BUITENLANDSCHE BERICHTEN. België, beiden laatstelijk ridders. Tot ridder dier orde is ook benoemd de heer Bouvy, fabrikant te Dordrecht. De Werkmansbode deelt mede, dat het Nederl. Werkliedenverbond vroeger ten hoog ste 4500 leden heeft geteld en nu ongeveer 3000 leden heeft; en dat het verlies van leden is toe te schrijven, aan het zich ont trekken van vereenigingenom het bedrag der contributie, dat corporatief d. i. uit de kas betaald werd, in eigen kring te kun nen gebruiken, hetgeen men direct voor- deeliger vond. Naar men aan het Vad. mededeelt, zal de schooljeugd op eene der openbare lagere scholen in Den Haag de volgende week een paar dagen vacantie hebbenom dat er in de lokalen hoofdonderwijzers examen moet plaats hebben! De 74-jarige dader, zekere T., van den in den jongsten zomer gepleegden dief stal met inbraak bij nacht, op het kantoor van den administrateur der Nl. vennootschap „Gemeente eigendom" te Hof van Delft, heeft zich vrijwillig bij de justitie te 's Hage aangemeld. Hij woonde behoeftig te Delft en was houtdraaier van beroep. Na den diefstal heeft hij te Antwerpen, Brussel en in andere plaatsen van België vertoefden thans nu de gelden (p m. f 1000) waren ver teerd, schijnt hij geen ander middel te heb ben geweten dan bij de justitie onder dak te komen, hetgeen hem overigens in vroe gere jaren niet vreerad was. Uit Ouddorp zijn Vrijdag 23 personen naar Noord-Amerika vertrokken, in de hoop daar een ruimer bestaan te vinden. In vroegere jaren zijn misschien wel 1400 men- schen van daar naar de Nieuwe Wereld verhuisd, waarvan de meesten er een goed bestaan hebben gevonden, velen zelfs tot welstand zijn gekomen. Bij de politie te Amsterdam werd Vrijdag door den directeur der vleeschhal in de Frans Halsstraat aangifte gedaan, dat een gewezen bediende het op zijn leven toe legde. Bij onderzoek bleek deze persoon in het bezit te zijn van een revolver met scherpe patronen geladen, en eenige losse patronen. Tevens bekende hij het plan te hebben gehad den directeur dood te schieten, om dat hij nog f 1000 van hem moet hebben. Door de politie is van dit alles proces-ver baal opgemaakt, terwijl het vuurwapen en de patronen in beslag zijn genomen. Op de woning van den directeur is bijzonder politie toezicht gesteld. Vrijdagavond zijn te Amsterdam strooi biljetten op straat rondgedeeld, waarin de besturen van eenige werklieden-vereenigingen en van den sociaal-Deraocratischen Bond de „werkeloozen" oproepen tot een „monster- meeting" op Dinsdag 9 dezer, 's morgens te 11 uur, in het Volkspark tegenover de Raambarrière. De bekende sociaal-democra tische leiders zullen als sprekers optreden. Zaterdagmiddag omtreeks vijf uur had een ongelnk plaats aan de Rijnspoor te Am sterdam dat ernstige gevolgen na zich had kunnen slepen. De machinist van den trein, die ten 4.50 m. aan het station aankomtbemerkte, toen hij bij het binnenkomen de Westinghouse- rem aanzette, dat deze niet wilde werken. Hij liet onmiddellijk stoom vliegen en zette de handrem aan van tender en loco motief. Dit hielp echter niet. Onder een schril gefluit en het gesis van den losge laten stoom schoot de locomotief vooruit. De trein, die ten 4 u. 50 ra. aankomt, is een gemengde trein en bestond uit tien wagens: twee passagierswageus, een goede renwagen en zeven wagens met vee. De kracht van de vaart der achteraankomende wagens, die door het defect aan de YVes- tinghouserem nu niet tot stilstand konden worden gebracht, was zoo groot, dat loco motief en tender als 't ware vooruitgeschoven werden. Zij verbrijzelden als een riet het kolossale stootjuk, vlogen over of door den weg en bleven aan de overzijde, vlak voor een daar staanden goederenwagen in den weeken grond steken. Niemand der passagiers bekwam eenig letsel, en opmerkelijk is het dat zij nau welijks den schok hebben gevoeld toen het zware stootjuk verbiijzeld werd. Behalve den machinistdie licht verwond werdbleef ook het treinpersoneel ongedeerd. De gemeenschap langs den openbaren weg naar den Amstel is tijdelijk gestremd. Men is bezig met een groot aantal arbeiders daarover rails te leggen, waarover de loco motief en de tender, na gelicht te zijn, wederom binnen het station zullen worden gebracht. Omtrent den in de kazerne der veld artillerie te Utrecht gepleegden moord, wordt nader door het U. D. bericht: Den stuk rijder Wenteler was door den milicien Bergman eene beschuldiging ten laste gelegd, waarvoor eerstgenoemde voor- jklu JÊEZ JÊL mm Mm k: loopig in arrest werd gesteld; na een daar omtrent ingesteld onderzoek bleek echter, dat er geen termen bestonden den beschul digde te vervolgen, noch het hem opge legde arrest te bestendigen. Nadat W. uit de arrestkamer was ontslagen en op vrije voeten gesteld, heeft hij denzefden avond de kazerne verlaten en volgens zijne eigene verklaring bij den geweermaker Ten Uaaft revolverpatronen gekocht, dadr voorwendende, dat hij oppasser der wapenkamer was en eenige patronen aan het getal, dat aanwezig moest zijn, ontbraken. Deze winkelier had daarom geen bezwaar hem de patronen te verkoopen. W. schijnt gedurende den nacht niet ge slapen te hebben, althans hij heeft, terwijl het overige personeel sliep, een revolver van een korporaal op dezeli'de kamer, waar op hij logeerde, weten te bemachtigenmet het voornemen den milicien B.die opstal- wacht was te dooden. Bij het blazen der reveille heeft W. on middellijk een der achterdeuren van de ka zerne, die des nachts gesloten zijn, ver laten, zich naar een der stallen begeven, waar B. toevallig op post stond en hem daar aantreffende gezegd: „Zie zoo, nu hen je mijn man", vervolgens heeft hij hem door 3 revolverschoten gedood. Terstond daarna heeft W. zich bij den commandant der kazemewacht aangemeld met verzoek hem in arrest te stellen, zeg gende dat hij den milicien 3. in den stal had doodgeschoten; hij stelde dien onderofficier tevens de revolver, waarmede hij de mis daad had gepleegd en een paar nog over gebleven patronen ter hand. Hij werd ter stond in arrest gesteld en zal weldra voor den krijgsraad moeten terechtstaan. Onlangs maakten wij melding van 't geval, dat in de Nicolaas-kazerne te Utrecht een militair, die eene berisping ontving, een kameraad, die hem daarover uitlac.ite, met een pook op 't hoofd sloeg. Thans meldt men ons, dat deze schijn baar onbeduidende zaak de treurigste ge volgen heeft voor den aanvaller, niet omdat de wond nadeelige gevolgen had voor den getroffene, want deze was spoedig her steld; ook niet omdat de misdaad strenge straf voor den dader ten gevolge had, maar omdat deze zelf zijn in drift gepleegd ver grijp zich zoodanig heeft aangetrokken, dat hij, na langzamerhand meer een meer tee kenen van zinsverbijstering gegeven te heb ben, gisteren als volslagen krankzinnig naar een gesticht is moeten gebracht worden. Dv. N.) "Vrijdagavond was het te Venendaal alles behalve rustig. Nauwelijks waren de fabrieken gesloten of scharen volk trokken naar 'liet Marktplein en verzamelden zich met keien gewapend voor de woning van een dagbladcorrespondent. Bedoelde correspondent had, naar het op geruide volk meende, een onzer predikanten beleedigd; dit mocht niet, en nu wilde men zich wreken. Wat was nu het geval? Vóór eenige dagen werd hier een bid stond voor den nood der kerk gehouden waarop evenwel de Amsterdamsche kerke lijke quaestie geheel met rust werd gelaten. Dat die heeren predikanten niet genoeg voor de zaak uit waren gekomen, werd door de menigte aan de tegenwoordigheid van den bedoelden dagbladcorrespondent ge weten. De daarover ontstane verbolgenheid werd er niet beter op, toen een der hier gelezen weekbladen verscheen en het op die ver gadering gesprokene heftig werd bestreden; ook dit werd gezegden correspondent ver weten, die echter rondweg verklaarde daar mede niets te hebben uit te staan. Zoowel het hoofd der gemeente als de politie was ter plaatse, maar konden tegen de opgeruide menigte, 2 h 300 personen, weinig uitrichten. Een herhaling van het voorgevallene wacht men morgen en volgende avonden. {ütr. Dbl.) Men meldt aan de N. R. Ct.„Drenthe is nog het land der oudheden en antiqui teiten", hoorden we wel eens beweren, en veel is bij eenig onderzoek bij de platte landsbewoners waar te nemen, dat voor deze opmerking pleit. Van overoude dagteeke- ning, misschien wel de alleroudste der nog aldaar bestaande gereedschappen, waarmede men thans nog werkt, zijn de zoogenaamde „weefstellen". Deze zijn alle van zwaar massief eikenhout gemaakt, dat den tand des tijds verduren kan en, zooals de linnen wever het uitdrukt „onvergankelijk" is. Ten bewijze dat deze toestellen oud zijn, diene dat in een zoodanig door ons werd gezien het jaartal 1590, terwijl wij vernemen dat op een ander het jaartal 1607 staat. Kunst bewerkingen vindt men op de weefstellen niet; zij zijn slechts ruw gemaakt, en staan in doelmatigheid verre bij latere werktuigen «za Mm ism. jml. rBBtf -ar*. ten achteren. Opmerkelijk is het, dat alle nagenoeg van deze constructie zijn, en er op dit gebied weinig of geen verbetering heeft plaats gehad. Aan vele weefstellen, die wij hebben gezien, is geen spoor van latere vernieuwing van sommige deelen zicht baar, behalve de deelen, die uit klein hout bestaan, waartoe thans veelal het goed koopste wordt genomen, maar dat de wever dan ook niet als een gedeelte, doch slechts onder de toebehooren van het stel beschouwt. Dat het gebruik der weefstehen nogal aan zienlijk is, bewijst de voorraad vlassen en wollen garens, die men bij sommige wevers thans boven liet stel, aan den zolder ziet hangen. In eene zuodanige inrichting, waar twee personen geregeld wtiken, zagen we meer dan een wagenvracht dezer boerenpro- ductie, alles bestemd ter vervaardiging van ellenwaren voor vrouwenkleeding, alsschor ten, jakken, rokken enz. Deze weverijen, die weinige jaren geleden kwijnden wegens toenemende weelde onder de bevolking op tiet platte land, gaan thans weer vooruit. De sporen van den Drentschen eenvoud zullen door de ook hier heerschende malaise voor eerst nog worden gered. Men schrijft aan het D. v. Nuit de Friesche Veenen: De vorst en de hardheid van den grond beletten de voorbereidende werkzaamheden in de veenderijen van YVest- stelliugwerf zeer. Begint meu andere jaren met Maart den grond af te steken, thans kan daarvan geen sprake zijn. Ook gaat het moeielijk om te verhuizen de turf- makers trekken met 1 Maart naar hunne nieuwe bazen omdat alle wateren nog met een dikke ijskorst bedekt zijn. Gelukig geeft het ijs ook eene uitmun tende gelegenheid om het riet uit de plassen te snijden, zoodat menig arbeider nog een daghuur verdient. Van bedelarij der inge zetenen hoort men dan ook metzooveel te meer last heeft men van vreemde bedelaars, die dikwijls in troepen van vier of vijf man de huizen afloopen en vaak „lang niet mak" zijn. Twee smokkelaars, te Winschoten thuis behoorende en met een vracht spiritus beladen van Oostfriesland trrugkeerende, werden door de ambtenaren achtervolgd. De Aa willende oversteken, zakten zij door het ijs en verdronken beiden. 's CiUAVËKlIiGË. Door Z. M. is aan den heer W. Suermondt Wz.koopman te Batavia, vergunning ver leend tot aanneming der versierselen van het officierskruis der koninklijke orde van CamboJja, hem door den vorst van dat rijk geschonken. Door Z. M. is de benoeming bekrach tigd van dr. D. E. J. Völter, privaatdocent aan de universiteit te Tubingen, tot ge woon hoogleeraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament en voor zooveel noodig ook in de encyclopaedic der godgeleerdheid en in de geschiedenis der leerstellingen van den christelijken godsdienst aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. Door Z. M. is de kweekeling der Utrechsche Zendings-vereeniging, de lieer M. Birklioff, benoemd tot hulpprediker bij de inlandsche christengemeenten in Neder- landsch-Indië; tot griffier bij het kanton gerecht te Appingedam mr. E. J. Thomassen h Thussink van der Hoop, advocaat en procureur te Groningen, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrond -rechtbank aldaar; tot directeur van litt iijkstelegiauf- kantoor te F.gmond, W. R J. llackfoort, thans telegrafist 2de kl. bij de rijk>telegraaf en lot leden eener commissie, die belast zal zijn met de behartiging der bc-langen van Nederlandsche kunstenaars, wier werken na beoordeeling door die commissie, naar Berlijn zullen worden gezonden voor de aldaar van wege de koninklijke academie van Schoone Kunsten te houden tentoonstelling, de heeren: D. A C. Artz, kunstschilder, te 's Graven hage; C. Cunaeus, kunstschilder, te Amster dam; J. C. Greive jr., kunstschilder te Amsterdam; Jozef Israëls, kunstschilder, te 's Graveuhage; J. 11. Maschhaupt, kunst schilder, te Amsterdam; F. P. TerMeulen, kunstschilder, te 's Graveuhage, en Geo P ggenbeek, kunstschilder, te Amsterdam. Door Z. M. is de kapitein-luitenant ter zee II. A. De Smit van den Broecke, op zijn verzoek, met 1 April a. s.eervol afgevoerd uit het vaste korps zeeofficieren en aan hem de betrekking opgedragen van chef der hydrographie bij het departement van marine. De benoemde officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht W. M. Mertens wordt met 1 April a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ten einde tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. De minister van oorlog zal op 11 dezer geen audiëntie verleenen. BELGIE. Erge wanordelijkheden hadden Vrijdag plaats in de kleine stad Ronsse, bij Gent in Vlaanderen. Wolwevers vielen het hotel aan, waar de uitvinder van een bijzonder verfstelsel was afgestapt. Ruiterij, uit Ouden aarde, door den procureur des konings op- geroepen, dreef het volk uiteen. Een kapi- tein van de jagers te paard werd zwaar gekwetst. EKGELAWD. -— Gisteren heeft op het Clerkenwell- plein, in het noorden van Londen, de open- hare vergadering plaats gehad, die door de leiders der socialisten was bijeengeroepen. Eenige honderden persoi en waren aanwezig, die naar de redevoeringen der socialistische sprekers luisterden, zonder aan eenige de monstratie deel te nemen. De Vrijdag aangekondigde meeting had gisteren te Manchester plaats. De menigte was 5000 man sterk. Na kalme en gematigde redevoeringen, werd eene resolutie aangenomen om aan de regeering te vragen werk te organiseeren voor degenendie op dit oogenblik van hon ger omkomen, nuttige publieke werken te beginnen en aan de mannen die door deze werken bezigheid zullen vinden, een vol doend loon te betalen om hun het levens onderhoud te verzekeren. De orde werd niet verstoord, en de ver gadering ging kalm uiteen. Aan de Times wordt uit Durban be richt, dat de Boeren in Zululand gewapende demonstraties houden in Noord-Zululand oin de Engelse lie regeering te toonen dat zij niet bevreesd zijn voor haar tusschenkomst en haar bedreigingen alsook om de onte vreden partijgenooten vrees aan te jagen. Waarschijnlijk zullen de Boeren Dinizulu ge vangennemen. Joubert en Dutoit vertegen woordigden de Transvaal op de bijeenkomst van het centraal comité van den bond der Afrikaanders. Het comité vaardigde een manifest uit, waarin geprotesteerd wordt tegen buitenlandsche geweldige inmenging in Zululands Boeren-republiek. FRANKRIJK. De regeering heeft het besluit ver nietigd, waarbij door den Parijschen ge meenteraad 1OÜU0 fr. werd toegestaan ten behoeve der werkstakers van Decazeville. Omtrent de opschudding, op de Pa« rijschc beurs teweeggebracht, wordt gemeld J De dader begon met eene fleschmet een bijtende vloeistof gevuld, naar beneden te werpen, waarvan echter niemand eenig letsel bekwam. Op het volgende oogenblik, ter wijl men verschrikt plaats maakte, werden drie revolverschoten gelost, die echter ook niemand wondden. De misdadiger werd door een kasbediende verhinderd nog meer te schieten, waarop eenige soldaten der Garde Républicaine hem arresteerden. De beursbezoekers waren zeer verbitterd; zij sloegen den rustverstoorder met s;okken en vuisten, zoodat deze halfdood op het po litiebureau op de beurs aankwam; daar was het gedrang zoo groot, dat eenige menschen verwond werden. De aanvaller werd door eenigen voor krankzinnig gehouden; volgens anderen had hij geroepen: „Ik ben een anarchist!" In het politebureau verklaarde hijdat hij Petrowitsch heette en de kapi talisten een lesje had willen geven. Meer kon men niet uit hem krijgen. Drie per sonen zijn door de kogels geschroeid, maar niet verwond. Aan de Russische ambassade is naar Petrowitsch geïnformeerd. De toestand te Decazeville schijnt eenigszins te verbeteren. Ondanks de be dreigingen der raddraaiers, wordt de arbeid voortgezet. Te Bourran neemt het aantal werklieden toe, en de maatschappij ontvangt voortdurend nieuwe aanvragen om weder tot het werk te worden toegelaten. Alleen te Combes vermindert het aantal personen, die aan den arbeid deelnemen. Een telegram van IJavas van 5 dezer des avonds meldt, dat verscheidene vrouwen van mijnwerkers stappen doen om te verkrijgen, dat hunne mannen weder tot de mijnen der maatschappij worden toegelaten. IPAIJ E. Na afloop der plechtigheden te Madrid hij de voltrekking van het huwelijk van infante Enlalia met prins Antonia zoon van den hertog van Montpensier, heeft de minis terraad in overweging genomen het verzoek van de neven, de ooms en de fante van den veroordeelden Ilenri van Bourbon, hertog van Seville om dezen gratie te verleenen. Door den raad is een besluit ontworpen, waarbij de koningin-regentes de straf van acht jaren gevangenisstraf verandert in ver banning.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2