep kan komen, wordende levens de ver plichting tot het betalen van den aanslag door liet indienen van bezwaren en bel instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 13 Maart 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag, den 18 Maart a. s., waarin o. m. aan de orde zullen worden ge- sleld de installatie der nieuwe leden en liet voorstel betrekkelijk het archief. STA US NIEUWS. Hier ter stede is deze week uit de leden der verschillende besturen van de werkliedenvereenigingen een Bestuurdersbond gevormd. Eene commissie van bestuurs leden had de vereenigingen uitgenoodigd om op eene vergadering zich te doen vertegen woordigen, om eene Vereeniging van Be stuursleden op te richten om meer samen werking te krijgen. De heer Kouw, voorzitter dier commissie, opende de vergadering en wees er op, wat door samenwerking al niet tot stand kon komen op het gebied van coöperatie, en ook van meer andere zaken, welke den werkman nuttig kunnen zijn. Ook toonde hij aan, dat het te wenschen ware, dat de goedgezinde werklui zich meer aaneensloten want, zei hij: „men zou veel meer kracht bezitten tegenover dengenen, die met kwis tige hand onder de werklui de lust tot revolutie aanwakkeren, om zoodoende dat gene, wat ons dierbaar is, uit de maat schappij te verbannen: nl. //God, eigendom en familieleven." Na eene breedvoerige discussie en de in stemming van bijkans allen met het doel, richtte men een Bondsbestuur op, waarvoor op verzoek der aanwezigen de commissie van oproeping, als voorloopig bestuur zou optreden. HEI. commissarissen der Spaarbank, opgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenheb ben verslag uitgebracht omtrent den toestand dier instelling over het boekjaar 1S85. Wij ontleenen daaraan het volgende: dat aan den boekhouder, den heer A. De Mare, die meer dan 60 jaren in die betrekking werkzaam was, eervol ontslag werd verleend; dat het bedrag der inlagen was f 525509.83 (in 1881 f 542451.55); dat der terugbetalingen f 647248.32} (in 1884 f 397716.23»); het kapitaal aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar bedroeg f 1331116.76(in 1884 f 1404175.96}). De bezittingen van het hoofdkapitaal be stonden aan het einde van het boekjaar in: hypotheken f 967590, beleeningen en pro- longatiën f 191700, rentegevende landschuld en binnenlandsche leeningen f 133438, rente te goed f 2074.07, contante in kas f 39613,49, totaal f 1,339,415.56. Het reservefonds bedroef f 89037.55. Het aantal inlagen heeft bedragen 12237, het aantal terugbetalingen 6549als nieuwe inleggers werden ingeschreven 1336; de hoogste inleg in ééne zitting was f 1810409J (in 1884 f 25751.76}); de laagste inleg in ééne zitting was f 258.41 (in 1884 f 197.62); het getal afgeloste boekjes was 1475; het aantal inleggers aan het einde van het boek jaar bedroeg 7566; het gemiddeld kapitaal van eiken inlegger verschuldigd bedroeg f 175.93. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 46 tot 75 volwassen personen en 14 tot 25 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van roodvonk aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte, geene. JISNESLOfDSCHE BERICHTEN. De opbrengst van 's rijks middelen over de eerste twee maanden van 1886 is ƒ13.763.869.35tegen 13.239.931.61} in gelijk tijdvak van 1885. Het T2f der raming is ƒ17 692.035.76. De St.-Ct. bevat een uittreksel uit het verslag der commissie, in 1885 belast met het afnemen der examens in de Hoogduitsche taal, middelbaar onderwijs, naar aanleiding van het koninklijk besluit van 9 Augustus 1879 Staatsblad n°. 149). De heeren BahlmannBrouwers, Haff- mans, Reuther en Vermeulen hebben op de voordracht tot wijziging der Indische tariefwet een amendement voorgedragen strekkende om de goederen die van elders dan uit Nederland in Indië ten verbruik worden ingevoerd, met het dubbele recht te belasten dan van de artikelen uit het moederland woiden geheventenzij voorzien van een bewijs vau Nederlandschen oorsprong of bewetking. De voorstellers gronden hun amendement op de verandering sedert 1872 der econo mische verhoudingen tusschen de Staten van Europa in het algemeen en tusschen moe derland en koloniën in het bijzonder. Zij wenschen de Nederlandsche industrie in onze eigen koloniën schadeloos te stellen voor het ontnemen van belangrijke débouchés in het buitenland vooral nu de koloniën een lastpost geworden zijn voor het moederland. De heer Bahlmann heeft voorts met 8 leden (de heeren Beelaerts, Godin, Brouwers, A. Van Dedem, HalFmans, v. Pallandt Reuther en Vermeulen) een tweede amende ment voorgesteld dat de strekking heeft eindelijk het beginsel van lol-eenheid tus schen Nederland en zijne koloniën, watten minste de uitvoerrechten betreft, tot eene waarheid te maken. Dientengevolge willen zij huiden, indigo, koffie, suiker, tabak en thee vrij naar Neder land laten uitvoeren, maar voor den uit voer van die stapelproducten naar elders dan Nederland rechten volgens tarief heffen. Een ander amendement van de heeren Verniers van der L'jeff, Kielstra en Van Gennep strekt om de uitvoerrechten op indigo, koffie, suiker en tabak geheel af te schaffen. Uit het verslag, door het bestuurder in 1884 opgerichte vereeniging van Nederland sche Steenfabrikanten over het jaar 1885 uitgebracht, blijkt dat zij het mogelijke ge daan heeft, om in den kwijnenden toestand van dien tak van industrie verbetering te brengen. In vele gevallen toch, waar aan vankelijk het gebruik van Duitsche steenen was voorgeschreven, of althans was toege staan, wist het bestuur de werkgevers er toe te bewegen het verwerken van Neder landsche verplichtend te stellen. Gaarne had men ook getracht het bezigen van Belgische steenen tegen te gaan doch waar de Duitsche gebruikt worden voor rijks-, provinciale en gemeentewerken, en dus bij regeering en genoemde besturen pogingen konden worden aangewend om hierin verandering te brengen worden de Belgische steenen, op geringe uitzonderingen na, alleen voor particuliere werken gebezigd, zoodat het niet mogelijk was, daarop invloed uit te oefenen. Toch hebben de lage prijzen van het Nederlandsch fabriekaat den invoer van het Belgische doen verminderen. Niettegenstaande die in vele opzichten met succes bekroonde bemoeiingen, is de pro- FEUILLETON. 251.) Te midden van het gedrang, liet de vi- comte, die zich hield of hij ook met den trein gekomen was, door een anderen dienst man zijn koffer opnemen en op een fiaker laden. Ditmaal geheel gerustliet hij zich naar zijn nieuwe woonplaats, Rue de 1' Evan- gile, waar men een kamer voor hem had in gereedheid gebracht, rijden. Nauwelijks had hij den tijd gehad zich daar wat op zijn gemak te zetten, of Lory trad binnen. ^Uitnemendsprak bij, *je bent een man van de klok." fDit hoort ook zoo tegenover u." ^Stiptheid is de deugd van goede die naars. En nu, spreek. Wat heb je ge daan, wat weet je? //Ten eerste moet ik u zeggen, dat ik een ontdekking heb gedaan, die mij al heel koddig voorkomt." Welke?" tMijnheer Delorme heeft een anderen naam." z/Zoo," sprak de vicomte met gefronsde wenkbrauwen. //Welke is die andere naam Pierre Rousseau." //Pierre Rousseau," herhaalde De Sanzac ten hoogste verbaasd. z/Ja. 'tis onder dien naam, dat hij zijn woning rue du Rocker heeft gehuurd, waar hij zich nu eens Delorme, dan weder Rous seau laat noemen." yBen je er wel zeker van?" //O ja, anders zou ik het u niet zeggen." z/Als het zoo is, Lory, dan heb je een kostelijke ontdekking gedaan, die ons ze ker van groot nut zal wezen." z/Hoe zoo?" z/Ik zal je dat straks zeggen. Laat ons eerst zien wat je weet." ^Mijnheer Delorme is denzelfden avond onderricht geworden van de ontvoering zijner dochter." yDoor wien?" z/Door mevrouw Delorme. De zaak was hem alles behalve aangenaam. Hij vloog naar den boulevard iiaussmann, waar hij den nacht doorbracht. De koetsier van me vrouw Delorme is teruggekomen. Ik on derstel dat hij in verhoor genomen is, en ik weet niet best hoe hij de verdwijning zij ner jonge meesteres heeft opgehelderd. Ik weet evenmin wat hij denkt van de kool, die ik hem stoofde. Maar hij moet woedend op mij zijn. Ik zal mij wel wachten hem tegen het lijf te loopen. Als hij mij ont moette, zou hij in staat zijn mij den hals om te draaien." //Ik hoop dat je hem zult weten te mij den. Dat eischt ook de voorzichtigheid in het belang mijner plannen. Trouwens, ik geloof, dat zelfs als je hem tegenkwaamt, hij je niet herkennen zou. Je bezit in hooge mate de kunst van je gezicht te veranderen. Als ik niet te voren ingelicht was geweest, zou ik je waarachtig niet herkend hebben met je prachtigen valschen ringbaard- Maar ga voort?" *Des morgens zijn paard en rijtuig terug gebracht door een boschwachter van het Bois de Boulogne, waar ik ze in den steek had gelaten." z/Dat heeft voor mij geen belang. Verder!" uMijnheer Delorme heeft een fiaker ge nomen en zirh laten brengen Rue Davy, bij de onderwijzeres." z/Heb ik van mijn leven!" riep de vi comte. z/Hij is er slechts een oogenblik gebleven. Hij ging weder in het rijtuig en reed naar de Rue Vanne&unaar de woning van uw vriend, den markies De Verveine...." rHeel goed!" z/Men antwoordde hem wat trouwens de waarheid is dat de markies den vori- gen avond Parijs verlaten had, zonder dat men wist waarheen." z/Dat gaat voortreffelijk." z/De man, wien ik op uw last opgedra gen had de gangen van den heer Delorme na te gaan, heeft mij niet kunnen zeggen wat deze gedacht heeft overhet vertrek van den markies. Maar het schijnt dat hij er alles behalve tevreden uitzag." ,/Dat is te begrijpen." //Vervolgens heeft mijnheer Delorme zich laten brengen naar den boulevard Haussmann, daarop naar zijn eigen woning, Rue du Ro- cher. Kort daarna heeft zijn knecht een brief gebracht naar cilé d'Antin." z/Cité d'Antin? Bij wien?" z/Bij een agentschap van inlichtingen." gWaar voor den duivel heeft hij het be staan van het agentschap Serpin vernomen?" dacht De Sanzac." //Om twaalf uur verving ik mijn man, die van vermoeidheid haast neerviel," ging Lory voort. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1