NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABQfliNEtöEfJT: Zaterdag 13 Maart 1886. N°. 61. ADVERTENTIE!»: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee»; 6. 199c Jaargang. UTAD81VIEUWI. Uoor Z. M. is aan mr. P. A. Van der Lith, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, toestemming verleend tot het bekleeden der betrekking van directeur der gemeente-inrichting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren te Leiden. Te Rijnsburg, zoo meldt men ons wordt veel ellende en kommer geleden, om dat. de winter zoo lang duurt. Anders had men reeds op de uitgestrekte velden aard appelen in den grond en nu ligt alles nog woest. Het weer valt schrikkelijk uit de schreef en voor menig arbeider begint het nu te nijpen. Ook te Veur en Loosduinen had men anders om dezen tijd de bloem kool uitgepoot. Naar menschelijke bereke ning en «onder begunstiging" van dooi kan het wel April worden voordat er eene spade in den grond wordt gestoken. De verdien sten zijn toch al klein wegens de hooge land- huren en de teelt geeft nog maar een schamel stuk brood. Dc tuinlieden hebben nu alles gesnoeid wat los en vast is van lei- boomen, komboomen, pyramiden en bere deneerde snoei wijze. Er valt nu geen on even takje meer weg te snijdenwant men had al den tijd om alles zorgvuldig te be handelen. Heesters planten, bedden aan leggen, schoffelen, harken, moet uitstel lijden totdat de winter voorbij is, en daarop wachten de tuinlieden werkeloos, met de handen over elkander. Op 13 en 27 Maart e. k. zal, res pectievelijk uit Rotterdam en Amsterdam, geen stoomschip der Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij naar New York vertrekken en zal alsdan derhalve geene gelegenheid bestaan om uit de ge noemde plaatsen, rechtstreeks over zee, brieven en andere stukken naar Amerika te verzenden. Naar men verneemt, zal de generaal- majoor Hellenberg Hubar eerlang zijn ont slag indienen, wegens gezondheidsredenen. Men bericht uit Buitenzorg, dat zich aldaar eene vereeniging gevormd heeft van eigenaren van particuliere landerijen, op het voetspoor der Soekaboemi'sche vereeni ging. Men gevoelt er in den tegenwoor- digen tijd bijzondere behoefte aan aaneen sluiting, nu niet alleen de malaise in han del en nijverheid zwaar drukt, maar boven dien de regeering door hare willekeurige interpretatie van het reglement van 1836 de rechten der landeigenaren verkort en miskent. (Vad.) Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft bekend gemaakt dat het besloten heeft de opdracht der alge- meene vergadering van 1882, betreffende het houden van een examen voor bewaar- schoolhouderessen, voorshands onuitgevoerd te laten. Het is van oordeel, dat geraden is, in verband met tiet gebeurde ter jongste algemeene vergadering, de verdere uitvoering van die opdracht te schorsen, totdat een eindbeslissing zal zijn genomen omtrent het geen door de Maatschappij ter bevordering van de opleiding van deugdelijk onderwijzend personeel der bewaarschool zal worden ver richt. Uit de half uitgebrande woning te '«Hage, waar Dinsdagochtend 11. het droe vig ongeval plaats greep werden gisteren ochtend de beide in de vlammen omgeko men kindertjes grafwaarts gevoerd. Een dichte menigte hai zich voor het huis verzameld en aan veler oog ontviel een traan toen de kistjes in de lijkkoets werden geplaatst. Langs den geheele weg zag men blijken van innige deelneming en menig betraand moeder oog zag voor het venster den droeven stoet voorbijtrekken. Op het kerkhof sloot zich een kleine doch zichtbaar diep geroerde schare met den vader achter de baar die de kleine lievelingen naar hun koude bedje voerde. Door de strenge vorst zit het ijs op de Binnen-Maas vast, de stoombootdienst Puttershoek-Mijnsheerenland-Westmaas is gestaakt. Woensdagavond geraakte te Dordrecht de voor de stad op stroom liggende tjalk Johanna Maria, ten gevolge van het sprin gen eener in de roef hangende petroleum lamp, in brand. Bij den hevigen wind be stond er groot gevaar voor in de onmiddel lijke nabijheid liggende schepen; door de inmiddels ter hulp geroepen stoombrandspuit is de brand gebluscht; menschenlevens zijn er, voorzoover bekend, niet te betreuren. Met Mei zal in het Rijksmuseum te Amsterdam eene restauratie worden geopend. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. gemeldGisteren te 11 uur waren weder 400 A 50(1 personenwaaronder vele knapen in het Volkspark vereenigd. Heijer en Bos waren de eenige leiders. De eerste sprak weder veel over honger en kommer, en voer hevig tegen de pers uit, als stak zij den draak met de beweging van werkeloozen. De pers moest zijns inziens bedenken dat hij geen geleerde was, doch wel diep door drongen van den arbeidersnood. Op eene vraag, of niemand iets over zijne ellende in het midden had te brengen verklaarde een pas gehuwd man, dat hij willekeurig door zijn patroon was ontslagen en sedert gisteren elf uur niets had te eten. Ileijer zei.de nu, dat de burgemeester heden niemand ontving, doch dat morgen eene deputatie naar het stadhuis zal gaau. Hij noodigde tot eene samenkomst in het Volkspark uit tegen elf uur. uLijdt dus heden maar weer honger, want brood kunnen wij u niet geven. Ook is er nog geen hertog van Orleans opgestaan, die brood uitstrooit." Hierna zou men gezamenlijk langs 's heeren wegen wandelen; doch in plaats van stadwaarts te gaantrokken de aanvoerders, door een honderdtal gevolgd, onmiddellijk links af en verspreidden zij zich. Te 1 uur waren enkelen weer aan het Volks park. Er is niets bijzonders voorgevallen. De heer E.op de Korte Prinsengracht te Amsterdamging uit nieuwsgierigheid kijken naar de meeting der werkeloozen in het Volkspark, en heeft daarvan eene her innering opgedaan, die hem lang zal heugen. In het gedrang geraakte zijn overjas los, toen hij moeite deed om in de ruimte te komen. Toen hij eindelijk uit het gewoel was, zag hij dat men hem had beroofd van zijne portefeuille, met twee twintigjes in de Staatsloterij en een bankbiljet van tien gulden. AmstCl.) Door het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust zijn aan de afdeelingsbesturen een zevental vragen ter beantwoording toegezonden, allen betrekking hebbende op het verkoopen op FEUILLETON. «50J XIII. GEHEIME VOORSCHRIFTEN. Wij kunnen aannemen, dat de vicomte De Sanzac voor het duel, bij het maken van ziju plannen niet de mogelijkheid had voorzien van een verwonding van Adrien. Toen hij den jongen man zag neerzijgen, terwijl het bloed over zijn borst liep, beving hem een ontzettende angst; want de dood van den markies zou de uitslag zijner helsch- afschuwelijke plannen geheel in de waag schaal stellen. Zoodra de woorden van den dokter hem eenigszins gerust gesteld hadden en hij de zekerheid bekomen had, dat Adrien gedu rende drie weken, ten minste veertien da gen, ver van Parijs zou blijven, begreep hij spoedig, welke partij hij van die om standigheid kon trekken. Hij sprak bij zich zelf: rGraaf De Lasserre zal hemel en aarde bewegen om zijn dochter terug te vinden. Hij heeft geld en invloed. Zonder twijfel kan ik de door hem in dienst genomen agenten, hetzij ze tot de politie behooren al dan niet, tarten de plaats te ontdekken, waar ik Aurora heb verborgen. Maar de graaf en bovenal de gravin kunnen mij wel licht verdenken. Dat moet niet. Want het zou mij ontzaggelijk in mijn bewegingen be lemmeren. Ik houd er niet van nagegaan te worden. Dus moet ik het daar heen zien te leiden, dat men onderstelt, ja zelfs gelooft, dat de markies De Verveine de ont voering heeft gepleegd. Dat zal mij te ge makkelijker vallen, wijl de markies juist Parijs verlaten heeft op het oogenblik, dat Aurora is geschaakt en men niet weet waar hij zich heen begeven heeft. De voorwaarde, dat men het duel zou geheim houden, is ook nog een hooge troefkaart in mijn spel. Daar Jules Lalrade de lieden van de her berg een belangrijke geldsom heeft gegeven als zij beloofden hun mond te houden over het voorgevallene, zullen zij er niet van reppen. De inwoners van Rivert zullen niet eens weten wat er op een paar honderd meters van hun huizen is geschied. Van dien kant ben ik heel gerust. Als de ver denking op den markies valt, zullen alle vermoedens door zijn afwezigheid worden gerechtvaardigd; en wanneer hij terugkomt, gereed om zijn onschuld te bewijzen, zal ik ruimschoots den tijd hebben gehad om te handelen. Mochten de graaf en de gravin soms verblind genoeg wezen om niet aan hem te denken, dan zou men hem door een brief kunnen inlichten?" Na deze overwegingen was de vicomte te Parijs teruggekomen. Hij had zich onmid dellijk ter rust begeven om tijdig zijn wo ning Rue Grammont te kunnen verlaten. Zooals wij gezegd hebbenwilde hij niet, dat men zijn gangen naging. Om aan een mogelijke bewaking zich te onttrekken, ging hij verhuizen; niet om eenige dagen bijeen vriend buiten door te brengen, zooals hij aan zijn dienstboden gezegd had, maar om in een achterbuurt zich te verschuilen. VY ij hebben de gravin De Lasserre bij den vicomte zien binnentreden, een oogen blik nadat hij opgestaan was, en wij weten ook dat Aurora's moeder, misleid door de woorden van den schurkheengegaan was in de vaste overtuiging dat zij hem onrecht vaardig had beschuldigd. Alles liep dus meê, en gebeurde geheel overeenkomstig zijn berekeningen en wen- schen. Met een gemakkelijkheid waarover den Zondag, ten einde daardoor bouwstoffen te verzamelen voor een door het hoofdbe stuur uit te geven vlugschrift, waarin ge wezen zal worden op de gevolgen van koop en verkoop op den Zondag. De onderwijzer R.te Dorst bij Breda is het slachtoffer geweest van een aanval van eenige cariiavalsvrienden, zoodat de ge achte man sedert het bed moet houden. Ook te Terheijden bij Breda heeft men ge durende de carnavalsdagen erg huis gehou den. De veldwachter Teeuwe is bij die gelegenheid, terwijl hij de ronde deed, door een dertigtal personen aangevallen en zoo danig mishandeld, dat hij hoogstwaarschijn lijk er het leven hij zal laten. In een der straten van Winschoten had een knaap het ongelukeene groote kruik met spiritus te laten vallen, zoodat de inhoud over den hardgevroren grond werd uitgestort. Ras schoten driemannen, die langs de huizen om werk liepen, hierop toe en strekten zich in volle lengte over den grond uit, om het gestorte vocht op te slurpen, de voorbijgangers uitnoodigende dit met hen te doen. Niet lang duurde het of eenige kinderen volgden het g°geven voor beeld en dronken zóó overmatig van den spiritus, dat zij zich nauwelijks op de beenen konden houden. Een dienstbode die te Geertruidenberg voor haren huisheer bij een horlogemaker eene rekening moest betalen ontvreemdde uit den winkel een horlogie en portemonnaie met f 70. Op hare aanwijzing zijn deze voorwerpen in een beerput teruggevonden. Te Tilburg is door de maréchaussee wegens landlooperij gearresteerd een zich noemend graaf De la Cante, afkomstig uit Russisch Polen, die te Tijburg eenigen tijd had gelogeerd en wien volgens zijn zeggen te Parijs zijn laatste fr. 12000 waren ont stolen. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Dongen: Ruim 30 schoenmakersgezellen, met rood getooid, trokken eergisteren in op tocht, met eene oranjevlag en het uoodige voor ketelmuziek, door het dorp, om tegen eene voorgestelde loonsverlaging hun onge noegen te kennen te geven. Werd op en kele plaats halt gehouden, bij den heer B. hij zichzelf verbaasdehad hij in eens meer verkregen dan hij hoopte. Dat scheen hem een gunstig voorteeken Een uur na het vertrek der gravin, ter wijl hij zijn chocolaad gebruikte, zond hij zijn dienstbode om een fiaker. Toen deze terugkwam, was alles voor zijn vertrek in gereedheid. De koffer met zijn linnen en de kleederen, waaraan hij behoefte zou kun nen hebbenwerd de trap afgedragen en op het rijtuig gezet. De vicomte stapte in den wagenniet evenwel zonder vooraf langs de trottoirs een vluchtigen blik te hebben laten gaan. Hij zag geen enkel verdacht gelaat. Nochtans gelastte hij den koetsier zekerheidshalve hem naar het Oosterstation te rijden. Daar werd de koffer afgeladen, naar het bureel gebracht, waar men de ba gage woog, alsof de vicomte met den eer sten trein ging vertrekken. Een kwartier later, toen hij zich volko men had verzekerd, dat hij niet werd in het oog gehouden, liet hij zijn koffer door een sjouwer opnemen. Deze bracht dien naar den kant, waar de aankomende reizi gers het station verlaten. Juist hield een trein van Avricourt stil. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1