je-- je2 m mm s mz mm mz mzz mm jm. m tt« thologische anatomie en algemeene pathologie aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Door Z. M. zijn benoemdtot burge- meester: der gemeente Usquert S. E. B. Bierema, en der gemeente Warffum A. K. Bijlsma, secretaris dier gemeente. Door Z. M. is benoemd tot'skonings ordonnance-officier de 1ste luit. jhr. AL W. Boreelvan het 2de reg. huzaren, die in verband daarmede wordt overgeplaatst bij den grooten staf. Voor het gerechtshof alhier werd gis teren de bekende zaak behandeld van D. v. B., tapper te Rotterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis, en S. I). E.wed. A. N.bierhuishoudster te Rotterdam, beschuldigd van medeplichtig heid daaïaan door desbewust het gestolene (een bankbiljit van f 300) te helen. De feiten hebben wij onlangs reeds meegedeeld. De winkelier J. C. Van G. te Rotterdam, I die na huiselijke twist de gemeenschappelijke woning had verlaten zonder op te geven waarheen hij ging of wanneer hij zou terugkomen en o. a. medenemende al zijn gereed geld waarschijnlijk eenige honderden guldens in specie en geldswaardig papier be dragende, was met den eersten besch. en met eenige muzikanten gaan rijden en onder weg verkwikte men zich met cognac, zoolang totdat v. G. in een staat van bewusteloos heid geraakte en in dien toestand uit het rijtuig getild en gedragen werd door den besch. naar de bovenverdieping van de tap perij of het bierhuis van de tweede besch. in de Koningsteeg naar een kamer, bewoond door de publieke vrouw Ai. K. Na veel heen en weer dragen van den ^patient'' had de le besch. v. G. die geen tceken van leven gaf in het schenklokaal op een stoel neergezet, en uit een binnenzak van zijn jas toen een portefeuille genomen, die geopend en een bankbiljet [van f 300 uitgenomen dat hij de 2e besch. overgaf, welke het eerst nagezien en toen aan den len besch. heeft teruggegeven, die liet toen aan getuige AI. K. ter hand stelde om het te gaan wisselen. Aan dien last is gevolg gegeven. De le besch. nam het gewisselde geld van de toonbank op en gaf het aan de tweede besch. over. Dacht men aanvankelijk aar. een gewelddadigen dood met berooving, de lijkschouwing deed zien dat hiervoor geen grond aanwezig was. Bij hun verhoor voor 't hof ontkende de beide beschuldigden heden, even als in de instructie alle schuld. De eerste wist van geen bankbiljet en hadden overledene alleen heen en weer gedragenomdat hij toch ergens moest blijven; de tweede verzekerde afwezig te zijn geweest bij het verwisselen van 't bankpapier, dat de getuigen toch uit den zak van v. G. in de handen van de beschuldigden hadden zien overgaan. Ook t getuigenverhoor dat wegens de afwezig heid van een der voornaamste getuigen bijna uitgesteld ware geworden; zij kwamen juist nadat 't hof in raadkamer had beraadslaagd over hetgeen te doen stond scheen aan te toonen dat besch. aldus niet geheel buiten de zaak stonden, gelijk zij wilden doen gelooven. Vandaar dan ook dat de adv.-gen. mr. De Savomin Lobman beider schuld aan den diefstal en 't helen der f300 volhield en voor beiden een tuchthuisstraf van 5 jaren cisehte. De adv. mrs. Van Uye Pietcrse alhier en Haas van Amsterdam traden respect. de eerste ambtshalve voor de besch. op en betoogde dat het wettig bewijs van den dief stal in geenen deele was geleverd. Zij con cludeerden derhalve beiden tot vrijspraak. Heden over acht dagen uitspraak. Voor de arrondissements-rechtbank te 's 11 age stond gisteren terecht de winkeljuf frouw, die vroeger in dienst van den maga zijnhouder V. Al., Hoogstraat aldaar, on langs door de justitie te Arnhem in hech tenis gesteld en herwaarts overgebracht is, onder verdenking van haar patroon voor aan zienlijke bedragen te hebben opgelicht Het juffertje, naar de mode gekleed met een Tyroller hoedje op het hoofd en een pelerien over haren bijna tot de voeten rei- kenden mantel naar den laatsten smaakwas door den heer V. belast met den verkoop van dames kleedingstukken en mantels tegen een sa'aris van 1400 'sjaars, zonder ver kooppercenten. Zij beheerde te Arnhem in het afgeloopen jaar een soort van succuisale van het huis V. aldaar, hetwelk haar, telkens op aan vrage, goederen op maat, ter waarde van duizenden guldens, ten verkoop toezond, altijd op hare bestellingen, die ten slotte over een som van niet minder dan f 20,000 liepen. De heer V. dacht niet anders dan dat zijn winkeljuffrouw de stalen goed, de paletots, de jackets, ja zelfs de sorties, welke uit zijn magazijn werden ontbodenverkocht of geplaatst waren, te meer daar de mees ten op maat moesten opgezonden worden en de namen werden opgegeven van de dames of. heeren, die voor bepaalde inkoopen in zijne boeken moesten gecrediteerd worden. Later werd echter ontdekt, dat deze zet bazin alle, zoo niet de meeste goederen door haar besleed of als verkocht met opgave der koopers opgegeven, inderdaad niet had van de hand ge«et, doch een groot gedeelte j naar familieleden in het zuiden had afge zonden en de rest te Arnhem in het uit- pakkings-magazijn had laten liggen. De personendie zij aan haar patroon als koopers had opgegevenwisten van niets en hadden noch aan haarnoch aan den heer V. voor een cent waarde besteld. Verschillende dames uit Arnhem kwamen gisteren voor de rechtbank verklarendat zij niets hadden besteld, terwijl nog bleek, dat de beklaagde namen had medegedeeld van personen, met wie zij nimmer in aanraking was geweest. Omtrent de drijf- veeren van hare handelingenwaardoor haar patroon aanzienlijk benadeeld is, ondervraagd en bepaaldelijk gewezen op de zonderlinge omstandigheid, dat zij door valsche opgaven de goederen had weten te bemachtigen, be weerde de winkeljuffrouw, dat zij alles deed ten voordeele van haar patroon. Zij had haar best gedaan de bestelde goederen zoo dra mogelijk te verkoopen, wat haar is tegengeloopen en verklaarde den grooten in slag uit de verwachting tegen de feesten veel te verkoopen. Voor het feit dat zij als koopsters in de boeken liet schrijven dames, die zij nim mer gezien had of nooit eenige bestelling hadden gedaan, wist zij geen opheldering te geven. De patroon heeft de meeste als verkocht genoteerde goederen, die nog te Arnhem waren, teruggekregen, maar heeft niettemin groote geldelijke schade geleden door de bedriegelijke handelingen zijner winkel juffrouw. De beklaagde dacht niet dat hare han delingen van zoover reikende gevolgen zou den zijn. liet openbaar ministerie, waargenomen door den subst. offi. van justitie, mr. Pape, beduidde dat de bekl. anders en riquireerde hare veroordeeling tot eene cellulaire gevan genisstraf van 6 maanden en 3 geldboeten, elk van f25, ter zake, datmej.S. zich had schuldig gemaakt aan oplichting door met gebruik making van valsche qualiteiten zich bedriegelijk doen afgeven van looze goederen, driemaal gepleegd. De beschuldiging toch bepaalde zich tot het in bezit krijgen op bovengenoemde manier van 2 paletots, jackets en een sortie. Over 8 dagen uitspraak. BUITENLANDSCIIE BERICHTEN. LAND. Sir Michael Hicks Beach heeft in het lagerhuis en lord Cranbrook in het liooger- huis medegedeeld, dat tengevolge van het votum, Dinsdag in het lagerhuis uitge bracht, door de regeering aan de koningin mededeelingen zijn gedaan, waarvan de aard nog geen openbaarmaking toelaat. Lord Salisbury is bij de koningin ontboden. Het resultaat der besprekingen zal eerst Maan dag bekend kunnen zijn. De regeering ver zoekt daarom verdaging der kamers tot Maandag, want het ministerie kan zich in de tegenwoordige omstandigheden onmoge lijk verantwoordelijk stellen voor den gang van zaken In de beide huizen is daarna de zitting opgeheven. De gewezen Engelaclie consul op Samoa, de heer Churchward, is te San-Francisco aangekomen. Hij heeft omtrent het voor gevallene der jongste weken het een en ander medegedeeldwaaruit blijkt dat van annexatie-plannen der Duitsche regeering geen sprake schijnt te zijn geweest. Het neerhalen der Samoa-vlag geschiedde wel is waar op bevel van den Duitschen consul, doch was gemotiveerd door de beleedigende houding, die koning Malitoa zich tegenover Duitschland had aangematigd, en waarop een tijdelijk verbod, om de Samoa-vlag te Apia te ontplooien, was gevolgd. FRANKRIJK. In de couloirs der kamer zegt men dat de regeering heeft besloten, ten op zichte van de amnestie hare houding te handhaven, die zij heeft aangenumen gedu rende de debatten over de urgentie van het wets-ontwerp. DUITgCHLAA'D. In den landdag heeft de beraadslaging plaats gehad over het voorstel-Achenbach in de l'olen-quaestie. Nadat de conservatief Von Rauchhaupt zijn voorstel had gemotiveerd en de bestrijding daarvan in de laatste de batten van den rijksdag, met name het op treden der Duitsch-vrijzinnigenaan eene scherpe kritiek had onderworpen, nam de heer Von Bismarck het woord. De rijkskanselier wees op de belofte, door den koning gegeven bij de inlijving van Polen; deze beloften waren door de houding der Polen en door de onophoudelijke woe lingen volkomen krachteloos geworden, en feitelijk niet meer te vervullen. De woe lingen in Polen hadden hem steeds een ge vaar toegeschenen en hem genoopt, om voeling met Rusland te verkrijgen en te beliuuden. De Polen beproefden steeds, en niet altoos zonder goed gevolghet buiten land tegen Pruisen in het harnas te jagen. „De regeering zal nooit het herstel van Polen's onafhankelijkheid toestaan, in dit opzicht zeg ik, met mijn vroegeren en wel licht spoedig weder aanstaanden ambtsgenoot Gladstone: Hands off.! wij zouden ons in deze richting geen haarbreed van den weg, rtien wij ons afgebakend hebben, laten af dringen." Ook bij den Kulturkampf speelden de Polen, volgens den heer Von Bismarck, eene zeer bedenkelijke rol. Wie den staat niet wil beschermen en handhaven, kan ook van den staat niets verwachten. In de Middel eeuwen werden zulke lieden, die hun ge meenschap met den slaat ontkenden, 111 den rijksban gedaan. De kerkelijke gezindheid heeft met de uitzettingen in 't geheel niets te maken. Daar het niet gelukt is, de Polen door welwillendheid te winnen, moet men het Poolsche element naar den achtergiond diingen, en liet Duitsche element vermeer deren. Dit is de eigenlijke reden van de uitzettingenen op dezen weg zal de regee ring blijven voortgaan, niettegenstaande alle besluiten van den rijksdag." De lieer Vo:i Bismarck besloot zijne rede met de verzekering, dat hij, eer dan liet vaderland in gevaar te doen gerakenden keizer en de boiidsregeeringen zal aai raden zich, voorzoover de constitutie dit toelaat, onafhankelijk te maken van de obstructieve politiek van den rijksdag. Hij noemde eiken minister een lafaard, die niet alles zou doen om liet vaderland voor gevaar te behoeden. De verdere discussiën over de Poolsche quaestie zijn tot heden uitgesteld Na den lieer Von Bismarck voerde nog de lieer Windlhor-t liet woord ter besnijding van liet voorstel Welir, dat door den minister van eeredienst werd verdedigd Deze laatste verklaarde, dat de eenige redenwaarom de Katholieke afileeliug van zijn ministerie was opgeheven, hierin lag, dat deze zich hoe langer hoe meer van hel staatsorganisme had losgemaakt. De koningin van Hanover lijdt aan bronchitis. Twee doctoren- uit Weenen zijn op het kasteel van Gmiinden ontboden. De koningin is 68 jaren oud. Het Posever TageVaU en de Knryer Poznanski vermelden de benoeming van den domproost Dinder te Königsberg tot aarts bisschop van Posen. DENEMARKEN. Naar aanleiding van liet koninklijk besluit van 26 Januari, waarbij de regee- ring wordt gemachtigd om in de loopende uitgaven van liet rijk te voorzien, diende de linkerzijde van het Folkething eene motie in om te protesteeren tegen dit konink lijk besluit, dat zij als strijdig met de grond wet beschouwt. RUSLAND. Onlangs werd weder te St. Petersburg een nihilistisch complot ontdekt. Lit de nader bekend geworden bijzonderheden l.|)ijkt, dat de politie reeds lang hekend was met nieuwe samenzwering, die voornamelijk ten doel had eene indrukwekkende demonstratie te Petersburg uit te lokken, en dus niet dadelijk gevaarlijk werd geacht. De nihilisten hadden een huis gehuurd, in welks tuin een laag gebouwtje stond, dat lot geheime drukkerij werd ingericht. Ilier werden pamfletten gedrukt, die vooral onder de boeren moesten worden verspreidwat de politie niet tegenwerkte. De pamfletten waren de voorboden van een „manifest van den Czaar." In dal vermeende manifest wer den den Czaar o. a. mededeelingen van dezen aard aan de hoeren in den mond gelegd Zijn ontslapen vader had de lijfeigenen van den druk der slavernij bevrijd, maar de „heeren" hadden de vaderlijke plannen van den grooten Czaar weder verijdeld. Hij, Alexander III, werd thans, omdat hij even als zijn vader het volk lielhad, door de adellijke hoeren in zijn paleis gevangen ge houden. Thans, naar aanleiding van het juhilé op 3 Maart, gaf hij den boeren al het land ten geschenke en zij moesten regen de „heeren" opstaan en naar Sint-Peters- burg trekken, otn hem, den Czaar, uit zijn gevangenis te verlossen. De politie, vreezende, dat de nihilisten een coup de main zouden beproeven op den gezegden feestdag, besloot thans haar slag te slaan. Nadat te voren het nationale feest was afgelast, werd in den nacht van II op 15 dezer het gr bouw, waarin zich de geheime drukkerij bevond, omsingeld. Een 80-tal gendarmes in burgerkleeding wer den in het door vele gezinnen bewoonde huis gebracht, terwijl een 300 k 400 man sterk korps gendarmen in de nabijheid werd geposteerd, om ingeval van nood bijstand le kunnen verleenen. Om den portier te beletten, de samenzweerders le verraden, werd hij uit het huis gelokt door een valsch alarm: een dronken man beleedigde een meisje. Deze beide figuranten waren politie agenten. Nu werden de deuren der drukkerij open gebroken en de zich daar bevindende twaalf personen, waaronder eenige vrouwen, na een hevig en bloedig verzet gearresteeid. Men zegt, dat weder beslag gelegd is op een lijst van nihilisten, die nu achtereen volgens worden gevangengenomen, liet klinkt evenwel nog al vreemddat de nihilisten de namen der hunnen aan het papier toever trouwen. AMERIKA. Uit New-York wordt gemeld: Mexi- caansclie troepen hebben gevuurd op een detachement Amerikaanselie tioepen, dat eene bende Apache-Indianen op Mexicaansch grondgebied vervolgde. Een Amerikaansch kapi'ein werd gedood en verscheidene man schappen gekwetst. De Mexicanen verkla ren, dat zij de Amerikaanselie troepen voor Indianen hebben aangezien. PER TELEGRAAF. LONDEN, 29 Jan. Lord Salisbury komt heden te Londen terug en gelijktijdig zal de staatsman, die een kabinet moet vormen, naar Osborne ontboden worden. Volgens de Times valt er niet aan te twijfelen of Gladstone zal deze opdracht krijgen. Dat lord Salisbury naar Osborne ontboden was, beteekent, naar het schijnt, dat zijn ontslag niet zonder eenige bedenkingen er tegen is aangenomen. ST. PETERSBURG, 29 Jan. Het Jour- val de St. Pelersbourg spreekt de berichten in de bladen omtrent liet vinden van revol vers, hommen en geheime drukkerijen tegen en noemt alle geruchten omtrent complotten enkel verzinsels. R EC LA tl ES. liet oordeel van eene Ilollandsche vrouw. Tholen. Wei-Edele lieer! Thans voel ik mij verplicht om uw vriendelijk verzoek, in uwen brief vervat, in te willi gen. Ja, geachte Heer, ik ben u wel on bekend maar deze uwe Zwitsersche Pil len zijn mij zooveel te beter bekend. Ik moet u mededeelendat ik uwe Zwitsersche Pilletjes op hoogen prijs stel en het mij onmogelijk is zonder deze Pillen le zijn. Ik kan in waarheid zeggen dat niets anders in slaat is geweest mij te helpen. Ik ge bruik ze vooral voor de Zenuwen en Maag kramp. Ik moet nu eindigen, maar als gij meer van mij verlangt te wetenmoet gij maar schrijven. Na groete noem ik mij met achting, Uwe Vriendin, Vrouw VAN OEVER EN. Verkrijgbaar te leiden hij N. K. SWE- IIUitMare, A 70 Cts. de doos. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is overgeplaatst bij het regi ment grenadiers en jagers de kapitein jhr. C. K. Van der Wijck, van het 4de regi ment infanterie te Leiden. In de lieden gehouden zitting van den hoogen raad werd door den heer mr. J. l'aulus den eed afgelegd als advocaat en procureur. H. M. de koningin heeft hare wel willendheid betuigd teil opzichte der koninklijke vereeniging „Het ecreleeken voor belangrijke krijgsverrichtingen' te'sllagedooraanhet be stuur een bedrag van f 100 te doen toekomen ten einde dit uit te keeren aan het door- voornoemde vereeniging gestichte fonds voor weduwen en weezen van de oud-strijdersdie daarvan deel uitmaken. Mogen velen zich door dat getuigenis van Hr. Ms. sympathie inet het edele doel dezer vereeniging, opgewekt gevoelen oin door ondersteuning liet bestaan van liet fonds blijvend te verzekeren. De viering van den aanstaanden verjaar dag van Z. M. den koning zal in den avond van 19 Februari van stadswege besloten worden met een groot vuurwerk in de Ma liebaan.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2