BUITENLANDSCHE BERICHTEN. WL* -WF2 m; JÊrm «H» wr u ïrs /m. t«" waarschuwing inhoudende tegen de hande lingen van H. A. Gallé, koopman, vroeger wonende Westeinde, en J. A. Van Leuven, koopman, wonende aan de Rietsteeg. //Bei den weten zich naar de commissaris schrijft koopmansgoederen te verschaffen welke zij nimmer betalen, terwijl zij deze koopwaren als zuivere wiust beschouwen." De waarschuwing kan van nut zijn. 's GR4YEMHAGË. Door Z. M. is de heer jhr. mr. J. Van Doorn, substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg, benoemd tot procureur-generaal in de kolonie Suriname. De minister van koloniën zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. Het gerechtshof te's Gravenhage, cor- rectioneele kamer, behandelde gisteren een zaak, welke door den hoogen raad naar dit college was verwezen en waarbij het betrof het afleggen van een valschen decisoiren eed in een civielezaak. De bekl. was H. W., metselaar te Apeldoorn. Hij was door den timmerman J. v. d B voor het kantonge recht te Apeldoorn vervolgd tot voldoening eener rekening, waarop volgens hem posten voorkwamen voor leveringen door hem niet besteld of ontvangen en die hij derhalve weigerde te betalen. Hem werd toen de beslissende eed opgedragendien hij aflegde en hij bleef daarbij ontkennen dat de be stellingen van een deur met kozijn en een partij planken voor zijn rekening waren ge daan. Hierna voor de rechtbank te Zulfen vervolgd ter zake van het afleggen van een valschen eed, werd hij daaraan schuldig verklaard en tot 6 maanden celstraf veroor deeld, welke veroordeeling door het gerechts hof te Arnhem werd bevestigd. In cassatie werd dat arrest echter vernietigdop grond dat in het bevestigde vonnis niets was be slist omtrent de kwade trouw in deze. Ook nu werd een groot aantal getuigen door het hof alhier gehoord, terwijl bekl. bleef beweren dat de eed door hem niet in strijd met de waarheid was afgelegd. De deur en het kozijn waren geleverd voor rekening van den bij hem woneuden rijks ontvanger T. v. B de partij planken voor rekening van zijn timmerman, die voor hem in zijn woning een vloer had gelegd. Adv.-gen. mr. Bijleveld, was van meening dat werkelijk in het vonnis der rechtbank het bestaan van kwade trouw niet te vinden was, op grond waarvan hij de vernietiging van het vonnis noodig achtte. Overigens was ZEGA. van oordeel, ook met het oog op de verklaringen der gehoorde getuigen, dat hier ter kwader trouw en in strijd met de waarheid was getuigd, daar een ver gissing volstrekt niet mogelijk was. Adv.- gen. requireerde schuldigverklaring van bekl. aan het hem ten laste gelegde en zijne ver oordeeling tot 6 maanden celstraf, met ont zegging zijner burgerschapsrechten voor den tijd van 5 jaren. De bekl. werd terzijde gestaan door mr. H. H. Van Capelle, advocaat te Arnhem, die in een welsprekende rede de zaak naging en zich voornamelijk met de getuigenver klaringen bezig hield. Het kwam hem voor dat er in de verste verte niet kon worden getwijfeld aan de goede trouw van zijn cliënt, voor wien de meeste opgaven der getuigen ten voordeele konden worden aan gemerkt. Hij hoopte, dat vooral in deze zaak alle omstandigheden ernstig zullen wor den gewikt en gewogen en bij den minsten twijfel een vrijspraak zal volgen. Ka re en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanst. Maandag. BELCIE. Prins Roland Bonaparte vertoeft thans te Brussel en zal te Gent het huwelijk bij wonen van een zijner studiemakkers Col- lignon met mej. Wauters-Lippens. EKG£LAIVD. Het Mansion-house comité dat zich geconstitueerd heeft tot vorming van een ondersteuning voor de werkeloozen heeft reeds 20.000 pond bijdragen ontvangen, waarvan 1000 pd. st. van de heeren Rothschild, 1000 pd. st. van Baring Brothers en 100 pd st. van lord Salisbury. Het comité sprak zijn verontwaardiging en leedwezen uit over de uitspattingen van 11. Maandag. Het pleit (zegt de „Pall Mali Gazelle voor het gezond gevoel en gezond verstand der Londensche burgerijdat het schandaal van Maandag haar niet de zakken doet toe- knoopen voor hen die wezenlijk aan onder stand behoefte hebben. Wel is men woedend op de socialistische opruiers; doch men begrijpt dat de fatsoenlijke werkman en zijn gezin niet aansprakelijk mogen worden ge steld voor de uitspattingen van een opge hitst gepeupel, en daarom blijft het ten bate van de wezenlijk werkeloozen niet ont breken aan hulpbetoon. Eene menschlievende dame is nu zelfs voor den dag gekomen met een voorstel lot het vormen van een Kaas-en-brood-verbond. Elk lid daarvan zou zich moeten verplichten éénmaals 's weeks of ;s maands éénen dag op brood en kaas te leven, om het aldus bespaarde geld ter beschikking te stellen van de werkelooze armen. Uit Durban wordt onder dagteekening van 15 dezer aan de Times gemeld, dat Umnyamana en de opperhoofden in Zoeloe- land voornemens zijn de grenslijn, door de Boeren voorgesteldte erkennen en het on langs gesloten tractaat te bekrachtigen. De Boeren hebben eenige kooplieden het land uitgezet, waarschijnlijk omdat zij zich met staatkundige kuiperijen inlieten. Er is sprake van, dat een spoorweg tusschen Kimberley en Pretoria zal gelegd worden. ERANKRIJ K. Het tractement van den heer Paul Bert, den nieuwbenuemden resident-generaal van Aimam en Tonkin, is door de regee ring vastgesteld op 150.000 fr.met 50000 fr. vergoeding voor representatiegelden enz. De Fransche gezant te Berlijn, de heer De Courcelheeft aan zijne regeering medegedeeld dat Duitschland aan de ont worpen internationale tentoonstelling in 1889 geen deel zal nemen. Daar ook Oostenrijk, Rusland en Italië in denzelfden geest ge antwoord moeten hebben, zal de Fransche regeering waarschijnlijk het besluit nemen, van liet plan af te zien. De minister van koophandel heeft gelastdat de voorbereidende werkzaamheden voor de tentoonstelling van 18S9 moeten geschorst worden, en zal bij de kamer het rapport indienen, waarin mededeeling zal worden gedaan van het weigerend antwoord der mogendheden eenerzijds en van de ad viezen der Fransche kamers van koophandel, waarin anderzijds tegen een eenvoudige, een nationale tentoonstelling bezwaar wordt ge maakt. De kamers zullen nu beslissen of de tentoonstelling al dan niet zal doorgaan. De regeering schijnt in de onderneming thans-weinig lust te hebben. ZWITIËRLANU. Op eene te Zurich gehouden mon stermeeting van aldaar gevestigde Duitschers uit alle klassen der bevolking, ismetgroote eenstemmigheid eene motie aangenomen, waarbij in de meest heftige bewoordingen wordt geprotesteerd tegen de uitzettingen van Poolscbe onderdanen uit de oostelijke provinciën van Pruisen. GKIËKËILAND. De Duitsche gezant te Athene stelde Deliyannis eene nota ter hand, waarin You Bismarck blijft aandringen op de ontwape ning van Griekenland. ANËKIHA. In de tariefwet, door den heer Mor rison bij het huis van vertegenwoordigers te Wassmgton ingediend, wordt voorgesteld het recht op suiker met 20 pCt. te vermin deren. Evenwel zal deze vermindering niet van toepassing zijn op suiker, komende uit landen die een uitvoerrecht heffen. Zijden stoffen, tabak, sigaren, wijnen en alcohol worden door het ontwerp niet getroffen. Hel is naar de financieele commissie van het huis verzonden. De New-York Herald bevatte in zijn nummer van verleden Zondag een uitvoerig opstelwaaruit bleekdat de socialisten in de Vereenigde Staten druk in de weer zou den zijn. Zij oefenden zich in den wapen handel, verspreidden oproerige geschriften en moesten zich door diefstal van eene groote hoeveelheid dynamiet meester gemaakt heb ben. Een en ander was gebleken uit een door het blad ingesteld nauwgezet onder zoek. De Herald achtte den toestand ernstig en haalde de bewering aan van een socialis tisch blad de Volkszeilungdat het aantal gewapende socialisten grooter was dan dat der New-Yorksche militie, maar zeide aan het slot van zijn artikel: //De waarborg tegen revolutie in de Vereenigde Staten is niet de politie, maar de openbare meening; de anar chisten zullen tegenstand vinden bij een geheel volk, gereed om hen bij elke voor komende gelegenheid te verpletteren". In een later nom.ner meldt het blad, dat het de zaak nog nader heeft onderzocht en gevonden, dat er geen oorzaak voor vrees bestaat. De New-Yorksche correspondent van Daily News verzekert eveneens, dat er geen gevaar voor een socialistisch oproer in New-York te duchten is. Te Panama worden groote toebereid selen gemaakt om Dc Lesseps feestelijk te ontvangen, die den 17n aldaar verwacht wordt. Reeds is 8000 dollars tot dat doel bijeengebracht. De gezondheidstoestand is thans bevredigend. Volgens te New-York uit Mexico ont vangen bericht is aldaar officieel de opening aangekondigd van het bureau van den raad van beheer voor de openbare schuldgeves tigd bij decreet van Juni 11. Het bureau te Londen zal eerstdaags geopend worden. PER TELEGRAAF. LONDEN, 17 Febr. Daily News meldt dat, onmiddellijk na aankomst van de twee oorlogsschepen, die ter versterking van de Britsche vloot naar de Suda-baai gezonden zijn, de operatiën zullen beginnen om de Grieksche vloot in een toestand te brengen, die haar belet te vechten. BERLIJN, 17 Februari. Wegens on gesteldheid van den veldmaarschalk Von Moltke is zijn voorstel tot wijziging der wet betreffende de militaire pensioenendat heden zou behandeld worden, van de orde van den dag geschrapt. BUENOS-AYRES, 16 Febr. Uit Mon tevideo wordt bericht dat zich revolution- naire bewegingen in Uruguay hebben voor gedaan. laatstë berichten. Ter opluistering van 's konings ver jaardag te 'sHage zal Vrijdag het Voorhout in de middenpaden boom aan boom gevlagd zijn. Deze vlaggentooi zal aan beide ingan gen bij Kneuterdijk en Tournooiveld eindigen in een midden versiering van tropeen en wapenborden. in de middaguren zal het muziekkorps der dd schutterij de wandeling langs de versierde lanen opluisteren met eene uitvoe ring in de daartoe in het midden verrezen muziekkiosk. Vooraan zal een miniatuur kermis gevormd worden door eenige poffertjes- en ververscliingskramen en een draaimolen. Gedurende het vuurwerk in de Maliebaan, dat de viering van Zr. Ms. verjaring des avonds zal besluiten, zullen sterren aan de boomen naar en om ds feestplaats eene illuminatie tot verlichting van het terrein dragen. Tusschen de nummers van het vuurwerk-programma zal een militaire kapel de menigte toeschouwers de muzikale af wisseling brengen. De gebouwen van liet rijks- gewestelijk en stedelijk bestuur zullen gebruikelijkerwijze met gas- of lampionverlichting prijken. Het kroonprinsesje ging, na de ver koudheid, die haar een week thuis deed houden, gisteren weer uit wandelen. Door de korpsen worden aan de ge meentebesturen de zakboekjes der miliciens met groot verlof opgevraagd, om die te wijzigen naar de laatste bepalingen, omtrent het met spoed onder de wapenen komen der militie Tegen den gewezen klerk bij de Zuid- Hollandsche boek- en handelsdrukkerij te 's IIage, v. K., is proces-verbaal opgemaakt ter zake van verduistering van gelden. Door wijlen mejuffrouw Maria Catlia- rina Romeins, weduwe van den lieer G. Van Schooten, te Amsterdam overleden, is aan de vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden gelegateerd de som van f200, vrij van successierecht. Op 's rijkswerf te Willemsoord ont stond gisterennacht brand in het bureau van een der ingenieurs. Gelukkig werd het on heil reeds in den aanvang ontdekt, waar door het gelukte met eenige aangerukte marine-spuiten de vlammen spoedig te slui ten. Liet bureau is echter grootendeels uit gebrand. De oorzaak is onbekend. Aan een schaatsenwedstrijd te Ilarde- garijp in de vorige week is en met eere deelgenomen door den 91-jarigen Edze E. Wedstra, die dan ook een /yaan- moedigingsprijs" ontving, ofschoon hij door zijn tegenpartij was afgereden. Te Leeuwarden liep heden het gerucht dat de World-champion Axel Paulsen zich te St. Petersburg zou hebben doodgereden. Men schrijft aan het D. vN. uit Sneek: Donderdagmiddag viel door het luik van den hooizolder ter hoogte van on geveer vier meter plotseling op straat ze kere llomandie stalknecht is bij zijnen schoonzoon Cuperus alhier. IIij overleed onmiddellijk. Zaterdag en Zondag liepen allerlei geruchten, dat de overledene door zijnen schoonzoon, met wien hij op zeer ge spannen voet leefde, door het zolderluik gewor pen was. Maandagmorgen werden zefs twee getuigen aangegeven, die zulks gezien had den. Toen de begrafenis Maandag zoude plaats hebben, werd aan het kerkhof het lijk door den commissaris van politie aan gehouden en in het lijkenhuis gebracht. Onmiddellijk werd de politie te Leeuwar den met de zaak in kennis gesteld. Gister morgen vroeg werd het lijk naar het voor- malige paleis van justitie vervoerd; ten tien uur kwamen uit Leeuwarden de officier van justitie, de rechtercommissaris, de griffier en twee geneeskundigen. Het getuigen- veihoor, zoomede de houding van den I verdachte schijnen zooveel bezwarende om. standigheden aan liet licht te hebben ge bracht, dat Cuperus geboeid naar Leeuwar- I den is overgebracht. Den geheelen dag was een groote menigte voor het paleis van justitie verzameld. GEMENGDE BERICHTEN De groentenboer Schmidt had den ganschen dag in het Berlijnsche paleis van justitie vertoefd. Als getuige in een strafzaak had hij er van 's ochtends elf tot 's middags half drie in de getuigenkamer zitten wach- I ten tot zijn naam zou worden opgeroepen. Eindelijk was het zijn beurt, hij legde zijn I getuigenis af en kon vertrekken. Toen de beambte, die het getuigengeld moest betalen, I met hem wilde afrekenenbarstte zijn lang ingehouden verontwaardiging los. De deur- l waaider bood hem drie mark aan Drie mark I voor een geheelen dag, dat hij zonder eenige I verdienste had moeten blijven stilzitten. En I dat nog wel een marktdag. Zelfs 20 mark zouden nog geen voldoende schadeloosstel- ling zijn. Immers geen marktdag ging er voorbij of hij beurde ten minste 70 of 80 j mark en daarvan kon hij -} zeker als winst beschouwen. Kortom hij weigerde die 3 I mark aan te nemen. De beambte ried hem aan om, als hij de schadevergoeding te klein vond, zich schriftelijk te beklagen en ging I kalm zijns weegs. Maar een paar weken later ontving Schmidt I van den belastingschatter een mededeeling, I die hem diep berouw deed hebben van zijne booze woorden. Hem werd nl. medegedeeld, dat hij in 't vervolg viermaal meer inkoms- I tenbelasting had te betalen dan voorheen, I daar hij in verhouding tot de onlangs door I hem zeiven gedane aangifte steeds veel te laag was aangeslagen geweest. Schmidt heeft zich vast voorgenomen zich I nooit meer boos te maken op een beambte en in geen geval zich ooit meer vertrouwe- I lijke mededeelingeu te laten ontvallen tegen- over wie ook. I11 Oostenriik zijn nieuwe tarieven I vastgesteld voor de bevrediging van de eer zucht van aspirant-lijders aan grootheids waanzin. Men kan zich voor 1620 florijnen in den vorstenstandvoor 275 fl. in den gravenstand, voor 220 fl. in den baronnen- stand, voor 200 fl. in den ridderstand en voor 165 fl. in den adelstand doen inschrijven. De eenige niet te koopen in schrijving is die in 't boek van het n ver stand". Men beeft onlangs in New-Yersey een nieuwe bedriegerij ontdekt, nl. met kunst eieren. Een koopman te Patterson kocht een vrij groote partij eieren voor //versolie" kipeieren, *doch 't bleken kunstige namaak sels te zijn, door een mengsel van eiwit, saffraan en zwarte bieten verkregen. Het gerecht veroordeelde den verkooper, die wei gerde op te geven van wien bij ze had in geslagen tot 50 doll, boete. De keizerin van Duitschland heeft aan elk der leden van de internationale jury, voor de beoordeeling der te Antwerpen ten toongestelde modellen van barakken, din gende naar den door II. M. uitgeloofden prijs voor de beste verplaatsbare hospitaal- barakeen zilveren medaille, met II. D. beeltenis en het Roode Kruis op de keer zijde, geschonken. Te Rome hebben de huurkoetsiers het werk gestaakt. Zij wilden zich niet schik ken naar eenige nieuwe bepalingen, welke in den dienst zijn ingevoerd en zijn plotse ling allen thuis gebleven. De inwoners vinden dit hoogst lastig en verlangen zeer, dat liet geschil spoedig worde uit den weg geruimd. Tillmann Hans, beschuldigd van moord op den horlogemaker Stock hausen en diens moeder, is te Aken veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf en voorts nog tot 8 jaren ter zake van diefstallen, welke in den loop van het proces ter kennis der justitie zijn gekomen. Véor eenigen tijd nam een oesterliande- laar, de heer Heymans, te La Teste (Gironde), als reiziger een zekeren mijnheer Vandenpeere, uit Brussel, in dienst en belastte hem met eene reis door België. Ilij schoot hem de reiskosten voor en beloofde een goed salaris. Van eapeere ging op reis en kort daarop ontving de heer Heymans order op order; hij was een reiziger uit duizenden. De han delaar zond hem onmiddellijk zijn commis sieloon op de bestellingen, die hij deed. Vandenpeere reisde verder en telegrafeerde steeds nieuwe orders. De heer Heymans

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2