NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. he ze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOKÜSEiüEflT: Maandag 1 Maart 1886, N\ 50 ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheeie rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg; 6. 199e Jaargang. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN Ontvangen hebbende den staal no. 75, aan wijzende de uitkomsten der meeting en schat ting van gebouwde en ongebouwde eigendom men, bedoeld in de arit. 15 en 23 der wel van den 26en Mei 1870 Staatsblad no. 82) betrekkelijk de grondbelasting; Brengt Ier kennis van belanghebbenden, dai die opgave gedurende dertig dagen ter Se cretarie de/.er gemeente is nedergeiegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester van Leiden DE KANTER. Leiden, 27 Februari 1886. STADSNIEUWS. Burg. en weth. geven den gemeente raad in overweging aan dr. J. Baert, op zijn verzoek, met 1 April a. s. eervol ontslag te verleenen als stadsgeneeskundige, met aan spraak op een pensioen van -J zijner jaar wedde ad f 450. Daar blijkens rapport van de commissie van fabricage wijziging noodig is in het in Juni 1885 opgemaakt plan voor de demping der Zijdgracht, wat betreft de daarmede in verband slaande rioleering, waarvan de kos ten thans geraamd worden op f 8000, ter wijl op de begrooting, dienst 1886, is uit getrokken f 4200, zoo geven burg. en weth. den raad in overweging de meerder benoo- digde gelden te vinden door verhooging van den post opbrengst van geldleeningenin overeenstemming met het bij de vaststelling der begrooting genomen besluit. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging aan de Leidsche Duinwater maatschappij de vereischte goedkeuring te verleenen om water te leveren ten behoeve van de boerderij van den heer A. Hartevelt Jz., aan de Haarlemmertrekvaart onder Lei derdorp. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging: 1°. Commissarissen der Bank van Leening te machtigen: a. om uit het banksaldo van 1885 over eene som van f 325 te beschik ken ten einde te verdeelen onder de be ambten der hulpkantoren, b. Om voor kosten van huishuur, vuur en licht in de hulpkantoren over de laatste vijf maanden van 1885 f 125 meer te besteden dan de som waarop gerekend was. 2°. liet kapitaal der gemeente in de Bank van Leening, thans bedragende f 95000te vermeerderen met f 10000, te vinden door verhooging van den post opbrengst van geld leeningen, te welken einde een suppletoire staat tot verhooging van de gemeente-begroo ting voor dit jaar met genoemd bedrag van f 100011 ter vaststelling wordt aangeboden. Zooals uit bet rapport overigens blijkt wordt de sub. 1 bedoelde uitgave ruimschoots gedekt door hetgeen de gemeente als rente van uitgezet kapitaal van de hulpkantoren ontvangen heeft of ontvangen zal. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging tot de vaststelling over te gaan van het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1885, tot een bedrag van fSiy,24. Burg. en weth. geven den raad in over weging tot de inwilliging van het verzoek van M. LI. Lem, om ontslag als 2en onder wijzer aan de leerschool. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenoinenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 48 tot 74 volwassen personen en 13 tot 19 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van roodvonk aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte, geene. Onder Amsterdam zijn de pakschuiten in den laalsten tijd niet kunnen afkomen, ook is de Haarlemmervaart gestremd, maar anders is de Rijn en de Vliet steeds door de scheepvaart open gehouden. Op som mige gedeelten van de stadsingels meende men ijs gevonden te hebben om schaatsen te rijdenen nadat er hier en daar eenige jongens waren doorgezakt, die met of zonder levensgevaar gered werden, heeft men be vonden dat het ijs langs het Plantsoen in den Zoeterwoudschen singel toch wel het sterkst was. Na de jongens volgden er mannendie met de schaatsen onder den arm een wandeling hadden gemaakt om aan hun smachtend verlangen te kunnen voldoen; daarna volgden er verloofden, eindelijk boe ren en boerinnen, want het is vastelavond, en nu is voormelde singel zwart van schaat senrijders. De hooge stand, even tuk op schaatsenrijden bij een winter, die telkens zoo mondjesmaat eenig ijs verschafte, zoekt het verder „om in de lang gewenschte be hoefte te voorzien." Men heeft rijtuig laten inspannen dat de heeren en juffrouwen voerde naar plaatsen waar men zich veilig op glad ijs kon wagen. Aan den Hoogen Rijndijk, langs de Meerburger watering, de Vrouwe vaart en de Noord-A, heeft men, hoe be perkt dan ook bij dezen „kwakkelwinter", gezond ijs gevonden, en als men zich een kleine moeite wil getroosten met overloopen komt men zoo, over Stompwijkaan den Leidschendam. Daar kan men dan eens aanleggen. Op het ijs van den Zoeterwoud schen singel vindt men anders alle gemakken bij de hand. De gemeente heeft voorzorg genomen boomtakken in het ijs te doen planten, waar het gevaarlijk wordt zich verder te wagen, en werkelooze lieden staan er met versnaperingen te koop, zoowel voor dorstigen als flauwharligen. Men kan er zich te goed doen aan bellefleurs (een ap pelsoort), dubbel gezoutte gerookte bokking, chinaasappelen en anijsmelk, want de dam pende ketel ontbreekt er volstrekt niet. Op z/dikke Pieten", zooals voorheen bij een kom met melk, gebruikt werdenschijnt men zich niet meer toe te leggen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Door de regeering zijn vier wetsont werpen ingediend tot wijziging der genees kundige wetgeving. De bestaande grondslagen worden behouden; de voornaamste verande ringen betreffen het geneeskundig staatstoe zicht. Er wordt voorgesteld een zelfstandig hygiënisch bureel op te richten; aan de in specteurs kunnen specialiteiten worden toe gevoegd, die de geneeskundige adviseurs en plaatselijke gezondheids-coramissiën vervan gen. De geneeskundige raden en de adjunct inspecteurs vervallen, terwijl het aantal en de werkkring van het personeel geneeskun dige ambtenaren wordt ingekrompen, waar door jaarlijks eene bezuiniging van f 15.000 zal plaats hebben. Het ontwerp tot vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uit gaven voor Ned-lndië over 1876 is thans in druk rondgedeeld. De rekening wijst een tekort aan van f 7,959,181 22, waarvoor echter beschikbaar zijn batige saldo's van vorige jaren. Het Fad. ,?egt thans met zekerheid te kunnen mededeelen, dat een voorstel tot conversie der 4 pCts. schuld in een 3£ pCt. fonds sedert eenige dagen bij den raad van state aanhangig is, en dat men zelfs met eenigen grond mag verwachten dat het in de eerste dagen der ophanden zijnde Kamer zitting zal ingediend worden. Het Fad. meldt, dat jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland van zijn reis naar Lissabonwaar door hera de ratificaties zijn uitgewisseld van het tractaat, door de Zuid-Afrikaansche republiek met Portugal gesloten, in de residentie is teruggekeerd. Door de geneeskundige staatscommis sie te Amsterdam werden gisteren toegelaten voor het Ie*gedeelte van het arts-examen de hh.B. Snellen, med.-doctorandas, G. H. Dunuewold en D. M. Edauw, cand.- artsen. Naar het D. v. Z. en 's Gr. meldt zal er een wetenschappelijke en handelsexpeditie naar de keerkringstreken in Afrika vertrek ken, om de tusschen de rivier Benin en de Congo gelegen landen te onderzoeken. De heer dr. J. Everwijn, sedert 1857 lid van den raad der gemeente Noord wijk heeft als zoodanig ontslag genomen. Te Nieuwveen is Donderdag een jonk man van bijna 28 jaren onder het schaat senrijden door het ijs gezakt en verdronken. Door de heeren jhr. mr. J. Boreel van Hogelanden, jhr. mr. M. J.Pauw van Wiel- drecllt, beiden oud-leerlingen van het insti- tuut-Schreuders, en mr. H. graaf Van Limburg S'.irum, burgemeester van Noordwijk, is het initiatief genomen tot de oprichting van een gedenkteeken op het graf van den oekenden mstituteur Otto Johannes Schreuders. Door genoemde heeren is aan de oud-leerlingen, voor zoover hunne tegenwoordige adressen bekend zijn, eene circulaire in dien geest gericht. Door eene onbekende oorzaak ontstond Donderdagavond te Nieuwerbrug onder de gemeente Bodegrave brand in den hooiberg van den landbouwer G. v. d. Laan. Deze- hooiberg, 't zomerhuis en de achterdeel werden eene prooi der vlammen; 't vee werd bij tijds gered. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Ofschoon er te Rokanje 16 jongelieden voor de militie moesten loten, was er een, die n°. 17 trok. Te laat bemerkte men, dat er een no mm er te veel was. De zaak der loting voor de nationale militie te Amsterdam, waarbij briefjes van verschillende tint zijn gebruikt, wordt thans onderzocht. Naar het D. v. N. verneemt, zijn gisteren avond de beide agenten van politiedie bij de loting aanwezig waren, door den hoofd commissaris mr. Yan Doesburgh, gehoord en is van dat verhoor proces-verbaal opgemaakt. Te Charlois is bij de loting voor de nationale militie hevig gevochtenzoodat de politie van de sabel gebruik moest maken. Alle drankwinkels waren dien dag gesloten, maar de lotelingen en meer anderen hadden daarop gerekend en zelf de jenever medege bracht, waardoor zij in staat waren om de ledige flesschen de politie naar het hoofd te werpen. De burgemeester geraakte in de drukte onder den voet. Er is proces-verbaal opgemaakt. Dezer dagen is te Amsterdam in het militair hospitaal overleden zekere Nicolaas Lasalle, een gewezen orkest-directeur, die, na den Fransch-Duitschen oorlog te hebben medegemaakt, kapitein van de Commune is geweest. Toen de geregelde troepen Parijs in hun macht hadden, is Lasalle zijn land ontvlucht en heeft als koloniaal dienst ge nomen voor onze Oost, vanwaar hij doo- delijk ziek Yrijdag jl. teruggekeerd en in het hospitaal opgenomen is. Zijn lijk is met militaire eer op het kerkhof „De Liefde" ter aarde besteld geworden. De heer J. R H. De Jong, lijn-inspec- teur der IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij, heeft het plan opgevatom, evenals in Berlijn en Brussel, in Utrecht een Tramomnibusdienst in te voeren. De wagens zullen zijn voorzien van balcons, laag bij den grond en dus voor dames en kinderen zeer gemakkelijk te be stijgen. Voor aanschaffing en uitrusting is een bedrag benoodigd van f 35,000. Indien op 1 Maart a. s. de inschrijving volteekend is, kan binnen 3 maanden de exploitatie onder den naam van „Utrechtsche Omnibus- Maatschappij" worden tegemoet gezien. (Fad.) Dr. J. Sandberg heeft wegens gevor derden leeftijd tegen 1 September a. s. ont slag aangevraagd als conrector aan het gym nasium te Amersfoort. De Arnh. CL meldt, dat het proces van mevrouw Bulkley c. s. niet den 15den Maart e. k. door het hof te Arnhem zal worden behandeld, zooals onlangs door dat blad werd vermeld. Uit Viissingen meldt men aan de M. C. Het Araerikaansche fregatschip Constance dat in December jl. alhier eene lading petro leum heeft aangevoerd, is thans weder met eene lading van 10000 vaatjes petroleum naar deze plaats gecharteerd, alles voor rekening der pakhuismeesters te Rotterdam, die hier een magazijn van opslag op de terreinen van de maatschappij „de Schelde" bezitten. Er ligt nu een schip met 7000 vaten te lossenzoodat deze tak van handel van hier uit zich langzamerhand begint te ontwikkelen. Tot conrector aan het gymnasium te 's Bosch is benoemd de heer L. J. Sicking, doctor in de klassieke letterenleeraar aan het progymnasium te Oldenzaa!. De oud-wethouders en oud-raadsleden der gemeente Andel hebben opnieuw een zeer uitvoerig adres aan de tweede kamer gericht, houdende bezwaren tegen de her benoeming van den burgemeester. Zij her halen hun bij hun vorig adres gedaan ver zoek om zoodanige maatregelen te willen nemen, dat aan de thans in de gemeente Andel plaats vindende „wetschennis" zoo spoedig mogelijk een einde kome. (N. R. Cl.) Uit Osch deelt men aan de N. R. Ct mede, dat het bericht dat het hoenderpark van de heeren Jurgens te Osch geplunderd was, onwaar is, daar er geen hoenderpark van de heeren Jurgens bestaat. Wel zijn er te Osch de laatste dagen op verschillende plaatsen kippen gestolen, doch bij den heer J. alleen 3 konijnen. 's GRAVENIIAGE. De luitenant ter zee le kl. J. M. Steers en de luitenants ter zee 2de kl. H. Backer en G. H. Pfeiffer, uit Oost-lndiëin Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee 1ste kl. J. J. Poortman wordt met ingang van 16 Maart aanstaande gedetacheerd bij het koninklijk Nederlandsch Meteorologisch instituut te Utrecht. De minister van justitie zal op 2 Maart a. s. geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICIITEK B E JL G I E. De groote prijs van 100,000 frs. van de Antwerpsche loterij moet zijn gevallen te Antwerpen zelf; een winkelierster te Moustier trok een prijs van 10,000 frs.; 5 jonge Zwitsers te Antwerpen die zich hadden ge combineerd, trokken mede 10.000 frs.; een dienstbode te Brussel 5000 frs. Te Ostende is het adviesjacht Fille d'Ativers, hetwelk dezer dagen ook te Nieuwe- diep heeft aangedaan, teruggekeerd met het

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1