NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 5 Februari 1886. N°. 30. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericlitcn. Leidsche Courant I lleze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. ADVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenth contantzonder rabatper regel 0.10. 199o Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEMEN brengen hy (letterkennis fan de kiesgerechtigden .lat ingevolge art 8 der wel van 29 Juni 1851 [Staatsblad nu. 85) de verkiezing, ter vervuiling der opengevallen plaatsen, tengevolge van bel vetlrek nil de getiieeiile van den beer G. A. DE GEUS en van bet genomen ontslag door tien lieer Mr. S. I.E ROOI.E, die in IsSD moesten altreden en van bel genomen ontslag tlour de lieeren Mr. J. Tb. BllJS. en Dr. K F. VAM DISSEL, die in 1887 moesten aftreden, zal plaatsheb ben op Ulnaring den IGen Februari 1MNG van des morgens negen lot des na middags vier uren. Eli geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de ledilsche ouraul. Burgemeester en Wethouders vuornoetnd DE KANTER, Rurgetneesler. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEMEN; Gezien art. 8, le alinea der Wet van 2 Juni 1875 Slnalsldnd no. 95), tut regeling van bel loezicht bij liet oplichten van inticiiliitgen welke gevaar, schade ol' binder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemecne kennis dat door ben op lieden vergunning is verleend aan U DE LA HIK en J. I. A MUR ECHTS en recht verkrijgenden lot liet oprichten vail paarden- slaclitrrijen, respec'ieVelyk in de peiceelen Looierstraat 35 en Ouden Rijn no. 91. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiilsche Cuura.nl. Butgeineester en AVelbouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1886. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leulsclie Courant. Rutgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIsT. Secretaris. Leiden, 4 Februari 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien arl. 5 der Wet van den 28en Juni 1881, zooals die navier is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis, dal door CAT IIA It IN A VAN ZONNEVEI.it, huisvioiiw van Jozef Antonif Wakes, alhier woonachtig, een adres is ingediend om vei gunning lol ver koop van slerken drank in hel klem in het perceel Kraaierslraal no. 30. STADSNIEUWS. Naar wij met genoegen vernemen is in den toestand van den heer A. J. Wel reus een gunstige verandering gekomen, liet gevaar is als geweken te beschouwen. Gisteren is door de polite alhier aan gehouden een persoon, die verdacht werd diefstal van goederen te hebben gepleegd onder de gemeente Haarlemmermeer. Bij onderzoek bleek dat hij die goederen in deze gemeente had verkocht, waarna hij Leiden had verlaten, doch bij zijne terug komst in eene slaapstede kennis moest maken met de politie. Het feit was door hem be dreven tijdens de bewoner met zijn gezin aanwezig en 'thuis gesloten was. Mede is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegeu C. v. D. wegens mishan deling op den winkelier VV. alhier, die als armbezoeker meende hem voorshands geeue bedeeling te tnoelen geven, aangezien v. D. niet huiselijk leeft. Wij herinneren er nog eens aan dat morgenavond de tooneelvoorstelling van eenige Leidsche studenten ten voordeele der kinder bewaarplaats alhier, zal plaats hebben. UNIVERSITEIT. Maandag den 8sten Februari 1886 des namiddags teil 2 urenzal de rector- tnagnificus dr. J. P. N. Land, ter plechtige viering van den 311 den verjaardag der stichting van de Leidsche hoogeschool eene redevoering houden in het groot auditorium van het academiegebouw; tot het bijwonen waarvan alle belangstellenden worden uitge- noodigd. BLN Ji EN LANDSCIIE BERICHTEN. In de Sic. van 4 Febr. is opgenomen het verslag, uitgebracht aan den minister van biuneiil. zaken door de commissie, in 1885 belast met het examiueeren van hen die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onderwijs in handteekenen, recht lijnig teekenen en boetseeren, en voor lager ouderwijs in handteekenen. De St.-Ct. bevat de lijst der nalaten schappen van personen, die bij de Kon Ned. zeemacht zijn in dienst geweest, in den loop van het jaar 1884 zijn beschikbaar geworden, doch nog niet door de erfgenamen opgeëischt. Met zekerheid meldt men aan het N. v. d. D.dat Z M. de koning aan zijn architect, den heer Eberson, heeft opge dragen een ontwerp te maken voor het bouwen van eene villa in de Schevening- sche bosehjes. Naar De Wekker verneemt zullen de examens voor de onderwijs-akte aanvangen Maandag 5 Aptil e. k. Z. M. de koning heeft de gouden medaille van verdienste toegekend aan me vrouw Frenkel-Bouw meester. Naar het D. v. N. verneemt is dit eenigs- zins onverwachte besluit te wijten aan den indruk der laatste voorstelling van Deborah te 's Gravenhage. De medaille werd gisterenavond in de pauze der voorstelling aan mevrouw Frenkel over handigd dour den voorzitter van den Raad van Beheer van het Ned. Tooneel", den heer Schimmel. Naar aan De Maasbode met zekerheid wordt gemeld, zal de suikerraffinaderij te Rotterdam binnenkort worden gesloten en het werkvolk ontslagen. Dinsdagavond omstreeks 6 uren hebben de z. g. kwartjesvinders of valsche kaartspelers weder van zich doen hooren; een tapper aan de VVesterkade te Rotlernam zal nog lang hun bezoek in 'tgeheugen blijven, evenals een tapper aan den Terwenakker, die ook van bedoelde afzetters een bezoek heeft gehad; bij beiden hebben zij door het kaartraden (met drie kaarten) of andere listen zich van geld weten meester te maken. Daarop wordt nogmaals in het algemeen belang een ieder voor bedoelde kaartspelers gewaarschuwd; vooral schijnen zij net op jonge en onervaren tappers te hebben gemunt, die dan ook nu weder het slachtoffer zijn geworden. Aan de Zwet onder de gemeente Naaldwijk had eene boerenmeid het ongeluk terwijl zij eene dweil uitspoelde, uit te glijden en in 't water te vallen. Eenige oogenblikken later werd zij levenloos opge haald met de dweil nog in hare hand. Door de rechtbank te Haarlem i» Dinsdag M. H. Van llaaren, huisvrouw van L. Geutskens, naar deu heer procu reur-generaal verwezenen dit ter zake dat zijdie reeds vroeger hare stiefdochter, Alida Geertruida Johanna Geutskens, her haaldelijk moedwillig geslagen en mishandeld had op eene wijze, de grenzen der ouder lijke tucht verre te buiten gaande, in het laatst van 1884 of in het begin van 1885 een wrok tegen dit destijds zestienjarige meisje heeft opgevat, ten gevolge waarvan zij van dit meisje niet alleen vorderde dat het van den vroegen morgen tot den laten avond, ja, dikwijls tot ver in den nacht in de huishouding werkzaam zou wezen, maar buitendien het meisje in de gemeen schappelijke woning in de Verlengde Oranje boomslaan n°. 139, te Haarlem, bijna dage lijks op wreede en onbarmhartige wijze moedwillig geslagen, gekrabd, gestompt, tegen den muur geworpenjain de laatste tijden, speciaal in de maand October 1835, meermalen moedwillig in arm of vinger gebeten heeft. Voorts omdat zij met die mishandelingen is voortgegaan, ook nadat het blijkbaar was, dat de gezondheid van het meisje daaronder zeer leed en zelfs nadat zij hare meergemelde stiefdochter in den nacht van 3 op 4 October 1885 bij her haling zoowel met de hand als met een kneppel geslagen, haar met het hoofd tegen den muur geworpen, van de trappen ge gooid en in den winkel onder de toonbank gesmeten hadzoodat de kleerendie het meisje droeg, verscheurd waren en het meisje zelf met wonden en bloed overdekt en ge heel versuft was; terwijl zij ten slotte nog op Vrijdag 30 October of Zaterdag 31 October het ongelukkige meisje moedwilig hevig om het hoofd geslagen heeft. Ten gevolge van die voortdurende en aanhou dende mishandelingen heeft genoemde Alida Geutskens niet alleen aan hoofd, ellebogen, armen en vingers meerdere pijnlijke ver wondingen bekomen, maar is bij haar ook eene uitgebreide bloeduitstorting in de her senen ontstaan, aan welker gevolgen zij op FEUILLETON. DE BOETVAARDIGE. 223.) Ik hoop het, want ik zou wenschen dat ?e morgen reeds uw zending hadt volbracht, n elk geval zijn die vijf duizend franken van nu af door het huis verdiend. Wij zullen zoo strakz de zaak der gratificatie be handelen." «Mijnheer Pierre Rousseau heeft een uit stekend geheugen," sprak Gabiron op vleien- den toon en glimlachend. «Maar," ging hij voott, «ik weet nog niet eens wat er aan de hand is." «Ik zal het u zeggen. Luister. Gisteren avond is een jong meisje, Aurora Delorine geheetenverdwenen Gabiron sprong van zijn stoel op en een «01" dat hij niet kou terughouden, ont viel hein. «Wat scheelt er aan?" vroeg de graaf. «Niets mijnheer, niels," antwoordde de agent levendig, «ik luister." «Ik heb u niet te zeggen, dat ik een groot belang stel in dat meisje, wier moe der, die zoo wanhopend ter neder zit, mijn vriendin is. Aurora Delorme is nog geen achttien jaar, en zij is buitengewoon schoon." «Dat weet ik ook wel," dacht Gabiron. «Wij vei onderstellen, ik durf wel zeggen wij zijn overtuigd" ging De Lasserre voort, «dat zij een jongen mandien zij op par- tijen heeft onlinoet, een hevige liefde heeft ingeboezemd, en dat het die ionge man is, die haar heeft geschaakt, tot die eerlooze daad, tot dat misdrijf vervoerd door een toomeloozen hartstocht. U ziet het, mijn heer Gabiron, de zaak is van uiterst kie- schen aaid. liet geldt de eer eener familie, en die stil ik in uwe handen." «U kunt u op mij verlaten, mijnheer! Gabiron is een eerlijke kerel. Hij kan een geheim bewaren en mag overal met opge heven hoofd zich vertoonen." «De jonge man, van wien hier sprake is," hernam de graaf, «woont te Parijs Rue Yanticau No. 20. llij behoorde tot den eersten stand en heet markies Adrien De Verveine." «De markies De Verveine riep Gabiron verbaasd. «Kent u hem?" vroeg de graaf verwon derd. «O, eventjes maar. Ik heb slechts een paar malen de eer gehad hem te ontmoeten." «In dat geval zal hetgeen ge te doen zult hebbenu gemakkelijk wezen." «Dus is u er zeker van, dat het de markies De Verveine is, die juffrouw Delorme heeft geschaakt?" ,Ja." Gabiron bleef een oogenhlik zwijgen, ter wijl hij scheen na te denken. «Toch kan men zich wel eens vergissen, mijnheer." «Ik ben er zeker van, zeg ik u." «Dan moet ik het wel aannemen, mijn heer!" «Het komt er op aan te welen waar de roover zijn slachtoffer heeft gevoerd, in welke plaats hij haar verbergt. Ik heb u den draad thans in handen gegeven. Acht gij de zaak onmogelijk?" «Onmogelijk niet. Maar ik zal zekerlijk groote moeielijkheden ontmoeten." De moeilijkheden overwint men, de hin derpalen ruimt men uit den weg. Mijnheer Gabiron, in deze omstandigheid komt het er niet op geld aan. Gij kunt zooveel uit geven als noodig is. Neem tien, twintig, dert'g, honderd menschen, als hel moet, in uw dienst. Wii moeten Aurora Delorine zoo spoedig mogelijk terugvinden. Voor hzar moeder, voor hen die haar liefhebben, voor haar zelve, het ongelukkige kind, is een dag, een uur, een eeuwigheid.... O, sla onmiddellijk de handen aan het werk en verlies geen sekonde. Ik ben van mor gen bij den markies geweest, hoewel ik er zeker van was, dat ik hem niet zou vinden. Hij heeft Parijs gisteren avond verlaten. Natuurlijk heeft hij zich wel gewacht te zeggen waarheen hij ging. Gij zult hel te weten komen. Wat ik niet kan doen, zult gij doen, gijl..." «Heeft de markies veel bagage meê?" «Slechts een valiesje, heeft men mij ge zegd." In dat geval zal hij te Parijs over een paar dagen terug zijn." «Waarschijnlijk." «Als hij terugkomt, zullen er vele moei lijkheden uit den weg geruimd zijn. De in lichtingen, die u mij gegeven heeft, komen mij voldoende voor. Maar u heeft mij niet gezegdmisschien weet u het nietof de markies alleen handelde, of met handlangers." «Het zijn twee schooiers, die hij betaald hpeft, en die met een ongeloofelijke verme telheid zich van Aurora hebben meester ge maakt." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1