BUITENLANDSCHË BERICHTEN. V MLé E WR2 «D -WLJ /m. HÈ TT» schappijen besteld zijn 17 derde klasse rijtui gen en één vierde klasse. (N. R. Cl.) Omtrent het gebeurde bij de loting j voor de nationale militie te Amsterdam deelt i het N. v. d. 1). mede, dat de nummers, welke gebruikt zijn, op twee verschillende soorten papier waren gedrukt. Er waren nieuwe of „witte" en van vroeger overgehoudene, of „gele", gelijk men het noemde. De ver gelijking nu van een wit briefje, waarop een hoog cijfer, en van een geel, waarop een laag cijfer stond, van welk laatste de houder dus in de loting viel, heeft aanlei- ding gegeven tot het opstellen van een adres aan gedeputeerde staten. In dit adres wordt er op gewezen, dat er 2 kleuren, niet moeilijk te onderscheiden, van lotingsnummers waren dat de trommel, waaruit getrokken werd, gedeeltelijk van glas en doorzichtig is, dat uit de bij het adres overgelegde nummers blijkt, dat de witte hooge en de gele lage nummers be vatten, dat de politieagenten, die op aangewezen dag en uur (14- Eebr. tusschen 9 en 12) dienst deden, reeds aan de kleur konden zien of de lotelingen hooge of lagr nummers hadden, enz. lntusschen moet het een feit zijn, dat er ook lage nummers voorkwamendie op nieuw papier waren gedrukt. Het bericht van het verdrinken van drie jongens en een man aan de Da Costa- kade, te Amsterdam, aan het Hbl. ontleend, was niet geheel juist. Een viertal jongens bevonden zich giste renavond daar ter plaatse op het ijs. Zij waren reeds herhaaldelijk gewaarschuwd, doch sloegen die waarschuwing in den wind; ten onrechte, want ten slotte zakten ze door het ijs. IJlings schoten eenige wakkere mannen toe, waarbij ook enkele brandwachten, die zich te water begaven, met het gevolg dat het aan J. E. Soest gelukte twee der kna pen nog levend uit het water te halen. lntusschen lagen nog twee jongens onder het ijs, en ook A. J. Bos, die zich mede te water had begeven, liep groot gevaar het leven te verliezen bij zijne edele poging, om dat van andere» te redden. Touwen, planken en dreggen werden toegestoken en in het water geworpen. Reeds begonnen Bos de krachten te begeven, toen het een be woner der Da Costakade gelukte hem een reddingslijn toe te werpen, die hij nog juist in tijds kon aangrijpen en vasthouden, zoo dat hij weldra op het droge was. Hoe men ook zocht, men kon de twee andere jongens niet vinden; hun lijken zijn eerst eenigen tijd later opgehaald. Twee ge zinnen zijn dus door de roekeloosheid der knapen in rouw gedompeld. En het had weinig gescheeld of die roekeloosheid had een oppassend man het leven gekost. De zaak van Jacobus De Zwart, rond- venter van Recht voor Allen te Amsterdam die door de rechtbank aldaar tweemaal ver oordeeld werd tot 3 maanden celstraf, wegens moedwillige verwonding en verzet tegen de politie, zal op Maandag 22 dezer voor het hof aldaar in appèl worden behandeld. Het voorstel van de heeren Guden- dag en Adrian, om de winkels en hotels der Kalverslraat te Amsterdam met elec- trisch licht in plaats van door gas te ver lichten, vindt, naar men verneemt, bij de bewoners dier straat grooten bijval. Bijna allen hebben zich bereid verklaard de zaak te steunen, zoodat ,eene vergadering over deze zaak eerstdaags zal worden gehouden. De vaart tusschen Enkhuizen en Har- li ngen is wreder gestremd. Een vrachtboot heeft beproefd naar Har- lingen te stoomendoch heeft met veel moeite Stavoren kunnen bereiken. De zee is dan ook op vele plaatsen met ijs bedekt. Ook de stoomboot Baron van Heemstra, in geregelde vaart tusschen Ilarlingen en Amsterdam, kon niet door het ijs op de Zuiderzee heenkomendoch moest over Nieuwediep naar Amsterdam stoomen. Uit Utrecht meldt men aan het D. v. N.dat aldaar eergisteravond een moord aanslag heeft plaats gehad in de Kerkstraat, achter „Tivoli" gelegen. Den kapper L. die zich kort geleden als zoodanig gevestigd had en zich in dien tijd nog geen zeer winstgevende zaak had gemaakt, was het vooruitzicht op een huwelijk ontnomendaar zijn geliefde, des wachtens moede, hem had afgezegd. Daarover mistroostig, bezocht hij haar eergisteravond nogmaals, maar zonder ge- wenscht gevolg, waarop hij diie schoten met een revolver op haar loste, die haar wel verwondden, maar niet doodden, althans gisterenmorgen leefde zij nog. De misdaad had te half tien plaats en te 1U uur onge veer stelde de dader zich in handen der politie. Een belangrijke vondst zoo schrijft het U. D. is gedaan door den land bouwer en winkelier P. Vonk te Amersfoort. In een gat, dat hij in den grond onder zijne schuur groef, ontdekte hij een hard voor werp, dat bij onderzoek een roodkoperen tabaksdoos bleek te zijn. Het deksel en de bodem van deze doos vertoonen onderscheiden wapenen. De inhoud bestond uit 90 guldens stukken, die de jaartallen 1698 tot eu met 1738 laten zien. Het is opmerkelijkdat al die muntstuk ken geheel op elkaar gelijken; zij vertoonen aan de eene zijde de Hollandsche maagd met een stok in de hand, waarop de hoed, zonder de leeuwterwijl ze tot randschrift dragen: Hanctve Mvr Hancni timvr. Aan de keerzijde een wapen, vertoonende een veld waarin de leeuw, die in de eene klauw een kling, in de andere een bos pijlen houdt; het wapen wordt gedekt door een kroon met 3 stuerons, en het daaromstaand randschrift luidt: Mo. Arg. Ord. Toe. Belg. D. Gel. C. Z. Verdei ontdekte men er in 9 groolere zilveren muntstukken, die de jaartallen 1638, 1652, 1654, 1663, 1676, 1679, 1630. 1698 en 1708, onderscheiden wapens ver toonende en van verschillende waarde. De heer P., te Soestdijk, ontving eergisteren op zijn buitengoed een zonder linge visite. Drie personen, als heeren ge kleed schelden aan en eischten van genoem den heer de som van f 2000 ter leen. Deze riep koetsier en tuinman te hulp, en het gelukte hun een van de drie te arresteeren. Ze hadden voor dien tijd in jiet „Hotel Ubbink" aldaar eenige verteringen gemaakt en een pakje achtergelaten, dat bij nader inzien slechts eenig hooi bevatte. In de crimineele zitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is J. B.oud 19 jaren, wonende te Eraneker, thans in hech tenis die terecht gestaan heeft, omdat hij in den nacht van 21 op 22 Dec. jl. heeft ingebroken in het huis der ouders van zijn vriend A. Andree, en daar diens gouden horloge gestolen heeft om eene schuld van f20 te betalen schuldig verklaard aan diefstal bij nacht op eene bewoonde plaats met behulp van buitenbraak. Zijne jonge jaren en zijn goed gedrag aannemende als verzachtende omstandigheden, veroordeelde het hof hem tot 6 maanden celstraf. De werklieden v. W., d. K. en L. te Eindhoven kwamen Woensdagmiddag te laat op hun werk, en verbeurden daardoor eene boete van 5 ct. Dit wekte zoodanig hun woede opdat zij den broeder van d.en patroon, den heer v. M., sigarenfabrikant, te lijf gingen. Eene groote verwoesting is door hen in de fabriek aangericht en aan zienlijke schade veroorzaakt. Des avonds togen de woestelingen wederom naar de fabriek en schoten de ramen aan stukken. De politie mocht er in slagen aan het schan daal een einde te maken. Te Halsteren (N.-Br.) woont een ge zin bestaande uit drie personenman vrouw en één kind, die gezamenlijk 37 jaren oud zijn. Het hoofd des huisgezins moet dit jaar aan de loting der nationale militie deelnemen. Mocht hem daarbij een dienst plichtig nummer ten deel vallen, dan zal hij eenigen tijd gescheiden moeten leven tenzij zijn wederhelft hem naar zijn garni zoensplaats volge. Door de politie te Maastricht is Woensdagavond aangehouden een zekeie N. uit Crefeld, die zich door het verbreken van een keldervenster toegang had weten te verschaffen tot de woning van den heer v. d. B. in de Stalstraat. De nachtwacht, wien het verbroken venster verdacht voorkwam, had de bewoners gewekt en bij een daarop gedaan huisonderzoek werd de inbreker van onder een tafel te voorschijn gehaald. Behalve het touw, waarmede hij zich in den kelder had afgelaten, vond men nog ver schillende breekijzers in zijn bezit. Op de Oostelijke grenzen van Lim burg, vertoonen zich weder troepen wilde zwijnen; men heeft besloten op die lastige gasten jacht te maken. 's GRAVENIIACEl. Door Z. M. is de heer ridder Marco Tra- brandi Foscarini erkend en toegelaten als consul van Italië te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd: tot bur gemeester der gemeente: Oirsbeek M. J. H. Nuchelmaus; van Putte P. J. Van Mechelen, ten einde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der ge meente Ossendrecht, en van Putten C. J. Van Eeghen, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oudshoorn. Door Z. M. is, aan J. Warnaars,op I zijn verzoekeervol ontslag verleend als ^lirecteur van het postkantoor te Enschede. Door Z. M. is de heer C. J. Van Diemen, arts, benoemd tot officier van ge- I zondheid 2de kl. bij het personeel van den j geneeskundigen dienst van het leger in Ned.- Indië. De rechtbank te 's Hage heeft gisteren veroordeeld tot celstraf van: één jaar en f 12.50 boete, den boekhouder van de llaag- sche tramwegmaatschappij d. G., wegens ver duistering van gelden der onderneming; 3 maanden, den oppasser H. M. S., die mis bruik van vertrouwen pleegde door met een bankbiljet van f200 van zijnen heer op den loop te gaan en het geld in bandeloosheid op te maken. De straf van 3 maanden eenzame opslui ting en f 25 boete, waartoe G. Hoogen- doorn, wegens het schrijven van een be- leed'gend en lasterlijk stuk in het blad Argus veroordeeld werd, is gehandhaafd. De rechtbank overwoog, dat de herroeping van bekl's vroegere bekentenis niet rust op aannemelijke gronden en die bekentenis hare kracht niet verliest door de verklaringen der drie getuigen décharge. Het schrijven van het artikel door bekl. leidt de rechtbank ook o. a. af uit den be geleidenden brief waarbij de opname van het stuk verzocht wordt. Tot opleiding in het politievak zal aan een der commissariaten te 'sl lage een jeugdig doctor in de rechtswetenschap, op zijn verzoek, als volontair geplaatst worden. De personen, verdacht van den meel- diefstal ten nadeele van de fabriek van den heer K. te Voorburg, zullen niet crimineel vervolgd worden en in een der eerstvolgende zittingen van de rechtbank te 's Hage terecht gesteld worden. ENGELAND. In het lagerhuis zeide de heer Glad stone, dat de Oost Rumelische qnaestie in geenen deele als opgelost kan worden be schouwd, doch dat zij eene bedenkelijke wending heeft gekregen tengevolge van de gebeurtenissen in Griekenland. „Wij zul- 1 n" zoo verklaarde de Premier „ons houden aan de politieke verbintenissen, die door onze voorgangers zijn aangegaan. Wij zullen verzoeken, dat het ontwerp tot wij ziging van het regiement van orde der kamer in handen van eene commissie worde gesteld. Wij zullen het adres van antwoord op de troonrede aannemen, behoudens wijziging van eDkele woorden. Daarna zullen de sup- pletoire credieten in de begrootingen van oorlog en marine moeten worden afgedaan." De heer Gladstone stelt zich voor, door de wet de ongeiegeldheden in Ierland te on derdrukken. Hij zal de noodige maatregelen ten opzichte van dit land bestudeeren. Te gen 22 Maart zal hij een wetsontwerp in dienen betreffende de kleine pachters in Schotland. De heer Childers zette de maatregelen uiteen, die genomen zijn om eene herhaling der Londensche beroerten te voorkomen. Het huis hervatte de beraadslaging over het adres van antwoord, waarbij de heer Mac Cortby nog verklaarde, dat het vol strekt noodzakelijk was de lersche home- rule-quaestie vóór alle andere op te lossen, waarna het adres van antwoord, na verwer ping met 234 tegen 104 stemmen van het amendement Macfarlane betreffende de Schot- sche pachters, werd aangenomen. Ook nam het huis, zonder hoofdelijke stemming, in tweede lezing het wetsontwerp aan, waarbij aan de niet afhankelijke vrou wen stemrecht wordt verleend. Uit het feit, dat de heer Gladstone den tot nu toe opengelaten post van lord Geheimzegelbewaarder heeft aanvaard, kan men opmaken, dat aan sir Charles Dilke geenerlei betrekking in het kabinet zal wor den aangeboden. De regeering heeft zich beziggehouden met het onderzoek van een wetsontwerp om aan de werkelooze arbeiders werk te verschatten, door het maken van aarden werken tot verdediging der monden van de Theems en van andere groote rivieren. Lord Rosebery heeft in een brief, waarin hij zich op grond van zijne om vangrijke officieele taak, verontschuldigt van het bijwonen van een politiek banket, ver klaard, dat de regeering onvermoeid arbeidt aan het behoud van den vrede, en dat zij het Europeesch concert handhaaft, van het welk voor den vrede zooveel afhangt. De Daily News verneemt, dat on middellijk na aankomst van de beide oorlogs schepen, die tot versterking der Bntsche vloot naar de Suda Baai zijn gezonden, de operatie» om de Grieksche vloot tot den strijd ongeschikt te maken een aanvang zullen nemen. FRANKRIJK. Door de jongste verkiezingen is de linkerzijde van de Eransche kamer thans 400 man sterk; de rechterzijde telt 184 leden. Van de 90 departementen zijn 59 thans geheel, 11 gedeeltelijk republikeinsch20 geheel reactionair. Marseille worstelt op dit oogenblik met eene hevige en onrustbarende handels- en nijverheidscrisis. Het getal schepen, die buiten dienst werden gesteld, bedraagt reeds, volgens officieele cijfers, negeu-en-dertig, waaronder zes-eu-twintig stoombooten. Van dit getal, behooren er achttien aan de groote maatschappijen en acht aan scheepsreeders. De olieslagerijen zijn genoodzaakt het getal hunner werklieden te verminderen; eenigen zijn zelfs gesloten. Andere industriën kwij nen en dreigen ten onder te gaan. SPAXJE. De prefect van Salamanca heeft de Spaansche regeering getelegrafeerd, dat eenige Portugeesche soldaten aan de Portu- geesche grens, nabij Eregenada, op drie Spanjaarden hebben geschoten, die zich op Spaansch grondgebied bevonden. Een hunner werd gedood en de tweede gekwetst. DU IT SC II L A N D. De bondsraad heeft gisteren in eene voltallige zitting het wetsontwerp betreffende het alcohol-monopolie aangenomen. KUNEIVIE. Het kabinet Bratiano heeft, ingevolge het aandringen van den koning en de onder handelingen met de leden der vertegenwoor diging zijn aanvraag om ontslag inge trokken. Na eene redevoering van den minister president Bratiano, heeft de kamer met 78 tegen 34 stemmen besloten over te gaan tot de behandeling van het wetsontwerp, naar aanleiding van welks indiening bijna eene ministeiiëele crisis was outstaan. BULGARIJE. De vorst van Bulgarije verklaarde aan de consuls te Philippopel, dat de vrede met Servie weldra te verwachten is. SERVIË. Servië heeft thans 50000 man onder de wapenen en zal aan het einde dezer week een tweeden ban onder de wapenen doen komen. Men beschouwt dit hier alleen als een poging om invloed op de vredesvoor waarden te hebben. Bulgarije heeft in het vervullen der schadevergoeding en in eene kleine wijziging der Servische grens berust, zoodat de vrede zeker wordt geacht. TURK IJ F. Men verzekert dat de Porte het be richt heeft ontvangendat Rusland toestemt in de Turil^h-Bulgaarsche schikking, behou- dens wijzigingen, van welke de voornaamste is de weglating der bepalingen nopens de militaire contingenten. GRIFKEN LAND. In de reeds eergisteren vermelde dé pêche van prins Von Bismarck aan den Duitschen gezant te Athene, schreef de rijkskanselier: „Indien de verandering van ministerie iu Engeland der Grieksche re geering de hoop inboezemt op eene wijziging van Engelands politiek, wil dan den minister president inlichten, dat het nieuwe Engel- sche kabinet zonder afwijking de politiek zijner voorgangers zal volgen." AMERIKA. Dépêches uit New-York melden, dat de Chineesche gezant de aandacht van de regeering gevestigd heeft op de stelselmatige anti-Chineesche beweging in de Westelijke Staten, waar de overheden blijkbaar onge zind zijn de Chineezen overeenkomstig het tractaat legen geweldpleging te beschermen. Dit richt de Chineesche arbeiders en ook de Chineesche kooplieden te San Francisco te gronde. De Chineesche gezant eischt ver goeding voor de aangerichte schade. Aan den anderen kant hebben verscheidene Cali- fomische leden van het congres ontwerpen ingediend tot afschaffing van de tractaten met China, en tot verbod van den invoer van Chineezen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 19 Eebr. De verklarin gen door lord Roseberry en Gladstone met betrekking tot het Grieksche vraagstuk af gelegd, worden door de ochtendbladen over het algemeen als zeer geruststellend en als een waarborg voor de handhaving des vrede» aangemerkt. BUCHAREST, 18 Eebr. De gedelegeer den verkeeren in de vaste hoop dat de vrede geteekend zal worden vóór het einde van den wapenstilstand. LONDEN, IS Februari. (Part. lel. D. v. N.) Lord Salisbury voorspelde heden in het hoogerhuis de mogelijkheid van een overeenstemming met de liberalen, die zich aansluiten bij lord llartington en den heer Go- schen, en drong er bij de leden op aan al het mogelijke te doen, om hiertoe mede te werken. Sommige leden spraken afkeurend over lord Churchill's aanval op de Katholieken en over zijn verhouding tot de Parnelli»ten(

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2