NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Xumuier 10 ('ent. Donderdag 4 Februari 1886. R°. 29. 199c Jaargang. AOVERTENTIEN: Bureel: Sclieepinakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. DE BOETVAARDIGE. Leidscbe Courant ii i 1 Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Loting voor de IVnlionalc Militie. BCRr.KMKK.STKR es WETIIOCHKRS tab I.KIOF.N, Gr/ton liet lie*luit van den lieer Commissaris des Konings in de/P prnvineie. van «Jen 1Glen .Januari IB8G, A. li0. 127 (2e afd.). Provinciaalblad n". G, li«»ndpn Ie regeling van de Loting voor de Rationale Militie Gelei op de bepalingen der wet van den 19den Au gustus 18G1 Staatsblad i»°. 72), als.n,k op die van Zijner Majesteit» Insluit van den 8,ten Mei 18G2 (Staatsblad n". 4G); Brengen ler algeiueene kennis: dat de Loting der in het vorig jaar binnen deie gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenenen alzoo voor lien die gehoren zijn in hel jaar 1S66. zal geschieden in een der vertrekken van het Itaadhuis, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag «len 9Jt», 10d« en 1 ldeo Februari aanstaande, telkens deg morgens te HALFTIEX; dat deze Loling in eene alpl»al»eti-che volgoide der namen van rif ingeschrevenen /al plaats lieblien, en wel op Dinsdag den 9df» februari 188G, voor de ingeschrevenen, wier familienaam liegint met de letter A tot en met de li-tler G, op IF oensdag den tOd'° februari 1886, voorde ingeschievenen, wier familienaam begint met de letter II lol en met de letter I', en op Donderdag den II*» februari 188G, voor de ingeschievenen, wier familienaam Ivgint met de letter Q tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 53 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is Opgekomen, het nomuier kan getrokken worden door zijn vader, moe der of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan hel trekken geschiedt door den Burgemeester of liet lid van den Raad der gemeente, waar de lote- ling is ingeschreven; dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na het trekken van zijn nomuier, de redenen van vrijstelling opgeeft die lnj meent te hebben. liet opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo «leze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dat tot liet opmaken der getuigschriften, vermeld hij art. 53, tol liet bekomen van vrijstelling wegens brorderdienst of op grond van te zijn eenige wet'iige zoon (welke getuigschriften worden afgegeven op de getuigenis van tw.-e hij «len Burgemeester l»e- kende en te'goeder naam en faam staande ingezet e nen, die zich ieder voor «Ie waarheid van het «laarhij vei klaarde. «Iix»r mede omlerteekeniiig, verant woorde lijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secielarie dez«-r genie, nte, op Dinsdag «len lG,fD en Vrijdag den 19,,rB Februari aanslaande, van des vooriniddags negen tot «les namiddags due uren. En geschiedt liii-rvaii op'iiharf k«-nnisgeving door aanplakking en «lunr plaatsing in «Ie Leidscbe Courant van den 18** Januari en «len 4 n Februari 188G. Burgenieesler en WVtlinnilrr» voonmemd, LllDKS, 27 Januari 188G. DK K WTKB. Burgemeeater. E. KIST, Sec.etaiis. De BURGEMEESTER der Gemeen Ie Leiden, Gezien liet lies luit van den lieer Commis saris des (tunings in de provincie. ZiidI-IIoI- la' d van den Ifiden Januari 1886 (Provinciaal- blad no. 6), houdende regeling van de loting voor de Nalionale Miltlie, en waarbij dei» Hurj»e- meesters der gemeentenwaar de lol ing plaats heeft, o. m. wordt verzocht oin al de hun ten dienste slaande middelen aan Ie wenden, ter voo« k'-niltitf van dronkenschap, bij gelegenheid der loling; Noudtgl de loleluigen dezer gemeente voor de lichting van «lil jaar ernstig en diingend uit, zich hij gelegenheid der 'oling scliecl fc onthouden van het gebruik van sterken drank en daardoor zich te vrij waren niet alleen voor de nadeelige gevolgen van dronkenschap in het algemeen, maar ouk voor de sltaiïen hij de Wel lot beteugeling van openbare dronkenschap bepaald, terwijl levens titel nadruk wordt gewezen op de SI t af- bepaling bij art. 21 dier VN et gesteld legen het toedienen van bedwelmenden dtank aan iemand die in kenneiihjkeu staal van dron kenschap verkeert. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant De Rurgemeesler voornoemd, DE K WNTER. Luiden, 3 Februari 1886. MTADIMIËVWI. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de inaatid December 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 14-1 kinderen, waaronder 7 levenloos aangegeven, overleden 104 personen, en wel: beneden 1 jaar 24, I5 jaren 16, 514 jaren 4, 1420 jaren 1, 2050 jaren 19, 50 65 jaren 7, 6580 jaren 18, boven 80 jaren 8. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 3, lichaamszwakte, tering 16, klierziekte, rhachitis, syphilis 2, absc. ulc. gangr. pyaem. liaem. 1, kanker 3, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts 2, tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk 2, mazelen huidziekten stui pen, trismus, epilepsie 1, apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 8, rugge- tnergslijdett, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 7, croup 1, kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 13, chron. ziekten der ademhalingsorganen 14, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit organ, hartgebreken, aneurysina angina diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 4, chion. ziekten der spijs- verteringswerktuigen 1 ziekten d. organa urogenitalia 5, ziekten van het kraambed 1, gewelddadige dood 2, verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 4. BINNENLANDSC1IE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 30 Jan. jl. bedroeg: bij de Nederland- sclie Bank ƒ13,983,409.77 en bij de betaalmeesters 1,282,36:5.79. Te zamen 15,221,1172.56. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbendendat in de maan den Juni en Juli e. k. een examen zal worden gehouden tot toelating van jongelingen als cadet aan de Kon. Mil. Academie. De nadere bijzonderheden van dit examen worden in de St. Ct. medegedeeld. De generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, brengt ter kennis van belanghebbenden, welke voor eene benoeming tot reserve-offi cier van gezondheid in aanmerking wenschen te komen, dal bij bet militaire hospitaal te Leiden, gelegenheid beslaat tot het koste loos doorloopen van den cursus, bedoeld bij Zr. Ms. besluit van 16 Juli 1885 n°. 68. Nadere inlichtingen terzake, kunnen wor den verkregen bij den chef van bovengen, hospitaal. De majoor der cavalerie Rijnbende, thans non-actief, heeft naar de N. R. Ct. verneemt pensioen aangevraagd. De kap. der inf. G. J. Couvée, die wegens ziekte op non-activiteit was gesteld, heeft aangevraagd om weder in activiteit te treden. Naar men verneemt is er bij de marine een pensionneering en bevordering, ook in den rang van de vlagofficieren, op handen. Uit Aalsmeer wordt aan de IV R. Ct. gemeldliet deel der ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, dat ligt tusschen de Nieuwe Meer (bij Amsterdam) de Oude Wetering zal wel een der drukst bevaren kanalen van ons land zijn. Althans in liet afgeloopen jaar zijn daar bij dag voorbij gevaren 38686 zeilschepen en 7 4-20 stoom- booten. Des nachts zijn de bruggen afge draaid; het getal schepen, dat dan passeert kan niet juist opgegeven worden: door be voegde personen wordt het evenwel geschat op niet minder dan 15000. Ken totaal al- zoo van ongeveer 62000 schepen. liet uit stekende vaarwater, alsmede de omstandig heid, dat de polder geene brug- of diep- gelden heft, zullen er veel toe bijdragen, dat de scheepvaart tusschen Amsterdam en Leiden, Gouda of Rotterdam voor een groot gedeelte door de ringvaart gaat. Naar aanleiding van hetgeen is ge meld omtrent het opnieuw voorkomen van gevallen van hersenontsteking bij het reg. grenadiers en jagers, wordt aan de W. R. C. geschreven, dat, sedert de ontsmetting in de kazerne, d. i. thans omstreeks 14 dagen geledenbij dat corps geen enkel geval dezer ziekte meer werd waargenomen. Thans is ook last gegeven de kazernen der andere corpsen, waar zich laatstelijk verschijnselen dezer ziekte bij een veld-artillerist hebben geopenbaard, te ontsmetten. Zekere K.wonende aan de Sclieve- ningsclie brug te 's 11 age, is weder eens op eene oude bekende wijzemaar die nog al eens schijnt te gelukken, opgelicht. Een onbekende, zich als een vriend voordoende, verklaarde aan K dat hij hem namens ds. K. eene betrekking kwam aanbieden, nl. die van bruggewachter te Voorschoten. K.die geen werk heeft, toonde zich dankbaar, liet den «vriend" medeëten, terwijl K.'s vrouw hem nog drie gulden leende, daar de «vriend" nog naar Voorschoten moest om alles in orde te maken en wat weinig geld bij zich had. Met die gelden (a! wat het echtpaar bezat) vertrok de oplichter, nadat hij nog vergeefs getracht had, K.'s horloge meester te worden. (V.) Men schrijft uit's's Gravenhage: Nog nimmer bad men in deze streken zooveel overlast van wilddieven als in 1885. Alleen in de niet breede duinstreek van 's Graven hage, Loosduinen en Monster werden over FEUILLETON. 222.) Gabiron nam liet papier dat hij niet noo- dig had, want hij wist bcel goed, waar Rousseau woonde. «Gabiron," sprak de heer Serpin, «ik denk" daar is iets, dat mij zegtdat je daar een he«l gewichtige zaak zult behandelen. «Wij zullen zien." «Ik behoef je niet aan te bevelen met je gewone behendigheid en bekwaamheid te han leien. Wij zijn in den laatsten tijd niet heel gelukkig geweest. Onze firma en het heele personeel leed er onder. Men zou gezegd helibeu dat de duivel geketend is en de arme menscbheid met rust laat. Mijn beste Gabiron, je moet beproeven ons er weêr wat boven op te helpen." 'Wij zullen ons best doen, patroon, dat wil zeggen, al wat maar mogelijk is." Een oogeiiblik daarna verliet Gabiron liet bureel. llij scheen in gepeins verdiept. Terwijl hij aan zijn dikken grijzen knevel draaide, gaf hij aan zijn overdenkingen den vrijen loop. VII. WAT ZAL GABIRON DOEN. liet had ëen uur geslagen. De graaf De Lasserre, uitgeput van vermoeienis, liep in zijn kamer c.p en neer, om te strijden tegen den slaap, die zijns ondanks zijn oogleden elk oogenblik deed toevallen. Met ongeduld wachtte llij op Gabiron. Eindelijk opende Theodoor de deur van liet kabinet en diende den agent aan. «Kom binnen, mijnheer Gabiron, kom binnen," riep de graaf. Terstond trad Gabiron, met den hoed in de hand, binnen. Theodoor sloot de deur van de kamer toe. De twee mannen bleven tegenover elkander eeu oogenblik zwijgend staau, terwijl zij el kander aanzagen. «Herkent u mij?" vroeg de graat «Heel goed." «Toch ben ik veel verouderd." «Wat zal ik u zeggenmijnheer Rousseau. De tijd laat, teiwijl bij vourbij gaat, zijn sporen op ons gelaat achter. Ik ook ben heel wat ouder gewurden. Maar ziet u, mijnbeer Rousseau, al zijn mijn beenen niet meer zoo onvermoeibaar als voor zestien jaren, toch bezit ik nog denzelfden moed, denzelfdeu wil, denzclfden ijver, om u van dienst te zijn. «Heel goed. Ik weet, dat ik op u kan rekenen. Ik heb u een bewijs van mijn ver trouwen gegeven door naar u te vragen." «Heel veel eer, mijnheer Rousseau. Ik hoop mij die waardeering waardig te maken. Ik voel mij zeer gevleid door de goede her innering, die u behouden heeft van uw on- derdadigen dienaar." «Ik vergeet nooit degenen, die mij een dienst hebben bewezen «Dus is u vroeger over mij tevreden ge weest ,Ja." «Zonder heel volledig te zijn, waren dus de inlichtingen, die ik u verstrekt heb, voldoende. U heeft te Mentone den per soon, die zoo plotseling Parijs verlaten iiad teruggevonden Het ooir van den graaf schoot vlammen. «Wij itebben ons niet meer met dieu man in te latensprak llij kortaf. ,'tls waar. Wilt u mij dan zeggen, wat u van mij verlangt?" «Ga eerst zitten." «Met genoegen. Zoo praat men makke lijker." «Mijnheer Gabiron, lk heb u laten ont bieden om u met een uitermate erustige en kiesclie opdracht te belasten." «U weet, dat ik bij voorkeur voor der gelijke zaken word gebruikt. «Bekwaamheid, voorzichtigheid en onbe paalde bescheidenheid zijn de vereiscblcn." «Men zal dit alles aan den dag leggen en er bij voegen: voortvarendheid, ijver en toewijding." «Kr is veel overeenkomst tusschen het geen ik u van daag ga vragenen wat ge voorheen voor mij deedt." «Ik hoop even goed te slagen. Herin nert u zich nog den voet, waarop ons buis met particulieren onderhandelt?" «Ja, de eerste voorwaarde is, dat men bij wijze van provisie een naar gelang van de belangrijkheid der zaak vast te stellen som betaalt." «•la, mijnbeer." De graaf trok een lade van zijn schrijf tafel open en nam er vijf bankbiljetten van duizend franken uit, die hij den overbluften agent voortelde. «Gij zult dit bedrag wel in de kas van de firma storten," spiak hij. «Wij zullen zien of zij toereikende is. Wordt wervolfd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1