*RL7 J9L. TmH opgedragen aan den ritmeester jhr. Van der V\ ijck en den len luitenant jhr. Strick van Linschoten, beiden van het 3de regement hussaren. Tot leden van het Internationaal In stituut voor de Statistiek, tot welks op richting in het vorige jaar op voorstel van prof. mr. Neumann Spallart is besloten, zijn voor Nederland benoemd de heeren mrs. J. L. De Druyn Kops, lid der tweede kamer, en hoofdredacteur van De Economist en A. Beaujon, hoogleeraar te Amsterdam en di recteur van het Statistisch Instituut Tot eerelid is de oud-hoogleeraar mr. S. Visse ring benoemd. Na een langdurig lijden is gisteren overleden de heer J. Attema, notaris te Drachten, oud-lid der tweede kamer. Woensdag moeten door de rijksamb tenaren zijn aangehouden: een groot aantal vaten, inhoudende niet minder dan 10.000 kilo suiker, uit Duitschland aangevoerd voor Rotterdam, welke vaten, volgens den afzen der, waren opgegeven te bevatten: chlorus kali, doch welker inhoud, bij onderzoek, suiker bleek te zijn. Deze zaak heeft veel ovireenkomst met een bekeuring, door de rijksambtenaren te Amsterdam, in het voor jaar van 1885, ingesteld, toen een belang rijke hoeveelheid spirituali werd bevonden in vaten, die, volgens een afzender, mede Duitscher, ledig zouden zijn geweest, en dus niet aan invoerrechten onderhevig. Deze zaak is onlangs afgewikkeld met een boete van f 5000, ten bate der schatkist, door de II. IJ. S. Mij. als aansprakelijk vervoer der betaald, die deze zoozeer beneden het maximum gebleven boete op haar beurt grootendeels verhaalde op de Duitsche regee ring, aangezien de vaten waren vervoerd langs Duitsche staats-banen. Uit Hamburg wordt aan het Jlbl. ge schreven: Voor djn wedloop op schaatsen, onlangs te Hamburg gehouden, op een af stand van 3800 meter, waren gecne prijzen uitgeloofd dan de Meislerschafftspreis, die niet anders verdient kon worden dan door hem, die ook in den wedloop van 1600 meter overwinnaar was geweest. Paulsen verkreeg de prijs, maar dit was hard voor de anderen, die in het geheel geen prijs kregen en vooral voor Veninga, die het beste reed. Op initiatief van eenige repor ters, waaronder ook de uwe en met toe stemming van het bestuur der Iiamburger- Altenaer Schlittschuhlaufer Vcrein werd be sloten hem eene kleine gouden medaille aan te bieden. Ter beurze verklaarden eetiigen der voornaamste hier woonachtige Hollan ders zich terstond bereid om hiertoe mede te werken, zoodat leeds Woensdag a. s. de medaille aan den heer dr. Salverda, te Leeuwarden, zal opgezonden worden, met beleefd verzoek om deze aan Veninga te willen uitreiken. Aangaande de exploitatie van het Scheveningsche Kurhaus, in het aanstaande ladseizoen, verneemt het HU. het volgende: De pachtovereenkomst met de heeren Qebr. Geber, die voor het aanstaande seizoen gesloten was, is op verlangen dier heeren, bij minnelijke schikking ontbonden. De exploitatie zal door de maatschappij in eigen beheer genomen worden en het is haar gelukt, eene overeenkomst voor het geherle seizoen, namelijk van 12 Juni tot 30 September, te sluiten met het beroemde Philliarmonische orkest van Berlijn, onder leiding van professor Manstedt, dat zich verleden jaar gedurende slechts zes weken te Scheveningen deed hooren. Daar voor concerten op het terras ver sterking van blaasinstrumenten wenschelijk gebleken is, zal het orkest nu gedurende den tijd, waarvoor de overeenkomst gesloten is, tot op 80 personen gebracht worden, en daardoor aan alle eischen kunnen vol doen. Verder zal natuurlijk voor afwisse lende voorstellingen van allerlei aard, bals, vuurwerken, enz., door het bestuur behoorlijk gezorgd worden. Het zal wel onnoodig zijn te zeggen, dat eene overeenkomst van zoo langen duur inet een der beroemdste orkesten van den tegenwoordigen tijd van de zijde van het be stuur groote opofferingen kost. Het vertrouwt echter, dat, waar het publiek verleden jaar getoond heeft werkelijk uitstekende muziek op hoogen prijs Ie stellen, het ook dit jaar door drukke opkomst de maatschappij in •taat zal stellen, dergelijke uitgaven op den duur te kunnen blijven doen. De uitvoerige programma's, zoowel als de inteekenvoorwaarden voor het aanstaande seizoen, zal de maatschappij zoo vroeg mo gelijk bekend maken. Kr wordt druk gewerkt aan bet afschil deren en decoreeren van de Kurzaal en de overige benedenzalen. Het geheel zal daar door natuurlijk in schoouheid belangrijk winnen. Volgens het _V. v. d. D. beeft Liese zijne schuld of medeplichtigheid aan den moord op L'Amblé niet bekend. Wel heeft hij gezegd een geldtaschje, een horloge met ketting en eene brieventaschwelke aan L'Amblé toebehoord hadden en in zijn be zit waren geweest, in het water te hebben geworpen. Tot nog toe is nog slechts een geldtaschje, maar niet het vermiste, opge haald. Er zijn echter zware vermoedens tegen Liese gerezenvooral omdat den dag na zijne gevangenneming, op zijne kamers aan den N. Z. Voorburgwal, verscheidene kleedingstukkeu van L'Amblé, waarbij een compleet phantasiepak, zijn gevonden. In zake den moord op L'Amblé te Amsterdam zijn thans reeds 20 personen verhoerd. Gisterenavond ontstond brand in de lste Spaarndammerstraat te Amsterdamver oorzaakt door het omvallen van een petro leumlamp. Het perceel, bestaande uit vier verdiepingen, is bewoond door zeven ge zinnen. Door de werking van drie hand spuiten en twee stoomspuiten, was men den brand spoedig meester. Het grootste ge deelte van bet perceel echter is uitgebrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Uit Monnikendam wordt i. d. 8. Febr. gemeld: Voor de derde maal is iu dezen winter het verkeer met het eiland Marken gestremd. Het laat zich zelfs aanzien, dat binnen eenige dagen de zee berijdbaar is. Naar het U. D. verneemt zal bij de a. s. studentenfeesten te Utrecht de feest rede worden uitgesproken in de Domkerk en zal de cantate worden uitgevoerd in de Buurkerk. Men deelt aan het U. D. mede, dat binnenkort een werkje in 't licht zal komen, waarin grieven geopenbaard worden ten aan - - i- -;M zien van den toestand in de rijksgestichten te Veenhuizen; grieven die, naar men er bijvoegt, een ernstig en onpartijdig onder zoek zouden noodig maken. De drie Goesche jongeliedendie sedert Zondag der vorige week spoorloos verdwenen waren zijn jl. Zaterdagavond te Goes terug gekeerd; zij hadden een reisje naar Belgie gemaakt. Uit Breda wordt gemeld: De smok kelhandel in zout neemt zoodanig toe, dat de smokkelaars het zelfs wagen met hun voorraad binnen deze stad te komen. Zoo werd weder iemand met 240 kilogr. zout 's avonds tusschen 7 en 8 uur door een maréchaussee ontmoet en in arrest genomen. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de quaestie-Pyls-Tripels wederom een nieuwe phase ingetreden. In een open brief, gis teren verschenenbeschuldigt de heer Tripels zijn onschendbaarheid als raadslid latende varen, den lieer l'yls toch in strijd gehan deld te hebben met het genoemde art. der gemeentewet en bepaaldelijk met art. 175 van het Wetboek van Strafrechtname lijk als ambtenaar door gesimuleerde han delingen, of door tusschenkomst van ande re», eenig belang genomen te hebben in verrichtingen, aannemingen, ondernemingen of beheeringen, waarvan of waarover hij ten tijde van de verrichting in liet geheel of ten deele het bewiud of het toezicht had. De lieer Tripels heeft daarom van dien open brief een afschrift gezonden aan gedepu teerde staten van Limburg en (de heer Pyls is ook lid der eerste kamer) aan het paiket van den hoogen raad, ten einde een onderzoek omtrent zijne aanklacht ambtshalve uit te lokken. GKiVe^llAGK. Door Z. M. is benoemd: tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissemeut Roermond, ter standplaats Roermond, inr. E. C. M. G. Gerardls, advocaat en procureur te Roer mond tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar; en tot kantonrechter-plaat8vervanger in het kanton Middelburg mr. A. C. A. Jacobse Boude- wijnse, advocaat en procureur te Middelburg. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. J. O. P. Kraijenhoff van de Leurvoor den tijd van vijf jaren, op pensioen gesteld, en is de tijdelijk gepens le luit. F. Th. Potter, bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van f450'sjaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. van werkelooze arbeiders plaatsgehad. Tien duizend personen waren aanwezig. De bijeen komst was door den sociaal-democrati>clien bond georganiseerd. Er werden resolution aangenomen, waarin de noodzakelijkheid werd betoogd van maatregelen, om onmiddellijk in den nood der arbeiders te voorzien. De uitgesproken redevoeringen droegen een zeer heftig karakter; de kapitalisten werden daar in aan de kaak gesteld en de arbeiders uit- genoodigd, om eene sociale revolutie te organiseeren. Een der redenaars ontplooide eene roode vlag, en spoorde de arbeiders aan, otn zich aan tc sluiten bij den bond, die lietn het teeken zou geven, om de wij ken in liet Westend aan tc vallen, indien de regeering geen uitkomst schalte. Na de demonstratie trok de menigte door de voornaamste straten van het Wettend en maakte zieli aan ongeregeldheden schuldig. In den Pall Mali weiden de vensterruiten van verschillende conservatieve clubs en van particuliere rijtuigen verbrijzeld, stal de voor werpen, die in de winkels achter de ramen waren tentoongesteld, hield personen in rij tuigen en voetgangers staande en ontnam hun de voorwei pen van waarde, w elke zij bij zich hadden. De politie werd aanmerkelijk versterkten slaagde er in de orde te her stellen. Talrijke arreslatiën hebben plaats gehad. Uit hetgeen gebleken is door de verbale» der ooggetuigen van de verwoestingen van gisterenavond, zijn deze aangericht door een oploop van duizende mensehendie van Trafalgar-Square den weg insloegen naar Hyde-Park. In bijna elk huis en eiken win kel werden de glasruiten ingesmeten, en menigmaal dienden de in de winkels ge plunderde voorwtrpen om in het volgende huis de glazen in te werpen. Zoo zag men borstels, flesschen, doozen en laarzen door de lucht zwieren en in de ruiten terecht komen. Depêches uit Australië maken gewag van eene levendige spanning welke in de Australische koloniën van Engeland is ont staan naar aanleiding der openbaarmaking van liet Eransch-Duitsche protocol, waarbij Duitschland zich veibindt de plannen van Frankrijk op de Nicuw-llebriden niet legen te wei ken. Het gouvernement der kolonie Victoria heeft zijn vertegenwoordiger te Londen gelast het Britsch kabinet uit te noodigen om bij de koningin stappen te doen opdat zij haar vroegere verklaringen van on zijdigheid tegenover de eilaudengroep her- ruepe. FRANKRIJ K. SPANJE Uit Madrid wordt gemeld, dat de krijgsraad, belast met het proces tegen drie der oproerlingen van Carthagena, twee hun ner ter dood en den derde tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld heeft. DU1TSCII L. A\D. Het vcorstel van de rijksdagcommissie voor het bimetallismedie in opdracht had de regeering uit te noodigen tot onderhan delingen met Engeland en andere rijken omtrent de invoering van een internationalen dubbelen standaard, is wegens onvoldoende ondersteuning achterwege gebleven. liet centrum bereidt nu een voorstel voor, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd tot onder zoek van het muntvraagstuk. De Köln. Zeitacht het noodig, het BUITENLANDSCHE BERICHTEN. KX«£L«\0. In liet lioogerliuis heeft sir Farrer Her schel! den eed afjjele<fd als lord kanselier. Hij heeft naar aanleiding van zijne benoe ming den titel van baron Herschell verkre gen. De zittingen van het hnogerhuis zijn daarna tot 18 Februari verdaagd. Giiterenmiddag heeft op het Trafalgar- square te Londen eene groote demonstratie In de kamer van afgevaardigden i» beraad slaagd over voor.!ellen tot onderzoek van de verantwoordelijkheid der verschillende ic- geeiiiigen in de Tonkin-zaak. De lieer Miclie- li 11 deelde mede, dal hij de tweede paragraaf van zijn voorstelwaarhij het ministerie Ferry in beschuldiging werd gesteld, intrekt. De lieer De Freycinet beat reed liet vuorstel- Miclielin, omdat dit alle regeeringen sedert 1874 verdacht maakte, de eensgezindheid tusschen de republikeinen belemmerde, en het gezag der regeering verzwakte. De ka mer heeft inet s!C8 tegen 154 stemmen be sloten, het voorstel tot het houden eener enquête over de Tonkiii-quaestie niet iu overweging te nemen. In de couloirs der kamer van afge vaardigden verzekert men, dat royalistische rechterzijde besloten heeft zich te onthouden met betrekking lot liet voorstel om de ver antwoordelijke ministers voor de aangelegen heden in Tonkin in siaat van beschuldiging tc stellen. Zij zal daarentegen een vergelijk trachten te treffen niet de L'uion des droilts. In de couloirs werd medegedeelddat de heer lleuri Rochcfort naar aanleiding van de verwerping van zijn amnestie-voorstel, ziju ontslag zal nemen ala lid van de kamer. Zaterdag heeft de Portugeesehe gezant een onderhoud gehad met den graaf van Fa- rijs en aan dezen, alsook aan de gravin, eigenhandig geschreven brieven van den ko ning en de koningin van Portugal over handigd, waarin um de hand van prinses Marie Amelie voor den kroonprins van Por tugal gevraagd werd. Daar tot deze ver- eeniging reed» lang van te voren besloten was, konden de graaf en de gravin \au Parijs, na het ontvangen rail liet koninklijk schrijven, dadelijk hun toestemming geven. Deze heugelijke verloving van den kroon prins vail Portugal met prinses Marie Amelie van Orleans is Zondagavond teil huize van den graaf van Parijs met een diner officieel gevierd. liet huwelijk, waarvan de dag nog niet bepaald is. zal noch te Parijs noch in de kapel van het kasteel van Eu plaats hebben, liet gebruik wil nl dat liet huwelijk van den kroonprins van Portugal te Lissabon plaats hebbe. (reeds vroeger door ons medegedeelde) be richt omtrent bet wegnemen er Duitsche vlaggen en andere Ilulieitszeiclien" op de Carolinen-eilanden eenigszins te vergoelijken, door er de meiledeeling aan toe te voegen, dat ook de Fngelsche regeering eenigen tijd geleden op sommige punten der kust van Nieuw-Guinea hare vlag liet nederhalcii toen het bleek, dat die, bij vergissing, op Duitsch gebied was geplant. Volgens de ecnc-r bladen blijkt, na op making eener lijst zijner schulden en het algemeen overzicht van den financieeleu toe stand, de geldnood van den koning van Heieren zeer overdreven te zijn voorgesteld. Men schat zijn schulden op f 9 600.('00, die evenwel door het verkoo|ien van eenige zijner particuliere grondeigendommen, door hypotherk en het te geld tnakeu van eeuige fondsen spoedig kunnen betaald worden. Fr beeft zich reeds eene bankiersfirma in Mun- chen aangeboden de meest dringende schuld- eischcrs tevreden te stellen. Met een wei nig meer zorg in liet beheer van 'a koning» financiën hoopt men weldra het evenwicht te herstellen. HIIIHELIE. De verbittering in Rumelië tegen Rus land wegens zijn verzet tegen de Turksch- liulgaarsche overeenkomst is zoo groot, dat de vorst van Bulgarije zijn bezoek aan Phi- lippopel voorloopig heeft uitgesteld. IKRVIE. Het hoofd van den staf, Benicki, eu de maioot Gruilch zijn, wegens hun onbe tamelijk gedrag tijdens den jongsten veld tocht tot drie niaaudtn arrest veroordeeld. Beide hoofdofficieren hebben onmiddellijk aan den koning bun ontslag gezonden, dat aangenomen werd. TURKIJE. De Turksche regeering berichtte aan het Engelsche gouvernement, dat, ala de Engelsehe vloot uit de Grieksche wateren wordt teruggeroepen, Turkije Griekenland de» oorlog moet veiklaien, daar het rijk de kosten van een leger van 400.000 man niet langer dragen kali. PER TELEGRAAF. LONDEN, 8 Febr. (Pari. lel. D v. N.) Turksche autoriteiten zijn le Conslantinopel, onder voorwendsel van te zoekrn naar wape nen en ammunitie, aan boord van Grieksche schepen gekomen en hebben de Grieksche vlag beleedigd. Te Athene heeft dit beticht opschudding verwekt. LONDEN, 8 Febr (Pari. tel. D. v. N.) Dezen middag heeft hier eene demonstratie van werkeloozen plaats gehadde omvang rijkste die men zich sedert jaien herinnert. Het Trafalgar plein was door eene dicht i peengedrnngen menigte bezet. Een aantal socialist'sclie redenaars voerden liet woord, en gaven aan de regeering te kennen, dat de demonstralie nu nog een vredelievend karakter droeg en dat de deelnemers zich rustig zouden houden, maar dat zij een vol genden keer de bakkerswinkels zouden plun deren, indien de regeering hun geen werk verschafte. De redenaars spraken van drie verschil lende spreekgestoelten de menigte toe. Met algemeene stemmen werden voorstellen aan genomen, om bij de regeering aan te drin gen op onmiddellijke ondersteuning, op het ondernemen van openbare werken en op het benoemen van een minister van koophandel Nadat de meeling uiteen was gegaan, trok ken honderden naar het westen der stad. Personen, die het uiterlijk van vreemdelingen hadden, werden aangerand en mishandeld. De vensterruiten van de Carlton Club en andere bekende sociëteiten werden ingewor pen Men vreest voor zeer ernstige onge regeldheden. LONDEN, 8 Febr (Part. lel. I), v. K.) De oproerige benden bewogen zich recht door de aristocratische wijken, wierpen da ruiten in, hielden de rijtuigen tegen en beroofdeu die er in geieten waren. Minsten»

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2