«3 maz a ho een krachtigcn aanslag en een flinke tech- i niek. De „Nocturne" (5e) van Chopin scheen j er niet zoo goed in te zitten als de andere stukken. Ook de trillers kwamen niet ge heel tot hun recht. In Kubinstein's „Etude", die hij voor Eugène d'Albert schreef, en de zesde „Rhapsodie" van Liszt gaf de ver dienstelijke pianist nieuwe blijken van zijn talent. De begeleiding was zeer smaakvol. Ook de heer Théophile Ysaije zag zich genoodzaakt nog een klein nummer toe te geven na de warme toejuichingen, die hem ten deel vielen. Een woord van dank aan het bestuur der maatschappij voor de schoone keuze der kunstenaars, tot de kunstenaars zelf een welgemeend „tot weerziens!" S. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de staatswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. Paulus, geb. te Haarlem, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „De IIoogerhuizen in Europa en Amerika, Proeve van een Kritisch-Histo- risch onderzoek omtrent hun samenstelling en grondslag"; daarna dezelfde tot doctor in de rechtwetenschap met stellingen. Tot doctor in de rechtswetenschap, de heer P. S. Scheers, geb. te Nijmegenna verdedi ging van zijn academisch proefschriftge titeld „Eenige beschouwingen over Art. 207 B. W." BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip der 1ste klasse Atjek, onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Bogaert, den 30sten December 1X85 te Curasao aangekomen. Aan boord was alles wel. (St. Ct.) Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam zijn gisteren tot arts bevorderd, de herren J. Broers, C. Winkler (med. doc torandi) en M. J. Kleijer (cand. arts). Toe- gelalen voor het 1ste gedeelte zijn de heeren J. II. Costerman Boodt en P. H. Van Eden, cand. artsen. In den loop van het afgeloopen jaar werden 238 personen in het Algemeen Po litieblad gesignaleerd als ontvlucht uit de bedelaarskoloniën. De hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage maakt bekend, datTheodorus Carl Andreas zich niet noemt Carpius An dreas, maar C'arpiet Andreas. Volgens be richt moet hij zich ook Martinez hebben genoemd. Hij tracht zich in te dringen bij rijke weduwen, van welke hij er, ofschoon gehuwd, ten huwelijk heeft gevraagd. Met betrekking tot den verkoop der familieportretten door den heer Hoek, ver neemt de Arnh. Cl.: De heer mr. J. Hoek is namelijk niet de eenige erfgenaam, daar er ook nog een kind in leven is van zijn broeder, wijlen prof. Hoek uit Utrecht, wiens weduwe hertrouwd is met den heer Knot te 's Hage. De verkooping moet ge heel buiten medewerking van den heer Hoek beredderd zijndeze zou zelfs de nalaten schap van zijn vader hebben willen ver werpen maar toen hem bleek dat hem dit met het oog op zijn minderjarige kinderen niet kon baten, moet hij die aanvaard heb ben onder benefice van inventaris, die ver koop van alle goederen in den regel ten gevolge heeft. Van gisterenavond 8 uur 50 minuten wordt uit Hamburg geseind: Aan den eersten wedstrijd op schaatsen, twfe en half maal de baan of omstreeks 1600 meter, werd door 13 mededingers in 6 ahleelingen deelgenomen, waarna de snelste rij Iers van elke afdeeling nog tecen elkaar te rijden hebben. De eerste afdeeling vorm den W Gronemann (Hamburg) en II. Oordts (Hamburg); de tweede A. Van den Berg (Nederland) en H. Feggers (Hamburg); de derde T. B. Veninga (Nederland) en Th. Groth (Kopenhagen); de vierde Axel Paulsen (Noorwegen) en Pieter Bruinsma (Nederland); de vijfde De Vries (Nedeilandj en Zijlstra (Nederland), en de zesde B. Kingma (Ne derland), C. Hansen (Hamburg) en Straat huis (Nederland). De eerstgenoemden waren in alle afdeelingen de winners. Aan den grooten wedstrijdongeveer 3800 meter, namelijk vijfmalen de baan, werd door 4 afdeelingen deelgenomen. I)e uitslag daarvan was: 1ste afdeeling, Van den Berg 9 min. 10 sec., Groth 9 min. 23? sec.; 2de afdeeling, Kingma 8 min. 13 sec., Werner (Christiania) 8 min. 16J sec.; 3de afdeeling, Axel Paulsen 7 min. 40 sec., Bruinsma 8 min 56j sec.; 4de afdeeling, Veninga 8 min. 23 sec., Zijlstra 8 min. 58 sec. Dientengevolge moeten nog tegen elkaar rijden Axel Paulsen, Kingma, Werner en Veninga. De uitslag zal echter eerst laat bekend zijn, maar Paulsen zal, zooals het zich thans laat aanzien, wel overwinnaar blij ven. De prijzen worden morgen uitgereikt. Het kunstrijden duurt voort. (N. B. Cl.) Het Hamburger Fremdenblatt deelt mee dat de gasten uit Zweden, Noorwegen, Hol land en Amerika de meeste aandacht trok ken. Axel Paulsen en zijn landgenoot Carl Werner werden met luid gejuich begroet. De fraaie gestalten van hunne Nooiweegsche concurrentenblijkbaar mannen uit de voor name standen, trokken door hunne nauw sluitende tricotkleeding de algemeene opmerk zaamheid. Vreemd staken bij hen af de stevige Nederlanders in hunne grove buizen en groote pelsmutsen, llunne namen zijn: G. Minnema de With, Pieter Bruinsma, Benedictus Kingma, W. H. Zijlstra, Wijbe T. De Vries, Arie Van den Berg en T. B. Veninga. Kopenhagen zond den bekenden hardrij der Theodoor Groth en Amerika is vertegen woordigd door den kunstrijder Callie Curtis. Men meldt aan de N. B. Ct. uit Delftshaven: Woensdag jl. hebben wij hier kaartspelers, zoogenaamde „bonneteurs", gehad. Een jongmensch van omstreeks 23 jaar trad de sociëteit „Concordia" binnen, speelde eene partij biljart, en haalde toen een drietal kaarten voor den dag, waarop hij onder de aanwezigen medespelers trachtte te vinden. Dit gelukte voorloopig niet. Later kwam een ander persoon van 40jari- geu leeftijd en zette zich, daartoe uitge- noodigd, bij onzen kaartspeler neer, niet het gevolg dat hij in zeer korten tijd 140 gulden, welke hij successievelijk op ééne kaart had gezet, verloor. Een der aan wezigen liet zich verlokken, in de meening dat het zuiver spel was, en raakte een rijks daalder kwijt. Daar men gelooft hier met een paar schurken te doen te hebben, zij een ieder op zijn hoede. Van de stoomboot Maassluis /sprong gisterenmiddag, tusschen Vlaardingen en Schiedam, een passagier, genaamd v.d. M., over boord. De kapitein, die het ongeval zag, liet terstond stoppen en alle pogingen aanwenden om den drenkeling te redden. Toen dit met veel moete geschied was, bleek de dienkeling het bewustzijn verloten te hebben, doch de equipage slaagde er in door toepassing der vootschriften van de Maatschappij tot redding van drenkelingen, het leven weder op te wekken, zoodat de man behouden te Schiedam aan wal werd gebracht. Tot commies chef aan het provinciaal Bestuur van Noord-Holland is benoemd de heer mr. tl. Krabbe, adjunct-commies 1ste klasse aan et hprovinciaal bestuur van Gel derland. Gisteren stond voor de rechtbank te Haarlem terecht de. bierhandelaar C. Hrussee aldaar, beklaagd van in September jl. twee fleschjes lleinekens bier te hebben verkocht die hij elders had laten halen en vervolgens voorzien van etiketten geheel gelijk aan die, welke door de Heinekens bierbrouwerij ter griffie der rechtbank te Amsterdam zijn ge deponeerd, als het uitsluitend eigendom dier maatschappij. Bekl. erkende, die etiketten te hebben laten drukken, onderaan was nog bijgevoegd: „gebotteld bij C. Brussee". Hij meende dat daarin niets strafbaars was ge legen. Het openbaar ministerie vroeg de oplegging eener geldboete van f 30, sub sidiair 7 dagen gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Aan het Centraal-Station te Amsterdam kan men zich vermaken met de eigenschap pen van een hond. Deze hond is een zwer ver, gelijk er zoo velen van dat soort wor den aangetroffen en Jules Verne zou zeker dezen zwerver reeds in zijne romans hebben opgenomen, zoo hij er mee bekend was ge weest. Wanneer het dier ontdekt dat de portier aan den ingang der 3e klasse wachtkamer de stationsnamen afroept, rijst hij onmiddel lijk op, plaatst zich voor den portier en luistert voor welken trein het oogenblik van vertrek is aangebroken. Terstond begeeft dan de zwerver zich naar den betreffenden trein, zoekt den treinsmid op en gaat met dezen van wagen tot wagenhij overtuigt zich als het ware of de boel in orde is. Daarna begeeft sinjeur zich naar de loco motief, en wacht daar, behoorlijk neergeze ten, het oogenblik af dat de trein wordt afgeluid. Zoodra de machinist de stoomflui ten doet hoorengeeft onze zwerver als tee- ken zijner tevredenheid een driewerf geblaf ten beste en gaat danovertuigddat de trein behoorlijk is vertrokken, weer naar de 3e klasse wachtkamer terug in afwachting van een volgenden trein. Wanneer het dier zich in de wachtkamer (zijn gewoon verblijf) bevindt is hij de vriend van allen, die uni form dragendan is hij vroolijk en behoor lijk te sprekenmaar aan den trein is hij gaarne zoo min mogelijk gestoord. Hij is dan in het volle besef van zijn onmisbaar heid; geen wonder, dat hij aan het station algemeen bemind is en den naam van „vijfden opzichter" heeft verw orven. 1) v. N.) Door het gerechtshof te Arnhem is Donderdag P. A. D.oud 53 jaren, klee dermaker te Nijmegen, wegens het omkoo- pen van drie getuigen in de bekende zaak van het frauduleus vervoeren van gedistil leerd, veroordeeld tot 7 jaar tuchthuisstraf, terwijl het vonnis der rechtbank te Arnhem, waarbij hij werd veroordeeld tot eene geld boete van f 786 of 1 jaar sub. gevangenis straf en eene geldboete van f50, of twee maanden sub. gevangenisstraf, wegens het vervoeren van gedistilleerd in grootere hoe veelheid dan 1 liter, dat door geenerlei document was gedekt, alsmede wegens het verhinderen van visitatie door commiezen, van welk vonnis door P. A. 1). was geap pelleerd, werd bevestigd. Het Vaderland bevat het volgende uittreksel van het vonnis Bulkley c. s. liet uitvoerige vonnis tegen mevr. Bul kley c. s. gewezen, resumeert allereerst de bekentenis van elk der beklaagden betreffende alle punten hun, bij de dagvaarding ten laste gelegd; het overleg van uievr. B. met Kloppers, de opdracht tot het huren van een jacht, het opsporen van drie, later acht mannen door K.die voor rekening van mevr. B. werden aangeworven, de poging op 12 September niet doorgegaan, op 29 September herhaald. Voorts, dat de man nen door K. gebracht zijn naar den speel tuin en daar de eerste en derde bekl. aan troffen, vernamen wat er gebeuren moest en dat daar het plan is vastgesteld. Dat tot de volvoering van het plan verst lullende vooiwerpen gereed waren, bovendien acht enveloppes met f 300 waarvan f 60 aan elk hunner betaald. Dat zij hel rijtuig lieten inspannen, dat daarin de eerste en derde bekl. plaats namen om de kinderen op te nemen als het plan was gelukt. De tweede bekl. bekent dit alles eveneens en is door de derde bekl. opgespoord te llamine. Hij heeft Angel beek en de andere mannen aangeworven, eerst op 12 Sept. de zaak vergeefs beproefd toen met acht man op 29 Sept. 11 ij heeft den kapitein van het jacht gelast onder stoom te blijvendaarna het achttal naar Apeldoorn geleid en in den speeltuin ge bracht, peper, touw etc. uitgedeeld, llij het ft de mannen door Noordhoff geposteerd bij Hoek laten aanschellen door Noordhoff, vleesch voor den hond gegeven, llij heeft hulp en moord hooren roepen en toen be grepen dat de zaak mislukt was en de mede- bekl. gewaarschuwd, llij reed mee naar Arnhem. Hij heeft zelf niets genoten, wel een enveloppe voor zijn vrouw ontvangen. De derde bekl. bekent met de eerste te hebben gesproken, op haar verzoek naar llainme te zijn geweest, het plan mede te hebben beraamd. Zij is met den tweeden beklaagde naar Engeland geweestheeft daar versnaperingen gekocht en is met het jacht over Ostende teruggekomen. Zij was be kend met de aanwerving der drie mannen daar haar ontvangen te Apeldoorn. Zij wist dat meerdere mannen waren aangewon en en had de kleeren naar het jacht vooruitge zonden. Zij was tegenwooidig in den speel tuin, doch mengde zich niet in het gesprek zij nam mee plaats in het rijtuig, wachtte bij het huis van mr. Hoek en ging daarna mee naar Arnhem. De overluigiugstukken zijn door allen herkend. De ouderdom der kinderen is be wezen door het uittreksel uit het register der geboorten voor Mariinus en door twee getuigen voor llenry. De bekentenissen zijn bevestigd als volgt. 1®. De reis naar flamme, door Poppée; 2°. de reis naar Apeldoorn, door Van der Burg; 3°. de reis naar Antwerpen, door Poppée; 4°. het verblijf in Engeland, de huur van het jacht, de aankoop der voor werpen door eigen bezichtiging en door de overtuigingstukken, nl. het spoorkaartje, het huurcontract, de logementsrekening, de kwi- tantiën enz 5°. het aanwerven van Angel beek door Ender en Angelbeek zeiven; 6". het aannemen van helpers door Angelbeek, diens broeder en Slosser; 7°. de reis naar Apeldoorn op 12 Sept. door dezelfde ge tuigen en door de dienstbode Klomp; 8°. het aannemen van meerdere manschappen door Noordhoff, Wolff en de helpers zeiven; 9». de aanwezigheid van liet jacht te Am sterdam door Stork en Wolft', lil", het statio neeren der paarden te Soest door Thien; 11". het vertrek op 29 Sept. naar Apeldoorn duor acht helpers; 12". de aankomst door dezelfden en Jager; 13". het voorval inliet tuinhuis door het achttal; 14". het gaan naar de woning van mr lloek door dezelf den; 15". in en bij de woning door dé meid en de huishoudster van mr Hoek; 16". het wachten van de eerste en derde bekl. in het rijtuig en het vertrek naar Arnhem door Jager. Deze aldus bevestigde bekentenissen zijn dus volkomen bewezen. De verdediging heeft beweerd, dat de poging nooit kou ge lukken, want volgtns alle verklaringen wis ten de helpers', dat de politie aanwezig was. De beklaagden echter wisten het niet. De hun onbekende qualiteit der helpers is dus hoogstens alleen een onvoorziene omstandig heid. Zelfs in dit stelsel was de mogelijk heid niet uitgesloten dat in de verwarring het plan was gelukt. Het begin van uit voering is door een uiterlijk bedrijf ge bleken. Zij is mislukt door onvoorziene omstandigheden van den wil der daders onafhankelijk. Er was dus strafbare poging. De beide eerste beklaagden waren hoofd daders, de derde is mededaderes. De laatste heeft blijkbaar onder den invloed der eerste gehandeldwat voor haar eene verzachtende omstandigheid is. De drie beklaagden zijn dus schuldig verklaard aan strafbare poging tot de mis daad van arlt. 354 C. P. (ontvoering van minderjarigen). Hun geaardheid doet een zame opsluiting wenschelijk schijnen. De cipier en twee bewaarders van het huis van arrest te Assen zijn gisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld, elk lot één dag celstraf, wegens het ontvluchten van een gevangene. Op het Vledder, de plaats waar men zich te Meppel bij voorkeur met het ijs vermaak bezighoudt, is Donderdag gevoch ten tusschen schippers en boeren uit Rui- nerwold. De ruzie eindigde daarmede, dat de aangevallen partij, die uit Ruinerwold, de ijsbaan verliet, doch de andere partij, in „kennelijken staat", zette haar na. Het mes en de schaatsen waren de wapenen, waarmede men elkander menige wonde toe bracht. Te Leeuwarden is een kindje van 23 maanden om heet leven gekomen door het drinken van het water uit eeueu ketel, ter wijl de moeder voor eenige oogenbiikken het huis had verlaten. De brievengaarder te Barsingerhorn, die zijne bestelling met behulp van eene velocipede verricht, geraakte Woensdag met zijn rijwiel te water. Gelukkig kwam hij er met een nat pak af. In de gisteren gehouden vergadering der Westlriesche tramwegmaatschappij te Hoorn is, met 67 tegen 20 stemmen, be sloten tot liquidatie. Te Groningen verkeeren thans in staat van faillissement: de firma llund en Co., kassiers; de firma Van der Baan en Tid- dens; de heer J. Muntinga; de firma Wij- chers en Bauerman; de firma G. Landweer en Zoon; de heer II. J. Dopheide; en te Noordbroek de heer Terboigh allen graan handelaren. (W. B. Ct.) Uit Andel wordt aan de N. B. Ct. gemeld Tengevolge van de voortdurende werk staking van den raad en van het college van burg. en weth is de jaarwedde van den onderwijzer, hoofd der openbare school, sedert meer dan een half jaar niet meer uit- bttaald. Naar het schijnt wordt ook door gedep. staten bezwaar gemaakt, oin met toepassing van art. 225 der gemeentewet, een bevel schrift tot betaling af te geven. gravenhage. Door Z. M. isjhr. mr. A. E. M. B. Van Grotenhuis benoemd tot burgemeester der gemeente Waalwijkenis aan J. D. Preuyt, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Geervliet, met dankbetuiging voor de langdurige door htm in die betrekking bewezen diensten. Door Z. M. is benoemd tot kanton rechter te Schoonhoven, jhr. mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeel, thans griffier bij het kantongerecht te Goes. Door Z. M. is aan D. Stigter, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom, machtiging verleend gelijktijdig de betrekking van leeraar aan de hoogere burgerschool en burgeravondschool in de gemeente Goes te vervullen. H. M. de koningin heeft gisteren, naar het 1). v. Z.-II. en 'sGr. medlt, o. a. audiëntie verleend aan den president van den lioogen raad, inr. J. G. Kist. De voor zitter van het hoogste rechtscollege was in officieel costuum en werd aan II. M. voor gesteld door den grootmeester van het huis van 1111. MM. graaf Schimmelpenniuck van Nijenhuis. Ojj verzoek van Z. M. den koning heeft, naar het 1). v. Z.-Jl. en 's Gr. meldt, jhr. Hora Siccama, aanvrager der concessie voor de zeehaven te Scheveningen, voorden koning doen vervaardigen het jongst vast gesteld plan voor die haven, bewerkt in re- lief-kaart van cartonpierre. Het is dezer dagen aan Z. M. aangeboden. Niettegenstaande de vrij sterke vorst,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2