waren hermetisch gesloten. Aan den achter ingang aangekomen, hoorden we een geheim- zinnige stem van achter de deur, die ons verzocht de biljetten in de bus te werpen. Nadat hieraan voldaan was, hoorden wij dezelfde onzichtbare persoon „in orde" zeg gen en liet men ons binnen. Met bizondere beleefdheid wees men aan de vertegenwoordigers der pers gereserveerde plaatsen aan, vanwaar wij een onbelemmerd uitzicht hadden op de zaal en wat daarin plaats vond. De inrichting was zeer smaakvol. Illuminatie en verdere versieringen waren op kunstige wijze aangebracht en boeiden het oog. Een vrij groot aantal paren be woog zich door de zaal. Vooral onder het dansen was het gezicht op de rondzwie rende paren, in bonten kleurendosch ge huld vroolijk en opwekkend. Wij voor ons zijn tot dusver van gevoelen geweest, dat een gemaskerd bal meer uit sluitend in het zuiden thuis behoort en niet hier te lande, althans niet in het noorden des rijks. Men houde ons dus ten goede, wanneer wij het vermoeden uiten, dat een Italiaan, die toevallig Zaterdagavond in onze Gehoorzaal verzeild geraakt wasgeglimlacht of misschien niet eens geglimlacht zou hebben. De muziek was zeer vroolijk en aange naam. De dansende paren was het aan te zien, dat zij zich goed amuzeerde al was het lauwe Hollandsche bloed ook niet tot de gloeihitte te brengen, die in Italië bij dergelijke gelegenheden pleegt te heerschen. In een der pauzes werd door de clowns pock en puck een komische scène vertoond over wier komisch gehalte wij beleefdheids halve ons oordeel verzwijgen. Van de costumes waren er vele nog al aardig. Voornamelijk werd onze aandacht getrokken door het besneeuwde paar onder den insgelijks besneeuwden paraplu. Verder waren er zeer aardige Turkenridders, mon niken, boeren, Italiaansche meisjes, boerin netjes enz. Dat we geen dierenkoppen zagen speet ons niet. liet is een wansmaak van het zuiden eu men doet wel dien niet aan te nemen. Van commissarissen moeten wij de beleefde voorkomendheid roemen. Intusschen scheen men verzuimd te hebben aan alle commis sarissen een algeineene instructie te ge ven. Terwijl nl. een dezer heeren ons ani meerde om gedurende de pauze de zaal eens rond te wandelen, verzekerde een tweede, dat dit niet kon worden toegestaan. II. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 60, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 38, j 19.f 3.90 en f 2.05, de laagste prijzen 37, 18.50, 3.70 en 2.— Den heer A. J. Wetrens, den be minden directeur van de muziekschool te dezer stede is Zaterdagavond in de Koom- brugsteeg alhier een treurig ongeval over komen, dat allerwege in deze gemeente diepe verslagenheid heeft teweeggebracht. Voor twee elkaar passeerende rijtuigen wil lende uitwijken is hij door een van deze omvergeworpen, tengevolge waarvan hij op de scherpe punten van een ijzeren hek terechtkwam. Ernstig aan hoofd en armen verwond werd hij de woning van den heer C. Voet binnengedragen waar hij liefderijk verpleegd en geneeskundig behandeld werd Tot ons innig leedwezen is zijn toestand hoogst zorgwekkend. Een schipper, die Zaterdagavond van zijn schuit in de Haven te water geraakte, en vruchteloos beproefde zich zeiven te red den, is door haken naar boven gehaald en zoodoende een wissen dood ontkomen. BINNENLANÜSCHE BERICHTEN. De St. Ctbevat het verslag van de werkzaamheden, aan het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut verricht, in 1885. Op de ledenvergadering van de ver- eeniging tot bevordering der belangen van de rundveeteelt in Zuid-Holland, 27 Janu ari 11. tc Alfen a. d. Rijn gehouden, is eene commissie benoemd, met opdracht om na te gaan: 1°. welke kenteekenen een stier moet bezitten om te kunnen beschouwd wor den als het meest geschikt voor de teelt; 2°. welk veeras als het gewenschte voor Zuid Holland inoet aangemerkt worden. In beginsel werd besloten tot het houden van eene stierenkeuring in het aanstaande voorjaar. Uit de belangstelling, die reeds aan de jonge vereeniguig te beurt valt, blijkt dat men ook in die streken het wenschelijke gaat inzien, om zich meer toe te leggen op het verkrijgen van een veeslag, dat voor melkerij en veeteelt op Zuid-Hollandschen bodem de meeste voordeelen kan opleveren. Te Noorden, nabij Nieuwkoop, zakteq rn^é jec m mm wm mzz mm Vrijdagmiddag 10 personen door het ijs. Na langdurige inspanning gelukte het, allen op één na te redden. Ëen jongen van Dl» jaren verdronk. Men meldt uit 's Gravenhage aan de N. B. Ct.: De gisteren aangenouden E. wonende alhier, is wederom in vrijheid ge steld en teruggekeerd, nadat een voorloopig onderzoek door de justitie te Amsterdam en zijne confrontatie met den gevangen geno men verdachte L. geene aanwijzing heeft opgeleverd als zoude hij betrokken zijn bij den moord op TAuiblé. Tegen Februari worden volgenr De Spectator de boom kappers in Den Haag eenigszins verward in het hoofd. Dan tijgen zij er op los, in de stad, en hakken wat zij kunnen, tot een boom er uitziet als een kapstok, beroofd van kruin en takken, en er niets overblijft dan een vormlooze stam met wat knoesten. Maar is er onder de 36 (lees: 39) leden van den Haagschen gemeente raad dan niet érn enkel mandie genoeg gevoel voor het schoone en voor de natuur heeft om dit te verbieden, en die bevroedt, dat men een boom, als zijn omvang en hoogte gaat hinderen, wel rooien kan, maar niet zoo moet verminken dat er van zijn karakter en vorm niets overblijft? De Haagsche pleinen en straten worden dezer dagen weer op de gruwelijkste wijze ontsierd. Aan het établissement „Feijenoord" werden Vrijdag weder 10 werklieden (tim merlieden) bedankt. De rechtbank te Dordrecht heeft Za terdag de jeugdige S. K., dienstbode der sociëteit „De Harmonie" te Dordrecht, we gens diefstal in loondienslbaaiheidtot 4- maanden cell, gevangenisstraf veioordeeld. Bekl. had, ten einde op eene gemakkelijke wijze in hare meubelen te geraken voor haar aanstaande huwelijk, vrij belangrijke geldsommen aan haren meester ontvreemd en die ten eigen bate aangewend. Te Zand voort worden plannen gevormd tot het stichten van een Casino-gebouw, alwaar men gedurende het badseizoen tegen eene bijdrage van hoogstens f 10 toegang zal hebben. Aanvankelijk zal dit gebouw bestemd zijn voor lees- en conversatie-zaal biljart- en speelkamer en een restauratie- zaaltje. De kroonprinses van Zweden zal in den loop dezer weck uit Stockholm te Am sterdam aankomen en zich weer voor ge ruime» tijd onder behandeling van dr. Mezger begeven. Uit een nader door de A. C. inge- gesteld onderzoek ten huize van Hermann Liese, den vermoedelijke» dader of mede plichtige van den moord gepleegd op H. ï'Amblé, is* ons bevestigd, dat de politie daar eene nauwgezette huizoeking heeft ge daan. De kamers loopen in elkaar en de achterste, de slaapkamer, ietwat honger gelegen, is door openslaande deuren van de voorkamer gescheiden. Men heeft inde slaapkamer kasten en laden geopend en alle papieren doorzocht. Volgens onderzoek zou men, ten minste daar, geen horloge mei ketting hebben gevonden, zooals men vroeger heeft bericht, maar wel een kappers frisepr- ijzer, dat de bewoner noch in zijn beroep, noch uit den aard zijner coiffure noodig had Zooals men weet, was l'Ainblé kapper of pruikenmaker van beroep en bereisde als zoodanig de Zaanstreekzoodat bedoeld in strument als het eigenlijk corpus delicti mag worden beschouwd. Hit werd door de politie met een reisdeken en eenige kleinigheden in beslag genomen. Men zocht ook naar geld of geldswaardig papier, maar vond niets, zelfs niet toen men het tapijt had opgenomen. Zaterdagmorgen had op liet politiebureau der 2e sectie de confrontatie plaats van ver schillende personen, die met Liese in aan raking kwamen, en een hunner, kort en dik, keurig netjes gekleed met bruinen fantaisiehoed, korten jekker en verlakte schoe nen met grijs laken, werd in een gevangenis- wagen vervoerd. Het O. M. bij de rechtbank te Utrecht heeft den 27en Jan., bij monde van den subst.-officier mr. De Ridder, conclusie ge nomen in zake de wed. P. tegen mr. F. A. v. II. Het gold hier de vraag: of de op brengst eener levensverzekering koint uit sluitend ten voordeele van den bij de polis aangewezen persoon, dan of crediteuren van dengene, die de verzekering sloot, daarop eenig recht kunnen doen gelden. De con clusie strekte, dat de rechtbank zal gegrond verklaren het bezwaar van den opposant tegen de rekening en verantwoordingin de onder voorrecht van boedelbeschrijving aan vaarde nalatenschap van den overledene P. afgelegd, wegens het niet in rekening ver antwoord bedrag der levensverzekering ad ƒ15000. De uitspraak is bepaald op 31 Maart a. i. mzi mm t; /m m t. Dezer dagen werd de woning van v. j T. te Amersfoort openstaande bevonden en i de secretaire en andere meubelen ontsloten; men vermoedde diefstaldoch een ingesteld onderzoek leidde tot niets. Bij juffrouw T. die beweerde dat zij iemand bij zich in huis had gehoord, deed de politie onderzoek, eveneens met eene negatieve uitkomst. Vrij dag verspreidde zich het gerucht, dat bij notaris B. f 1500 was gestolen, doch ook dit heeft zich gelukkig nog niet bevestigd. Door de politie werd de hand gelegd op een pirsoon, die opgave van een valschen naam en het verhalen van allerlei logens, den heer De II. trachtte te bewegen, hem gild te verstrekken. (J Naar de Nieuwe Bommelsc/ie Ct. be richt, heeft zich te Del wijnen, evenals dit eene week te voren te Opijnen plaats had iemand opgehouden die aardappelen weuschte op te koopen en daardoor kost en inwoning verkreeg, om eindelijk met de noorderzon te vertrekken. Hij noemt zich Petrus Ver meulen, doch zijn ware naam is Petrus Tielen, circa 45 jaren oud. Van Delwijnen vertrok die koopman in de richting naar Aalst. De arr. rechtbank te Middelburg deed Zaterdag uitspraak in de zaak tegen 11. F. v. Iientergliem en Raakema, beiden te Goes, appellanten van een vonnis van den kanton rechter te Goes, waarbij zij wegens het verwekken van nachtelijk b irengerucht, door het doen werken van de stoomfluit der boot Admiraal de Ruj/ter veroordeeld waren. Beide appellanten zijn ontslagen van rechts vervolging; de kos'en in beide instanties gevallen te dragen door den staat. Dikwijls tweemalen in de week werden door Pruisische kooplieden opgekochte var kens, aan liet station te Boksmeerper spoor naar Duitschland verzonden. Voor eenige dagen zou dit weder plaats hebben, en waren er reeds, door verschil lende boeren aangevoerd, 34 stuks, ter gezamen lijke waarde van f2000, aan het station aanwezig. Nadat de varkens gewogen en geladen waren, werd echter door de rijks ambtenaren, op last van den controleur te Gennep, op de geheele lading beslag gelegd en de koopman, benevens de commissionair, bekeurd, als zonder patent handel drijvende. De boeren konden toen met leege handen teruggaan, want koopman noch commissio nair waren tot betaling te bewegen. Gedurende de afgeloopen week hebben de varkens in weer en wind in een eng verblijl moeten verwijlen iets wat op hunne qualileit van aanmerkelijk nadeeligen invloed zal zijl». Thans is van hooger hand bevolendal de varkens, onder genot van schadevergoeding, weder den koopman ter terugneming zullen worden aangeboden, met dien verstande, dat hij die varkens, welke hem niet meer dienstig voorkomen, niet behoeft te nemen, en de prijsovereenkomstig qualiteit en gewicht, zal bepaald worden, de schade te lijden door den staat, terwijl den leveranciers de bij eerste levering bedongen koopprijs door den rijks-ontv. te Boksmeer worilen uitbetaald. Het behoeft echter geen betoog, dat de koo|>- inan en zijn makelaar voortaan wel niet meer zonder patent vaikt ns zullen komen koopen, en in elk geval zullen zij wel tot betaling der opgelegde boeten genoodzaakt zijn. GRAVK\IIAGË. Door Z. M. is aan den 1» er A. B. II. Sassen, te Brusselverlof verleend tot het aan nemen der versierselen van „officier de l'Ili st ruction Publiijiie", hem door d?n mi nister van openbaar onderwijs, van schoone kunsten en van eerediensten der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. zijn van de naamlooze vennootschap van verzekering op het leven „Nederland", gevestigd te Amsterdam, goed gekeurd: a. een tabel der mathematische waarden der jaarlijksche en éénige premiën te betalen voor een uitgestelde lijfrente op één hoofd van f 100b. een tarief der jaar lijksche en éénige premiën te betalen voor een uitgestelde lijfrente op één hoofd van f100; c. de algemeene voorwaarden der contracten van uitgestelde lijfrente, welke op den grondslag van gemeld tarief zullen gesloten worden. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nnge- noemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commiezen 4de kl F. Van Twisk ten postkantore te Helder; en J. Van Wieringhen Borski ten postkantore te Til burg; voorts de surnumerair W. A. Van der Meulen ten postkantore te Tessel. Door Z. M. zijn in hunnen rang van le luitenant overgeplaatst bij liet regiment grenadieis en jagers: de le luitenant J. Terlaak, van het 7de regiment infanterie; de le luitenant-adjudant G. E. 11. VV. Van Dam van Isselt, van het 3de regiment in fanterie; de le luitenant J. P. Yan Ylierden, van het 8ste regiment infanterie, gedetacheerd als adjudant bij het koloniaal werfdepot; de le luitenant E. W. J. Sassen, van het 5de regiment infanterie; en de le luitenant J. P. Prince, van liet algemeen depot van discipline. De heer J. G. d'Andria, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Gallipoli, is als zoodanig door de Turkscbe overheid erkend. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. ElVGELAKD. De heer Gladstone heeft zich bereid verklaard een nieuw kabinet zamelt te stel len, mits men hem de vrije hand laat. Lord llartington heeft zijne medewerking nog niet toegezegd. De heer Gladstone zal zich heden mar Osborne begeven. Hij raadpleegt in middels de hoofden der liberale partij; men verzekert, dat lord llartington zich reeds bereid zou hebben verklaardom deel uit te maken van de nieuwe combinatie. Uit goede bron wordt verzekerd, dat lord llartington heeft geweigerd deel uit te maken van de nieuwe combinaie, omdat hij zich met de lersche politiek van den heer Gladstone niet kan vereenigen. Men verzekert, dat het nieuwe kabi net zal toestemmen in de vorming van een wetgevend licuaam te Dublin, tot regeling van zuiver lersche aangelegenhedenen onder voorwaarden, die voor de eenheid van het rijk en de rechten der kroon vol doende waarborgen opleveren. Een ontwerp betreflende de lersche land-quaestie zal voor loopig achterwege blijven. Men verzekert dat Griekenland heeft besloten, den raad van den heer Gladstone op te volgen om niet tot vijandelijkheden tegen Turkije over te gaan. De Europee- sclie vloot is te Creta vereenigd, doch de demonstratie zal een vredelievend karakter dragen. De Daily News verneemt uit Cairo, dat bataljons uit inboorlingen worden ge vormd om de Britsche en indische troepen te Soeakiui te vervangen. DU1TSCII L. A1VD. In de Zaterdag gehouden zitting van den Pruisische» landdag is, na een debat dat bijna acht uren duurde, het voorstel- Achenbach aangenomen. De leden van het centrum, alsmede de Pooische, en Ouitsch- vrijzini.ige afgevaardigden, hadden vóór de stemming reeds de zaal verlaten, nadat het voorstel van den heer Richter, om het tweede gedeelte van de motie-Achenbach, waarin over het toestaan der noodige gelden wordt gehandeld, in handen van eene budget-com missie te stellen, met 231 tegen 153 stem men was verworpen. Door den heer Virchow werd nog de opmerking gemaakt, dat de Duitsch-vrijzinnige partij zich van verdere stemmen meende te moeten onthouden, omdat de bepalingen van het reglement van orde buiten werking waren gesteld. De daarop gevolgde aanneming van liet voorstel-Achen- hach werd door de overgebleven meerderheid met stormachtigen bijval begroet. De heer v. Putlkamer, minister van bin- nenlaiiiische zaken, wees in den loop van hel debat op het ernstige nationale gevaar, dat in de l'oulsche propaganda was gelegen, en weerlegde, met een beroep op de door den heer Ricrert aangehaalde voorbeelden, de bewering van dezen afgevaardigde, dat de regeering bij tal van ui'zettiugen met noodelooze gestrengheid en spoed zou zijn te werk gegaan. Oierigens verklaarde hij de volle verantwoordelijkheid voor de door de regeering genomen maatregelen op zich te nemen. De minister van oorlog, luitenant-generaal Bronsart von Schellendorfverzekerde dat van achteruitzetting der katholieken in het leger, waarvan de heer Von Windthorst gewaagde, geen sprake kon zijn. De in vloed van den ^Kulturkampf" had zich in het leger nimmer doen gevoelen, en bij de bevordering werd uitsluitend met zakelijke overwegingen rekening gehouden. r ij' o li a ii. Donderdag is liet doodvonnis voltrok ken aan vier der leden van de revolutionaire vereenigiüg, het Proletariaat te Warschau. De straf van twee andere lot den dood veroordeelde revolutionairen, o. a. den kapi tein der genie Liuiiheeft de keizer in twintig jaar dwangarbeid veranderd. SERVIË. Servie heeft den eisch tot afstand van Bulgaarsch gebied aan de Tnnok, laten vallen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 31 Jan. Tot lid van den senaat, voor het departement van de Somme, ia ge-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2