BUITESLAKDSCHE BERICHTEN. -t» m «es mc «ca mem mj m<E .m. m tt. 1886 in het Paleis voor Volksvlijt te hou den, nu in het waarborgfond» voor f 12,000 is geteekend. Een kantoorbediendedie getracht had te Amsterdam een valschen wissel groot f 16,500, bij een geldwisselaar op den Nieuwendijk te gelde te makenis eer- gisterenmiddag aangehouden en naar het poli tiebureau der 2de sectie gebracht. Als een staaltje van verregaande bru taliteit diene het volgende: Dezer dagen vervoegde zich een stevigwelgevoed vrouws persoon bij een bakker op den Nieuwendijk te Amsterdam en vroeg om een aalmoes. De juffrouw weigerde haar iets te geven, zeggende dat zij flink en gezond genoeg was, om te kunnen werken. Zij opende haar voorschool en liet een hoeveelheid brood en vleesch zienmet het lieftallig bescheid„Ik heb je ook niet noodig, ik zal buiten jou wel vr Na dit bewijs van zelfkennis ge- gaven te hebben, ging xij met het hoofd in den nek de deur uit. (A. Ct.) Te Zijpe is gisteren afgebrand het huis van O. Smit, waarin eene winkelzaak en boerderij werden uitgeoefend. Slechts het vee en een paar bedden heeft men kun nen redden. Overigens is de geheele inboe del, waaronder goud en zilver, eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak is onbekend. Alles was ver zekerd, doch niet hoog. Men schrijft aan het D. v. N. uit Utrecht: Voor de in Juni te houden maskerade, hebben zich thans 67 deelnemers aangemeld. Iloewel de deelneming niet zoo groot is als aanvankelijk verwacht werd, ia dit cijfer voldoende om de maskerade te doen door gaan. De lijsten ter teekening zijn gesloten. Uit Amersfoort wordt aan het U. D. gemeld: Wij vernemen dat gisteren te Am sterdam gevangen is genomen zekere P., voorheen klerk ten kantore van den contro leur der dir. bel alhier, uit welke betrek king hij dezer dagen werd ontslagen, naar men zegt wegens poging tot oplichting voor een bedrag van f 5OU. Hij wordt thans van oplichting verdacht, en voor die verdenking meent men grond te vinden in de omstandigheid, dat een bedrag van f1500 in zijn bezit is gevonden, waarvan hij de herkomst niet weet op te geven. Tijdens zijne inwoning in deze gemeente beeft hij bij onderscheidene notabele inge zetenen pogingen in het werk gesteld om geld ter leen te verkrijgen, doch zonder succes. Volgens betrouwbare inlichtingen heeft hij kort geleden, om zich uit financieele moeielijkbeden te redden, aan mevrouw Bul- kley hel voorstel gedaan om, tegen betaling van f 500, haar in het bezit van hare klein kinderen Hoek te stellen. Een streng onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van het vinden van het lijk van W. Schaffer van Paderborn, te Wou denberg, daar het vermoeden veld wint, dat hijna te zijn beroofdin het water is geworpen. Men vond bij hem een ledigen linnen geldzak. Onder de 4688 „in de provincie Gel derland in 1885 ingeschrevenen voor de nationale militie, bevonden zich 4383 die lezen en schrijven, 55 die alleen lezen, en 300 die noch lezen noch schrijven konden. Bij het aflaten te Harderwijk vaneen nieuw gebouwd vaartuig is de scheepsbouw meester T. K. aldaar tusschen dat en een ander op de werf staand vaartuig bekneld geraakt. Ofschoon dadelijk geneeskundige hulp werd ingeroepen en er oogeiischijnlijk geene beleediging was waar te nemen, schijnt hij inwendig te zijn gewond, daar hij twee uren later overleed. Nader heeft de gemeenteraad van Putten besloten uitvoering te geven aaa hel besluit om tegen de heeren C. A. S. Hie- bendaal en H. Van de Poll in rechten op te treden tot het terugerlangen van het te kort, voor 2 jaren in de kas van den ge meente-ontvanger ontdekt. Ter terechtzitting van gisteren werd voor de rechtbank te Assen eene zaak behandeld, die een gebruik in Drente te aanschouwen gaf, dat met het oog op de omstandigheden waaronder het feit plaats greep, eene bar- baarsche mishandeling werd. Eene dienstbode van een boer te Zweeloo had de verkeering, die zij met een boeren knecht had, opgezegd, en de vrienden van dezen laatsten meenden nupartij trekkende voor den aanstaanden bruigomer toe te moeten overgaan om wat men in Drente noemt „de meid te laten trouwen." Eenige jongens, ongeveer 15 in getal, gingen op zekeren avond van de vorige maand naar den boer, waar de meid diende. Zij vonden haar bij het spinnewiel en op het gezegde vaneen hunner, „aanpakken jongens," erepen ze de meid beet en sleurden haar uit de keuken over de deel naar buitenwaar ze op een gereedstaanden wagen geplaatst werd nevens een stroopop. In dien toestand trokken de jongens zelve den wagen voort tot in eene naburige gemeente. Onder ruuioer en het lossen van schoten werd eindelijk halt (jemaakt bij eene herberg. Nn eenig onop- houd aldaar werd de terugtocht aangenomen en na ongeveer 1> uur de meid weder bij haar boer in huis gebracht, waar ze hal bewusteloos van schrik en uitgestane koude, en dus in deerniswaardigen toestand aankwam. De boer bij wien zij diende bad zich, ver- wondeilijk genoeg, geenszins verzet tegen hetgeen in zijne woning plaats greep, integen deel toen de jongens bij het binnenkomen gezegd hadden dat ze gekomen waren „om de meid te trouwen," had deze geantwoord „nu daar kan ik niet aan doen.' Tegen een tweetal der jongens was volgens mr. Moens het wettig bewijs geleverd en t requisitoir luidde mitsdien schuldig-verklaring aan mishandeling en veroordeeling tot celstraf. Ernstig werd nog de boer onderhanden ge nomen over zijne dienstbode, hoogst Jaak- bare daad, om toe te laten dat zijne dienst bode, die hem en zijn gezin - ®>oal» hij zelf zeide steeds trouw gediend had, ZOO te laten behandelen als geschied was, temeer nog omdat bleek, dat hij voor hel gebeurde zich er zelfs over had uitgelaten dat hij alles gewillig zoude toelaten tegen- over het meisje, mits men zijn have en goe maar niet beschadigde. Te Ukswerd is eene bejaarde vrouw door het ijs gevallen en verdronken. Dit Heeze wordt aan Be Tijd gemeld dat het aan de ileierijsche Cour. ontleende verhaaltje betreffende het schieten van een vos, die een schaapshond bleek te znn.een onjuiste voorstelling heeft gegeven en van den jager èn van zijn buit. Wat den laat sten betreft, is het geschoten dier, volgens onzen berichtgever, in geen geval geen schaapshond; het feit, dat de huid ver kocht is voor den prijs van f13.00, neemt dienaangaande allen twijfel weg. Een 13-jarig dochtertje van den heer V. te Elsloodat sedert 6 weken werd ver mist, is levenloos uit de Maas te Lanaije (België) opgehaald. Uit een door de justitie te Luik en Tongeren gehouden lijkschou wing is gebleken, dat de dood het gevolg van een ongeluk en niet van een misdaad is geweest. >1 GRAVEN'HAGE. Z. M-. de koning heeft in zijne hoe danigheid van groot-hertog van Luxemburg, bevorderd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon zijn adjudant den geueraal-majoor C. H. T. graaf Dumouceau, van den groo- ten staf; Door Z. M. is aan den kapitein C. J. Snijders, van den staf der genie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus, hem geschon ken door Z. M. den koning van Italië. Door Z. M. is, op hun verzoek, uit 'slands dienst ontslagen, de heer Keun. eerste drogman bij Zr. Ms. gezantschap te Constantinopelen aan den heer Gorter, eervol ontslag verleend als kanton rechter-plaatsvervanger te Heerlen. Door Z. M. is de heer M. P. Curiel benoemd tot lid van den kolonialen raad in de kolonie Curasao. DoorZ. M. is de heer A._C. De Graaf, gewezen adspirant-controleur bij het binnen- landtfeh bestuur op Java en Madura, laat- „lelijk met verlof hier te lande, op zijn ver zoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. De arrond.-rechtbank alhier heeft gis teren toegewezen den eisch van mr. Hoek te Apeldoorn tegen mr. A. E. De Bas alhier, tot afgifte van een trommel met effecten. Mr. De Bas beweerde als toeziende voogd der kinderen van mr. H. het recht te heb ben dien trommel onder zich te houden, maar de rechtbank vereenigde zich met de beschouwingen van den eischer, dat de be waarnemer op de eerste aanvraag de in be waring genomen zaak heeft terug te 8eveïl» en veroordeelde mr. I)e Bas tot afgifte, tot vergoeding van schade en in de kosten. •Voor den eischer was gepleit door mr. J. J. Bergsma, voor mr. De Bas door mr. Van Stipriaan Luïscius. De sergeant-majoor B., van het regi ment grenadiers en jagers, die zich moet schuldig gemaakt hebben aan het aannemen van geld van zijn minderen, is na deswege in voorarrest te zijn gesteld, thans gestraft met 14 dagen provoost. Dit geval zal waar schijnlijk zijn vertrek uit den militairen dienst met pensioen bespoedigen. Op het seinpostduin te Schevenirgen zijn de eerste werkzaamheden aangevangen voor den bouw van het nieuwe café res taurant. ENGELAND. In een gisterennSmiddag gehouden ka- bitietsraad heeft het ministerie tot aftreden besloten. Een bijzonder gelastigde is onmid dellijk naar Osborne vertrokken, om het be sluit aan de koningin mede te deelen. Op het oogeublik dat lord Rowton, de boodschapper van het kabinet, naar Osborne zou vertrekken, ontving hij per telegram bericht, dat de koningin wegens het late uur, wenschte dat zijn vertrek tot lieden werd uitgesteld. De uitslag der parlementsverkiezing te Croydon (ter vervanging van den heer Grantham, die tot rechter werd benoemd) is, dat de heer Herbert (conservatief) werd gekozen met 5205 stemmentegen 4458 die op den candidaat der liberalenden heer Buxton, werden uitgebracht. De Daily Ne we verneemt uit Kon- stantinopeldat de aldaar wonende Grieken een oorlog tusschen Turkije en Griekenland als onvermijdelijk beschouwen, en uit Odessa dat alle Grieksche dienstplichtigen naar den Piraeus vertrekken. Uit Durban wordt dd. 26 Jan. ge meld, dat vier leden van het laatste be stuur van Stellaland wegens het verspreiden van valsche berichten in hechtenis zijn ge nomen. De arrestatie heeft bij de Boeren van Stellaland kwaad bloed gezet. FK AN KIIIJ It. De heer De Freycinet heeft den minis terraad bekend gemaakt met zijn ontwerp tot inrichting van het protectoraat over Annam en Tongkm. Er zal een raad van beschermheerschap worden opgericht, aan welks hoofd een resident-generaal zal ge plaatst worden, die zijn verblijf kan kiezen, waar, naar zijne meening, de omstandighe den het zullen vereischen. Voorts zullen twee opper residenten worden benoemd, van welke de een zijn verblijf zal hebben te II ué en de ander te Hanoi. De verdere inrich ting van hel protectoiaat zal later, ill over leg met den heer Paul Bert, den resident- generaal, tot stand komen. De minister van oorlog heeft een telegram ontvangen van generaal Négrier, waarin deze hem meldt, dat generaal De Courcy hem voo.loopig het opperbevel over de troepen in Tongkin heeft overgedragen, nadat hij vooraf eene beschikking had ge nomen, om drie compagniën zouaven (500 man) naar Cochinchina te zenden. De minister van oorlog heelt daarop eene dépêche aan generaal Négrier gezonden, waarin hij hem bericht dat de aan generaal De Courcy veistrekte buitengewone volmacht niet op hem (Négrier) overgaat, zoodat hij noch benoemingen of bevorderingen (als officier) bij het expeditie-corps heeft te doen, noch ridderorden te verleenen. Zijn opvol ger, generaal Warnet, zal evenmin die bui tengewone volmacht krijgen. De Courcy is naar Hongkong vertrokken waar hij zich aan boord van eene Fransche pakketboot zou begeven om naar Frankrijk terug te keeren. Het Geelboek over Madagascar zal aan de leden der Fransche kamt r worden rondgedeeld. Het bevat de onderhandelingen welke tot het verdrag van 17 December ge leid hebben, welk verdrag veertien dagen later te Emyrne geratificeerd is. De vice- admiraal Miot en de heer Patriinonio hebben bij dit verdrag aan de IIova's coucessiën gedaan, waarover, naar Figaro'» beiicht- gever meent, de uitlegging eerst zal beslis sen, in hoeverre zij voordeehg zijn of niet. Het blad beveelt daarom voor den post van resident-generaal den lieer De Maliy, afge vaardigde van Reunion, aan, wiens benoe ming reeds bij gerucht in de bladen ver meld maar nog niet bevestigt is. De Mahy kent de Hova's, kent de kolonisten, hun handel en industrie op deze eilanden en zou al zijn ijver en kennis aan deze taak besteden. De heer De Lesseps vertrok gisteren met een aantal ingenieurs en andere belangheb benden naar Panama. Hij keert over twes maanden terug. SPANJE. El Liberal bevat een lang manifest van den heer Pi y Margallwaarin de fede ralistische republikeinen zich voor onthou ding bij de aanstaande verkiezingen verkla ren, omdat het beperkte stemrecht eiken strijd onmogelijk maakt. El Liberal ontkent ook elke deelneming van Ruiz Zorilla aan den opstand van Car- thagena en aan elk andere poging op het schiereiland. Hetzelfde blad verklaart boven dien gemachtigd te zijn om te verklaren, dat Ruiz Zorilla zich niet in de nabijheid der grenzen bevindt en nooit den uitgewe kenen ontraden heeft de amnestie aan te nemen. ITA LIE. Italië zal in het voorjaar in 30 dagen tijds 800,000 man op voet van oorlog kunnen brengen. DUITSCIIL AND. De commissie van den rijksdag heeft het ontwerp betreffende het Noord-Oost- Zeekanaal, in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen. Uit Weimar wordt gemeld, dat de Landdag de middelen heeft toegestaan voor de oprichting van een Goethe-museum. OOSTEMtU K. Uit Weenen wordt aan de Köln. Zeit. gemeld, dat Engeland den Sultan gewaar borgd heeft tegen alle moeielijkbeden, die uit het toegeven der Bulgaarsche wenschen voor de Porte konden volgen Daaruit zou dus te verklaren zijn, eensdeels Turkije'» geneigdheid om de Bulgaarsche unie te er kennen, ten anderen het optreden van En geland tegenover Griekenland. Uit Weenen wordt gemeld, dat 16 Russische officieren en 80 onderofficieren naar Sofia zijn vertrokken. Koning Milan van Servië heeft een be sluit onderteekend, waarbij 8000 man en 60 officieren der reserve met groot verlof naar hunne haardsteden worden terugge zonden. BULGARIJE. Uit Bukarest wordt aan de Kilnitch Zeilutig gemeld, dat de vredesonderhande lingen tusschen Servië en Bulgarije daar ter stede op 6 Februari zullen beginnen. Van Turksch Bulgaarsche zijde zullen deze onderhandelingen worden gevoerd door Djamil l'acha en den heer Zanoff, terwijl Servië door den heer Mijatovitch en generaal Leschaniu zal worden vertegenwoordigd. TURHIJU. Uit Constantinopel wordt gemeld dat, naar men meent, het Engelsche eskader, dat heden in de wateren van Creta zou aankomenlast heeft ontvangenom de Grieksche oorlogschepen, die het daar zou vindente verdrijven. De Turken hebben op het eiland eene groote hoeveelheid zwaar geschut, torpedo's en ander oorlogsmateriaal ontscheept De Turksche grootvizier heeft gisteren een zeer ernstig onderhoud gehad met den Griekschen gezant Conduriotis, en dezen te kennen gegeven, dat de Porte aan Grieken land een ultimatum zou toezenden, indien de geruchten omtrent het uitbreken van een opstand op Creta, waartoe de aanwezigheid van Grieksche oorlogschepen zou kunnen medewerkenmochten worden bevestigd. Op last van den minister-president Deliyannis antwoordde de heer Conduriotis, dat aan de Grieksche regeering van een opstand op Creta niets bekend was. PER TELEGRAAF. MADRID, 28 Jan. Volgens berichten uit Saragossa is de Ebro twee meters gere zen. Te Aranjuez is insgelijks de Taag buiten hare oevers getreden; de bedijking werd gedeeltelijk verwoest en zal weldra ge heel bezwijken. ATHENE, 28 Jan. Naar het schijnt, heeft zich in het Grieksch ministerie giste renavond eene plotselinge verandering van meening geopenbaard. Het ministerie zou, naar men verzekert, besloten hebben, zich naar den wil van Europa te schikken. BECAZEVILLE, 28 Jan. Geen nieuwe onlusten zijn voorgekomen. In alle mijnen is hét werk zonder verhooging van loon hervat. BERLIJN, 28 Januari. In het huis van afgevaardigden is het voorstel van den afgevaardigde Achenbach, betreffende de Polen-quaestie behandeld. Nadat de conservatieve afgevaardigde Von Rauchhapt het voorstel had toegelicht en de jongste debatten in den rijksdag, en vooral het optreden der Duitsch vrijzinnigen, zeer scherp had beoordeeld, nam prins Von Bis marek het woord. Bismarck wees eerst er op, dat de beloften door den koning bij de inlijving van Polen afgelegd, door de houding der Polen en hun onafgebroken verzet haar kracht verloren en ten eenen male onuitvoerbaar werden De beweging der Puien had hij steeds als gevaarlijk beschouwd en deze had hen ook genoopt om met Rusland betrekkingen aan te knoopen en te onderhouden. De Polen beproefden steeds, en wel niet zonder goeden uitslag, Pruisen in vijandschap te wikkelen met anderen landen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn: opgeheven de ont vangkantoren der directe belastingen en accijnzente Dodewaard c. a. en te Maurik c. a.; zijn ingesteld een ontvangkantoor der

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2