NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant v e r s c h ij n t d a g e 1 ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 5 Maart 1886. N°. 54. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 199' Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 6 der Wel van den 28en Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis, dat door C0RNEL1S JACOBUS TASSERON, alhier woon achtig, een adres is ingediend omvergunning tol verkoop van sterken drank in hel klein in hel perceel Breestraat no. 84. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KlsT, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1888. De Burgemeester, lloofd van het Gemeente bestuur van Leiden; brengt ter algemeene kennis dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie kohieren van de personeele belasting, en een kohier van liet patentrechtalle van den dienst 1885—86, en executoir verklaard den 2en Maart jl. en herinnert voorts de belang hebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den b'y de Wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 4 Maart 1886. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken; gelet op de artt. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs; noodigt hen, die zich in 1886 aan een der bij genoemde wetsartikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April e. k. te doen blijken aan den inspec teur der gymnasia te 's Gravenhage, met opgaven van hunne woonplaats en van het getuigschriftdat zij verlangen te verwerven, en met vermelding of zij aan het eind examen voor eene staatscommissie wenschen deel te nemen. In een bijvoegel tot de Staatscourant van 4 Maart wordt medegedeeld een tabel bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland over Decem ber 1885. De heer Roëll diende gisteren in de tweede kamer een stel amendementen in op de voorstellen tot Grondwetsherziening, waar van de strekking is vestiging in beginsel van eene onafhankelijke rechtsmacht in ad ministratieve zaken, (administratif conten tieus) op bescheiden voet ingericht en met voorbehoud van vrijheid van beweging voor den gewonen wetgever. Naar de Arnk. Ct. verneemt is de heer J. Doorman, hoofdredacteur van het D. v. Z.-H. en 's Gr.benoemd tot ridder der Orde van Bolivar. Op de volgende wijze kan de betaling van grondbelasting door middel van postwis sels plaats hebbenAanslagen in de grond belasting beneden f 5 in hoofdsom en opcen ten ten name van personen, wonende buiten den kring van het kantoor, mogen uiterlijk voor 1 April van het. dienstjaar in ééns worden aangezuiverd door middel van een postwissel. Op de strook van dien wissel moeten naam en woonplaats van den belas tingschuldige, het dienstjaar, de gemeente van aanslag en het artikel van het kohier duidelijk en nauwkeurig zijn vermeld. Indien niet blijkt, tot welken aanslag de wissel be trekking heeft, of indien het bedrag niet voldoende is, wordt het stuk door tusschen- komst der postbeambten teruggezonden. De reden van de weigering wordt door den ont vanger in beknopten vorm op den wissel vermeld. Vóór de storting der gelden moet het aanslagbiljet aan den ontvanger worden gezonden, met bericht, dat het bedrag door een postwissel zal worden voldaan. De kapitein-ingenieur Van Scherm beek, die voor den tijd van drie jaren in dienst van het gouvernement van Japan trad, zal na het verstrijken van dien ter mijn op 1 Augustus a. s. hier te lande terugkeeren. Als een bewijs van de uitgebreidheid der Nederl. kunstboter-industrie mag dienen dat gedurende 1885 alleen over Vlissingen nagenoeg 5500 tons ft 1000 kilo kunstboter naar Engeland, voornamelijk Londen, werden verscheept. Ook werden groote hoeveelheden over Rotterdam en Amsterdam verzonden. In de vorige week werden door de politie te Rotterdam aangehouden zeven per sonen, waarvan er vijf verdacht worden, zich ten nadeele van hunne patroons aan diefstal in een lompen-magazijn te hebben schuldig gemaakt. Vier hunner, waarbij twee helerszijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht. De heer J. A. De Bergh, hoofdre dacteur van de Amst. Ctzal eene reis om de aarde ondernemen. Hij vertrekt eerstdaags naar Parijs, Marseille, Atjeh, Java, China, Japan, verder over San-Fran- cisco naar New-York en denkt 1 October te Amsterdam terug te zijn. Zondagochtend viel een man in de Zwa nenburgerstraat te Amsterdam. Hij was uitge put van honger en verkleumd van koude. Men gaf hem koffie met geweekte beschuit, daar hij geen brood kon nuttigen. Langzamerhand kwam er beweging in het verstijfde lichaam totdat hij weer zoo ver op zijn verhaal was, dat hij zijn omstandigheden kon mededeelen. Twee dagen en drie nachten had hij op straat doorgebracht zonder eten of drinken. Men deed. een collecte die zooveel opleverde, dat hij althans weer eenige dagen kan bestaan Een heer, die den man naar het politie bureau wilde begeleiden, om hem naar een bedelaarsgesticht te doen opzenden, moest maken dat hij uit de voeten kwam. (A. Ct.) Gisterennacht zijn op het ijs te Mon nikendam gevangen 30,0U0 spieringen, die tegen 4} stuiver de 100 werden opgekocht. Men schrijft aan het D. v. N. van Tessel: Eergisterenavond kwam voor het eerst sedert Zondagavond een po9t naar dit eiland over. De overtocht, die eenige uren vorderde, ging met levensgevaar gepaard. Gisteienmorgen slaagde de stoomboot Ada van Holland er weder in door de ijsmassa te komen en ons tijdig onze brieven en couranten te brengen. Maar nauwelijks was deze stoomboot in de haven terug, of op nieuw werd de toegang door het ijs afge sneden. De schroefstoomboot Adèle kon hare reis naar Harhngen niet voortzetten, doordien op het vaarwater naar Friesland nog alles vol ijs is. Op Terschelling waren in de afge- loopen week 25 gevallen van roodvonk aan gegeven, waarvan 11 met doodelijken afloop. Op het dorpje West-Terschelling, met 2000 inwoners, stonden 9 lijkjes tegelijk boven aarde, en een paar malen kon men 's na middags ieder half uur een nieuwen lijk stoet zich naar het kerkhof zien begeven. De oudste bewoners van het eiland hebben nog nooit zulk eene epidemie bijgewoond. Ter gelegenheid der feestente geven bij het 50e lustrum der Utrechtsche hooge- school, zal, volgens het Vaderlandte Utrecht ook een tentoonstelling worden ge houden van bouquetten, versieringen, planten enz., op Vrijdag 26 Maart tot Zondag 28 Maart. De tentoonstelling wordt uitge schreven door de afdeeling Utrecht der ,/Nederlandsche maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde." Door een oud-student o. a. is een kunst voorwerp ter waarde van f 50 uitgeloofd voor de schoonste versiering met bloemen en planten, toepasselijk op het feest van den dag. Gisteren is te Amersfoort een paartje gehuwd, waarvan de bruidegom 79 en de bruid 74 jaren telt. Een heer, die Dinsdagavond van Apel doorn zou vertrekken met den naar Amster dam bestemden trein van 8.12 in., doch te lang had gedraald, poogde, terwijl de trein in beweging wa9, er op te springen, het geen hem mislukte; hij kwam in aanraking met een der waggons, viel bewusteloos op het perron en werd ter verpleging naar het stationsgebouw gebracht. Men schrijft aan de N. H. Ct. uit Friesland: Bekend is het dat de lange winter van 1885 op '86 betrekkelijk weinig ijs vermaak heeft opgeleverd. Vooral in onze provincie was dit het geval, daar tot vóór weinige dagen met alle zeesluizen van Fries land werd gestroomd. En wanneer dit het geval is, rolt het water met geweld door onze vaarten en kanalenzoodat er van sterk ijs geen sprake kan zijn. Daarbij doen de vele binnenstoombootjes, zoolang ze het kunnen volhouden, haar uiterste best, om hare gewone reisrouten te volbrengen. De telkens herhaalde klacht van duizenden dat hierdoor aan velen brood en genot wordt onthoudenschenen tot nog toe niets te balen. Terwijl de overheid in andere landen waar de natuur en de bodem aan landgenoot en FEUILLETON. 244.) fik dacht niet, dat u zoo over mij zoudt oordeelen," hernam hij, op de lippen bij tend. fMaar," dus ging hij voort, flaat ons op juffrouw De Lasserre terugkomen. Zij is ontvoerd, dat is het feit, en gij zoekt naar de bewerkers van den roof." yDie een misdrijf is, strafbaar voor de wet, mijnheer!" fik geloof het ook. Voor dit misdrijf echter, zijn er omstandigheden, waarin de wet zich niet heel streng betoont. Ik bedoel het gevalwaarin het jonge meisjeal dan niet minderjarig, zelve medeplichtig is aan haar ontvoering." f Zoudt u durven zeggen, mijnheer, dat mijn dochter fik veroorloof mij slechts u te antwoor den," dus viel hij haar op zachten toon in de rede, fen zonder eenige veronderstelling te wagen, waartoe ik echter volkomen ge rechtigd zou wezen. Want niets bewijst toch eigenlijk, dat uw dochter niet met haar toestemming is ontvoerd." De gravin, die hieraan in het geheel niet gedacht had, ontstelde hevig. fMaar om op de zaak terug te komen," voer de vicorate voort, fOmdat ik, na ont dekt te hebben dat de graaf en zijn doch ter te Parijs waren, maakt gij de gevolg trekking, dat ik en ik alleen de bewerker kan zijn van de schaking van juffrouw De Lasserre. Welnu, u heeft zich vergist. Daar ik dit niet dan voor u, in uw belang zou hebben gedaan, had u moeten bedenken, dat ik mij niet zou vermeten hebben te handelen buiten uw voorkeunis en goedkeu ring. Derhalve, in stede van mij zoo ge makkelijk, om niet te zeggen zoo lichtvaar dig te beschuldigen, moest u elders de schul dige zoeken. fO, ik doe u geen verwijt. Nochtans, is het op het oogenblik dat ik u mijn dien sten aanbied, onder de verzekering, dat ik mij gelukkig zou achten u van dieust te zijn, op datzelfde oogenblik is het dat gij mij te gemoet treedt, met vlammenden blik om mij met ik weet niet welke wraak te dreigen! Is dat redelijk, zeg?" De gravin wist niet meer wat zij moest denken, wat zij moest zeggen. Zij verkeerde in een onmogelijk te beschrijven toestand. De vicomte las op haar gelaat en in haar blik haar groote verlegenheid, en een on merkbare glimlach vertoonde zich op zijne lippen. Hij ging voort: Ik beklaag u; ik wil niet langer denken aan uwe harde woorden en ik neem het aanbod mijner diensten, dat ik u zoo even deed, niet terug. Ik geloof dat ik in de tegenwoordige omstandigheden u van nut kan wezen; want ik weet eenige zaken, die u niet bekend moeten zijn." De gravin luisterde geheel verslagen niet bij machte een bescheid te geven. De vi comte begreepdat hij zijn vermetelheid tot het uiterste kon drijven en ging voort: Sedert een oogenblik dacht zij reeds aan den markies De Verveine. De geslepen vi comte had zijn doel bereikt. Hij had met een groote behendigheid het gesprek daar heen weten te leiden, dat de gravin van zelf haar vermoeden liet vallen op den mar kies; want hij hield zich overtuigd, dat Aurora hare onderwijzeres gesproken had over de bezoeken, door den jongen man op la Cordelière gebracht. Maar gelijk hij de gravin niet wilde doen merken, dat hij wist hoe zij als onderwijzeres bij haar dochter werkzaam geweest was, zoo veinsde hij ook te gelooven, dat zij te eenenmale onbekend was met de gebeurtenissen, waarvan hij haar scheen te willen onderrichten, Dat kwam zoo in zijn plan te pas. „Ik begrijp uwe verbazing, mevrouw!" sprak hij. ^Misschien gelooft u mij niet. Maar ik kan u feiten noemen, die mijn on derstelling bevestigen. Voor eenigen tijd woonde ik met het bewuste jong mensch, hou mij ten goede dat ik u zijn naam niet zeg, in de opera een voorstelling bij van fLa Juive." Op eens ontwaardde de jonge man in een loge een jong, wonderlijk schoon meisje. Hij herkende haar terstond. Meer dan een jaar reeds zocht hij dat meisje overal, dat hij in Champagne, geloof ik, had leeren kennen. Uit de bekomen inlich tingen bleek dat het jonge meisje, hetwelk hij in de opera had herkend, op de bou levard Haussmann woonde en Aurora De- lorme heette. Ik moet u zeggen, dat hij toen nog niet wist, misschien weet hij het op dit oogenblik nog niet, dat juffrouw Aurora Delorme de dochter is van den graaf De Lasserre. Ik voeg er bij, dat ik, hoe wel die jonge man mijn vriend is, het niet noodig heb geacht hem daarvan te onder richten. Wij zullen te weten komen of ik gelijk dan wel ongelijk heb gehad. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1