BUITENLANDSCHE BERICHTEN. in den Lagen Slam, trachtte men echter te vergeefs toegang te verkrijgen. Eene her haling der betooging des avonds vrerd door de politie verhinderd. In de meeste dorpen van Limburg wer den ter gelegenheid van dea vasten-avond optochten gehouden. Als curiositeit meldt men dat, volgens aankondiging, een zee slag" te Hom, nabij Roermond zou plaats hebben op de vijvers en „omliggende boom gaarden" van het kasteel van Hom. CKAVESHAGK. Door Z. M. is aan den heer L, K. Harm- sen, laatstelijk waarnemend hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Padang-Sidempoean, thans met verlof hier te lande, lector aan de gemeente- inrichting ter opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden, vergunning verleend tot aanneming der benoeming tot officier de l'Instruction Publique, welke titel hem door den minister van openbaar onderwijs en schoons kunsten in Frankrijk is geschonken. Ingevolge machtiging des konings wordt, met ingang van 1 Mei a. s.de kapi tein ter zee H. D. Guyot eervol ontheven van de waarneming der betrekkingen van chef der afdeeling personeel bij het departement van marine en van lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren, en de waarneming dier betrekkingen opgedragen aan den kapitein-luit. ter zee F. K. Engel- brecht; met ingang van 16 April a. s voor speciale diensten bij gemeld departement gedetacheerd de kapitein ter zee G. Kruys. De kapitein-luit, ter zee M. A. Medenbach en de luitt, ter zee 2de kl. P. S. R. Wolter- beek, W. Voormolen en J. T. T. Modder man, uit Oost-Iudië in Nederland terugge keerd, zijn op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. P. Heyning wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. ;De minister van justitie zal op 16 dezer geen audiëntie verleenen. Gisteren stond voor het gerechtshof alhier o. a. terecht eene juffrouw te Rotter dam, die in September 11. haar meubilair wilde verrijken met ecnt mahoniehouten kast. De wil was ermaar het geld niet. Zij stelde haren echtvriend voor eene som tot dat doel te besparen. Intusschen ging zij bij den winkelier T. te Rotterdam zulk een 'meubelstuk uitzoeken, bedong den prijs van f40 en de voorwaarde dat zij telken ^da gen f4 mocht afbetalen. Hierin stemde de winkelier echter niet toe, dan na zekerheid verkregen te hebben, dat de man van de koopster van de zaak wist. Die zekerheid verkreeg hij, doordien hij op de nota een contract, aangaande de af betaling, opmaakte en de handteekening van den echtgenoot der juffrouw daaronder liet plaatsen. Jammer maar dat hij bij liet onderteekenen van dat contractje niet tegenwoordig was, anders had hij kunnen zien, dat de juffrouw zelve voor het gemak de handteekening van haar man er onder plaatste, die naderhand na tuurlijk van niets wist toen de winkelier ten zijnen huize kwam om hem aan de be palingen van het contract te herinneren, daar de juffrouw, die begonnen was met kleine bedragen af te betalen, langzamerhand die betalingen staakte. De kast echter, die reeds lang in de kamer van het echtpaar dienst deed, werd den winkelier niet terug gegeven niettegenstaande hij aanbood haar terug te nemen tegen teruggave van het ree.!8 door de vrouw betaalde. De koopman kreeg integendeel, toen hij dit voorstel kwam doen, het vriendelijke bescheid van den echtgenoot „dat hij hem met zijn houten poot de deur uit zou trappen Adv.-gen. mr. Bijleveld eischtetegen besch., wegens valschheid in onderhandsch geschrift door het namaken van handteekening en het desbewust gebruik maken van het valsche stuk, eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden en 2 geldboeten ieder van f50. Mr. Wichers Wierdsma, verdediger van besch., betoogde, dat bij zijne cliente de wil om te benadeelen ontbrak. Hij wees ook op het bekrompen verstandsvermogen van besch., waardoor zij zich geen reken schap kon geven van de gevolgen harer daad. Hij concludeerde tot vrijspraak, sub sidiair tot het opleggen eener lichtere straf. Ter benoeming van een onderwijzer le kl.aan de openbare burgerschool (le soort), aan de Schelpkade zijn den gemeen teraad voorgedragende hh. W. JJongejan onderwijzer 2e kl. aan de genoemde school aan de Schelpkade; J. II. Brink, te Voor schoten; W. Bakker, onderwijzer aan de openbare school te Maassluis. Ter benoeming van een onderwijzer 4e kl., aan de openb. school voor minver mogenden aan de Badhuisstraat te Scheve- ningenP. II. Sprijkers, te Leiden; P. Wassenaar, onderwijzer aan de openb. school te Marum; J. J. Van Boatelen, te Oegstgeest. Door de politie is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht zekere S.verdacht van een valschen eed te heb ben afgelegd als getuige iu de onlangs alhier voor de rechtbank behandelde zaak van V. d. W., veroordeeld wegens gasdiefstal. ENGELAND. In het lagerhuis is door den heer Mundella een wetsontwerp ingediend betref fende het vervoer op de spoorwegen en kanalen. Het ontwerp breidt de bevoegd heid der spoorwegcommissie uit en schrijft eene herziening der tarieven van vracht voor. Elke spoorweg- en elke kanaalmaatschappij zal verplicht zijn binnen een jaar aan het ministerie voor handel eene lijst van hare tarieven in te zenden, die dan in den vorm eener wet zal worden onderworpen aan de goedkeuring van het parlement. Het ont werp werd in eerste lezing aangenomen. Een bill tot vorming van een Iersch parlement zal 30 dezer worden ingediend. De berichten uit Athene melden eene sterke vredelievende neiging, nu bekendis, dat de Turken aan de grenzen 300,000 man tellen en de Grieken daartegenover slechts 60000 zouden kunnen stellen. FRANKR IJ K. In de gisteren gehouden zitting der kamer van afgevaardigden heeft de heer Baïhaut, minister van openbare werken, in antwoord op eene interpellatie van den afgevaardigde Camélinat over de werksta kingen te Decazeville, zijne afkeuring te kennen gegeven over de houding van zekere leden der uiterste linkerzijde, die zich niet ontzagen de werkstakers in hun verzet aan te moedigen. De minister deed een beroep op zoo noodige eenheid, ten einde aan de economische crisis het hoofd te bieden. De voortzetting der beraadslagingen is uitge steld tot aanstaanden Zaterdag. De regeering is van plan den afge vaardigde Baslyen den journalist Due Quercy te vervolgen, wegens ophitsing der mijn werkers van Decazeville. Ook in Erankrijk zijn conversie-plan nen op til. Er is nl. sprake tot dekking van het tekort van 1887 een gedeelte der te amortiseeren schuld in 3 pCt. rente te converteeren. Omtrent de Nieuwe Parijsche leening wordt nader bericht dat zij 4 pCt. rente dragen en met preiniën zal uitloten. Elke trekking zal een millioen loten bevatten. De uitgifte wordt over tien jaren verdeeld: 20 mm. in 1886, 40 mm. iu 1887 en 1888, 10 mm. in 1889, in welk jaar de tentoonstelling gehouden zal worden en men rekent dat de arbeiders reeds buitendien werk genoeg hebben zullen, en voorts in elk der jaren 1890 tot 1896 telkens 20 millioen. De aflossing wordt over 75 jaar verdeeld, van 1897 tot 1972. Nu Frankrijk zijne toestemming aan het Bulgaarsch-Turksch ver.1 rag hechtte, zullen de ambassadeurs te Konstaiitinopel aanstaanden Zaterdag in conferentie bijeen komen om de zaak te beeindigen. In 1885 was de oppervlakte der in Frankrijk door de phylloxera aangetaste plan tages 642.000 hectaren, tegen 664.000 in 1884. Tal van plantages zijn verlaten, van daar de schijnbare vermindering. Vóór dat de phylloxera haar verwoestingen begon, be sloegen die een oppervlakte van 2.503.000 hectaren, thans worden slechts 1.990.600 hectaren bebouwd. Jules Verne is te Amiens aan het been gewond, door een krankzinnige die twee revolverschoten op hem loste. De wonde is niet gevaarlijk. De man die op hem schoot, was zijn eigen neef Gaston, 26 jaar oud, die sedert eenigen tijd niet wel bij het hoofd was. Hij was van Blois naar Amiens gegaan en had zich onmiddellijk naar de woning van Verne begeven. Op alle vragen van de justitie bleef hij hard nekkig zwijgen. Te Parijs is overleden dr. Bochefon- taine, een heftig tegenstander van Pasteur. Overtuigd van de niet-besmettelijkheid der cholera, slikte hij tijdens de jongste epidemie een pil in, uitsluitend bestaande uit dejec- ties van een choleralijder. De twee eerste dagen was hij een beetje onwel, denderden dag was hij geheel beter. De nalatenschap van wijlen vorst Ypsilanti, den voormaligen gezant bij het hof te Weenen, en onlangs te Parijs over leden, is insolvent verklaard. Het daartoe strekkend verzoek is door de weduwe zelve ingediend, nadat zij tot de ontdekking was gekomen, dat haar echtgenoot aanzienlijke schulden had achtergelaten, waaiouder ver scheidene van twijfelachtig gehalte. Vorstin Ypsilanti is de dochter van den overleden baron Sina, den bekenden Weener millionnair. ma mm wblj /m. tw tt. DVITSCHLAWD. Voor het Oberlandgericht te Naum- burg werd gisteren het proces ten einde gebracht van den Pruisischen fiscus- tegen den afgevaardigde Heine, lid van den Duit- schen rijksdag, betreffende de terugbetaling der daggelden, door hem wegens het bij wonen der zittingen uit de kas zijner partij genoten. IJet gerechtshof heeft den gedaagde daartoe veroordeeld, aangezien de rijkscon stitutie elke toelage van dien aard verbiedt. RIJILA1V D. Rusland richtte eene krasse nota tot Turkije, waarin wordt aangedrongen op be taling der oorlogsschatting. EGÏPTBi, Naar aanleiding van instructiëndoor Moekhtar-pacha ontvangen, zijn nieuwe moeielijkheden gerezen omtrent de quaestie der officieren, ten behoeve van de Egypti- sche bataillons, die bestemd zijn voor Soea- kim. Moekhtar-pacha verlangt dat deze officieren uit de Muselmannen gekozen zullen worden, terwijl sir Henry Drummond Wolft' er op aandringt, dat zij van Engelsche natio naliteit zullen zijn. AMERIKA. De werkstaking onder het personeel op de zuidwestelijke spoorwegen breidt zich dagelijks uit. De Missouri Pacific Spinij heeft vijfduizend beambten ontslagen, omdat het goederenvervoer toch onmogelijk gewor den is. Gould is naar St. Louis vertrokken, om te trachten de geschillen bij te leggen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Maart. (Part. tel I), v. N Volgens officieele berichten zouden slechts één passagier en drie beambten van den spoorweg bij het ongeluk tnsschen Monte- Carlo en Mentona gedood en drieëntwintig personen gekwetst zijn. De l)aiiy News houdt, ondanks de offi cieele berichten voldat het getal dooden veertig bedraagt. LONDEN, 12 Maart. (Part. tel. D. v. N) Het spoorwegstation te Oldham, met een voorraad ruwe katoen ter waarde van 70,000 pondis door brand vernield. Een brand weerman werd door de instortende muren gedood, twee anderen ernstig gekwetst. BERLIJN, 12 Maart. De commissie, met het onderzoek van het ontwerp tot in voering van het monopolie op gedistilleerd be last, heeft de eerste twee paragrafendie de kern van het geheele ontwerp bevatten, beiden verworpen en wel de eerste met 19 tegen 6 en de tweede met Ü0 tegen 5 stem men. De verdere behandeling is tot Dins dag uitgesteld. LAATÜTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is met 63 tegen 5 stemmen verworpen de motie van den heer Keuchenius, de onbevoegdheid uitsprekende der onvoltal lig zaamgestdde kamer om grondwetsherzie ning te behandelen. De motie werd bestre den, om vorm door den heer Vermeulen, om inhoud door den heer Schaepman en den minister Heemskerk, terwijl de heer Haffmans haar verdedigde. Aangenomen is de verlenging der termijn voor de uitvoering der druifiuis-conventie tot 1 Januari 1888. De discussie over het zalmtractaat is aange vangen, de heeren Osenbruggen, Viruly en Van der Linden bestreden het, de heeren Kolkman, Clercx en Van der Oye waren er voor. Maandag voortzetting. De heer Escolaïs, le fort-tenor van de groote opéra te Parijs die den 2Oen de zer in den Koninklijken Franschen schouw burg te 's IJage in de NHugenoten" zal op treden, zal zich ook te Amsterdam in den Parkschouwburg in dezelfde opera doen hoo- ren en wel op Dinsdag 23 Maart. Voor beide voorstellingen zullen de prij zen worden verhoogd. Wij vernemen dat de aanvrage om concessie voor eene Zeehaven te Schevenin- gen door den heer Hora Siccama is terug genomen. In het Overmaassche is het op veel plaatsen gewoonte, de arbeiders tegen 1 Maart te huren. Dit is nu weer geschied, maar de boeren weten met de arbeiders geen raad, daar er niets te werken valt. Hedenmiddag te 2 uur werd de door den socialistenbond afgevaardigde commissie, bij den burgemeester van Amsterdam toege laten om antwoord te vragen op de door haar ingediende motie. De burgemeester zeide dat de motie niet in den vorm was, als zijnde niet geteekenddat het volk met meetingen niets verder zou komenwant dat hij de strengste orders had gegeven om de orde te handhaven. Voorts dat de gemeenteraad wel beslissing kon nemen omtrent werken, die de gemeente aangingen, maar niet over andere, en dat de gemeenteraad geen werken kon laten verrichten, welke voor Amsterdam van geen nut zijn. Voorts wees hij de commissie er op, hoe veel reeds door particulieren en liefdadige instellingen voor de armen gedaan wordt en dat? zij, die niet geholpen werden, tich na tuurlijk tot het Burgerlijk Armbestuur kon den wenden. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prins Hendrikvan Am sterdam naar Batavia, vertrok van Southampton den lOden Maart. De Noord-Brabantvan Java naar Rot terdam arriveerde 11 Maart te Marseille. MARKTBERICHTEN. Delft, 11 Maart. Prijzen der boter 60.ik 68 pei 40 kilo,J 1.50 ƒ1.70 pef kilo. Aan de Stadswaag gewogen: 218/8 en 107/16 vn. Boter, te zamen wegende 5430 kilogram. GEMENGDE BERICHTEN. Het kleine stadje Salon in de nabijheid van Maiseille is electrisch verlicht geworden, Sedert eenigen tijd is op het plein voor het stadhuis een vuurtoren opgericht, die de Groote Straat" en aangrenzende wegen ver licht; binnenkort zullen meerdere zulke toe stellen in andere stadsgedeelten opgericht et dit heldere licht tot groote tevredenheid dei bewoners alom verspreid worden. Sedert eer 14 dagen zijn de gevel en verschillende zalen van het raadhuis electrisch verlicht. Salon is de eerste hoofdplaats van het kanton Bouches du-Rhöne en van de geheele Midi, die van booglampen voorzien isdeze verlichtingsmethode is sedert twee jaren ooi reeds met den besten uitslag gebruikt te Bellegarde, kleine gemeente in het departement de l'Ain, met ter nauwernood duizend in woners. Anne Villaségue, de dienstbode var den te Perpignan vermoorden pastoor Malègut, is in hechtenis genomen. Men verwonderdt zich er over, dat de moordenaars haar ic het leven lieten en dat zij zoo gemakkelijk kot loskomen; ook waren haar antwoorden ver ward. Anne was eerst twee maanden ii dienst van den pastoor; zij was gescheidei van haar man, haar broeder was veroordeelt wegens diefstal en haar zoon was pas uitde gevangenis ontslagen. Te Koningsbergen zal 15 Maart daar algemeen bekende tante Fischer, eige nares van het restaurant yZur Wolfschlucht', haar honderdsten geboortedag vieren, Di oude dame woont sedert drie en tachtig ju te Koningsbergen, en algemeen bekend ii haar afschuw van Beiersch bier, dat in haai lokaal dan ook niet getapt wordt, en hri feit dat zij niets van spoorwegen wil wetc en dan ook nog nooit een spoorweg heet gezien. De betrekkelijk nog zeer krass vrouw zorgt, met baar drie en zestigjarig! jongste dochter, zelf voor de bediening. De gezagvoerder van de Duitsche bail Augusta, te Hongkong den 30en Jan. va: Cardiff aangekomen, rapporteert den 15c Jan. in de nabijheid der Tupoo-eilandc door negen gewapende booten, waarin zie! ongeveer 150 wilden bevonden, te zijn aan gevallen. Nadat er door de gewapende scheep bemanning verscheidene gedood en gewon: waren, verwijderden zij zich. De sneeuwstorm heeft zich te Lonl en in andere deelen des lands herhaal Vooral in Cheshire en in Noord-YVales vit veel sneeuw. Volgens de opgaven kwaiaei 8 ik 10,000 schapen in Wales door da storm om. Te Langridge werd een od man in zijn hut door de sneeuw opgeslote en ook de inwoners van Rothbury ware vijf dagen van alle verkeer met de huiles wereld afgesloten. In Derbyshire werd ee man opgedolven, die zeven voeten onderi sneeuw lag. De meeste wegen in Nooit! Wales zijn nog onbegaanbaar. In Spanje veroorzaken overstroomiDgs en onweders weder groote schade. Telegrammen uit Aranjuez melden datd Taag vier meter gewassen is. Het laud i overstroomd en de paniek is algemeen. Een hevige storm heerscht op de Balnei rische eilanden en aan de Spaansche kuste der Middellandsehe Zee. Vele schipbreuken hebben plaats gehadi- de golf van Biscaia. Ook de rivier Murcia en Duero zijn bijzonder hoog fl steeds wassende. Men vreest verdere ongf lukken. Uit Woodford, graafschap Galwsj komt het bericht dat jl. Woensdag in nabijheid van deze plaats wederom een sl schuwelijke agrarische moord is gepiep

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2