~wl* e: m 3» bagage 317 tonnen, opbrengst f4117.15; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 76666 ton nen, opbrengst f 135,914.41; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen 1'51*29.51; diverse ontvangsten f 3667. totale ontvangst f 297,196.46; totale ont vangst van 1 Mei 1885 f3,546,810.63. Over de lijn Lei den—Woerden werden vervoerd 11895 reizigers, met eene opbrengst van f 5819.57 bagage 22 tonnen, opbrengst f 143.40; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 1579 tonnen, opbrengst f 1925 84; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f61.91; totale ontvangst f 7950.72; totale ontvangst van af 1 Mei f 88,724.57.6 De heer Dr. B. F. Matthes te 's Gra- venhage, heeft aan 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ten geschenke gegeven eenige voorwerpen van Makassar, waarvan de beschrijving voorkomt in de Staatscourant van 14 en 15 Februari. Zaterdag hebben vijf schaatsenrijders uit Oudshoorn en Alfen, ondanks waarschu wingen, zich op de Wijde Ade buiten de baan gewaagd, met het gevolg dat zij door het ijs zakten en twee hunner, 20-jarige jongelieden uit Oudshoorn, in weerwil van alle inspanning, niet dan levenloos op het droge konden worden gebracht. Met groote militaire eer i9 Zaterdag onder toevloed van duizenden, kolonel Hojel, laatstelijk commandant van het 4 e reg. vesting artillerie te 's Gravenhage begraven. De ministers van oorlog en marine, alle generaals, hoofd- en verdere officieren uit de residentie en verder uit bijna alle garni zoensplaatsenmet artillerie en een deputatie van officieren der Militaire Academie, vorm den een talrijken kring om de groeve. Generaal Schneider herdacht de militaire loopbaan van den afgestorvene en zijne weten schappelijke kennis; de oudste hoofdofficier der artillerie te Den Helder, den beminden en geachten chef. Generaal Pelherdacht den weiwillenden gewezen voorzitter der vereeniging van de krijgswetenschap; majoor Krantz, uit Breda, wees op den invloed door Hojel op het militair onderwijs, als directeur der studiën te Breda, uitgeoefend. Zelden zag men aan 'een militair treffender hulde bijwijzen. Een groot aantal kransen, meest van de artillerie-corpsen, getuigden daarvan. Het bericht van de Bred. Ct.dat de kolonel der artillerie Zegers Kijser pensioen had aangevraagd, blijkt onwaar te zijn. Zaterdagmorgen is te Zoetermeer een jongetje van 13 jaren door het ijs gezakt en verdronken; zijn vader die hem wilde redden, geraakte mede te water, tengevolge waarvan hij gisteren ook is overleden. Gisterennacht is te Rotterdam over leden, de heer J. EI. Scheffer, bibliothecaris- archivaris der gemeente. De equipage van den Vlaardingschen logger Adriaan Hendrik door de bark Sy- ringa in de Noordzee overzeild, is uit Dover teruggekeerd; de eene helft der bemanning behoort thuis te Ylaardingen, de andere te Scheveningen. Omtrent het onheil dat den logger op onze kust tegenover Noordwijk trof, kunnen we nog het volgende mede- deelen. In den nacht van Zaterdag op Zondag 30 en 31 Januari, omstreeks één uur, bij hel der weder, was het visschen geslaakt en de logger was drijvende in de nabijheid van een twintigtal andere loggers en bomschui ten; twee man waren op dek en de lichten waren volkomen in orde. Plotseling kwam de bark Syringa, waar slechts één man bo ven was, op den logger met volle zeiltn af, met zulk een kracht, dat de beman ning nog even gelegenheid voud over te klimmen. De bemanning heeft niets kunnen redden. Volgens verklaring der visschers, liet de behandeling aan boord van de Sy ringa wel te wenschen over; vooral de voeding was onvoldoende. De schipper van den logger, Arie Letsch geheeten, was eerst sedert 1 Januari 11. op den logger in functie getreden, jaren lang voer hij als stuurman op een Schevening- sche schuit en staat als een ervaren zeeman bekend. (D. v. N.) Onder het opschrift f 22,000 terecht, meldt het llbl. het volgende: In 1876 overleed te Amsterdam de heer J. C. De B., boekhouder aan het Groot boek der Nationale Schu'd. Hij was be kend als een solied, welgesteld man, die met ziju gezin onbekrompen leefde, wat hij niet doen kon van zijne bezoldiging, die eerst f 1200, later f 2000 bedroeg. Véér zijn overlijden had hij zijne vrouw verzekerd, dat ze op denzelfden voet kon doorleven en haar doen beloven aan behoeftige ver wanten eene uitkeering te doen. Groot was daarom de verwondering van zijne verwan ten, toen na het overlijden weinig vermogen gevonden werd Er werd overal gezocht en 0. a. werden eenige effecten en gelden aan getroffen niet enkel in zijn huis achter boeken als anderzins verscholenmaar ook in zijn lessenaar aan het Grootboek. Toch werd aan contanten slechts f2000 gevondenofschoon er volgens een door den erflater kort voor zijn dood geschreven lijstje f 24,000 aanwezig moest zijn. De commissionair, die voor den heer B. steeds werkzaam was geweest en vaak hem aan het Grootboek kwam opzoeken, had in 1867 f 19,000 afgedragen, welke som echter sedert niet door zijne tusschenkomst belegd was. Dit alles leidde tot het vermoeden, dat de heer B. de ontbrekende f 22,000 ergens moest hebben verborgen, en dit vermoeden werd bevestigd door zijn karakter. B. was volgens algemeene getuigenis een accuraat, oppassend, eenvoudig en braaf man, die niet speculeerde, maar tevens vreemd, ge drukt en melancholisch. Hij was bijzonder gedrukt en geheimzinnig juist kort vóór zijn overlijden, dat in 1876 onverwachts, tijdens het kermisoproervoorviel. Intusschen, het vermiste bedrag bleef vermist, en men kon er geen spoor van ont dekken, totdat in 1882 een pakje van 22 bankbiljetten elk van f 1000 werd gevonden binnen den omslag van een volgeschreven saldo- of charterboekje, toen dat uit den lessenaar, dien B. gebruikt had, naar de charterkamer van het grootboek was over gebracht. Toen die vondst aan den voogd der min derjarige kinderen van B. bekend werd, achtte hij het boven twijfel dat de gevonden som niet anders konde zijn dan wat uit de nalatenschap gemist werd. De zaak kreeg ruchtbaarheid, maar niemand anders kwam zich als rechthebbende aanmelden. Toch maakte de minister van financiën bezwaar de gelden zonder rechterlijk vonnis af te geven. Vandaar eene vordering tegen den staat der Nederlanden tot afgifte van de 22 bank biljetten met de rente. De hooge raad heeft, volgens de conclu sie van den procureur-generaal, bij arrest van 4 Dec. jl. (geheel te vinden in het Weekbl. v. h. Recht n*. 5245) de vorde ring behalve wat de rente betreft toegewezen. Bij dat arrest is op grond der bovenvermelde feiten, die uit een getuigen verhoor gebleken warenals rechtsvermoeden aangenomen, dat de bedoelde billet ten het eigendom waren van den erflater. Dat vermoeden was nog bevestigd door de omstandigheid, dat het boekje, waarbij de billetten waren gevonden, het eenige was dat een omslag had, en daarin niet was gewikkeld geweest, zoolang er door den ad- sistent van B. onder diens toezicht in werd geschreven. Verder was gebleken, dat die aldeeling eiken dag werd verzegeld en ont zegeld en niemand dan de ambtenaren toe gang tot de charterkamer had. Eindelijk dat B. niet dan 11a lang aarzelen, tijdens zijne laatste ziekte, den sleutel van zijn lessenaar, waarin ook andere hem toebe- hoorende papieren en gelden werden gevon den, aan zijn adsistent had willen afgeven. De hooge raad nam aan dat het gedurende eenige jaren onbelegd laten van een bedrag wel uit het karakter van den erflater was te verklaren. Op het kantoor van de Venendaalsche stoomspinnerij en weverij te Venendaal, is in den afgeloopen nacht eene belangrijke som geld gestolen. Vermoedelijk heeft men zich door een valschen sleutel den toegang tot het kantoor verschaft. Een onderzoek wordt ingesteld. Het zeemonster, dat onlangs in de haven van Breskens is gezien en nu aan het strand te Blankenberghe (België) zich ophoudt, moet een walvisch zijn. Heden zullen een aantal jagers per sloep zich in zijn nabijheid begeven om het dier zoo mo gelijk door een vracht kogels van kant te maken. Honderden zeemeeuwen zijn voort durend in de nabijheid, om uit het neer ploffende water, veroorzaakt door de water kolom, welke het monster voortdurend in de hoogte spuit, voedsel te zoeken. Hoe onbeschaamd de zoutsmokkelaars Noord-Brabant zijn, kan blijken uit de teres, een weduwe die een manufactuur winkel diijft, op schandelijke wijze had be stolen. Door een anonymen brief gewaar schuwd dat zij zooveel naar hare ouders zond, achtte men het noodig een onderzoek in te stellen en gebruikte daartoe den tijd dat de meid naar de kerk was. Bij het openen van den koffer vond men daarin niet alleen eenige goederen uit den winkel maar ook f 140 aan geld. Bovendien vond men een brief van de moeder, waarin deze aan hare dochter schreef, dat zij vooreerst maar niet meer moest zenden, maar dat zij maar bij die mjnschen moest blijven, daar deze goede lui waren. Hoewel zij aanvankelijk niet. wilde bekennen, viel zij bij het verschijnen der politie toch spoedig door de mand. Zekere S.verpleegde in het krank zinnigengesticht te Heel, kwam Woensdag jl. onverwachts bij zijne familie te Limbricht (Limburg) terug Hij schijnt er in geslaagd te zijn het gesticht te ontvluchten. Nauwe lijks was hij te huis, of hij verwondde een zijner broeders op ernstige wijze met een mes, en zou waarschijnlijk nog meer onge lukken hebben aangericht, zoo niet de buren ter hulpe waren toegeschoten. Het gelukte, hem door middel van een dwangbuis on schadelijk te maken. De ongelukkige is thans weer naar een geslicht overgebracht. Te Gulpen hebben twee werklieden, bij het delven van een mergelkuil, in een bouwland op 2 meter diepte verschillende urnen en beenderen gevonden, alle nog gaaf en van Germaanschen oorsprong, van rood achtig en bruin aardewerk, zonder versier selen; aan den onderrand alléén bevinden zich nagel- of vingerimlruksels. Waarschijn lijk heeft men hier eene Germaansche be graafplaats ontdekt. G1MVEMIAGE Door Z. M. is aan P. W. Merk es, geb te Rlieydt (Pruisen,) mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gestelde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Door Z. M. is de heer H. B. Van Buuren, laatstelijk commit s 2de kl. bij den post- en telegraafdienst in Ned.-Indië, thans met verlof' hier te lande, op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. Door Z. M. is de heer J Pollak tijdelijk, dat is voor den tijd van vijfjaar, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië, en zijn de met verlof hier te lande aanwezige kapiteins der infanterie van het leger in Ned.-Indië G. D. S. A. Camphuis en J. Van Schmidtop hun ver zoekwegens volbrachten diensttijd, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagenmet toekenning van pensioen. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst 3de kl. 3de afdeeling bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord, W. C. Roijaards, eervol uit den zeedienst ontslagen. Bij bischikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid van 13 dezer, is aan den rijksopziener op de spoorweg diensten A. J. Hendriks, te Amersfoort, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg van Amers foort naar Kesleren, met ingang van den dag waarop die spoorweg voor het openbaar verkeer zal worden geopend. volgende advertentie, voorkomende in de Nieuwe Bredasche Courant van heden, Zon dag 14 Febr. yin deze courant van 21 Jan. 11. is door de rijkspolitie te Zundert bericht, dat zij 14 smokkelaars in handen had gekregen. Dit is bezijden de waarheid, want bedoelde 14 personen, die deel uitmaakten van een complot van dertig personen, waren verra den door zekeren P. v. Z. en bleven op minstens 1000 meter afstands van den maré- chausst-é Verhagen, zoodat deze hen uiet kon herkennen. De 14 Zoutsmokkelaars. Te Osch werd Dinsdag een twee en twintig-jarige dienstbode gevankelijk naar 's Bosch getransporteerddaar zij hare mees- BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ËNGELAK». Verschillende personen, betrokken in de ongeregeldheden die jl. Maandag in het Westende te Londen zijn voorgevallen, heb ben een bevel ontvangen om voor den rechter te verschijnen. Omtrent hunne namen en hun aantal is tot dusver niets uitgelekt. De inzameling van gelden voor de werkelooze arbeiders te Londen, die door den lord-mayor op het touw werd gezet, heeft tot dusver 20,000 opgebracht. FRANKRIJK. Tot senator voor Pas-de-Calais is gis teren gekozen de heer Dhavincourt (conser vatief). Zijn tegencandidaat was de lieer Camescasse. SPANJE. De overheid te Madrid heeft een ge heime bewaarplaats van ontplofbare patronen en van wapens in eene der voorsteden ont dekt. DUITSCHLAND. De beken le rechtsgeleerde prof. Kuschke, die op het gebied van het Romeinsch recht eene Europees he vermaardheid bezat, is te Breslau overleden. Hij had den ouderdom van 85 jaren bereikt. RI ILA N D. De gearresteerde Russische nihilist Serge Ivanoff is een oud-student in de me dicijnen en 35 jaren oud. Men schijnt o. a. de bewijzen in handen te hebben dat hij medeplichtig was aan den moord op Czaar Alexander II. SERVIË. De Russische gezant te Belgrado heeft instructiën ontvangen, om met de vertegen woordigers der overige mogendheden in over leg te treden omtrent het nemen van krach tige maatiegelen tegen de mobilisatie der Servische strijdkrachten. Vorst Alexander wordt te Philippopel ver wacht. T U R K IJ E. De Porte heeft, in antwoord op het verzoek der Russische regeering orn ophel deringen betreffende de Turksch-Bulgaarsche overeenkomst verklaard dat deze conventie niet indruischt tegen de bepalingen van het tractaat van Berlijn, en dat het artikel waarin over militairen bijstand wordt gehan deldenkel betrekking heeft op zeer ver wijderde mogelijkheden. De Porte hoopt alzoo dat Ruslandovertuigd van de oprech- heid van Turkije's veilangen ora getrouw te blijven aan het verdrag van Bprlijn, aan de voorgestelde regeling zijne goedkeuring zal hechten, te meer daar de Russische regeering zelve verklaard heeft, de bepalingen van het genoemde tractaat te willen handhaven. Een afschrift van dit antwoord zal aan de mo gendheden worden medegedeeld. PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Febr. (Part. tel. D. v. N.) Het besluit der regeering om tegen eenige der socialistische leiders eene vervolging in te stellen, heeft allerwege groote voldoening teweeggebracht. De dagvaardingen aan Hynd- inan, Burns en Champion zijn hedenavoud verzondende gedaagden worden beschul digd van aansporing tot ongeregeldheden en tut verzet tegen de wetten des lands. Allen verklaren zich echter ten zeerste ingenomen met den tegen hen gerichten maatregel, en hebben reeds het voornemen te kennen ge geven om ten behoeve hunner verdediging, te wijzen op eenige socialistische redevoe ringen van den heer Chamberlain. Aan staanden Woensdag zal de zaak worden be handeld. Te Leicester is de orde hersteld. De heer Childers heeft tot lid der cunmissie van enquête o. a. lord Wolseley benoemd. LONDEN, 13 E>br. (Part. lel. D.v.N.) De vredesonderhandelingen te Boekarest zijn geschorst, totdat de definitieve instructiën van den Turkscheu gedelegeerde zullen zijn aangekomen. LONDEN15 Febr. De socialisten Hynd- man, Champion, Burns en Williams zijn voor de rechtbank gedaagd wtgens oproe rige redevoeringen, verleden Maandag op Trafalgar Square gehouden. PARIJS, 15 Febr. Uitslag der verkie zingen voor de kamer van afgevaardigden. Departement des Landes: de vijf republi keinen zijn met een groote meerderheid van stemmen gekozen. Departement de l'Ar- déche: de republikeinen hebben 43,000 en de conservatieven 39,000 stemmen verkre gen; nog 10,000 stemmen ontbrekenwaar schijnlijk zullen de republikeinen de meer derheid hebben. Departement Lozère en departement Korsika: nog niet bekend. LONDEN, 15 Febr. Heden wordt de eerste vergadering van het nieuwe kabinet gehouden. De bestuurders van het Sociaal-democra tisch verbond hebben aan Gladstone schrif telijk te kennen gegeven, dat zij Zondag a. s. een monstermeeting in llydepnrk zullen organiseeren, met Let doel de regeering op te eischen tot het nemen van maatregelen om 111 den nood der werklieden tegemoet te komen. lJai/y News bevat uit officieuse bron een artikel, houdende aanbeveling aan Grieken land den raad zijner beste vrienden te vol gen. Indien thans Griekenland een aanval op Turkije mocht doen, zou het zichzelf meer dan Turkije benadeelen. LONDEN, 15 Februari. (Part. tel. D. v. N.) De onderkoning van Britsch-Indië heeft de bezetting van Birma bepaald op 16,000 man, onder bevel van generaal Prendergast. De militaire bezetting en de geldigheid der krijgswetten zullen voort duren tot November, daar het land nog niet rijp is voor een civiel beheer. Er is besloten een sterke expeditie naar de Slian- heuvels te zenden. PARIJS, 15 Febr. In het departement Ardêcbe zijn de republikeinsche candidaten verkozen met eene meerderheid van 2000 stemmen; in Lozère met eene meerderheid van 1000, in Landes met eene meerderheid van 4000 stemmen. De uitslag der verkiezingen in Corsica is nog onbekend. BERLIJN, 15 Februari. Het nieuwe wetsontwerp tot wijziging van de bepalin-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2