BUITENLANDSCHE BERICHTEN. -«FC was liet twaalfde onder koningin Victoria of het elfde, indien uien al* éen bewind aanmerkt het lange liberaal ministerie van 1859 tot 1866, achtereenvolgens door lord Palmerston en graaf Russell gepresideerd, liet kabinel-Salisbury, in Juni 1885 be noemd bleef slechts zeven-en-een-halve maand aan het bew ind en heeft dus van de twaalf ministeries den kortsten duur gehad Koningin Victoria regeert thans reeds bij na 50 jaren (sedert Juni 1887). Onze koning Willem III, die li jaren later aan de re geering kwam, heeft in 87 jaar reeds 16 ministeries gehad, waarvan den (het eerste ministerie-Geertsema) nog geen 4 maandsn leefde. Het langst duurde het eerste minis- terie-Thorbecke, nl. bijna 4 jaar. llbl Vrijdag 11. werd door de rechtbank te Ostende behandeld de zaak van Francois Vaninaele, schipper van de sloep Ostende 1, genaamd Lucie; genoemde schipper was be klaagd van moedwillige vernieling van ha ringnetten op de Noordzee, ten nadeele van den reedtr B. Pronk te Scheveningen. Als getuigen traden op de Scheveningsche stuur man Maarten Roos en twee matrozen. Voor den beklaagde, die niet ter terecht zitting verschenen was, werd door het open baar ministerie schuldigverklaring en gevan genisstraf geëischt. Door de Scheveningsche zeelieden werden ook nu weder de welwillende zorgen van den heer R. C. Tilkens, commissaris van politie en officier van het openbaar ministerie te Ostende, zeer geroemd. De heer mr. C. Cardinaal, hoofdcom missaris van politie te Rotterdam, viert op 10 dezer zijn 50-jarigen dienst bij de politie. Eerst te Groningen tot commissaris van politie benoemd, werd hij in 1858 in die betrekking naar Rotterdam overgeplaatst, en verving hij in 1866 den heer Jansen als hoofdcommissaris. Zondagavond i» te Haarlemterwijl de bewoners afwezig wareneen felle brand uitgebroken ten huize van den timmerman J. S. v. V., aan de Gedempte Raamgracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door het springen van een petroleumlamp, die men bij het verlaten van de woning had laten branden, liet huis is geheel uitgebrand. Alles was verzekerd. Te Nieuwe Niedorp vergaderde Zondag de afdeeling van den soc. democr. bond. Als spreker trad Fortuyn op met zijn lijf stuk: Wie zijn de moordenaars?" De uitdrukking: »de regeering verzuimt haar plicht ten opzichte van het volk", gaf den burgemeester, die met 7 veldwachters in het vergaderlokaal aanwezig was, aanlei ding tot de mededeeliug dat, wegens belee- diging van de regeering, proces-verbaal tegen den spreker zou worden opgemaakt. Naar de II. C. verneemt, heeft J. G. De Hoogh, te Amsterdam, vroeger bewaar der in het huis van arrest en verzekering te Haarlem, die wegens de ontsnapping van O. Visser in hooger beroep veroordeeld was tot eene celstraf van 15 dagen, bij Zr. Ms. besluit van 23 Januari 11. daarvan kwijt schelding ontvangen. Door de rechtbank te Utrecht werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak van G. P. S., geboren te Leeuwarden en wo nende te Wilnis, beklaagd van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst, door het verleenen van genees- en heelkundigen raad als bedrijf, aldaarte Waverveen en te Mijdrecht, op verschillende tijdstippen in hel vorige jaar gepleegd. De rechtbank veroordeelde den beklaagde tot eene geld boete van f 75, subs. 7 dagen gevangenis straf. De eerste steen voor het nieuwe Academie-gebouw te Utrecht zal naar het N. v. d. D. meldt, bij gelegenheid van de aanstaande maskerade gelegd worden. De ontruiming van de voor dat doel aangekochte perceelen zal met 1 April plaats hebben. Te Beekbergen woont eene familie, uit 3 broeders en 2 zusters bestaandewaar van de oudste ruim 90 en de jongste 79 jaren telt. Gezamenlijk zijn zij 421 jaren oud. Uit Vlissingeu meldt men aan de N. R. Ct. van 30 Jan.: Zooals bekend isworden er in deze gemeente nog plaatselijke accijn zen op het gemaal en gedistilleerd geheven. Sedert eenigen tijd gaan echter de inkomsten dezer belastingen nog al achterwaarts, en vermoedde men daaromdat er op aanzien lijke wijze w ordt gesmokkeld. Om te trach ten verbetering in dien toestand te brengen, werd voor eenigen tijd de heer J. C Fanoy, rijkscommissaris van politie, tot controleur dezer belasting benoemd. Het mocht dien ijverigen ambtenaar gelukken, eergisteren, bij het aankomen van de tram naar Middel burg op de kleine Markt alhier, beslag te leggen op eene mand met boter, waaronder 2 blikken bussen met jenever waren geborgen, waarvoor geen stadsrechten waren betaald, Men schrijft aan het llbl. over den brand te Maastricht. Een droevig ongeval had Maandagmorgen te Maastricht plaats: Omstreeks te 7j uren brak een hevige brand uit ten huize van den heer Hainoir, in de Muntstraat. Naar men verneemt, is de brand ontstaan door het aanmaken van een kachel met petroleum, waarbij de vlam zich aan de daar aanwezige kleedingstukken mededeelde. De heer Hamoir, die beneden in den winkel was, kon zich gemakkelijk redden. Niet alzoo de meid, twee kinderen en een bejaarde vrouw, die zich op de eerste verdieping bevonden. De laatste is door een dakgoot naar een ander huis gevlucht, ter wijl de meid met twee kinderen langs een smalle kroonlijst naar datzelfde huis ontkwam Op dezen gevaarlijken tocht moest zij een der kinderen loslaten, dat door de omstan ders werd opgevangen. Ongelukkig bevond zich de vrouw van den heer Hamoir, met nog twee andere kinderen, waarvan heveene 3 en het andere 6 jaar oud was, op de tweede verdieping. Aan redden viel niet te denkendaar de vlam en de rook elke po ging lot redding onmogelijk maakten. Men heeft dan ook de verkoolde lijken van deze drie ongelukkigen gevonden. De geheele stad is nog onder den indruk van dit voor val, dat te meer is te betreuren, omdat het in het midden der stad, onder veler oogen heeft plaats gehad. De brand heeft zich alleen bepaalt tot het huis Hamoir, dat ge heel is uitgebrand. 'a GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den kapitien C. J. Snijders, van den staf der genie, vergunning veileend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Rumenië, hem door Z. M. den koning van Rumenië, en aan den heer mr. A. C. Wesenhagen, voormalig West-Indisch hoofdambtenaar is vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken der 4de kl. van het borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten vau Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester, van Heusden P L. Honcoop; van Lochem T. Haitsma Muiier; van Cromvoirt J. M. De Ruyter; van Itteren A. P. Schee- pera, secretaris dier gemeente; van Baard wijk J. A. J. Van lieyst, secretaris dier gemeente; van Nuland en van Rosmalen L. L. M. A. Nieuw enhuyzenvan Nieuwe Tonge S. E. Anemaet, van Ootmarsum G. W. Cramer; van Beek en Donk J. L Switzwar; van Westdongeradeel J. Klaasesz. Door Z. M. zijn benoemd tot sub stituut-griffier bij de arr.-rcchtbank te Am sterdam, mr. D. Z. Van Duyl, thans kan- tonrechter-plaatsvervangerin het eerste kanton, advocaat en procureur aldaar, en tot notaris te Oldemarkt, I. J. H. De Bruyn, catidi- daat-notaris te Dordrecht. Door Z. M. is de heer A. Othon Mayer erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk-Hongarije te Batavia. Door Z. M. is de heer A. Groothof! benoemd tot apotheker 2de kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Door den hoogen raad zijn bij gisteren gewezen arresten verworpen de cassatiebe roepen van: G. B. v. M. laatst kleermaker en winkelier te Delft, door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld tot 9 maanden celstraf ter zake van bedriegelijke bankbreuk door het verduisteren van lot zijn boedel behoorende koopmanschappenen D. W. te Amsterdam, met bevestiging van een vonnis der rechtbank door het gerechtshof te Am sterdam veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en eene schadevergoeding van f 100 aan de beleedigde partij wegens moed willige mishandeling. Adv. gen. mr. Van Maanen concludeerde tot verwerping der voorziening van J. P. W. B. te Amsterdam, tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij zij met ver nietiging van een vonnis der rechtbank ver oordeeld is tot 3 maanden eenzame opsluiting en f25 boete ter zake van feitelijk vergrijp tegen de zeden. De uitspraak is bepaald op 1 Maart. Daarna kwam in behandeling het beroep van den Scheveningschen visschermatroos J P. gericht tegen zijne veroordeeling tot 5 jaren gevangenisstraf, door liet gerechtshof te 's Gravenhage, terzake van poging tot moed- willigen manslag. Deze veroordeelde had op zekeren dag in de maand Juni jl. toen de bom schuit WillemBarentsz'm de Noordzee onder de Engelsche kust voor anker lag en waarop hij dienst deed, den schipper van die schuit een duw toegebracht tengevolge waarvan deze overboord en in zee viel, waaruit bijechter weder spoedig werd gered. Ter ondersteuning dezer voorziening ont- wikkelde mr. J. J. Bergsma drie cassatie middelen. Naar pleiters meening had de toegebrachte duw niet als eene poging tot manslag kunnen worden aangenomen te meer omdat niet was gebleken van eene bedoeling om te dooden, hield het arrest niet in den tekst der exceptioneele wetsbepaling welke in deze was toegepast en was er o. a. recht- gedaan op aanwijzingen die echter niet dui delijk in het arrest door het hof waren aan gewezen. Op grond daarvan strekte zijne conclusie tot vernietiging van het arrest en verwijzing der zaak. Het openb. min. zal den 15 Febr. in deze zaak conclusie nemen. De koopman in oud papier C. V. te Delft en de concierge van het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid C., stonden gisteren voor de rechtbank terecht, beklaagd van ten nadeele van het rijk, vier balen oud papier bij de weging tot bepaling van den koopprijs, door V. te betalen, te hebben weggenomen. Beiden handhaafden hun goeden trouw in de gedachte dat de niet gewogen balen inhielden prullenmanden- papier, niet in den verkoop begrepen. Het O. M. eischte voor ieder der beschuldigden drie maanden celstraf. De verdedigers pleitten geen arglist doch misverstand. Het gebouw van den hoogen raad is weder aan het afbrokkelen. Op de tus- schengang achter de groote raadzaal kwam een stuk plafond ter grootte van pl. m. 2 vierk. meters naar beneden. Yad.) £N«£LAltlD. De koningin heeft lord Granville ontboden, die zich heden naar Osborne zal begeven. Sir Michael Hicks Beach deelde in het lagerhuis en lord Salisbury in het hoo- gerhuis mede, dat de koningin het ontslag van het kabinet had aangenomen. Den heer Gladstone werd te Osborne de taak opgedragen een nieuw ministerie samen te stellen. De zittingen van het parlement zijn verdaagd tot a. s. Donderdag. De heer Gladstone is gisterenmiddag te Portsmouth aangekomen en heeft zich naar Osborne ingescheept. Hem wachtte te Portsmouth een zeer har telijke ontvangst. Op de geiukwenschen van den mayor antwoordde de heer Gladstone: »Mijn toekomst kan slechts kort zijn!" Naar men verneemt, heeft de heer Gladstone aan de koniugin de volgende minis- terieele combinatie aangeboden Gladstone, eerste lord van de schatkist en minister van financiën; sir Farrer Herschrll, lórd-kanse lier; sir William Harcourt, minister van binnenlandsche zaken; lord Granville, lord- president van den Pri% y-councilChilders, minister van oorlog. De lords Spencer, Rosebery en Kimberley zouden onderling de portefeuilles van buitenlandsche zakenvan koloniën en van Indië verdeelenhet ia echter nog onzeker op welke wijze. Ook beweert men dat de heer Chamberlain minis ter van marine en graaf Morley secretaris voor Ierland zou worden, ofschoon omtrent deze portefeuilles nog niets met zekerheid kan wordeu gezegd. FRANKRIJK. In de gisteren gehouden zitting der kamer van afgevaardigden hield de lieer Boulanger, minister van oorlog, eene warme pleitrede voor de reptiblikeinsche instellingen, en wel in antwoord op eene interpellatie van den heer Gaudin DuVillaine, betref fende het verplaatsen van Tours naar Nantes, van eene brigade cavalerie, wier officieren in verstandhouding stonden met de monar chale partij daar ter stede. De heer Ballue stelde eene motie van orde voor, waarbij instemming werd betuigd met het dqor den heer Boulanger gesprokene. De ministet aanvaardde deze motie, waarna zij werd aangenomen met 357 tegen 178 stemmen. In de gevangenis te Rochefort is een begin van oproer ontstaan onder de gevan genen. Achttien hunner beweerden dat er vergif in hunne soep was gemengd. Zij dreigden de gevangenbewaardersdie haastig moesten vluchten om aan de woede der ge vangenen te ontkomen. De onder-prefect, van het voorgevallene onderricht, begaf zich onverwijld naar de gevangenis, waar spoe dig na hem verscheidene gendarmen kwamen die de oproerlingen in bedwang hielden. De leider, een gevaarlijk persoon, die reeds meermalen gevangenschap had ondergaan is naar eene cel gebracht en zal nu voor het hof van assises terechtstaan. «PANJE. De Spaansche ministerraad heeft be sloten, dat in 1888 te Madrid eene wereld tentoonstelling zal worden gehouden. Tegen 10 Februari zal het besluit worden uitgevaardigd, waarbij de Cortes ontbonden worden verklaard. Koning Frans v. Assise en de hertog van Montpensier, alsmede de graaf endegiavin van Parijs, worden te Madrid verwacht, om bij de huwelijksplechtigheid van de infante Eulalie tegenwoordig te zijn. Er heeft te Madrid eene nieuwe ma nifestatie plaats gehad. Een honderdtal werklieden begaven zich naar het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken en eischten werk. De prefect heeft de menigte te woord gestaan. Wanorde lijkheden zijn niet gepleegd; er werden alleen 12 personen in hechtenis genomen. GRIEKEN LAND. De regeering heeft de vloot terugge roepen. Zij zet evenwel de wapeningen voort, omdat het volk den vrede niet wil en omdat zij niet gelooft aan een vijandig optreden der mogendheden. Ook de Turk- sehe vloot heeft tegenbevel ontvangen. In eene dépêche uit Athene aan den Temps wordt- beweerd, dat de Grieksche re geering haar antwoord op de laatste nota der mogendheden heeft ingezonden. Daarin zou o. a. zijn verklaard, dat Griekenland geen gevolg kan geven aan de eischen der mogendheden en op hare bedreigingen geen acht kan slaao. Griekenland is een vrije staat, wiens onafhankelijkheid door de mo gendheden zelve is erkend. De regeering beschouwt het daarom als haar plicht, om het bedreigde hellenisme in bescherming te nemen, en verzekert dat niets in staat zal zijnhaar van deze verplichting af te brengen. 1IAITI. Het gerucht loopt dat de president van de Tepubliek Haïti is vermoord. PER TELEGRAAF. LONDEN, 1 Febr. (Part. tel. D. v. N.) De heer Gladstone heeft eene kabinetslijst in gereedheid gebracht; verscheidene minis ters zijn echter niet tevreden met de wijze van verdeeling der portefeuilles, zoodat ver schillende wijzigingen noodig zullen zijn. De afkondiging der officieel: lijst is uitgesteld. LONDEN, 2 Febr. Daily Dews bevat de lijst der nieuwe ministers. In het kabi net treden op: lord Kimberley, buiten- landsehe zaken; lord Roseberry, koloniën; lord Spencer, Indië; G. O. Trevelyan, voor zitter van den j, Local Government Board;" Mundella, koophandel; lord llampden, ge heimzegelbewaarder. In de ministersbenoe mingen die gisterenavond zijn medegedeeld, is geene verandering gekomen. De Times gelooft, dat lord Roseberry de portefeuille van buitenlandsche zaken krijgen zal. Door deze benoemingen zal het kabinet- Gladstone in een zijner zwakste punten ver sterkt worden. LONDEN, 2 Febr. De Meiicaansche regeering heeft decreet uitgevaardigd, waar bij de uitgifte van de nieuwe obligatiën voor de geheele geconsolideerde schuld ge last wordt. Het grootste deel van het tot betaling der Juli-coupons noodige geld be rust reeds bij de Nationale Bank te Meiiko. LAATSTE BERICHTEN. Naar men verneemt zal de kolonel commandant van het eerste regiment hu zaren G. lloltius, die pensioen heeft aan gevraagd, benoemd worden tot adjudant des konings in buitengewonen dienst. De Engelsche gouvernante, door Z. M. dm koning belast met de opleiding van de kroonprinses, is heden voormiddag uit Lon den te 's Hage aangekomen en heeft hare betrekking bij 11. K. H. aanvaard. Het stoomschip Amsterdam II, van Amsterdam naar Antwerpenis io den op Zondag II geheerscht hebbenden storm op den lJsel bij Gouda aan den grund geraakt doch met assistentie van sïeepbooten en na gelicht te hebben, weder vlot geworden. Het schip is lek, doch de lading, die ge heel gelost moest worden en met een andere boot naar de distinatie-plaats zal gebracht worden onbeschadigd. De tweede kamer zal vermoedelijk op Maandag 1 Maart weder bijeenkomen. Als vrij zeker wordt aan het llbl. medegedeeld dat luit.-generaal J M. Van der Star zijn betrekking als chef van den gene- ralen staf wenscht neer te leggen en pensioen te nemen. De arrond.-rechtbank te Amsterdam veroordeelde heden Pnilippus Blom en Johau George Eckhardt, wegens gewelddadigen en feitelijken tegenstand tegen bedienende beambten in functie; ieder tot eene celstraf van 45 dagen. De eisch was 3 maanden. Mevrouw Bulkley en Kloppers hebben appel aangeleekend tegen het vonnis van de Arnhemsche rechtbank.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2