NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ie Courant verschijnt d a e 1 ij k sbehalve op Zon- en Vrijdag 12 Maart 1886. N°. 59. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Courant Feestdagen. ABQtülUE^iEfiT: Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 ('ent. 1.25. 1.60. A O V E R T E N TIE N Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 199e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien artikel fi. 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel omslag der leerlingen [Gemeenteblad no. 4. van 1881 Brengen ler algemeene kennis, dal de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der -3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 1 lol en met 13 Maarl e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenveslgrachl aan hel I'lanlsoen, in de Van-der Werlslraal en aan de Korte Mare, des voormiddags van half ncqen lot negen uren en des namiddags van half twee lol twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. I behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- atraat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zoiiueveldsleeg. KelrlboelersleegKorte Korenbrugsteeg Nieuwe Rijn tot de Ulrechlsclie brug. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 hehourt dal deel der ge meenle, dat ingesloten wordt door en ten ous- ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. Tol de wijk voor de openbare school der dei de klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meenle, dat ingesloten wordt door en len oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserslraal, Rapenhurg, Nieuwsleeg, ZonneveldsleegKetel- boetersleeg. Korte Korenbrugsteeg. Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K4NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1886. Ilerhalingsonderwijs, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 3 der Verordening van den 12 Januari 1882, lol regeling van hel Herhalings- onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeente blad no. 11); Brengen ler kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor liet Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 1.5en lol en mei den 20en Maart a. s.voor meisjes in het Schoollokaal in de Van der Werlslraal, voor jongens in dat aan de Korle Mare, telken dage des namiddags van zeven tol ac»»t uren. Tot het Herlialingsonderwijs kunnen wor den toegelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3e en 4e klasse, die verkregen hebben hel ge tuigschrift, bedoeld hij art. 18 5 2 der Verordening van 11 November 1880 (Ge meenteblad 1881 no. 4); 2o. zij, die hij een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischlen te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. Kl.VT, Secretaris. Leiden, 11 Maart 1886. ITAD8N1EUWI. Gisterennamiddag, ten ongeveer 4' uur, is de 20-jarige B. O., terwijl hij zich met schaatsenrijden op den Plantsoensingel vermaakte, door het ijs gezakt, doch werd onmiddellijk door twee kameraden, zonder letsel te hebben bekomen, gered, waarna hij zijne reis op schaatsen weder vervolgde. Ten uur daarna heeft de 56-jarige vrouw M. L.die op den trap harer wo ning stond, eene duizeling gekregen, zoo dat zij gevallen en aan het achterhoofd verwond geraakt is. Uit den waterput, zich bevindende in de woning van W. O., is hedenochtend het lijk opgehaald van diens 65-jarigen vader W. O., die zich in den afgeloopen nacht daarin verdronken heeft. Hoogstwaarschijn lijk was die man niet al te wel bij het hoofd, daar hij in den laatsten tijd sukke lend was, zijnde hij daarom dan ook bij zijn zoon inwonende. Gisteren werd te 's Gravenhage ge ëxamineerd voor nuttige handwerken, 6 candidaten. Toegelaten o. m. mej. A. Diest Lorgion uit Leiden. Wij hebben onder het opschrift „de Indische Instelling te Leiden", in dank ont vangen een overdruk uit het Tijdschrift voor Nederlandsch Indië, bevattend het gespro kene op meeting en vergadering, en het geschrevene in dagbladenrapporten en adressen betreffende het bekende voorstel tot opheffing der Gemeente-Instelling voor de opleiding van Oost-Indische Ambtenaren. Wij vinden in dit geschrift al wat op de kwestie der Indische Instelling betrekking heeft bijeenverzameld: o. a. het officieel stenographisch verslag der belangrijke de batten te dier zake in den gemeenteraad gevoerd, de twee bij den gemeenteraad in gediende petities, het verslag der openbare bijeenkomst in de Stadszaal; het rapport van het Dagelijksch Bestuur, en de ver schillende artikelen, voorkomend in onder scheidene nummers van het „Leidsche Dag blad". Er wordt weinig zeevisch gevangen en de vraag is juist deze week zeer groot; geen wonder dat hij peperduur is. Het is of de zee is doodgevischt, zeggen de vis- scherslui, die daarbij vergeten dat het bui tenland nog het leeuwendeel van de vangst der Hollandsche visschersvloot geniet. Voor „een p^rsoons" tong (een nieuwe bewoor ding waarschijnlijk ontleend aan een een persoons ledikant), moet 75 cents betaald worden. Echte ijbokking kost 6 centen het stuk, anders om dezen tijd gemakkelijk 6 ooi een dubbeltje. Maar het is nog winter en dus ijbokking nog puike waar, terwijl het ijs in de Zuiderzee en het Y veroor zaakt dat er niet kan gevischt worden. IJbokking is kleiner dan haring en men kent het spreekwoord: als het vischje in de pan komt wil het wel krimpen. Gebakken ijbokking kan men op schotel wel wegblazen Gisterenavond was het op de fabriek der firma J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten feest. De werklieden werden aldaar wegens de benoeming van een der firmanten tot ridder der Leopoldsorde rijke lijk onthaald. Menig toast werd afgestoken, menig glas geledigd. Het feest werd door de tegenwoordigheid der familie Van Kempen opgeluisterd. Door den heer A. Greshoff te Boraa, aan de Congorivier, ter westkust van Afrika, zijn aan het rijk ter plaatsing in het Ethno- graphisch museum te Leiden een aantal, in de Staatscourant vermelde, voorwerpen ten geschenke aangeboden. Naar de N. R. C. verneemt, zal de kon. familie dit jaar geen bezoek komen brengen aan het landgoed Oranje Nas- sauVoord. Blijkens Haaxman's Tijdschrift voor de pharmacieisop het verzoek der maat schappij ter bevordering der Pharmacie, om door de geneeskundige inspecteurs krachtiger dan thans geschiedt te doen tegengaan den veelvuldigeu verkoop van geneesmiddelen door anderen dan apothekers, door den mi nister Heemskerk geantwoord //dat op alge meene en onbepaalde klachten door de ge neeskundige ambtenaren niet kan worden gehandeldmaar dat slechts nauwkeurige opgaven van feiten tot vervolging kunnen leiden; dat trouwens vervolgingen wegens de overtreding, waarover het hoofdbestuur zich beklaagt, niet zoo zeldzaam zijn als het bestuur beweert, aangezien volgens de jaar verslagen betreffende bet geneeskundig staats toezicht van 1883 deswege 27 veroordeelingen zijn uitgesproken; dat overigens de maat schappij onder haar leden vele leden van geneeskundige raden telt, aan wie, evenzeer als aan de geneeskundige ambtenaren, de handhaving der wet is opgedragen, en het hoofdbestuur zelf de zoodanigen in zijn midden heeft, zoodat ook aan de maatschappij zelve de middelen te dienste staan om over tredingen der wet tegen te gaan." Een veertien dagen geleden werd in verschillende dagbladen de aandacht er op gevestigd dat de telegraaf bestellers nog steeds zonder uniform loopen, niettegenstaande reeds in den loop van 1884 bekend werd dat ze van uniformkleeding zouden worden voorzien. Toch, zoo werd gezegd, heeft liet departement van waterstaat, handel en nijverheid in deze zich niet van bemoeiingen onthouden. Het heeft zelfs met prijzens waardige nauwgezetheid allen bestellers ten tweeden male de maat dotn nemen, wat aan eiken bode telkens 10 cents kostte; het heeft reeds tweemaal van de manschap pen de verhooging van salaris voor kleeding- geld ingehouden. Uit goede bron kunnen wij echter mede- deelen, dat de uniform daarom niet is ver- EEU1LLETON. 249.) „Is hij dood?" vroeg hij ontroerd. „Nog niet," antwoordde de dokter, die zich haastte een eerste verband aan te leggen om het bloeden te stelpen. „Kunt u zien of de wond ernstig is, dok ter?" vroeg de vicomte op zijn beurt. „Neen." „Dan kunt u mij niet zeggen.... „Ik kan nog niets zeggen." Dikke tranen biggelden in de oogen van André De Charmeille. Wat Gaston De Limans aangaat, die zooals wij weten, van Adrien hield als van een broeder, hij schreide heete tranen. „Wij moeten hem noodzakelijk ergens heen brengen," sprak de dokter, wien het eindelijk gelukt was het bloeden te doen ophouden en die zijn verband gelegd had." „Op een kleinen afstand van hier aan den weg, is een huis, een soort van herberg, waar wij zoo straks zijn voorbijgegaan," sprak Castel. „Dan moeten we dat eens opnemen. Laat u een matras en draagbaar geven, al wat u het meest geschikt zal vinden om den ge kwetste te vervoeren." De ingenieur en L)e Charmeille liepen op een draf heen. Zij kwamen na verloop van een twintig minuten terug. Een stevige boer hielp hun dragen wat de dokter ge vraagd had. Men plaatste de gewonde op de matras, die men op de berri had gelegd, en met de grootste omzichtigheid vervoerde men hem naar de woning, waar het bed en de kamer der eigenaars met de meeste voorkomendheid ter beschikking van den dokter waren gesteld. Eerst na verloop van twee uren kwam de markies weder bij kennis. Hij zag bij het bed zijn beide vrienden en den dokter. Hij herkende hem, dankte hen met een blik en stak alle drie de hand toe. De dokter legde een tweede verband aan, terwijl hij zeide nog een beetje te zullen wachten met het uithalen van den kogel, die gelukkig niet heel diep zat. Jules Latrade en zijn getuigen waren nog in het huis, waar zij wat hadden gegeten. Zij wachten op den dokter, van wien zij wilden hooren wat hij van den toestand des gekwetsten dacht. Eerst te vier urenvernamen zij dat de markies van zijn bewusteloosheid was be komen en naar omstandigheden bijzonder wel was. De dokter stond evenwel nog voor niets in. Er konden zich nog verschijnselen voor doen, waarop hij niet rekende. Doch hij was niet zouder hoop. Jules Latrade, die een loshoofd was, maar geen kwaad hart had, voelde zich door de woorden van den dokter van een zwaren last ontheven. De vicomte, die voortdureud in diep gepeins scheen verzonken, bleef stil en in zichzelven gekeerd. „Dan blijft ge," sprak de ingenieur tot zijn vriend, „bij mijnheer De Verveine?" „Je kunt begrijpen dat ik hem niet aan zijn lot kan overlaten." „De wetenschap heeft hare rechten." „En den geneesheer zijn plichten." „Mijn beste vriend, ik laak je niet. In tegendeel." „Toch hoop ik te Parijs over een dag, drie, vier teruggekomen te zijn. De mar kies zal niet alleen blijveu. Zijn vrienden hebben verklaard, dat zij hem niet wilden verlaten." „Wij moeten hopen, dat geen ongunstig verschijnsel de genezing van den markies zal komen tegenwerken," sprak de vicomte, uit zijn gepeins ontwakende. „Zekerlijk antwoordde de dokter. „Over hoeveel tijd denkt u, dat hij naar Parijs zal kunnen terugkeeren t Is heel moeilijk dit met juistheid te bepalen, mijnheer De Sanzac. Als alles naar wensch gaat en er niets bijzonders ge beurt, zooals ik hoop, dan zal hij met de twee maanden, misschien reeds een beetje vroeger op de been zijn." De blik van den vicomte straalde. „Volkomen genezen?" vroeg hij. „Of ten minste zoo goed als...." „Ik heb dus heel wat tijd voor mij," dacht de vicomte. Het proces-verbaal der ontmoeting, ge deeltelijk reeds te Parijs opgemaakt en vol tooid in de herberg te Rivert, werd in twee exemplaren door de vier getuigen getee- kend. Toen aan den laalsten vorm was voldaan, sloegen Jules Latrade, de vicomte en de ingenieur den weg naar Quevy weder in, waar zij op den trein naar Parijs moes ten wachten. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1