BINNENLANDSCHE BERICHTEN. rekening en verantwoording van den pen ningmeester door de heeren Van Vliet en Kielstfa onderzocht en door de vergadering goedgekeurd. Uit het uitvoerig verslag van de secretaris werde aangeteekend de uitgave in de Bij dragen" van het onderzoek van de reis van prol. Martin in Suriname, terwijl de resul taten van dr. Snouck Hurgronje's reis naar Djeddah weldra zullen worden openbaar gemaakt. Met voldoening wees du secretaris op de groote uitbreiding der bibliotheek door de ruiling inet binnen- en buitenlandsche ge nootschappen welke reeds tot een getal van 106 zijn geklommen. De leeskamer biedt dan ook eene rijke collectie tijdschriften en andere periodieken aan, die alleszins de aan dacht trekt en verdient. Dat de uitgaven van den catalogus der bibliotheek, die ge heel voor de pers gereed is, wegens finan- cieele redenen telkens moest worden uitge steld werd door den secretaris zeer betreurd, die nog in het bijzonder en met groote dank baarheid gewag maakte van eene aanzienlijke scheuking van handschriften door het eerelid, den oud-hoogleeraar dr. P. J. Veth, waar van bij het verslag een inventaris zal worden gevoegd. Ten slotte bracht de secretaris een warm woord van hulde aan den aftredende voor zitter, den hoogleeraar dr. Kern, en den mede aftredenden bestuurder H. J. Bool, terwijl de secretaris zelf, als niet meer her kiesbaar als lid van het bestuur, de beslis sing omtrent eene verdere opdracht zijn taak aan het bestuur overliet met dank voor de genoten welwillendheid. In plaats der heeren Kern, Bool en Wijn malen werden vervolgens door de algemeene vergadering met groote meerderheid gekozen de heeren: prof. F. K. Niemann te Delft, E. B. Kielstra, lid der kamer te 's Graven- hage en dr. C. Snouck Hurgronje, leeraar aan de Indische Instelling te Leiden. Met algemeene stemmen werden hierop een 50-tal nieuwe leden aangenomen waar onder de heer T. P. Viruly lid der eerste kamer der staten-generaalC. W. Pleyte, adsistent bij 's Rijks Etnografisch Museum. Een voorstel van de heeren M. Nijhoff en P. A. M. Boele van Hensbroek, tot wijziging van art. 13 van het reglement, omtrent de wijze van uitgaaf der bijdragen en andere geschrifien, werd vervolgens verworpen. Na dankbetuiging aan den aftredenden voorzitter, den aftredenden bestuurder Bool en den aftredenden secretaris, dr. Wijn malen, bij monde van den vice-president, mr. W. Ridder Van Rappardwerd de talrijk bezochte vergadering gesloten. Naar wij vernemenwerd in eene daarop gehouden buitengewone bestuursvergadering gekozen tot voorzitter mr. W. Ridder Van Rappard, tot vice-president, S. Van Deven ter, tot penningmeester J. H. De Groot, terwijl als secretaris werd herbenoemd dr. Th. C. L. Wijnmalen, die, hoewel buiten het bestuur, zich bereid verklaarde opnieuw het secretariaat waar te nemen. In den afgeloopen nacht is te Rotter dam ingebroken in het kantoor en pakhuis van de heeren Gebr. Korporaal, handelsagen ten in de Wijnstraat no. 14-9. Een politiedie naar bemerkte dat er iets aan het slot ha perde, en hield voor het bedreigde huis de wacht. Toen er meerdere hulp kwam op dagen, trad men binnen, waarna een per soon naar buiten kwamdie men aanstonds bij den kraag pakte. De andere werd op het privaat gevonden. Bij onderzoek bleek dat er slechts weinig was ontvreemd, terwijl men op het oogenblik der ontdekking juist bezig was een lessenaar op het kantoor staande, en waarin een zekere som geld was open te breken. Op het kantoor was men gekomen door een ruit uit te snijden en een raam open te schuiven en in het pakhuis door middel van een valschen sleutel. Aan de kerk te Nieuwpoort is door wijlen mej. J. M. Van der Stok aldaar, vermaakt een sierlijk zilveren avondmaal- servies, bestaande uit 9 stuks, en vervaar digd op de zilverfabriek der heeren J. M. Van Kempen en Zn. te Voorschoten. Met zekerheid deelt het D. v. N. mede dat het bericht, als zou de maker van het valsche loterijbriefje, waarop te Haarlem van de f 100,00U werd uitbetaald in hech tenis genomen is, geheel onwaar is. Het gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de beide gedingen in hooger beroep tegen Jacobus De Zwart. Het hof, geen termen vindende om aan het verzoek van De Zwart om nieuwe getuigen te hooren, gevolg te geven, bekrachtigde den eisch en veroordeelde hem tot tweemaal drie maanden celstraf en eene geldboete van f 8. De ex-colporteur van Recht voor Allen De Zwart, heeft gisteren te Amsterdam zijn partijgenoot Eckhardt zoodanig met eene sabel verwond, dat deze in het Gasthuis moest worden opgenomen. AmstCt.) Eene nieuwe oplichterij. Bij een ingezetene van Amsterdam vervoegde zich dezer dagen een goed gekleed persoon, die voorgaf sigarenhandelaar te zijn. Hij bood dan ook sigaren aanwaarvan bedoelde heer kocht en contant betaalde. Een paar dagen later kwam de leverancier terug, en vroeg of het geleverde naar ge noegen was. Na vernomen te hebben dat de sigaren wat zwaar waren, nam hij die bereidwillig terug, met belofte aanstonds eene lichtere soort te zullen bezorgen. Tot heden echter heeft hij verzuimd zijne belofte te vervullen en is hij met. de betaalde si garen nog niet teruggekeerd. Hij is klein van gestalte, donker van uiterlijk en heeft eene zwarte snor. In de Zaterdagavond te Amsterdam gehouden samenkomst van de daar bestaande afdeeling der Maatsch. tot N ut der Israëlieten in Nederland, hield prof. S. Rosenstein, van Leideneen zeer belangrijke voordracht in het Hoogduitsch „Ueber die Bedeutung Mendelssohn's für die Juden". Deze voordracht, werd daverend toege juicht door het talrijke gehoor, dat het overig deel van den avond vergast werd op muzikale voordrachten, van mej. John "Von der Finck (piano) en de heeren W. B. (viool) en D. H. F. M. (violoncel.) De bekende strafprocedure tegen me vrouw Bulkley, Kloppers en mejuffrouw Schlingemann zal op 22 Maart a. s. voor het hof te Arnhem behandeld worden. In de Zaterdag-voormiddag gehouden zitting van den gemeenteraad te Breda werd, na voorlezing der notuleu van de vorige openbare vergadering, door den heer mr. Pels Rijcken het woord gevraagd, naar aan leiding van hetgeen in die notulen voorkwam over het veelbesproken incident-Heylaerts. De heer Pels Rijcken begon met er op te wijzen, dat de notulen een naar zijn oordeel vrij juist relaas van dat incident hadden weergegeven. Intusschen vindt men er niet in vermeld hetgeen in het verslag van een der locale bladen stond opgeteekend, nl. dat de voorzitter, toen diens woorden ^er zit iets anders achter" door den heer Heylaerts als eene beschuldiging werden opgenomen, zou geantwoord hebben //mijne bedoeling was toch niet om u te beleedigen". Zijn die woorden werkelijk door den voorzitter ge bezigd, dan wenscht de heer Pels Rijcken die ook in de officieele notulen van den secretaris vermeld te zien en wel vooral daaromomdat dan de heer Heylaerts eenige satisfactie voor zijne teergevoeligheid zou be komen en de publieke opinie, waarmede ook rekening moet gehouden worden, be vredigd zal zijn. Spreker gaf dus den voorzitter in overweging, althans wanneer het zijne intentie niet is geweest te be leedigen, daarvan in de officieele notulen te doen blijken. De voorzitter repliceerde hierop, dat hij niet wenschte te treden in hetgeen door de couranten werd geschreven, komt er ietsin voor, dat hij zich ten nutte kan maken, dan laat hij zulks Diet na, doch als evan gelie beschouwen wat de pers gelieft aan te voeren, daarvan heeft hij een afkeer. Wat nu de woorden betreft, die in het raads- verslag van een der couranten hem, spreker, waren in den mond gelegd: hij kan zich niet herinneren, dié woorden gesproken te hebben; alleen weet bij, op het door den heer Heylaerts aangevoerde, geantwoord te hebben, dat hij er het zijne van dacht. De heer mr. Pels Rijcken, door dit ant woord slechts gedeeltelijk bevredigd, wees er den voorztter op, dat hijzoolang van de vergaderingen van den raad geen officieele verslagen verschijnen, aan de verslagen der couranten wel eenige waarde hechtte en die verslagen ook van grooten invloed zijn op de publieke opinie, wat den leden van den raad niet onverschillig mag zijn. Daarom zou spreker den voorzitter wenschen uit te noodigen in deze openbare ver gadering te getuigen, dat hij //niet" de bedoeling heeft gehad den heer Heylaerts te beleedigen, althans wanneer die getuigenis met 's voorzitters inzicht strookt; deze kleine opoffering, van den kant des voorzitters, acht de heer Pels Rijcken zoowel eene ge noegdoening voor den heer Heylaerts als voor het publiek. De voorzitter acht die getuigenis niet noo- dig, aangezien hij, zoover hij weet, nooit iemand beleedigd heeft en allerminst den heer Heylaerts. Daarentegen wil hij wel de gelegenheid openen om aanmerkingen op de voorgelezen notulen aan te hooren, die dan, wanneer ze blijken juist te zijn, zullen worden betracht. De heer Pels Rijcken verklaart van het recht van correctie geen gebruik te maken zoolang hij niet zeker weet, dat de woorden, die in het bewuste couranten-verslag voor- MZ2 mrm -wlj -mis. t^st na kwamen, werkelijk door den voorzitter zijn gesproken, nochtans wenscht spreker den voorzitter de gelegenheid open te stellen in deze vergadering te verklaren, of hij al of niet de bedoeling heeft gehad den heer Hey laerts te beleedigen. De voorzitter, den geachten sprekermr. Pels Rijcken zeer dankbaar zijnde, dat hij hem de gelegenheid wil openstellen tot het afleggen van eene verklaring, zegt van die gelegenheid toch geen gebruik te willen maken; hij zal, zoo de heer Pels Rijcken geen aanmerkingen op de notulen heeft, die notulen in omvraag brengen. Daartoe overgaande, worden ze met alge- gemeene stemmen goedgekeurd. (JV. Br. C.) Te Bergen-op-Zoom is overleden de gepensioneerde schout-bij-nacht W. J. Schol ten van Aschat. 's GRAVENIIAGE. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof voor den tijd van drie dagen, den lichten rouw zal aannemen, ingaande Dinsdag den 2den dezer, wegens het overlijden van Z. H. den erfprins Leopold van Anhalt. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Rotterdam, mr. Th. M. Th Rietstap, candidaat-notaris en advocaat aldaar, en te Udenhout, J. Verkuylen, candidaat-no taris aldaar. Door Z. M. is bij het departement van Marine; de hoofdcommies W. J. M. Asmus, op zijn verzoek, eervol ontslagen, onder toekenning van den titulairen rang van referendaris en van zoodanig pensioen als waarop-hij bevonden zal worden aanspraak te hebben; bevorderd tot hoofdcommies de commiezen E. V. F. Alm en P. J. Schumacher; benoemd tot adjunct-commies, de eerste klerken M. C. A. Muller en F. W. Van Erp Taalman Kip. De minister van financiën zal op 4 dezer geen audiëntie verleenen. De arrond -rechtbank te 's Hage ver oordeelde gisteren wegens den diefstal van bloem uit de fabriek van de heeren K. aan de Geestbrug onder Voorburg: J. H. K. tot 4 jaar gewone gevangenisstraf; D. v. W. tot 18 maanden en J. K. tot 6 maan den eenzame opsluiting. De hertogin van Albany heeft gisteren de rtsidentie verlaten, om zich naar Bent- heim te begeven. H. M. de koningin deed hare zuster uitgeleide aan het Rijnspoorsta tion en nam daar hartelijk afscheid. H. M. was vergezeld van eene hofdame en een kamerheer. Ook de Engelsche gezant en de minister van buitenlandsche zaken waren aan het sta tion tegenwoordig. ENGELAND. De heer Gladstone verklaarde in het lagerhuis, bij de beraadslaging over een suppletoir crediet ten behoeve van den diplo- matiekeu dienst, dat hij omtrent de kosten van de zending van sir Henry Drummond Wolft' naar Egypte, noch omtrent de daar mede in verband staande politiek iets kon mededeelenzoolang hem dienaangaande niet meer inlichtingen waren verstrekt. De regee ring zal echter, voor zoover dit mogelijk is, niets doen wraardoor de voortzetting der Egyptische politiek zou kunnen worden gestoord. FRANKRIJK. Zaterdag ontving de Société des Houil- lères de l'Avegron de volgende dépêche: //Algemeene werkstaking te Decazeville. Hi-t werk aan de mijnen is overal gestaakt door de bedreigingen van mijnwerkers. Alleen op de smederijen en de werkplaatsen wordt nog gewerkt." Onmiddellijk vergaderde de raad van be stuur en de leden vertrokken des avonds naar Decazeville. President van den raad is Léon Say, vice-president Raoul Duval. Zij lieten onmiddellijk bekend maken dat de arbeiders, die het werk gestaakt hadden, ontslagen waren, en eerst na persoonlijke aanvrage, ieder afzonderlijk weer konden aangenomen worden. Er zijn te Decazeville 3400 werklieden, waarvan 2200 in de mijnen werkendeze laalsten hebben het werk gestaakt. De reden is niet een eigenlijke loonsvermindering, maar eene verdeeling van dit loon in tweeën, zooveel voor de mand steen kolen, zooveel voor het onderhoud van het houtwerk. Dit laatste ging vrotger onder het werk door en werd dan al te vaak verwaarloosd. De werklieden verdienen 4.50 fr. daags en wer ken 27 dagen 'smaands; door eene coöpe ratieve vereeniging eten zij goedkoop brood en vleesch. De gangen waarin zij werken, zijn twee meters hoogzij kunnen dus over eind staan. De grève is vooral tegen den hoofdinge nieur Blazy gericht; de maatschappij wil niet toegeven door dezen te ontslaan. Dan toch zou een volgende aan de beurt komen, terwijl Blazy op zijn hoede is en zich niet, gelijk Watrin, zal laten doodschoppen. Thans slaan rondom de mijn negenhon derd man troepen. Zaterdagavond kwamen Basly, Camélinal en Duce Quercy van den Cri du peuple er aan; sedert 1878 is er zulk eene werkstaking niet voorgekomen. Zondagmorgen kwamen de dragonders uit Montpellier om de vuren te bewaken. Zon dagmiddag zijn de gedelegeerden der werk lieden naar den prefect gegaan, om hem mede te deelen, dat als aan de werklieden geen voldoening werd gegeven, de mijn in brand gestoken zou worden. Deze bedreiging heeft grooten indruk gemaakt; om bij het vuur in de mijn de wacht te houden, zijn werklieden noodig, die ondervinding daar van hebbende regeering zou hare soldaten niet driehonderd voet diep in de mijn wil len zenden, waar een temperatuur van 35 graden Celsius heerscht en de arbeiders ge heel naakt werken. SPANJE. In de militaire gevangenis te Madrid zoo wordt vandaar aan de Indépendance mede gedeeld zijn heftige tooneelen voorge vallen toen de hertog van Sevilla officieel in kennis werd gesteld met het vonnis waarbij hij tot 8 jaren gevangenisstraf en verlies van rang is veroordeeld. De hertog heeft zijne rechters en de Spaansche dynastie vervloekt en zich ver volgens hardnekkig verzet tegen de gendar men, die hem naar de cellulaire gevangenis moesten geleiden, waar hij, alvorens naar het tuchthuis te worden overgebracht van een dwangbuis moest worden voorzien. De gezondheidstoestand van den gevangene liet na het voorgevallene zooveel te wen schen over, dat men hem naar liet militair hospitaal heeft moeten vervoeren. Er be staat weinig kans, dat hem gratie zal wor den geschonken. DVITICIILAND. De Reichsanzeiger meldt, dat de keizer, tengevolge van de bekomen kneuzing, die overigens een gunstig verloop heeft, nog steeds genoodzaakt is rust te houden. De werkzaamheden van den keizer gaan haren gewonen gang. Hendrik LXXIV, prins Yan Reusz, is in den ouderdom van acht en tachtig jaar overleden. Hij was lid van het Prui sische heerenhuis. Hij behoort tot de zijlijn van Reusz Schleiz-Koestritz en laat drie zoons na Hendrik IX, Hendrik XXV en Hendrik XXXI. Men weet dat alle mannelijke le den van het huis Reusz den voornaam Hen drik dragen, met een bepaald volgnommer volgens den datum hunner geboorte. RUSLAND. Uit Merw is bericht ontvangen, dat de Russen den ]4den Februari hun plech- tigen intocht in Penj-dek hebben gehouden en aldaar een Russisch bestuur hebben ge vestigd. De bevolking van een aan Afgha nistan toegewezen en door Sarikh-Turkmenen bewoond district is op Russisch grondge bied overgegaan. BULG ARIJ E. De heerschende indruk van den stand der onderhandelingen is wederom ongunstig. Mijatovitch-pacha, de Servische gedelegeerde, heeft nog geen nieuwe instructiën ontvan gen. Het schijnt alzoo, dat Servië zijne redactie waarbij het herstel der vriend schappelijke betrekkingen, in het Turksche ontwerp opgenomen, opzettelijk wordt weg gelaten wil handhaven. Er worden pogin gen gedaan om tot eene bevredigende oplos sing te geraken. IERYIE. Een nota van den heer Garashanine aan de vertegenwoordigers, welke aan dezen ter hand gesteld is, verklaart, dat Servië, in het belang van het evenwicht op het Balkan- schiereiland, tegen de vereeniging van de de twee Bulgarijen protesteertals een bron van ontevredenheid voor de andere jonge volken van het schiereiland, die door de handelwijze van den vorst van Bulgarije aangemoedigd zouden kunnen worden, op dergelijke wijze te handelen. De nota constateert, dat gewichtige on derhandelingen met het oog op den vrede onmogelijk zijn, daar al het essentieele van deze onderhandelingen is uitgesloten. Toe gevende aan de pressie der mogendheden en tengevolge van de dreigende houding der Porte, heeft Servië een eenig artikel voorgesteld; het hoopt, dat dit aangenomen zal worden en verzoekt den vertegenwoor digers der mogendheden, het bij hun regee ringen te ondersteunen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Maart. Bij den raad van

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2