«3 re «- mm c. m. I» "rt«- ook alleen vervolgd voor diefstal van dat horloge, daar de ontvreemding, door een dochter ten nadeele barer moeder gepleegd, niet strafbaar is. Ir. de tweede plaats was er een diefstal op zolder gepleegd. Daar stond nl. een goed gesloten kist die verschillende voorwerpen van waarde, als horloges, inhield en die aan den halven broeder van het ineisje toebehoorden. l)e kist was opengebroken en de voorwerpen ontvreemd. De beschuldiging luidde, dat de twee jonge lieden dien laatsten diefstal te zamen en in ondeiling overleg zouden hebben begaan. Op de terechtzitting werden dertien ge tuigen gehoord die inlichtingen gaven over de feiten. De beide beschuldigden spraken elkander tegen. Het meisje zeide dat zij geen hand bad uitgestoken bij de twee dief stallen en dat de jongen ze eigenlijk gepleegd had, voordat en zonder dat zij het wist. De jongen op zijn beurt wierp de schuld op het meisje: zij zou alles gestolen, ook de kist opengebroken hebben; eerst te Rot terdam gaf zij hem de ontvreemde voor werpen. Opmerking verdient evenwel, dat deze ridderlijke vrijer zich reeds vroeger uitgelaten had in dien zin, dat hij it tout prix geld moest hebben om naar Maastricht te kunnen reizen, dat hij te voren in het bezit van breekwerktuigen is gezien en dat een der getuigen verklaarde, dat de kist op zolder niet door een 17-jarig meisje kon worden opengebroken. Na afloop van het getuigenverhoorkwam het O. M. bij monde van den advocaat- generaal mr. Op ten Noort aan het woord. Spreker was van oordeel dat de schuld der beide beschuldigden vaststond en requireerde tegen de eerste besch. 15 maanden en tegen den tweeden besch. 18 maanden cel. De koopman P. die de vorige week voor de rechtbank te Amsterdam verscheen op grond dat hij den socialist De Zwart zou hebben geslagen, werd vrijgesproken. In het bericht over de vergadering van sociaal-democraten te Wormerveer, zijn de feiten niet geheel juist voorgesteld. De ver gadering van de afdeeling van hetsoc.-dem. bond heette bij aanplakbiljet: Leden-*er- gadering met introductie. Introductie-biljet- ten gratis aan 't locaal verkrijgbaar." In naam dus besloten vergadering. Daar echter de introductie aan elkeen werd gegeven eiken binnentredende werd een introductie kaartje in de hand gestopt verklaarde de burgemeester de vergadering voor feite lijk publiek. De politie verzocht er toegang, doch deze werd haar geweigerd. Daarna verscheen de burgemeester zelf, aan 't hoofd der politiemacht. Ook hij werd geweigerd. De burgemeester stond er op, als hoofd der politie tegenwoordig te zijn, verklaarde hij. Of de burgemeester dan de vergadering verbieden zou? luidde daarop hunne vraag. Qanschelijk niet, antwoordde de burgemeester, ik verbied uwe vergadering niet, maar eisch alleen mijne tegenwoordig heid, die ik mij desnoods met geweld zal verschatten. De voorzitter verklaarde daarop de verga dering uiteen te laten gaan. (IV. R. Ct.) In den nacht tnsschen Maandag en Dinsdag is ingebroken in het kantoor van de in aanbouw zijnde fabriek van de firma H. Ten Wolde en Cie te Borne. De dief of dieven zijn binnengedrongen door een raampje en hebben de aanwezige kast en lessenaar opengebroken, waarbij zij zeer ruw zijn te werk gegaan. Er wordt niets anders vermist dan eene revolver (groot kaliber). Een bankbiljet van f 200, dat in een hoek van den lessenaar geborgen was, is waar schijnlijk niet door hen opgemerkt. Ander geldswaardig papier of muntspecie was op dat oogenblik op het kantoor niet aanwezig. De juffrouw te Goesdie onlangs haar spraakvermogen dat zij drie jaren miste, terug kreeg, is sedert Maandag 11. wederom stom. Door de te Oudenbosch gestation- neerde maréchaussees is proces-verbaal opge maakt tegen eenige verkoopers van binnen- en buitenlandsche loten, effecten enz., die de eenvoudige lieden aldaar 1 «drogen en hen soms zes maal de waarde van het gekochte lieten betalen. Gelukkig was de politie er spoedig bij. Zonder goed gevolg hebben deze personen hun waren ook te Roosendaal en Bergen- op-Zoora aangeprezen en ten verkoop aan geboden. Men zij dus gewaarschuwd. Wegens het wei ken van den Baard- wijkschen overlaat, zijn gisteren de buiten polders van Baardwijk en Waalwijk onder- geloopenwaardoor de gewone communicatie van die gemeenten met Drbnen en verder oostwaarts gelegen plaatsen van de Lang straat gestremd is. Voetgangers kunnen tus8chen zons op- en ondergang van dc spoorbrug gebruik maken. GRAVEN RAGE. Door Z. M. is, op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend: aan den heer J. C. D. Van den Bussche; als commis saris van politie te Goes, aan dr. J. N. Ramaer, [als lid van den geneeskundigen raad voor Zuidholland; en aan J. Houtvast, als burgemeester van Oirsbeek. Door Z. M. isjhr. mr. E. J. B. J. M. Verheijente Loon op Zandbenoemd tot schoolopziener in het arrondissement Waalwijk. Door Z. M. is tol leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer benoemd J. Krans, thans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. is aan den luit. kolonel ingenieur A. J. Voorduin, hoofd der Vde afd. van het departement van oorlog, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van de kroon van Rumenië, hem door Z. M. den koning van Rumenië geschonken. Door Z. M. is benoemd tot commies der posterijen 4e kl. J. Van Wieringhen Borski, thans surnumerair der posterijen. Door Z. M. is de benoemde directeur van het rijkstelegraafkantoor te üirksland, J. Van Putten, met ingang van 1 Eibruari 1886, eervol van die betrekking ontheven en te rekenen van dien datum benoemd tot telegrafist 2de kl. bij de rijkstelegraaf. De gemeenteraad besloot gisteren met 22 tegen 18 stemmen de kermis nog dit jaar voor het laatst te handhaven van Maan dag tot den daaropvolgenden tweeden Dins dag, den Zondag uitgezonderd. BUITEïiLAiNÜSCHE BERICHTEN. E A GE L A A It. De beraadslagingen over het adres van antwoord werden gisteren in het lagerhuis voortgezet. De heer Jesse Collings stelde een amendement voor, waarbij het betreurd wordt dat geene maatregelen zijn aange kondigd om den kleinen landbouwer den aankoop van pachtgoederen gemakkelijker te maken. De iieer Henry Chaplin bestreed het amendement en beschouwde het als een votum van wantrouwen jegens de regeering. De heer Gladstone echter ondersteunde het, en koesterde de verwachting dat het met groota meerderheid zou worden aangenomen. In het lagerhuis werd door Sir Michael Hicks-Beach medegedeeld, dat de regeering aanstaanden Donderdag een wetsontwerp zal indienen tot onderdrukking van de nationale liga en van andere gevaarlijke vereenigingen in Ierland. Dit ontwerp, waarvoor de regeering urgent-verklaring wil vragen, zal door een vLand- Bill" worden gevolgd, strekkende tot uitbreiding van de wet op den aankoop van lersche pachtgoederen. -Volgens opgaven van het departement van marine bestaat het Engelsche eskader in de Middellandsche Zee, dat bevel heeft ontvangen om naar de Grieksche wateren te stevenen, uit 20 oorlogschepen, bemand met 5000 koppen en gewapend met 125 stukken geschutwaaronder verscheidenen van groot kaliber. De Grieksche zeemacht telt slechts 16 schepen (waarbij vier kleine gepantserde vaartuigen), met 3000 manschappen. Men verzekert dat het Engelsche es kader, hetwelk zich op het oogenblik inde nabijheid der Grieksche wateren bevindt, zich met de eskaders der overige mogend heden zal vereenigen. Deze samenvoeging zal echter over eenige dagen eerst plaats kunnen hebben. Zoodra de internationale vloot is vereenigd, zal eene demonstratie op groote schaal worden georganiseerd. De inbrekers Baker, Martin en Rudge die einde October op liet landgoed Nelherby Hallterwijl de bewoners aan tafel zaten in mevrouws boudoir braken, daar voor een waarde van 300 stalen, vervolgens op de vlucht een politieagent doodden, er twee verwondden en ten slotte in een spoor weg-goederenwagen gevangen werden geno men, zijn door het hof te Carlisle ter dood veroordeelddoor middel van den strop aan hen te voltrekken. De twee gekwetste po- litie-agenten die na een lang ziekbed her stelden, werden door den rechter, wegens den moed waarmede zij de schavuiten waren te lijf gegaan, zeer geprezen, evenals de spoorwegbeambten die de misdadigers ont dekten en hielpen arresteeren. De vierde booswicht, die bij de inbraak medehielp, maar op de vlucht van zijn makkers ge scheiden geraakte, bevindt zich nog altijd op vrije voeten. De gestolen juweeleu zijn weer teruggevonden. FRAN KR IJ K. In de couloirs der kamer van afge vaardigden wordt medegedeeld, dat door de gezamenlijke bureaux eene commissie is be noemd om rapport uit te brengen over het voorstel tot handhaving van het invoerrecht op suiker. Bijna alle gekozen zijn voor eene verlenging van het bestaande recht gunstig gestemd. Uit opgaven van de politie blijkt, dat er zelfs in den winter 4000 personen zonder huisvesting des avonds in de straten van l'arijs rondzwerven. Van die 4000 zijn er ongeveer 500, die er belang bij hebben zich voor de politie schuil te houden. De 8500 anderenzonder huisvesting en werk, zijn meestal lieden, die uit de ge vangenissen ontslagen zijn en niet dadelijk onder dak kunnen komen uf vreemdelingen zonder hulpmiddelen te Parijs aangekomen. Bij de prefectuur der Seine is thans een plan in overweging, om voor deze zwerve lingen asylen te bouwen, die van 10 uren 's avonds tot 7 uur in den ochtend geopend zullen blijven en waarin alle personendie dit verzoeken zonder eenige formaliteit op genomen worden. Louise Michel is voornemens met Krapotkin naar Genève te gaan, om daar eenigen tijd te vertoeven. Haar moeder is verleden week overleden en in een eigen grafkelder bijgezet. De plechtigheid werd slechts bijgewoond door een tiental geest verwanten ofschoon zij alle vrienden had uitgenoodigd. IT,4 LIE. In de Italiaansche bladen is sprake van een verduistering van bescheiden, be- hoorende tot het archief van het ministerie. De verzameling notulen der vergaderingen van den ministerraad in 1870 is verdwenen en ondanks alle nasporiugen niet terugge vonden. Men onderstelt, dat de stukken reeds jaren geleden ontvreemd zijn. Zij be helzen o. a. de beraadslagingen van het kabinet van Lanza en Sella over liet bezetten van Rome. Deliyannis verklaarde, dat de regeering het nationaal programma zal uitvoeren volgens de verklaringen, die zij in het pailement heeft afgelegd. De nota van de mogendheden aan Griekenland luidt als volgt: Daar er geen enkel wettig motief voor den oorlog van Griekenland tegen Turkije bestaat en lettende op het nadeel, dat zou- danige oorlog aan de belangen en den han del van andere natiën zou teweeg brengen, zal geenerlei aanval ter zee van Griekenland tegen Turkije worden geduld." DENEMARKEN'. Nadat de linkerzijde van het ïol- kething de finantieele vooistellen der regee ring had verworpen, is het ministerie bij koninklijk besluit gemachtigd, voorloopig in de uitgaven van het loopeude jaar te voorzien. De 19-jarige drukker, die te Kopen hagen een aanslag pleegde op den „premier", is tot 14 jaren gevangenisstraf veroordeeld. 8ERVIE. De aan den koning door het Servisch ministerie overgelegde vredesvoorwaarden be treffende de moeielijkheden welke het Bul- gaarsch gouvernement had opgeworpen betrek kelijk de verlofpassen, de verbodsbepalingen aan de grenzen, de regeling van de quaestie der uitgewekenen en de sluiting van een tol- en handelsverbond, In de otticieele kringen houdt men thans de sluiting van den viede voor verzekerd als Bulgarije zich eenigszins welwillend betoont. T II It K IJ E. De porte heeft eene circulaire rond gezonden, waarin wordt gewezen op de ter ritoriale offers die zij op verzoek van de Europeesche mogendheden reeds heeft ge bracht en waarmede hare coDcessiën de uiterste grens hebben bereikt. Zij verklaart dat de bescherming barer rechten en de zorg voor hare belangen thans gebiedend eischen, dat zij zich ondanks hare vredelievende gezindheid verzette tegen elke uitdaging van Grieksche zijde. De porte stelt Griekenland aansprakelijk voor de gevolgen, die hieruit kunnen voort vloeien, alsmede voor het ernstige nadeel, dat Griekenland haar berokkent, en waar voor later vergoeding zal worden geëischt. De circulaire besluit met de mededeeliug f Turkije, alvorens tot het uiterste zijne PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Jan. {Pari. tel. J). v. N.) De Britsche vloot heeft bevel ontvangen om naar den Piraeus te vertrekken. LONDEN, 27 Jan. Morning Poel en de Standard verwachten dat het kabinet onmiddellijk zal aftreden, en de Daily R'ew» verneemt dat lord Salisbury niet tot par- lementsontbinding zal overgaan. MADRID, 27 Jan. De krijgsraad heeft den hertog van Sevilla tot acht jaren gevan genisstraf veroordeeld, en gelast dat zijn naam uit het kader des legers geschrapt zal worden. LONDEN, 26 Jan. In de adresdebatten in het lagerhuis werd het amendement van Collings ten gunste van het verleenen van kleine stukken gronds aan de boeren, met 329 tegen 250 stemmen aangenomen. Daar door is de regeering geslagen. LONDEN, 26 Jan. Gedurende den loop der debatten in het lagerhuis verklaarde de heer Hicks Beach, dat het amendement- Collings de val der regeering en van haar lersche politiek ten doel had. Hij waar schuwde het huis voor de ernstige gevolgen. Lord Hartington, de heeren Goschen en Courtrey en sir Henry James stemden met de minderheid. Het huis is tot Donderdag verdaagd. LONDEN, 26 Jan. Het antwoord der Atheensche regeering op de tweede nota, door de vertegenwoordigers de mogendheden aangebodenis hedenmiddag ingediend. De regeeriug weigert aan de uitnoodiging tot ontwapening gehoor te geven omdat zij dezen stap als noodlottig beschouwd voor de toe komst van het land en als onbestaanbaar met de nationale eer. PARIJS, 26 Jan. Een bende van acht bandieten is in de hergen Despentperros verschenen met het doel om de treinen van den spoorweg tusschen Madrid en Cordova te berooven. Soldaten verjoegen de bende. De krijgsraad heelt den hertog van Sevilla uit de ranglijst geschrapt. PARIJS, 27 Jan. De mijnwerkers te Decazeville hebben den arbei I gestaakt. Volgens berichten van daar bedraagt het aantal der werkstakers 2000. De directeur Watraindie uit het venster werd gewor pen geraakte onder den voet en overleed kort daarna. Zevenhonderd soldaten zijn naar Decazeville gezonden. KONSTANT1NOPEL, 27 Jan. Het al hier gestationneerde Duitsche oorlogschip is vertrokken, om zich aan te sluiten bij het Engelsche eskader in de Middellandsche zee, onder het opperbevel van een Engelsch ad miraal. Twee Italiaansche oorlogsschepen zijn van Tarente vertrokken, om insgelijks deel te neuien aan de internationale demon stratie in de Grieksche wateren. LAATSTE RERICHTEN. dat toevlucht te nemen, een beroep wil dom op de mogendheden, teneinde Griekenland tot ontwapening te brengen. GRIEKENLAND. In een dépêche van den heer Glad stone wordt als antwoord op een tot hem gericht schrijven, waarin een beroep werd gedaan op zijne bereidvaardigheid om de Grieksche belangen in bescherming te nemen de hoop uitgedrukt dat Grieken land ernstig zal overwegen alvorens het zich definitief blijft verzetten tegen den ge- meeuschappelijken wil der mogendheden. Te Athene heeft, naar Ilavas meldt, eene indrukwekkende manifestie voor hef koninklijke paleis plaats gehad. De koning was afwezig, maar de heer Deliyannis heeft een geschrift iu ontvangst genomen waarin de manifestanten proti steerden tegen den stap, door Engeland gedaan, als eene aan randing van de souvereiniteit van Griekenland. In hel stuk wordt verklaard, dat Griekenland bereid is, alle offers te brengen tot verdedi ging van de rechten van het hellenisme; er wordt een beroep gedaan op de vreemde volkeren ten gunste van de naderende natio nale worsteling. De rechtbank te 's Hage heeft G. J., verwer, schuldig verklaard aan bedelarij door het rondgaan met een lijst aan de woningen van verschillende ingezetenen en hem te dier zake veroordeeld tot 2 maanden celstraf. Bij de behandeling van deze zaak is reeds gemeld, dat op de inzamelingslijst, door den veroordeelde aangeboden, valsche hand- teekeningen voorkwamen, waarvan het stel len hem echter niet ten laste kon worden gelegd. De Koninklijke Akademie van Weten schappen, afd. wis- en natuurkunde, zal op 30 Januari eene gewone vergadering houden. In zake de firma Stroink Blijden- stein te Enschede, verneemt de Pr. Ov. Sc Zw. Ct., dat de commissie van toezicht, bestaande uit de heeren II. A. Van Heek, II. J. Mosman en T. P. Scholten, er in geslaagd is oin de grootste crediteuren over te halen tot eene minnelijke afwikkeling van de verplichtingen der genoemde firma. Door den heer J. Stroink Hz. en de Twenlache bankvereeniging is besloten een aanzienlijk bedrag hunner vorderingen te laten vallen, wanneer het tot eene miunelijïe schikking komt. GEMENGDE BERICHTEN Dezer dagen werd gemeld, dat in ver scheidene steden van ons land (Amsterdam,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2