NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 9 Maart 1886, N°. 57. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABORilHEWIEfilT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t eut. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 199» Jaargang. Stads-Bericliten. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER m WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 150 der Wet op de Na'ionale Mi litie, van den 19J" Augustus 1861{Staatsblad n'. 72); Noodigen de lotelingen deter gemeente, die verlan gen bij de ZEEMILITIE te dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór den l»len April aanstaande, opeen der werkdagen, tussclien des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat bet overbodig is voor bet vervolg, verzoeken om inlijving bij de ZEEMILITIE tot bet Departement van Marine te richten en dat zoodanige vertoeken voortaan bui ten beschikking zullen worden gehouden; dat der halve Maughebbcndentan het verlangen om bij de ZEEMILITIE te worden geplaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze hebooren te doen blijken. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K ANTKR, Burgemeester. Lkidkn 1 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en YVETUOUDERS van LEIDEN, Gezien arlikel 6. 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen Ier algemeeoe kennis, dal de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 1 lol en mei 13 Maait e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsleeg, op de Bmnenveslgracht aan hel Planlsoen, in de Van-der Wetl'slraal en aan de Korle Mare, des voormiddags van half tier/en lot negen uren en des namiddags van half twee tol twee uren, behalva des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dal deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- slraat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zotmeveldsleeg. KeU'lboeiersteeg, Korle Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechlsche brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, tlat tngeslolen wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. Tol de wijk voor de openbare school der dei de klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meenle, dat ingeslolen wordt door en lenoos len en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsleeg, ZonneveldsleegKelel- boelersleeg, Korle Korenhrugsleeg, Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KVNTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen ter kennis van be langhebbenden dat bij de op heden plaats ge had hebbende uilloling van zes obligallën elk groot èèn duizend sulden. behoo- rende tot de geldleening van f500000, aan gegaan krachlens de raadsbeslui'en vau 8/29 Augustus 1882, zijn uitgetrokken de nummers 71, «O. 125, 144, 291 etl 455. die op den ten Juli a. s. aflosbaar zijn gesteld op welk tijdstip de obligalten ophouden rente (e dragen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeesler en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeesler. E. KI.VT, Secretaris. Leiden, 8 Maart 1886. STADSNIEUWS. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40 f 20.5. en 2.15, de laagste prijzen f 40, f 19.50, 3.90 en 2.—. Een uitgelezen schaar van mannen had zich op de begraafplaats aan de Groe- nesteeg alhier verzameld, teneinde het stof felijk overschot van den bekenden industrieel, den heer J. Van Heukeloin Jr., de laatste eer te bewijzen. Wij melkten op het be stuur der hulpbank van de Maatschappij van Weldadigheid en dat van de Stedelijke Werkinrichting, vele leden van den ge meenteraad het kerkbestuur der Doopsge zinde Gemeente en tal van vertegenwoordi gers van verschillende corporatiën, waarvan de overledene lid was. Aan de groeve werd overeenkomstig den wensch der familie niet gesproken. Een indrukwekkende stilte heerschte er bij het grafwaarts dalen van de met kransen getooide kist. Toevertrouwd aan den schoot der aarde zal Van Heukelom in dankbare herinnering voortleven van hen, die zijn onvermoeid arbeiden voor zijn mede burgers kennen en op prijs stellen. Van Heukelom was van moederszijde een afstammeling van den bekenden Etienne Luzac, redacteur der Gazelle De Leide en een neef van den beroemden staatsman Lodewijk Casper Luzac. De werkliedenvereniging ^Eendracht zij ons doel" vierde Zaterdagavond in de ruime zaal van den heer P. HeijnBeesten markt, haar zesde jaarfeest. Groot was de schare der opgekoraenen, gelijk in stand en werkkring, verschillend in leeftijd en ge slacht. Man met vrouw en kinderen, waar onder wij ook opmerkten zuigelingen, die in den loop van den avond nu en dan luide teekenen van hun aanwezigheid gaven: ge heele huisgezinnen als het ware waren om de gezellig gerangschikte tafeltjes gezeten. Allen hadden zich in feestdos getooid, de dagelijksche beslommeringen des levens ver getend voor het genoegen, dat zij heden avond in voile teugen zouden smaken. De voorzitter, de heer P. J. Van der Zanden heette in warme bewoordingen allen welkom. Hij deelde mede, dat de toestand der vereeniging zoowel ten aanzien van het ledental als ten opzichte van den staat der geldmiddelen hoogst bevredigend was eii wees op het heuchelijk feit, dat de ver eeniging dit jaar geen dooden te betreuren had. Uit de verslagen der verschillende be stuursleden deelen wij in hoofdzaak het navolgende mede. Uit het verslag van den secretaris, den heer F. Crama bleek, dat de vereeniging het vorig jaar 118, dit jaar 125 leden telde, uit dat van den penningmeester, den heer A. P. Gouwenstokdat de inkom sten f 933 en de uitgaven f 850 bedroegen. Namens het bestuur werd hierop door den voorzitter een dronk gewijd aan de ver eeniging. Onder het zingen van uWelkomstgroet" nam alsnu de eigenlijke feestviering een aan vang. Opgevoerd werden „de Tweeling broeders" Joseph de Tweede, of *de onbe kende in de herberg" en „De gefopte com munist of Eigenbelang gaat bóven alles." Wij zullen spel en stukjes aan geen kritiek onderwerpen, ons bepalend tot de mede- deeling, dat heeren en dames dilettanten hun uDerste best deden, dat de toeschou wers zich uitstekend amuseerden en daar van door toejuichingen en terugroepingen onophoudelijk blijken gaven. Het tooneelspel werd afgewisseld door zangstukjes. Het //Feestlied" op de wijze van //De koning leev" het Vaandellied" op de wijze van het jOostenrijksch Volkslied" en //Hulde aan de Vereeniging" op de wijze van //lk had een wapenbroeder" werden door de feestvierenden met groote opgewekt heid gezongen. Hoe meer het baluur naderde, hoe leven diger de stemming werd. Wij twijfelen dan ook niet, of het bal, dat dit eigenaardig werkmansfeest besloot, zal een zeer geani meerd karakter gedragen hebben. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van marine heeft ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat in de maand Mei aanstaande bij de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal gehouden worden van jonge lingen, die als machinistleerling der 2de klasse wenschen te worden aangeuomen. Het getal der te plaatsen jongelingen zal zich tot twintig bepalen. De vader, de moeder voogdes of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot voorschreven exa men worde toegelaten, dient, vóór of uiter lijk op der. laatsten April aanstaanden, een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departement van marine Verdere bij zonderheden zijn vermeld in de Slaalscouranl van 7/8 dezer. Volgens de Leeuw. Crt. wordt als op volger van den heer Hingst in de tweede kamer genoemd dr. J. Zaaijer Az. Tot aanvulling van de gisteren ver melde lijst van onderscheidingen wegens de Antwerpsche tentoonstelling wordt nog ge meld, dat van de kunstschilders de heeren Israels en Bosboom te 's Gravenhage bevor derd zijn tot officier der Leopoldsorde van FEUILLETON. ua.) XII. het tweegevecht. Wij zullen weldra de reden van het over haaste vertrek van den markies leeren ken nen, en insgelijks vernemen waarom hij niet teruggekomen was. Doch eerst moeten wij verhalen wat er in den ochtend en den na middag van den dag, waarop Aurora ge schaakt was, voorviel. Des morgens te negen uur zag de mar kies den vicomte De Sanzac bij zich binnen treden. Deze was vergezeld van een heer, die zoowat dertig, vijf en dertig jaren oud kon wezen en het legioen van eer in zijn knoopsgat droeg. Die jonge maneen zeer verdienstelijk ingenieur was den markies on bekend. Adrien ontving de bezoekers met een droefgeestig glimlachje en groote hoffelijk heid. Hun jassen waren toegeknoopt en hun gelaat stond zeer ernstig. Het doel van hun bezoek was licht te raden. ^Waarde Adrien," sprak de vicomte op een smartvollen toon, //mijnheer en ik heb ben ons belast met een zending, die voor mij uiterst pijnlijk is." z/Toen ik u zag binnentreden, heeren," antwoordde de markies, „heb ik terstond begrepen wat u herwaarts voert." Mijnheer/' sprak de heer Castel, dus heette de gedecoreerde, //het is onze plicht- in de eerste plaats te trachten de zaak te schikken." Adrien wendde zich tot den vicomte en vroeg //Gelooft mijnheer De Sanzac aan de mo gelijkheid van een schikking?" Ongelwijfeldl" antwoordde de vicomte. z/Wat moet ik daarvoor doen?" //Zonder voorbehoud, zonder nevenbe doeling, zooals het een man van eer en een edelman betaamt, terugkomen op het be treurenswaardige besluit, dat u genomen heeft, klonk het wederwoord van Castel. Adrien schudde droefgeestig het hoofd. Met vaste stem en op tieren toon sprak hij ff Als edelman en man van eer, heb ik, onder goedkeuring van mijn geweten, een besluit genomen, waarop niets ter wereld mij kan doen terugkomen. Ik heb reken schap vau mijn handelwijze gegeven aan wie ik dat moest doen. Het spijt mijdat men miju ophelderingen niet heeft begrepen of dat men niet gemeend heeft ze te moeten aannemen. z/lk heb gedaan wat ik kon, wat ik moest. Ik kan verder niets meer doen De vicomte en Castel wisselden een blik. rDan is," sprak de laatste, ^een ont moeting overmijdelijk, mijnheer!" z/De Sanzac heeft mij hier reeds op ge wezen. Ik geef beide heeren thans het ant woord dat ik De Sanzac reeds gaf: ik ben ter beschikking van mijnheer Latrade. U zijt zeker zijn beide getuigen?" z/Ja, mijnheer!" antwoordde de ingenieur, *en wij verzoeken u ons de uwe aan te wij zen, om nog heden met hen de voorwaar den van den kamp te regelen." //Ik zal dadelijk twee mijner vrienden schrijven. Ik twijfel niet of zij zullen on verwijld hier komen en van daag nog, voor tweeën zich bevinden ter plaatse, die ik u voor een samenkomst met hen, verzoek aan te wijzen." „Te mijnent," sprak Castel, terwijl hij zijn naamkaartje deu markies aanbood. //Waarde Adrien," sprak de vicomte, //wat er gebeurt doet mij oprecht leed. Jules La trade heeft mij verzocht zijn getuige te wil len zijn. Ik ben het, die u aan de La trade's heb voorgesteld; ik mocht dus niet weigeren." ,Het komt niet bij mij op, u eenigszins te laken." Men groette elkander, en de vicomte en de ingenieur verwijderden zich. Op staanden voet schreef Adrien aan zijn twee oude vrienden Gaston De Limans en Andró De Charmeille. Hij verzocht hen zonder dralen bij hem te komen, daar hij een zeer gewichtige mededeeling te doen had. Om geen tijd te verliezen, liet hij de brieven wegbrengen door zijn lijfknecht. Klokke elf, schelden Gaston en Andró te gelijk aan. Na van zijn vrienden de belofte te hebben ontvangen dat zij volstrekt zouden geheim houden wat hij hun zou vertellen, meldde hij hun, dat hij waarschijnlijk den volgenden dag een dnel zou hebben met Jules La trade, en verhaalde hun daarna op welke wijze, hoe en waarom hij gemeend had zijn huwelijk met juffrouw Adèle Latrade te moe ten afbreken hetgeen de aanleiding was tot de uitdaging. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1