zich, voorgevende te zijn reiziger van C. De Koning te Haarlem, terwijl hij te koop aanbood pakjes, inhoudende flesclijes met Haarlemmer olie. Hij stelde voor een depot te vestigen en verzocht dan eerst 6 pakjes te koopcn om daarna meer te ontvangen. Het bleek later dat hij geen reiziger van De K. was en dat men alzoo met een be drieger had te doen. Ieder zij op zijne hoede Men meldt uit Haarlem, dat door een collectant der staats-loterij aldaar eergisteren aan een tot dusver onbekend persoon op een loterijbriefje, dat vervalscht bleek te zijn, het twintigste deel van den jongst getrok ken hoofdprijs van f 100,0U0 is uitbetaald. Men vermoedt dat de schuldige uit Am sterdam afkomstig is. (131.) Met het oog op de nog aanwezige hoeveelheid ijs wordt aan het llbl. als eene bijzonderheid gemeld, dat 11. Zaterdag te Amsterdam drie ladingen aardappelen ter markt zijn aangekomen uit Friesland. De tjalken werden van Harh'ngen gesleept naar Nieuwediep en vandaar langs het Noordhol- landsch kanaal. Voor sleeploon werd on geveer f 500 betaald. Op het graf van H. T. Vogel zal een gedenkteeken wrorden opgericht. In de ver gadering van Architectura et Araicitia" te Amsterdam, waarvan Vogel oprichter en eerelid waswerden de leden in kennis ge steld van het programma van de prijsvraag daarvoor. Onder de jongens uit het Diaconie- Weeshuis moet het bekend geweest zijn, dat er bij de jongst gehouden loting voor de nationale militie, naar verkiezing, hooge en lage nummers te trekken waren. Ken van hen, die gaarne het vaderland als mili tair wilde dienen, zeide Ik neem een geel papiertje, dan ben ik bakker an", en hij trok een nummer tusschen de 1200 en 1300. Eenige van zijn collegaasminder vaderland lievend pakten witte briefjes en loot ten vrij. (Jmst. Ct.) Een jongmensch, te Amsterdam als kantoorbediende bij een makelaar werkzaam en die zien aan ontvreemding van eene portemonnaie met f 50 ten nadeele van zijn patroon had schuldig gemaakt, gaf voor dat hij op de Nassaukade, tusschen het kerkhof „de Liefde" en de Kinkerstraat, door twee personen was aangerand, die, na hem de portemonnaie te hebben ont roofd, hem een prop in den mond hadden gestopt en te water geworpen. Bij onder zoek bleek echter dat hij dit verhaal ver zonnen had om, zooals hij later bekende, zijn eigen diefstal te bedekken. Terwijl een rechercheur met hem tot nader onderzoek medeging, poogde hij ondeiweg, doch vruch teloos, te ontvluchten. Gedurende ongeveer twintig jaren be staat er te Amsterdam een schoolfonds, opge richt door de Amsterdamsche afdeeling der Maatsch. tot nut der Israëlieten in Neder land. Het afdelingsbestuur wenscht thans eene poging te doen om de middelen van het fonds te versterken, door het houden van eene bijeenkomst op Zaterdag 27 dezer in het Gebouw voor den werkenden stand op den Kloveniersburgwal. De Leidsche hooglceraar dr. S. S. Rosensteiu heeft voor dien avond zijne medewerking toegezegd, evenals eenige ingezetenen van Amsterdam die muzikale voordrachten zullen houden. Uit Utricht schrijft men aan de N. R. Cl.: Wij eten tegenwoordig weer sur rogaat van bok king 1 En, het moet gezegd worden, de „bokkingboeren" laten er voor betalen alsof het de echte „IJ-bok" ware Helaas, onergdenkende huismoeders, uie na lang bieden en loven, na veel gevloek en gescheld, eindelijk voor een billijken prijs bok kings gekocht hebt, zoo groot als ge ze in uw leven niet in de pan gehad hebt. Het triomfantelijk gezicht waarmede gij des middags de volle schaal voor uwen lieer en meesier nederzet, betrekt eenigzins als ge aan 's mans neusvleugel ziet, dat zij door „iets vreemds" geprikkeld worden. En, eilacy! gc wilt wel schreien, als uw echtvriend, de tanden in het zeebanket slaande, zijne oogen met een spotachtigen blik op u vestigt, alsof hij u vragen wilde: „weer tweemaal gezoutenals verleden jaar?" Aime moeder, zelfs uwe kinderen versmaden den visch, die anders hunne lekkernij is, en gijzelf, ofschoon ge met een heldenmoed, die alleen keukeumeiden, dichters, schilders en andere scheppende wezens kenneneen geheel beest opkuaagt, om te bewijzen dat „jullie ook altijd wat aan te merken hebben" gij zelf gunt eindelijk ook uwe moede tanden rust en erkent met een nijdig gezicht, dat die leelijke vischboer u bij den neus heelt gehad en er een verschrikkelijke hariugsmaak aan die bokking is. Nu, dan zijt ge op het rechte spoorI 't Is haring! Haring die in groote massa's in kisten verpakt uit Christiania uaar het beroemde bokkingland wordt verzonden, hier in nog „verschen" toestand aankomt, en dan, na in Huizen de kunstbewerking van het rooken te hebben ondergaan, als vette llollandsche bokking zijn weg door Nederland en Duitsch- land, wie weet, zelf naar Zweden vindt Als het zoo voortgaat, zullen de spoorwegen ook voor het goederen\ervoer iets moeten uitvinden als de retourbiljetten of „combinir- bare Rundreisebillets" voor reizigers zijn. Intusschen, men kan deze haringen, die in hunne lleimath slechts als meststof eenige waarde schijnen te hebben, gemakkelijk van de echte bokking onderscheiden. Ze zijn veel langer en smaller, in één woord ze hebben geheel den vorm van een haring. En als ge ze koopt zuinige huisvrouw, als de boer merkt dat ge er „erg" in hebt, geeft hij ze u voor een zeer lagen prijs behandel ze dan niet als bokking en wrijf ze dus niet met zout in, zooals anders uw prijzenswaardige gewoonte is. Dan zijn ze ten minste nog te eten. Tegen de Zutph. Ctis rechtsingang verleend wegens het plaatsen van een inge zonden stuk, waarin gezegd wordt dat de veldwachter J. D. te Lichtenvoorde bij her haling dronken is. Het openbaar ministerie ziet hierin laster. Onder de passagiers, die Zaterdag morgen met de mailboot Prins Hendrik van de maatschappij Zeeland te Vlissingen aan kwamen, bevonden zich twee dwergenbroe der en zuster, Clis. W. en Eliza Nestel, bekend als Commodore Foote Fairy Queen, American Miniature Specialty Artists. Zij waren op rt-is uit Araprika naar Keulen, werwaarts zij met den mailtrein ten 7 u. 20 m. vertrokken. Door hunne buitengewoon klein gestalte, niet grooter dan kinJeren van een jaar of drie, trokken zij zeer de aandacht van het publiekdat in de gelegenheid was hen in de wachtkamer le klasse van het stationen in de coupé van den spoortrein gade te slaan. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Rozendaal: Aan de Belgische grens, in de provincie Noord-Biabant, nemen de armoede en de zoutsmokkelarij zeer sterk toe, zoo dat er bijna dagelijks bekeuringen plaats hebben. Mannen, vrouwen en kinderen, soms bij twintig en dertigtallen gaan er des nachts door weer en wind op uit, en kee- ren tegen den morgen terugieder met eene vracht van ongeveer 50 100 poiid'ïout op den rug. Dit zout, dat door hen in België met 2 cent per pond wordt betaald, verkoopen zij hier in de omstreken voor 5 cent, zoodat er toch niet meer dan eenige stuivers aan verdiend wordt, terwijl zij daar enboven .-nog groot gevaar loopen, door de ambtenaren te worden gesnapt en daarna een tijd in de gevangenis door te brengen. Het is niet te gelooven, welke pogingen door de zoutsmokkeiaars worden aangewend, om het bespiedende oog der ambtenaren te ontgaan. Deels half ontkleed en bijna zon der schoeisel, trekken zij met hun zwaren last door bosschen en velden, oin bij het zien of hooren der commiezen alles in den steek te laten en op de vlucht te gaan. Het is genoeg bekend, dat in deze streken veel, zeer veel zout gesmokkeld wordt, terwijl het de ambtenaren tcch niet mogelijk is, juist op alles te letten. Uoch hoe kan het an ders? Werk is er niet, bijgevolg geen ver diensten. Geen wonder dus dat die arme lieden het kwade aanpakken, om zoodoende nog iets te winnen. Wat evenwel het ergste is van al, ook kinderen, van 10 15 jaren oudmoeten hieraan deelnemen zoodat men zich afvraagt: wat moet er van zuke arme schepsels groeien? Onder de jongelieden, die Maandag jl. in het le distnct van Noordbrabant aan de loting voor de nationale militie deelna men, was er één, die door den veldwachter van Oostcrwijk aan de hand werd binnen geleid. Deze loteling was lang een meter en twee centimeter. GMVEIVHAGE. Door Z. M. is aan jhr. mr. J. E. De Sturler, werkzaam aan het departement van builenlandsche zaken, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 4de kl der orde van Medjidié en van officier der orde van Cambodja, hem respectievelijk door 11. M. den Sultan van Turkije en den koning van Cambodja geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot burge meester: van Kesteien, mr. W. C. Tack van Haps, II. Mooren; van Midwoud, F. Groot Jbz.secretaris dier gemeente; van DantuinadeelC. Wieringa; van Graft en van de Rijp, S. Appel; van Ophemert, G. De Haas, secretaris dier gemeente; van Beers, P. II. Thijssen, en van lluybergen. J. B. Van Agtmaal, secretaris dier gemeente^ Door Z. M. is benoemdbij het per soneel der militaire administratie, en wel bij de indendanten, tot majoor-intendant, de kapitein-intendant E. Van Gendt, thans werkzaam bij het departement van oorlog; bij het leger in Ned.—Indië benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. de voor dat leger opgeleide militaire student (arts) D. De Oude, en bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot paardenarts lsfe kl. de paardenartsen 2de kl. D. C. Valewink, A. Overbosch en J. B. H. Moubis, allen van dat personeel. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. E!«G£L4KU. Gisterenmiddag is in het Hydepark te Londen een socialistische meeting ge houden, waarbij 20,0ÜU personen tegenwoor dig waren. De leiders der socialisten, waar onder ook de lieer Buins, spraken de menigte toe. Als spreekplaatsen dienden drie wagens, die met roode vlaggen versierd waren. De redenaars noemden zich de revolutionnaire bewerkers eener reusachtige beweging, die op bloedvergieten zou uitloopen, indien de regeering den toestand der werklieden niet hervormde. De besluiten, die werden aangenomen, wierpen een blaam op de regeering, omdat deze hare goedkeuring had onthouden aan het ondernemen van openbare werken ten behoeve der werkeloozen. Zij verklaarden zich voor een werkdag van 8 uren. De meeting duurde een half uur. De wagens werden daarna naar een andere plaats vervoerd, waar de heer Burns de menigte weder begon toe te spreken, maar de be reden politie deed een charge en maakte zich meester van Burns' wagen. Daarna ging de menigte uiteen. Lord Aberdeen, de nieuwbenoemde onderkoning van Ierland, hield Zaterdag zijn intocht te Dublin De ontvangst was har telijk. Er had echter eene lichte botsing plaats tusschen de studenten van Trinity- college en de volksmenigte, toen deze den kreet „Leve Parnell!" deed hooren. Aan weerszijden werden eenige personen gewond. De hertog van Edinburgh is van Portsmouth naar Malta vertrokken, om het opperbevel over het Engelsche eskader in de Middellandsche zee op zich te nemen. Volgens bericht uit Londen is thans ook een Russisch eskader in de Soeda-baai aangekomen, oui aan de internationale de monstratie tegen Griekenland deel te nemen. Thans is weer muiterij ontstaan op een schip, ditmaal aan boord van het oorlogs vaartuig „Arethusa," op de Theems, bij Dartford, voor anker. De bemanning was ontevreden geworden omdat zij sedert eenige dagen voor hun ontbijt roggebrood hadtien ontvangen. Een komplot werd gesmeed, kapitein YVillia.ns en de 13 officieren zouden in bueien gezet worden en daarna zou men zee kiezen. Dinsdagavond moest het plan uitgevoerd worden, doel» toen men zou beginnen, zagen de muiters dat de officieren de lont hadden geroken en ieder op zijn post was. Nogtans brak het oproer los. Er ont stond een hevig gevecht, veel schade werd aan het schip veroorzaakt, doch ten slotte konden de opstandelingen in het vooronder gevangen gezet worden. De zeven belhamels zijn voor den krijgs raad verschenen. Schuldig verklaardwer den zij op het dekin tegenwoordigheid der bemanning, in slagorder geschaard, met de tuchtroede gekastijd, de uniform der En gelsche marine van het lijf getrokken, en met oude lompen overdekt van het schip gejaagd. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 334 tegen 180 stemuien het voorstel tot het opmaken van een staat aangaande den financieelen toestand van Erankrijk ver worpen. De regeering heeft besloten, het plan tot het houden van eene wereldtentoonstel ling in 1889 te handhaven. De gelegen heid tot deelneming zal voor alle natiën worden opengesteld. Henri Rochefort doet het voorstel de Fransche kroonjuweelen te verloten, waar van hij eene hooger opbrengst verwacht dan van den verkoop in deze slechte tijden. Hij veronderstelt dat vooral bij de vorsteu in Europa vele loten zouden geplaatst worden en verder bouwt hij op de ijdelheid der vrouwen, die licht wat zullen wagen voor de kans zich met eene broche van Maria Leczingski of Marie Antoinette te kunnen tooien. Te Decazeville, waar onlangs de in genieur Watrin werd vermoord, dreigen onder de mijnwerkers nieuwe ongeregeld heden te ontstaan. Op de muren zijn op roerige plakkaten aangeplakt, waarin de ar beiders verklaren, dat zy de mijnen met dynamiet zullen vernielenindien hunne eischen niet worden ingewilligd. SPAIJE. De Gaceta bevat een koninklijk bevel waarbij 50,000 man worden opgeroepen. Prinses Eulalie, zuster van wijlen koning Alfonsus, lijdt aan keelontsteking. PORTUGAL. Het huwelijk van den Kroonprins van Portugal zal in de eerste dagen van Mei in de kerk Santa Justa te Lissabon worden voltrokken. ITA LIE. In de kamer van afgevaardigde heeft graaf Robilant, de minister van buitenland- sche zaken, naar aanleiding van het conflict tusschen Italië en Columbia eenige mede- deelingen gedaan. Hij verklaarde ten slotte, dat de Italiaansche regeering, alle diploma tieke middelen te vergeefs beproefd hebbende, naar andere middelen zou moeten omzien om die republieken van Zuid-Amerika, welke het geduld van Italië hebben uitge put tot rede te brengen. DU1TSCHL AND. De rijksJag heeft Zaterdag de le, 2e en 4e paragraaf van het ontwerp-Noord- Oostzeekanaal in tweede lezing onveranderd aangenomen. Ook paragraaf 3 werdin den door de commissie gewijzigden vorm, goed gekeurd, volgens welke de vaststelling van het tarief bij eene latere wet zal worden geregeld, terwijl tevens een amendement werd aangenomenwaarbij bepaald wordt dat het tarief der kanaalgelden, gedurende het eerste jaar na de opening van het ge- heide kanaal, door den keizer, in gemeen overleg met den bondsraad, zal worden vastgesteld. HONGARIJ E. Een te Neusatz in Hongarije ver schijnend blad beweert uit goeile bron te weten, dat de Russische troonsopvolger ver loofd zou zijn met eene dochter van den vorst van Montenegro. Vorst Nikila heeft nog vijf ongetrouwde dochters. Onmogelijk zou dus dit huwelijk niet zijn, maar onwaarschijnlijk is het in hooge mate. Als de Czar den vorst van de Zwarte Bergen een schoonzoon wil be zorgen, zijn er nog Russische grootvorsten genoeg beschikbaar. RUSLAND. De politie te Moskou heeft dezer dagen wederotn beslag gelegd op een aantal nihilistische proclainatien, waarin nieuwe aanslagen worden aangekondigddie binnen kort zullen plaats hebben. Deze procla matie!» zijn bij duizenden door de geheele stad verspreid, zonder dat het tot dusver der politie is gelukt den schrijver, drukker of een der ongetwijfeld talrijke verspreiders te ontdekken. S ER VIE. Er zijn eenige moeilijkheden gerezen tengevolge van de weigering van Servië, om schriftelijke voorstellen aan te bieden, zooals de Bulgaarsche gedelegeerde zich be reid heelt verklaard te doen. Te Belgrado maakt men daartegen bezwaar; men ver wacht echter dat de stappen, door de ver tegenwoordigers van alle mogendhedei» aldaar gedaan, eenige uitwerking zullen hebben. Servië heeft toegestemd om geschreven voorstellen aan te bieden. Dezen zullen he den tegelijkertijd met de Bulgaarsche voor stellen worden aangeboden. T U R K IJ E. De Porte heeft eene nota naar Belgrado gezonden, in welke op krachtige wijze wordt geprotesteerd tegen de oorlogstoerustingen van Servië, en gezegd dat, in het geval dat de vijandelijkheden tegen Bulgarije van Ser vische zijde weiden hervat, Turkije Bulgaiije zal verdedigen. In de nota wordt geëischt, dat Servië nauwkeurige instructien naar Boekarest zal zenden, teneinde het sluiten van den vrede te bespoedigen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 20 Febr. (Part. tel.B.v.N.) Lord Aberdeen, de nieuwe onderkoning van Ierland hield heden zijn openlijken intocht in Dublin. De ontvangst was koel. Eenige socialistische leiders hebben een actie ingesteld tegen den uitgever van het humoristische weekblad Punchwaarin eene afbeelding voorkomt van drie opgehangen socialisten, alsmede tegen den uitgever van het dagblad Alornivg Post, waarin de raad wordt gegeven de socialisten te geeselen. BELGRADO, 20 Febr. Koning Milan wordt heden hier verwacht. Waarschijnlijk zal eene kabii»ets-verw;isseling plaatshebben. BEKLIJN, 21 Febr. Het pantserschip Friedrich Carl is heden in de Soeda-baai (Creta) aangekomen. LONDEN, 22 Febr. Gedurende den

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2