BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. mZ5 «E9 CJ B&L A. TT- brengenheeft hij zich daartegen geweld dadig en feitelijk verzet. Drie maanden cel was ook daarvoor zijn straf. Op de zitting van het hof werden geene nieuwe getuigen gehoord. De adv.-gen. mr. Op ten Noordt achtte beide vonnissen billijk en terecht gewezen. De bekl. hield zijne onschuld daartegenover vol. Hij zoude haar door getuigen kunnen staven. Hij zelf had die getuigen niet doen dagvaarden, dewijl hem daartoe de middelen ontbraken. En het O. M., zoowel bij rechtbank als bij hof, had geweigerd hen ambtshalve te doen op roepen. Bekl. richtte daarom tot het hof het verzoek ommet verdaging der zaak tot een naderen termijn, alsnog te bevelen, dat de door hem bedoelde getuigen décharge, wier namen hij opgaf, voor den hove zouden verschijnen. Het O. M. deelde nog mede, dat het parket de oproeping der getuigen geweigerd had, eensdeels omdat het van meening was dat de schuld van beklaagde onomstootelijk vaststond en door nadere getuigenverklaringen toch niet kon worden te niet gedaanander deels omdat sommige getuigen reeds in de instructie gehoord waren, en daar gebleken was, dat zij niet veel licht zouden ver spreiden. Beslissing van het hof Maandag a. s. Op te merken valt nog, dat De Zwart zich ditmaal gedroeg met den aan den rechter verschuldigden eerbied. Zaterdagavond is de heer J. Barnas- coni, lid der firma B. Paleologo C°. commissionairs in effecten te Arasterdam, op last van den officier van justitie, in hech tenis genomen. Reeds vroeger verkeerde hij in staat van faillissement, destijds op eigen naam handelende. Daarna heeft hij zich ge- associeëerd met zijn vroegeren 1 diende, een jongmensch, van wien hij diens erfdeel, ongeveer twee ton gouds, behalve aanmer kelijke bedragen van patroons, zou hebben verspild. Na zich eenigen tijd te Parijs te hebben schuil gehouden is hijvermeenende dat alles in het reine zou zijn gebracht door familieleden van zijn compagnon, uit Parijs teruggekeerd en liep hij in de val. De arrestatie had plaals ten huize van den curator in het faillissement. (A. Ct.) De heer D. H. N. Van Ollefenoud directeur van den Amsferdamschen schouw burg, is, naar het Vad. verneemt, zeer ernstig ongesteld. Volgens het D. v. Z. H. lijdt hij aan een zielsziekte en moet reeds naar een gesticht overgebracht zijn. De Sneekenaar, die verdacht wordt zijn schoonvader door een zolderluik te hebben geworpen, met het gevolg dat de man stierf, beweert dat de oude man dron ken was, en hij hem juist tegen het gevaar had willen beschermen. Het J), v. Z. H. en Gr. meldt echter dat de onverbiddelijke chemie in de maag van het slachtoffer geen spoor van alcohol heeft doen vinden. Vrijdagmiddag werd wederom een der ingezetenen van Groningen de dupe van bedriegelijke handelingen van een 16 jarigen jongen. De jongen kwam in het bezit van een door hem geschreven en valschelijk met een anderen naam onderteekend briefje, op keur vragende eenige paren wollen kousen die hem bereidwillig werden afgegeven. Bij informatie ten huize van den quasi onder teekenaar, bleek er van geen bestelling sprake te zijn, waarna aan de politie van dit feit kennis werd gegeven, die direct daarop in den verdachte een ouden bekende meende te zullen vinden, en zich in hare verwachting dan ook niet teleurgesteld zag. De kousen waren reeds van de hand ge daan, doch werden opgespoord en het geld was verdwenen. Ten gevolge van het hevige verzet der sluikers, 't welk vóór weinige dagen plaats had op de grenzen van Ter-Apel en Ros winkel legen de commiezen van eerstgenoemde plaatswaarbij deze ambtenaren verscheidene pistoolschoten, zware slagen en bloedende wonden ontvingen, zijn te Ter-Apel de con troleurs te Pekela en te Coevorden bijeen gekomen om te bespreken in hoever het raadzaam en noodig zou zijn, dat de com miezen, aan de Oostelijke grenzen geplaatst met scherpere wapens wierden voorzien. Men zegt, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de commiezen aldaar bij hunne zes- kogelrevolvers nog gewapend zullen worden met achterladerkarabijnen De steeds toe nemende getalsterkte en onbeschaamdheid der smokkelaars, die van uit Pruisen hunne smokkelwaren over de Drentsch Gronin ger grenzen voeren, schijnt eene sterkere wapening wel noodig te maken. Bij de opgravingen voor den aanleg van riolen bij de Hollaudsche en Belgische Loodssocieteiten te Vlissingen zijn twee graf zerken gevonden, met beelden en relief in biddende houding en opschriften, welke men zal trachten te ontcijferen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Ierseke Zaterdagochtend verschenen hier de officier van justitie en de rechter-comraissaris van de Middelburgsche rechtbankten einde een onderzoek in te stellen naar een diefstal van ruim 60,000 oesters van perceel 253a der Ierseksche oesterbank, ten nadeele der firma Van den Broeke en Poelman alhier. Van dezen diefstal was reeds in Sept. 1884 aan gifte bij de politie gedaan, doch tot voor ruim 14 dagen ontbrak alle aanwijzing om de daders te ontdekken. Toen evenwel bood zich iemand bij genoemde firma aan om licht in de zaak te ontsteken. Als hoofd schuldige werd genoemd zekere W. Kvan Ierseke. Deze gaf ongeveer vergoeding van de toegebrachte schadeen meende dat hier mede de zaak uit was, maar de rijkspolitie alhier, die met de schadevergoeding in ken nis was gesteld, liet het recht zijn loop, en de justitie gaf gevolg aan haar verzoek om persoonlijk een onderzoek in loco in te stellen. Er schijnen meer schuldigen te zijn. Een tiental personen werden voor èh na onder vraagd. Van de uitkomsten van het onder zoek, dat tot laat in den avond voortduurde, is nog niets bekend, doch de genoemde VV. K. is te Wemeldinge gearresteerd, en na verhoord te zijn, naar het huis van arrest te Goes overgebracht om verder ter beschik king van de justitie te worden gesteld. Onder de twintig lotelingen voor de nat. militie uit de gemeente Arnemuiden, lichting 1886, bevinden zich vier gehnw- den, waaronder zelfs een met diie kinderen. Deelden wij onlangs mede, dat door den heer Frans Jonkers, aan het stations plein te Breda, eene proef was genomen met glazen //ijzers" voor onderstellen van schaatsen, die voorloopig aan de verwach ting van Axel Paulsen beantwoorden, thans hebben wij met genoegen vernomen, dat dezer dagen van het veldijs gebruik is ge maakt om die proefneming op meer uitge breide schaal te herhalen. Verschillende liefhebbers en vaardige rijders maakten van een en dezelfde soort schaatsen gebruik en de ijzeren konden de glazen onderstellen in de verste verte natuurlijk bij gelijke vaardigheid in het vlugrijden niet over treffen. Zijn wij wel onderricht, dan is de heer Jonkers nog ijverig bezig om zijne uitvinding te verbeterenwat wij hopen dat tot een volmaakt stelsel leiden zal. (N. Bred, en OoslerA Crt.) Het gebeurde in de sigarenfabriek van den heer V. M.te" Eindhoven, is in de bladen niet juist voorgesteld. Woensdag ochtend verbeurden drie sigarenmakers een boete van 5 cent, omdat ze te laat kwamen. Dit wekte ontevredenheid; zij werkten tot tien uur en werden uitbetaald. Toen niet aan hun onbillijke eischen voldaan werd gaven zij zich aan ernstige baldadigheden over, wierpen een gloeiende kachel omver, op gevaar af brand te veroorzakengooiden een emmer water over in voorraad liggende sigaren en tabak, en richtten zoodoende nogal schade aan. Des avonds werden twee glas ruiten aan de eerste verdieping door een schot verbrijzeld. Dit schot was echter zóó gericht, dat het niet kan beschouwd wor den als bestemd voor een of ander persoon; 't is waarschijnlijk slechts uit schandelijke baldadigheid gelost. Ook is 't in geenen deele bewezen, zooals in verscheiden bladen gemeld wordt, dat de schuldige een van de baldadigen van 's morgens is. Meijer Ct.) Te Sittard kwam Zaterdagjl. een tal rijke troep Zigeuners aan, die er allerellen digst uitzagen, en van over de Pruisische grenzen kwamen. De drie wagens, waarin zich in lompen gehulde kinderen en eenige grijsaards bevonden, werden door mannen, vrouwen, knapen en meisjes te voet ge volgd, welke, zoodra zij in de stad waren, proeven hunner routine in de bedeikunst en bedrevenheid in het wegkapen van brood, spek en andere victualiën begonnen af te leggen. De bedelende vrouwen wierpen zich voor de voeten van hen, die zij om eene aalmoes vroegen, en kusten ze. De jongens en meisjes, die de bakkers- en slagerswin kels binnentraden, legden eenige centen op de toonbank neder en namen daarvoor mede al wat het eerst onder hun bereik viel. In de meeste winkels, die zij natuurlijk snel weder verlieten, volgde hen een ander van den troep onmiddellijk op, streek voor de oogen van den nog niet van zijne verbazing bekomen winkelier de nog op de toonbank liggende centen op en volgde dan als een haas zoo snel zijne voorgangers, die reeds elders weder hun geluk beproefden. De maréchaussee maakte echter aan deze scha delijke aardigheden spoedig een einde, dreef de bende in korten tijd bijeen en bracht haar over de Pruisische grenzen weder het land uit, echter langs een anderen weg dan zij waren gekomen. Uit Lith wordt aan de N. RCt. gemeld: Zondagnamiddag werd onverwachts het genoegen der zich alhier op eene ijs vlakte vermakende schaatsenrijders baldadig verstoord, door eenige uit Osch overgekomen jongens, die, gewapend met stokken, er vermaak in schenen te vinden, de geen kwaad in den zin hebbende jongelieden van Lith te sarren en te beleedigen. Er ont stond weldra eene vechtpartijwaarbij som mige jongelieden uit Lith op verregaande wijze werden mishandeld. Ten slotte moest de hulp der politie worden ingeroepen. GRAVËNII4GE. Door Z. M. is aan D. F. R. baron d'Ablaing van Giessenburg, kamerheer van Z. M. den keizer van OostenrijkApostolisch koning van Hongarije, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van officier der orde van Leopold, van commandeur der orde van Jezus Christus, en van ridder der orde van den Witten Adelaar, hem respec tievelijk door HH. MM. den koning der Belgenden koning van Portugal en den koning van Servië geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester der gemeente Breukelen-Nijenrode, Breukelen-St. Pieters en Tienhoven, J. Th. A. Braams, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Buren; der ge meente Vuren, F. F. baron d'Aulnis de Bourouill; der gemeente Geervliet, A. J. M. Visser, en der gemeente Vught, A. M. J. T. Van Rijckevorselen is vergunning verleend aan den secretaris van Bergharen, W. Verheijen, om te Druten, en aan den ontvanger van St. Geertruid, A. D. A. Quaedvlieg, om te Gronsveld te wonen, en is het aan den burgemeester van WaspikF. Kamp Azn., op zijn verzoek, verleend eer vol ontslag als waarnemend secretaris dier ge meente, goedgekeurd. Door Z. M. is aan dr. D. E. J. Völ- ter vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan het Evangelisch- Luthersch seminarium te Amsterdam, en is aan mejuffrouw E. C. Dewsnap, geb. te Londen, mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergun ning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. zijn opnieuw benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Rotter dam mr. C. Cardinaal; tot commissaris van politie te Rotterdam C. Van der Maaren, D. M. Ebbeler, W. F. Leyds, A. J. Torley Duwel en J. W. C. Strang. Bij de rijkstelegraaf zijn benoemd tot telegr. 2de kl. J. Van Putten; verplaatst: de opz. 2de kl. P. J. H. De Jager van Bokstel naar 's Hage, de telegr. 1ste kl. H. J. P. Van Batenburg van Schoonhoven naar Leiden en G. P. Scheers van Amster dam naar Vianen; de telegr. 2de kl. M. Verschoor van Nijmegen naar Amsterdam, P. L. Jung van Leiden naar Nijmegen, C. F. G. Zijlstra van Rotterdam naar Nijmegen, mej. J. W. Kooiman van Rotterdam naar Schoonhoven, W. A. C. De Roo van Hoek van Holland naar Amsterdam en M. Van 't Vlie van Amsterdam naar Hoek van Holland. Door Z. M. is aan J. D. C. M. De Roos, thans ingenieur voor het stoomwezen der spoorwegdiensten, de titel verleend van ingenieur voor het seinwezen der spoorweg diensten, en is benoemd tot adjunct-inge nieur voor het stoomwezen der spoorweg diensten J. J. F. Pennink, thans rijksopziener 2de kl. op de spoorwegdiensten en is eervol ontslag verleend aan J. A. A. Jonkergouw en D. Storm, als rijksopzieners der spoor wegdiensten van de 2de kl. Door Z. M. zijn tot lid van den koloniale raad in de kolonie Curasao benoemd de heeren M. Daul en E. S. L. Maduro. Door Z. M. is de luit. ter zee 1ste kl. C. J. De Jong Pzn., ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, en bevorderd tot luite nant ter zee 1ste kl. de luitenant ter zee 2de kl. G. J. Sluyterman, en is bij het personeel van den geneeskundigen dieust der landmacht benoemd tot officier van ge zondheid 2de kl. de student voor genoemden dienst (arts) J. H. Van Gennep voorts is de heer J. J. H. Deubner, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned-Indië. De officieren van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht W. Schoondermark en G. H. Klosser, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Aan den heer J. C. J. Van Ogten is. eervol ontslag verleend als directeur van het K. Z. B. genootschap alhier. Drie beklaagden, J. H. K., van be roep bleeker, D. J. v. d. W. en J. K. beiden van beroep sjouwers, stonden gisteren voor de rechtbank alhier terecht. Bij dag vaarding werd hun ten laste gelegd, dat zij gezamenlijk en in vereeniging in één der eerste nachten van Januari jl., uit de fabriek van de firma Nicola Koechlin en Cie. te Voorburg, 53 halve balen bloem, aan ge noemde firma toebehoorende, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend, nadat de eerste bekl. zich den toegang tot een der magazijnen van de fabriek had verschaft, door een raam van dat magazijn open te schuiven en naar binnen te klimmen. Aan de eerste en tweede bekl. werd bovendien ten laste gelegd, dat zij gezamenlijk en in vereeniging op twee verschillende dagen in het laatst van December jl. des nachts respec tievelijk 12 en 24 balen bloem en in het laatst van Januari jl. des nachts 64 halve balen bloem telkenmale uit dezelfde fabriek, aan voornoemde firma toebehoorende, arg listig hebben weggenomen en zich toege ëigend, nadat de eerste bekl., op boven om- schreven wijze, zich den toegang tot die fabriek had verschaft, zijnde de beide eerste bekl. ieder reeds tot één jaar celstraf ver oordeeld geweest. Bekl. bekenden de hun ten laste gelegde feiten gepleegd en de bloem te Leiden aau een bakker verkocht te hebben. De tweede bekl. had daarvoor circa f 470 ontvangen, waarvan de beiden eerste bekl. elk f 200 en de derde f 70 had genoten. Nijpende armoede had hun volgens hun zeggen tot het misdrijf gebracht. De derde bekl. die zeer gunstig bekend stond en zich even eens op armoede beriepgaf opdat hij door den eersten, na het gebruik van drankwas verleid. Subat.-officier van just. mr. Pape achtte het bewijs van schuld door de bekentenis van de bekl. en de daarmede overeenstem mende verklaringen der getuigen in dezen voldoende geleverd. ZEA. wees erop, hoe aan den eersten bekl. in December jl toen door het O. M. in een andere tegen dezen gevoerde zaak betreffende misbruik van ver trouwen 1 jaar celstraf werd geëischt., de rechtbank uit medelijden met het gezin van bekl. slechts weken celstraf oplegde en diezelfde bekl., terwijl hij een request om gratie van die straf had ingezonden, steeds voortging met oneerlijkheden en dat wel op steeds grooter schaal, te plegen. Ook de tweede bekl. had een vonnis te zijnen laste, al was dit dan ook van ouderen datum. Een en ander gaf ZEA. aanleiding om ver schil te maken in de male der te eischen straf. ZEA. requireerde voor den eersten bekl. 6 jaar en 8 maanden, voor den tweeden 18 maanden en voor den derden 4 maan den gevangenisstraf, door de beide laatsten in eenzaamheid te ondergaan. Spr. brachtbij het nemen van dit requi sitoir, openlijk hulde aan den ijver en het beleid, waarmede de brigadier derrijksveld- wacht Driessen en de hoofdagent van politie Van Ree in dezen hun plicht hadden gedaan. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. Bij den aanvang der zitting werd V. d. W. ter zake van diefstal van gas tot jaar eenzame opsluiting veroordeeld. ElVCiELANO. Het hoogerhuis heeft zich met het voorstel der regeering vereenigd, volgens hetwelk lndië de kosten zal dragen van de expeditie tegen Birma, lil den loop van het debat verklaarde lord Kimberley, dat de regeering de inlijving goedkeurde. Het lagerhuis heeft zonder hoofde lijke stemming besloten het wetsontwerp tot wijziging van het reglement van orde naar eene speciale commissie te verzenden. De heer Gladstone verklaarde, dat hij niet voornemens was eenige stoornis te brengen in den gang der onderhandelingen, die door sir Henry Drummond Wolff in Egypte worden gevoerd. De heer Childers, minister van binnenl. zaken, heeft het rapport ingediend van de commissie belast met een onderzoek naar de onlusten die onlangs te Londen hebben plaats gehad. In dit rapport wordt de dringende noodzakelijkheid betoogd van een onderzoek naar de organisatie en het be stuur der politie. De heer Henderson, hoofdcommissaris van politie, heeft zijn ont slag ingediend. Het huis heeft met 297 tegen 82 stem men het regeeringsvoorstel aangenomen, om de kosten der expeditie tegen Birma uit de Indische schatkist te bestlijden. Lord Randolph Churchill is gisteren te Larne, nabij Belfast, aangekomen en werd met geestdrift ontvangen. Vervolgens werd eene redevoering door hem gehouden, waarin hij de lersche politiek van het kabinet- li ladstone ten sterkste veroordeelde. Te Belfast worden toebereidselen gemaakt om den redenaar op luisterrijke wijze te ont vangen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2