NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. She ze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIES: Unreel: Scheepmakerssteeg 6. Maandag 22 Februari 1886, N°. 44. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsche Coerant Voor Leidenper 3 maanden Franco door het gelieele rijk, per 3 maanden Prijs per Xuuuiier 10 ent. t 1.25. 1.00. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. !99o Jaargang. STADSNIEUWS. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 49 tot 81 volwassen personen en 11 tot 29 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte, geene. De kapt. J. Lammerse, van het 4e reg. inf., is, wegens plotselinge ongesteld heid van kolonel Vogel, voorloopig belast met de betrekking van militie-commissaris in het district Leiden. Het groot militair assaut, dat, zooals wij reeds vermeld hebben, gisterenmiddag gehouden was, werd gisterenavond op bree der schaal voortgezet. De Gehoorzaal, keu rig getooid, flink verlicht en druk bezocht maakte een behagelijken indruk. Toen de onderofficiers-zangvereeniging „Odéon" onder leiding van den heer Oostelaar ons volkslied aanhief, rezen allen door vaderlandsliefde gedreven van hun zitplaatsen op en hoorden staande dezen zang aan. Nog onderschei dene zangstukkeu werden gedurende den avond door deze vereeniging ten gehoore gebracht: de „Pugno Pro Patria-Marsch", „Aan 't Vaderland''„Zondagslied van den Herder" en het Vlaggelied". Het laatste lied vooral werd met veel vuur gezongen. De oefeningen en schermutselingen met stok, sabel, geweer en degen, werden met veel belangstelling gevolgd en getuigden van buitengewone bedrevenheid. Niet onaardig was de bogendans, en hoogst vermakelijk de Chineesche dans. De „comische scène" van den „Kwakzalver" vonden wij niet zoo comisch als wij ons voorgesteld hadden. De gymnastieke oefeningen en de athletische standen vielen niet alleen in den smaak van het publiekmaar werden ook door kenners zeer geroemd. Aanwezige turners gaven dan ook door den gebruikelijk en bondsklap herhaaldelijk hun bewondering te kennen. Ook werden wij door den heer Van den Berg op een onberispelijke piston-solo vergast, en door den heer C. Tibacks op een uit muntende voordracht van een tweetal ge dichten. De hierop gevolgde Apothéose was een waardig slot. Met een bal, dat zeker lijk zeer geanimeerd zal geweest zijn, ein digde dit ter eere van 's konings verjaardag gegeven feest. Gisterenavond ten half negen ure ont stond er brand in een perceel op de Papen- gracht. De brand heeft zich tot het boven gedeelte van het huis bepaald dank zij de werking der brandspuiten, waarvan die der weesburgers het eerste water gaf. Het goedkeuringsmerkgedurende het jaar 1886 te bezigen bij den ijk en herijk der maten en gewichten, zal zijn de letter V in den gewonen drukvorm, schuin ge steld en hij den ijk van gasmeters de konin klijke kroon. De conversiewet is, naar het D. v. Z.~H. en s Gr. verneemt, than bij den raad van state in onderzoek. Z. H. de Paus heeft mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuisgroot meester van het huis van HU. MM. den koning en de koningin, benoemd tot ridder- grootkruis der orde van den H. Gregorius den Groote. (D. v. Z. en 's Gr.) - De vereeniging van Margarine-Boter- fabrikanten in Nederland heeft aan beide kamers der staten-generaal een adres gericht, waarin door haar geprotesteerd wordt tegen het adres vanwege der vereeniging tot be strijding van knoeierijen in den Boterhandel. Hoezeer erkend wordt, dat de toon van dit adres gematigd is, wordt toch op ver schillende punten gewezen die de valsche voorspellingen betreffendoor de verdedigers van de natuurboter gevormd. Het adres weerlegt in een breedvoerige beschouwing de volgende beweringen dat de margarineboter- industrie der natuurboter zou afbreuk doen; dat allerlei schadelijk tuig tot fabricage van margarineboter zou worden gebruikt; dat de uitoefening der margarineboter-industrie ten nadeele van het algemeen landsbelang strekt, dat in zuivelbereiding een der voornaamste middelen van bestaan vindt. Verder protes teert het adres tegen het voorstel om voor te schrijvendat alle margarineboter met hi.t woord kunstboter duidelijk worde aange duid, waardoor een volksvooroordeel gestijfd wordt en het eene product door den staat zou worden beschermd ten koste van het andere. Ook wordt vermeld liet feit dat door verschillende deskundigen is uitgemaakt, dat de margarineboter voor de gezondheid niet schadelijk is. Het adres wijst verder op de gevolgen die de stap door de producenten der natuurboter gevraagd, zal na zich sleepen, o. a.dat de consument in deze alleen het gelag zal hebben te betalen, waar de staat ten koste van den eenen, den anderen pro ducent beschermt. De conclusie van het adres luidt: „de staat onthoude zich van inmenging in den strijd tusschen natuur boter en margarine-boter, behalve alleen dèèr waar het geldt gepleegd bedrog te straffen." Oscar Carré heeft, naar het Vad. meldt, voor f 180,000 het circus van de Markthalle te Berlijn aangekocht. Renz, die er naar gedongen had, zal nu op een ander punt van Berlijn een eigen circus doen bouwen. Juffrouw v. d. H., eergisteren onder ge leide van den inspecteur van politie Olivier te 's Ilage aangekomen, had zich vrijwillig uit Engeland met hem op reis daarheen begeven, vergezeld van haar vier, niet twee kinderen. Zij gaf te Londen voor van alle geldelijke hulpmiddelen verstoken te zijn en keerde alleen naar Nederland terug, omdat haar echtgenoot hare kinderen opeischte en zij deze niet alleen wilde laten repatrieeren. Na een verhoor bij de politie is zij naar de vroegere echtelijke woning in't Huijgens- park teruggekeerd, waarheen de vader zijn kinderen vooraf had meegenomen. De honden zijn verdwenen. Een wachtmeester der huzaren, te Haarlem in garnizoen, is gisterenkonings verjaardag, vader geworden van een tweeling. De kinderen zullen de naam van Willem en Emma ontvangen. De rechtbank te Utrecht heeft ter vervulling van de bestaande vacature van rechter op de lijst van aanbeveling (aipha- betisch) geplaatst de heeren mrs. C. Krabbe, kantonrechter te Alphen; F. A. Van Leeuwen, en G. Wttewaall, rechters in de rechtbank te Alkmaar. Door nu wijlen den heer J. Kneppel- hout te Arnhem werden aan het Nederlandsch Museum te Amsterdam geschonken de vier hieronder vermelde drinkglazen. 1. Hoog cylindervormig groen glas, waar op in fraaie geëtste letters „Al schijn ick duister de naem geeft luyster" benevens eene kapel, hoog 20 middell. 11.4 centi meter, gemerkt „A. M. a.eSchuerman". Vol gens overlevering schonk Viglius Zuichemus hierin den eerewijn aan Karei V bij diens bezoek aan Utrecht, v. Alkema en v. d. Schelling. Nederl. Dischplechtigheden d. 2 p. 527. 2. Groen van boven wyduitloopend drink glas, waarop „Vinans tun", benevens eene kapel, een kers en een viooltje, gemerkt Anna Roemers 1646 h. 15 middell. 15 cent. 3. Groen dito, met bolvormige kuip, waarop A demain les affaires," h. 16.5 middell. 9.5 cent. Volgens den heer Knep- pelhout geëtst door Maria Tesselschade. 4. Kleiner groen glas met diepe kuip, waarop geëtst eenige bloemen, een vlinder en een hoorntje, waartusschen „Belle Dori gentil noi vaghi fiori da te prendiam gli lionori", hoog 13, midd. 6.5 cent., ge merkt Anna Roemers. (St. Ct.) De officier van Justitie te Arnhem bericht, dat ten platten lande veel rond gevent wordt met zoogenaamde aandeelen in de lotenbank „Fortuna", gevestigd te Amster dam, welke men in handen krijgt tegen be taling aanvankelijk van slechts f 6 (soms ook f 10 of f 15.) Zij zijn fraai met kleu ren gedrukt en hebben liet uiterlijk van een effect met couponswaarop met groote let ters verschillende papieren van waarde (meest loten) vermeld wordenwelke men ten deele na 3 jaren maandelijks betaald te hebben, zal verkrijgen tegen teruggifte van het aan deel. terwijl men ten deele slechts medege rechtigd zal worden tot de prijzen, welke eventueel in die drie jaren op de loten moch ten vallen. Vele oningewijden begrijpen de verplich tingen welke zij bij dien aankoop op zich nemen, hoewel zij in het stuk zelf te lezen staan, niet, ook doordien de rondventers de zaak veelal mondeling geheel anders uit leggen. Derhalve wordt er de aandacht op ge- 1°. dat men alleen door gedurende drie jaren in de tien eerste dagen van iedere maand telkens prompt zes gulden te betalen welke men zelf, steeds franco, naar het kantoor te Amsterdam moet overmaken, gerechtigd wordt tot de effecten en mogelijke winsten in het aandeel uitgedrukt, terwijl elk recht daarop, alsmede op de vroeger gestorte bedragen verloren gaat, ingeval van wanbetaling gedurende ook slechts ééne maand in die drie jaren; 2°. dat men na prompt 36 x 6 f216 betaald te hebben (gesteld altijd het kantoor bestaat nog, en voldoet aan zijne verplich tingen) een totaal van waarden erlangt, waarvan de koopwaarde op dit oogenblik bij lange na niet het bedrag van f 216 ver tegenwoordigt. De Arnh. Ct. verhaalt dat een jonge ling te Zevenaar, sedert lang omgang heb bende met een meisje, na den dood haars vaders eensklaps veranderdeen verliefd werd op de vijf-en-tachtigjarige moeder. Na het verstrijken der rouwdagen zal hij met deze laatste in 't huwelijk treden, tot groote droefheid der teleurgestelde dochter. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Lunteren: Werd hier vóór eenige dagen zekere W. H. bij het graven van grint op den Lunterschen berg, bij het instorten van den kuil onder het zand bedolvendoch juist bijtijds door zijne kameraden gered, heden heeft een ernstiger ongeluk plaats ge had. Zekere R. R. was met zijn vader en broeder bezig grint te graven, toen onver wachts eene groote massa zand naar beneden stortte, waaronder hij meer dan een meter diep bedolven werd. Terstond spande men alle krachten inom den ongelukkige te reddendoch toen men na veel moeite het zand tot zijne schouders had verwijderd, bleek het leven reeds uitgebluscht. Men had hem bijna uitgegraven, toen nogmaals eene groote massa instortte, waardoor men genoodzaakt wasom verdere ongelukken te voorkomenhet werk tot den volgenden dag te staken. De man laat eene weduwe met twee jonge kinderen in zeer behoeftigen staat achter. Ter terechtzitting van het gerechts hof te 's Hertogenbosch van Donderdag 18 Februari jl. stond terecht Bernard Zalago, oud 26 jaren, geboren te Parijs, laatst ver blijf houdende te Londenscheepstimmerman. Verscheidene diefstallen, waaronder met braak en iuklimming, werden hem ten laste ge legd, gepleegd in Noord-Brabant, Noord- Holland en Utrecht gedurende de maanden Augustus en September 1885, en tevens verzet en verwonding der raarechaussées tij dens zijne arrestatie. De beschuldigde had namelijk bij die gelegenheid den eenen mare- chaussée met een stuk hout geslagen en den anderen marechaussée een steek met een mes in het achterhoofd toegebracht. Er werden in deze zaak 37 getuigen ge hoord, uit wier verklaringen bleek, dat bij verscheidenen hunner diefstal met braak ge pleegd was; en zij tegelijkertijd in de buurt hunner woningen der. beschuldigde met nog een hun onbekend persoon gezien hadden. De beschuldigde, die reeds in de instruc tie alle schuld ontkend had, heeft ter terechtzitting die ontkentenis volgehouden, doch herkent het valies, hetwelk te Dor drecht door een blokmaker en zijne vrouw, waar hij gelogeerd was geweest, en die het der politie hadden overgegeven, voor zijn eigendom, hetwelk bevatte vele gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van minstens f 500 600, welke afkomstig waren van verschillende diefstallen, ofschoon hij beweerde niet te weten, dat in het valies gestolen voorwerpen waren. Ook werden eenige gou den voorwerpen, welke van diefstal afkom stig waren in zijn bezit gevondenwelke (volgens verklaring van den beschuldigde) hem in pand waren gegeven door een onbe kende, voor het leenen eener som van f 18. De advocaat-generaal, jhr. mr. Serraris, hield in eene uitvoerige rede de schuld van den beschuldigde vol, betoogde dat de be schuldigde een gevaarlijk sujet voor de maat schappij was en dat het dientengevolge zeer gewenscht zoude zijn, dat hij voor langen tijd werd onschadelijk gemaakt, requireerde schuldigverklaring aan negen diefstallen, waaronder drie met braak en inkümming, althans medeplichtigheid aan de diefstallen door heeling, en moedwillige mishandeling en verwonding van twee bedienende beamb ten, in functie, en eischte eene tuchthuis straf van acht jaren. Uitspraak 25 Februari. Terwijl eenige knapen zich met schaat senrijden vermaakten op eene wiel te Over- asselt bij Grave, verdween een hunner on gemerkt onder de ijsvlakte. Eerst toen het tijd werd huiswaarts te gaan, miste men zijn tegenwoordigheid. Men zocht, en vond een open plek; waarschijnlijk is het knaapje daar onder het ijs geraakt, niet bij machte hulp te roepen. Tot heden is men er niet in kunnen slagen zijn lijk te vinden. Omtrent de aanhouding van varkens door de kommiezen te Rozendaal meldt men nader, dat zij aan het gemeentebestuur aldaar zijn overgedaan en na onderzoek door een veearts aan de invoerders tegen betaling van f 533 zijn teruggegeven. Daarenboven zul len zij nog de kosten en boeten van het proces-verbaal te betalen hebbenzoodat hun deze verboden invoer nog al duur zal komen te staan. GRATEWHAGE. Door Z. M. is, met ingang van 1 April a. s. aan mr. F. Ooster, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Axel. Door Z. M. is met ingang van 1

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1