■L is. A. prst rsc. I der zaak kan niet vóér Maandag a. s. wor den geoordeeld. Te Yenloo zijn in de laatste dagen door drie onbekende personenvermoedelijk Duitsehers, valsclie 2 Markstukken in om loop gebracht, waarna zij ditzelfde werk in de naburige Pruisische grensgemeenten hebben voortgezet. De politie, die hen op de hielen zit, heeft hen nog niet kunnen opsporen. Door de rijkspolitie te Sprundel is eene goede vangst gedaan. Niet minder dan 14 zoutsmokkelaars, die 685 kilogr. zout met zich voerden, vielen haar in handen. ♦s SKiVGltlHAGK. Door Z. M. is aan W, Vinkenbos, met ingang van 1 April 1886, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijka- hoogere burgerschool te Leeuwarden. Door Z. M. is aan den sergeant W. P. P. Siems en den korporaal J. A. NVenzel, beiden van het leger in Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tol het dragen respec tievelijk van de Pruisische reddingsmedaille en van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk in 18701871. liet gerechtshof deed gisterenmiddag uitspraak in de crimineele en coireclioneele zaken welke de vorige week werden behan deld. liet veroordeelde W. O. uitAlineloo, gedetineerd in de cellulaire gevangenis te Botterdamter zake van opzettelijke brand stichting in de cel waarin hij was opgesloten tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf; en F. L. B. De T. te 'sllage, wegens dief stal van een wandelstok en eene parapluie uit woningen te dezer stede, tot 6 maanden eenzame opsluiting. Ten correctioneele werd bevestigdhet vonnis der rechtbank te 's Gravenhage, waarbij A. A. te 's Ilage is vrijgesproken van het boosaardiglijk beleedigen van Z. M. den koning. De opper-stalmeester des konings, baron Van Wassenaer van Catwijckgaf gisteren een diplomatiek diner, waaraan al de chefs van missies, eenige groot officieren en andere leden van de koninklijke hofttouding deelnamen. Bij de publieke verkooping van den inboedel van wijlen den heelmeester en ver loskundige, den heer A. Hoek te 'sllage, hebben opgebracht: Het portret van Z. M. den koning met eigenhandig onderschrift van Z. M., hetwelk de heer Hoek in aandenken aan zijn hulp bij de geboorte van de kroonprinses ter ge schenke ontving, f61. Vijf familieportretten, waaronder een groep, gevormd uit de overleden dochter van mevrouw Bulkley (schoondochter van den erflater) met beide kinderende kapitale som van f 600. Twee familieportretten in olieverf, f71. Behalve het bedoelde vijftal portretten en groep, werden alle voornoemde photografiën en schilderijen, benevens meerdere ten ver koop aanwezigen afbeeldsels van leden der familie des erflaters, den eigendom vaneen zijner nabestaanden. Dr. London uit Karlsbad heeft gisteren middag deze residentie wederom verlaten. Uit Port-Said is te 's llage bericht ont vangen van den heer G. Van Herwaarden, nieuwbenoemd kommandant van het mari tiem etablissement op Onrustdat aan boord van het stoomschip Gelderland op 8 Janu ari 1886 op 85° 30' N.Br. en 21° 55' O.L. 62 Eng. mijlen van Matapan (eiland Can- dia) de Sea Messenger Lefèbre over boord is gezet. Tot op ruim 2 Eng. mijlen af stand bleef zij goed zichtbaar. De stroom loopt van hier om de West en is er kans zij bezuiden Siciflie langs gaat. zoodat deze zaak binnenkort opnieuw dienen voor het hof te Brugge. KKGEL1SD. De opening van het parlement door de koningin leverde een zeer schoon schouw spel op. De leden der koninklijke familie, uitgezonderd de prinses van Wales, prinses Louise en prinses Christiaan waren met het „corps diplomatique" aanwezig. De lord Kanselier las de troonrede voor. In de troonredewaarmede de koningin gisteren de zitting van het nierwe lagerhuis opende, wordt gewezen op de vriendschap pelijke betrekkingen met de mogendheden. Met name vermeldt de troonrede in de eerste plaats de voldoende regeling der Af- ghaansche grensquaestie met Rusland. De koningin sprak de hoop uit, dat de arbeid der Engelsche en Bussische commissarissen die belast zijn met het afbakenen der nieuwe grenslijn, zal strekken tot verzekering van het behoud des vredes van Midden-Azie. De opstand in Oost-Boemelië was de uitdrukking van den wensch der bevolking, dat veranderiug zou worden gebracht in de politieke schikkingen van het Berlijnsche tractaat. Mijn doel met de daarop gevolgde onder handelingen, sprak de koningin, was deze bevolking, overeenkomstig haar verlangen, te brengen onder de regeering van den vorst van Bulgarije, met eerbiediging der wezen lijke rechten des Sultans. Ten aanzien van Egypte zullen de En gelsche en Turksche commissarissen die be last zijn de onderhandeling met den Khedive te voeren, rapport uitbrengen over de maat regelen, die noodig zijn om Eeypte's ver dedigingen de kracht en vastheid derregeerin van dat land te verzekeren. De troonrede geeft een historisch o zicht van de gebeurtenissendie eene L gelsche expeditie naar Birma en de annexati van dat koninkrijk noodzakelijk maakten. De overeenkomst met Spanje verzekert aan Engeland voor zijn handel al de rech ten, welke ook aan Duitschland zijn toe gestaan. De koningin betreurt het dat geen wezen lijke verbetering valt te vermelden van den toestand in handel en landbouw. Zij vermeldt de nieuwe beweging in Ierland" llcl met het doel de bevolking op te zet"^ nomen tegen de legislatieve eenheid van Engel»v en Ierland. De koningin verklaarde jXln zal In het hoogerhuis had de discussie over het adres van antwoord plaats. Lord Salisbury ontkende dat de Samoa- eilanden zijn geannexeerd door Duitschland. Wat daar in den laatsten tijd gebeurd is, is nog niet geheel bekend maar de Duitsche regeering gaf de meest positieve verzekeringen, dat zij zich houden zal aan de bestaande tractaten. Van Bumelië sprekende, drukte lord Salisbury de hoop uit, dat de Sultan en de vorst van Bulgarije met instemming der mogendheden tot overeenstemming zullen geraken. Dat zal ten goede komen aan het geluk der Bulgaarsche bevolking en de kracht van het Turksche rijk vergroolen. De Spreker betreurde de inzichten van Servië en Griekenland ten opzichte van hunne belangen en plichten, (lij meent dat die rijken hunne eigen onafhankelijkheid, den vrede in Balkanlandja wellicht den vrede in Europa door hunne onmogelijke eischen in de waagschaal stellen. Engeland zal zijn invloed gebruiken om elke willekeurige schending van den vrede in het Oosten te voorkomen. Nopens Ierland is de regeering vast be sloten een einde Ie maken aan den niet alleen voor Engeland gevaarlijken, maar voor den naam des rijks, als beschaafden staat, schandelijken toestand. Na deze rede werd het adres met alge- rneene stemmen aangenomen. Woensdag 11. is door den prins van Wales de Merseytunnel geopend. Deze onder de rivier de Mersey aangelegde tunnel is een mijl lang. De Engelsche bladen ver zekeren, dat in dit werk de kunst der inge nieurs eene groote zegepraal heeft betaald bijzonder groot toch waren de moeielijkheden, die zij in dit geval hadden te overwinnen. KANHRIJH. In de kamer van afgevaardigden heeft de lieer Bochefort zijn amnestie-voorstel in gediend ten behoeve van de gevangenen aan relke geen gratie is verleend. Hij vraagt 8' /oor zijn voorstel de urgeut-verklaring, welke door den minister Goblet wordt bestreden, daar de feiten, voor welke de heer Bochefort amnestie wenscht te zien verleend, mis drijven tegen het gewone recht waren. Ten slotte werd de urgentie der behan- leling met 251 tegen 248 stemmen aange- BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. Voor de Spaansche infante Eulalie, die met den zoon van den hertog van Mout- pensier in het huwelijk zal tredenwerd door de firma P. Baert, te Brussel, een kanten sluier vervaardigd, die den goeden tijd der Brusselsche kantnijverheid in de herinnering terugroept. De sluier kost 151)06 fr.; den len December werd hij be steld en een maand later was hij afgewerkt. Er werden 70 kantwerksters beziggehouden met dit kunstwerk, dat nu te Brussel wordt tentoongesteld. De rechtbank te Ostende heeft Jean Ryekière, schipper van de sloep O. 103, beklaagd van moedwillige vernieling van haringnetten van de bomschuit Sch. 66 reeder A. Iloogeveen te Schcveningen - vrijgesproken in strijd met het requisitoir van het O. M. en wel op grond, dat de overtuiging, dat werkelijk moedwil gepleegd was, niet vaststond. De heer Tilkens, officier van het O. M.is in appel gekomen, sterk te kanten tegen elke wijziging der wet welke de staatkundige eenheid van beide landen regelt, houdt zich overtuigd, dat zij daarin den steun van het parlement zal vinden, eu dat de bevolking met leedwezen ziet den in Ierland georganiseerden tegen stand trgen de wettelijke verplichtingen en het stelselmatig terrorisme, dat men voor dat doel in toepassing brengt. Mocht, naar de koningin reden heeft te vreezen, de bestaande wet niet voldoende zijn om aan dit wasschende gevaar liet hoofd te bieden, dan vertrouwt de koningin dat het parlement aan de regeering de noodige macht zal verleenen. De ontwerpen om aan de graafschappen van Engeland en Schotland administratieve autonomie te verleenen, uit te oefenendoor Batlenwelker leden door de bevolking zullen worden gekozenzullen worden in gediend. Bij de regeering is een dergelijk ontwerp voor Ierland in voorbereiding. In het lagerhuis deelde Sir Michael Hicks Beach mede, dat de regeering, na de discussie over het adres van antwoord, eene wijziging van het reglement van orde der kamer zal voorstellen en hiervoor urgentie zal vragen. Bij de discussie over het ontwerp-adres van antwoord, bespreekt de heer Gladstone de lersche quaestie en zegt dat hij zich voorbehoudt zijne inzichten mede te deelen totdat hij de in te dienen regeeringsont- werpen zal hebben gezien. Hij critiseert de uitdrukkingen dir troonrede nopens Ierland en vraagt daarvan nadere uillegging. liet is niet genoeg te spreken van de nood zakelijkheid om de eenheid van beide landen te handhaven, er is iets meer noodig voor eene voldoende behandeling der zaak. Wenscht echter de meerderheid, dat de regeering het bewind zal blijven voeren, dan moet men haar steunenanders is het haar onmogelijk, 's lands zaken te bestuien. De heer Hicks Beach acht zich gelukkig met de door den heer Gladstone uitge sproken instemming met de leer der een heid van het rijk. Hij erkent de rechten der lersche afgevaardigden om hunne meeniug over de lersche zaken uit te spreken. Is echter de oppositie het niet eens met de aangekondigde politiek, dan stelle zij een amendement voor op het adres. Keurt zij deze politiek af, dan moet zij zich in het belang des lands verklaren. De minister der posterijen en telegrafie heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij een som van vijf honderd zeventig duizend frs. ter onderlinge verdeeling aan de post- en telegianfbeainbten wordt toegestaan als schade loosstelling voor de buitengewone door hen verrichte werkzaamheden tijdens de verkie zingen. Generaal Warnet, die na het vertrek van generaal De Courcy met het bevel over de Fransche troepen in Tonkin en Annain belast wordt, zal beginnen met eene ver mindering van het bezettingsleger tot op 10000 man; 12000 manschappen zullen naar Frankrijk terugkeeren, waarvan reetls in liet begin der volgende maand een deel zal worden ingescheept. Brieven uit Cambodja stellen den toe stand van de Etansrhen daar als zeer tnoeie- lijk voor. liet land is niet bevredigd; er zijn aanzienlijke versterkingen van troepen noodig. De nieuwe expeditie zal onder moeielijke omstandigheden aanvangen. De Franschen zijn overal geblokkeerd en de bewoners van Cambodja, Chineezen en-Ma- leiers lachen niet weinig over hun onmacht. De inlanders zijn slecht gewapend eu zul len wel verslagen worden, maar het land blijft in woeling. De Itilramigeant deelt mede, dat prins Kropotkin, toen hij in vrijheid gesteld werd, van den procureur der republiek te Bar-sur- Aube eene aanmaning ontving tot het beta len van 23 863 francs 24 centimes, zijnde het bedrag der kosten van het pruces te Lyonmet de bijvoeging, dat hij anders nog een jaar subsidiaire gevangenisstraf zou hebben te ondergaan. Prins Kropotkin tele grafeerde aan het ministerie van justitie, met het gevolg dat ook deze straf hem kwijtgescholden werd. Een nieuw licht schijnt in de moord zaak van den prefect van het Euredeparte- ment te zullen opgaan. Bij de begrafenis van het slachtoffer viel het afwezig zijn van de vrouwsfamilie zeer op en werd nat uur lijk druk besproken. Mevrouw Baième zou, toen zij den moord vernam in het eerste oogenbhk barer ontroering iemand aange wezen hebben, dien zij vau de misdaad verdacht. 8PAVJE. Uit Madrid wordt i. d. 18 Januari gemeld: Volgens een particulier schrijven van de P hi I i ppij nsc-he eilanden, zouden de Duitsehers zich meester gemaakt hebben van een eiland in den Pelew-archipel (ten westen van de Carolinen-eilanden). De in- boorlingeu zouden zich verzet hebben, omdat zij alleen het gezag van Spanje erkennen; eenige Duitsehers werden gedood en de in boorlingen trokken zich daarop in het bin nenland terug. In de regeeringskringen te Madrid wordt echter verzekerd, dat deze zaak overdreven is voorgesteld; dat er geen botsing ontstoni en de Duitsehers het eiland verlieten. Uit Madrid wordt aan den Univeri gemeld, dat Z. 11. de paus, evenals prins Voa Bismarck, ook den Spaanschen ex-premier Canovas de! Castillo, die nog aan het be wind was, toen aan den paus de bemid-; deling werd opgedragenin de Christus-orde' heeft opgenomen. DIITSCHLAltrD. De koning van Beieren is, door zijne geldelijke moeielijkhedennog veel eenzel viger geworden dan vroeger, en tot een diepe neerslachtigheid vervallen. Hij heeft, volgens een berichtgever van the Standard iti veertien dagen geen woord gesproken. Alles, wat hij te zeggen heeft, schrijft hi op stukjes papier, en zijn dienaren moete: hem op dezelfde wijze antwoorden. Bij de volkstelling te Wurtemberg deet zich het vreemd verschijnsel voor, dat, on danks er 106,000 personen meer waren ge boren dan gestorven, het cijfer der bevolking sedert 1880 slechts met 23,000 was voor uitgegaan. Er zijn echter 83,000 personet naar andere werelddeelen vertrokken. Daa de bevolking in de steden klom, zoo blijk daaruit dat de landverhuizers bijna allen ui de.landgemeenten kwamen. RISLAAD. De politie te St. Petersburg heeft eet verblijf van Nihilisten ontdekt tegenove liet Anittshkin-paleis. Verscheidene Nihi listen werden gearresteerd en men vond eet aantal bommen, ontplofbare stoffen, eet drukpers en stukken van een compromit teerend karakter. AMERIKA. De regeering der Vereenigde State heeft een oorlogschip naar de Samoa-eilat den gezonden, ten einde zich te doen in lichten aangaande Duitschlands plannen tei opzichte der eilanden en hetgeen nu in hoofdstad van koning Malitoa is voorge vallen. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 22 Jan. De Duitsche rijks bank heeft haar disconto op 3J pCt. en d rente van beleeningen op 4J pCt. gebracht RECLAME!*. Vanwaar de Hoofdpijn, de schele Hoofdpijn, enz.? ïn de meeste gevallet komt zij uit den maag voort, door storin; in de spijsvertering. Daartegen hebben ziel tie Zwitsersehe Pillen van den Apo theker R. BRANDT een snelwerkend, zeke en onschadelijk geneesmiddel betoond. Me overtuige zich slechts dat iedere doos Zwit sersche Pillen, die voor 70 Cents in iedet Apotheek te verkrijgen is, voorzien zij vat een wit kruis op een rood veld met d onderteekening van R. Brandt. Alle andet ingepakte Pillen weigere men. erkrijgbaar te leiden bij N. K. SWE SIERMare, A 70 Cts. de doos. LAATSTE BERICHTEN'. Bij den rijkstelegraaf zijn verplaati met 1 JatiuaiiDe telegrafist 2e kl. J. V L. Van Hengelaar, van Helmond naar Ata sterdamde telegrafist 3e kl. H. Pitlo Et van Nijmegen naar Helmond; de klerk 2 kl. C. Engelvan Amsterdam naar Nijmegen de telegrafist 2e kl. 11. Pott, van Botterdai naar Grave. Met 15 Januari de telegrafist 2e kl Bruggeman, van Rozendaal naar Rotterdam de telegrafist 2e kl. F. Lijbaart, van Bo terdain naar Rozendaal. Met 1 februari de telegrafist le kl. C. J. Verkerk, van Nijmegen naar de af posterijen (telegrafie) an het dep irteraenl de telegrafist le kl. O. W. Laeijendekket van Breda naar Rotterdam de telegrafi 2e kl. E. A. Bongenaar, van Rotterdam nat Breda; de telegrafist 2e kl. B. Kramer, vt Amsterdam mar Oscli; de telegrafist 3e 1 W. Brauckmau, van Oscli naar Amsterclaii de telegrafist 2e kl. J. F. Jansen, van Ar sterdam naar Enschedé. In de heden gehouden zitting vant eerste kamer is hoofdstuk 5 met eenparij stemmen aangenomen. Bij het hoofdalt marine hield de minister tegenover den ht Stork vol de wenschelijkheid van het behoi

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2