NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Co in-a ut verschijnt dagelijks, behalve op Koii- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 22 Januari 1886. N°. 18. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Aflossing Geldleening. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant S Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per Nummer 10 Cent. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeo; 6. Stads-Berichten. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN dopn te welen, dat ingevolge arl. 18 der Wet van den 19Jen Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. IJ» dier Wet \oi»r de nalionale militie bpliooren te worden ingeschreven (zij die op den l8le0 Januari hun 19Je jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 186?), verplicht zijn zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven fit**sclicn den lsten en den «listen Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den inilitieplichlige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot liet doen \an die aangifte verplicht is; en dat overtreding \an liet aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet. wordt gestraft met boelc van f 25 tot f ÏOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daarloe alsnog gelegenheid gegeten ter gemeente-secretarie, van d«*s voonniddags 10 lol de> namiddags 3 uren, op iederen werkdag, tot en inet den 30slen Januari aanstaande, terwijl het register van inschrijving, op den 31'n daaraan volgende, des namiddags te 4 uren, toorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTERBurgemeester. LEIDEN, 16 Januari 1886. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat van de geldleening ad f 125,000: ten beljueve van de gemeente Leiden, aangegaan krachtens de raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 1878 goedgekeurd door de ge deputeerde Stalen van Zuid Holland bij reso lulien van 16 December 1878 en 14 Januari 1879, op Maandag, den 25en Januari 1886, des middags Ie Iwaalt' uren, in een der ver trekken van het Raadhuiszal worden over gegaan tot de openbare uitloting van tier aandcelcn elk groot een duizend gulden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Lvidsche l ouranl. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K INTEIt, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1886. UTlDiKIEUWI. Door burg. en weth. dezer gemeente is heden in liet openbaar aanbesteedhet onderhouden van onderscheidene werken behoorende tot de Haarlemsche trekvaart, gedurende de jaren 18861890. Hiervoor waren 11 biljetten ingekomen, bedragende f 2481, f 2472, f 2400, f 2322, f 2280, f2125, f2120, f 1770, f 1683, f1577 en f 1454, alles per jaar. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer L. Maas, timmerman, alhier. Vervolgens werd aanbesteed: het onder houden van den dijk langs de Zijl en het Jaagpad, terzijde van dien dijk, gedurende de jaren 18861890. Als laagste inschrijvers zijn hiervan aan nemers gewordende heer M. N. I.angezaal timmerman en aannemer en de flirma M. Langezaal en Zoon, alhier, voor de som van f 777,77 's jaars. De overige inschrijvingen bedroegen f 1538,80, f 1380, f 1150, f 1133, f 1100, f 1070, f 1040, f 995 en f 779. De minister van financiën heeft be kend gemaakt, dat de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in de ver schillende provinciën op 20 October 1885 be droeg f 46,405,415.29, tegen f 46,313,926.10 op 20 October 1884, en dat het bedrag der te heften belasting in 18S6 is f5,532,794.60. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1886, zullen aanvangen op 1 Maart e. k.en dat de cominissien, met het af nemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, 's Hage, Utrecht en Zwolle. Tegen de vervalsching van natuur boter door kunstboter zullen, voor zoover het nieuwe strafwetboek daartegen niet reeds voorziet, nadere maatregelen van regeerings- wege worden genomen. De vroegere Chineesche gezant in Den Haag, Li-Fong-Pao, ridder-grootkruis in de orde van den Nederl. Leeuw, is uit zijn ambt en waardigheden ontzet. Het keizer lijk decreet, waarbij dit geschiedt is, luidt als volgt: „De mandarijn, bezitter van den knoop der 2e klasse en in den rang van Tantai ingeschreven, Li-Fong-Pao, is wegens zijn oneerlijk en verachtelijk karakter en wegens zijne behendigheid om zich in te dringen en door intriges ambten te verwerven, reeds verscheidene malen en door verschillende personen bij ons aangeklaagd. Hierbij be velen wij, dal hij uit ambt en waardigheid ontzet en nooit weder tot benoeming in den staatsdienst aanbevolen worde. Dit is onze keizerlijke wil". Naar van particuliere zijde vernomen wordt, zou zijn val te wijten zijn aan En- gelschen invloed, omdat hij voor den aan leg van spoorwegen in China ten gunste van Duitsebe ondernemers werkzaam was. Intusschen heeft China, ondanks den val van den gezant, in Duitschland toch nieuwe pantserschepen besteld. Bij de gisteren aan het ministerie van financiën te 's Hage gehouden openbare aan besteding van papiersoorten, deed zich een zeer opmerkelijke bijzonderheid voor. Ieder der op het voor de opening der biljetten van gegadigden aangekondigde uur in het daartoe bestemde vertrek aanwezige personen werd door de ambtenarendie met de uit voering der aanbesteding belast waren, uit drukkelijk verzocht zijn qualiteit op te geven en zijn identiteit ve bewijzen. Ook een repor ter van een dagbladbureel werd aan dit examen onderworpen. De beeren ambtenaren gaven zich zelfs de moeite het adresboek op te slaan om na te zien of de opgegeven namen en adressen werkelijk bestonden. Met een en ander werden ongeveer 20 minuten zoek gemaakt. Daar de aanwezigen niet voorhereid waren op deze niet aangekondigde nieuwigheid, gelukte het eenige hunner niet zonder moeite de heeren te overtuigen dat zij niet tot bet ras der nihilisten of dyna- mieters behoorden. Stot-Taidie zich als prestidigitateur zooveel naam in ons land verwierf, heeft besloten zijn vak neder te leggen en zich aan de beoefening der letteren te wijden, waarvoor zijne reizen hem rijke stof hebben verschaft. Hij zal zich in Duitschland ves tigen. De heer F.boomkweeker uit Boskoop, voor zaken te Naaldwijk zijnde, werd Dins dagmiddag aan den Nieuwenweg aldaar dood gevonden; men vermoedt, dat een beroerte een einde aan 's mans leven had gemaakt. I)e overledene was ongeveer 60 jaar. De heer W. A. L. Van Mierop, volontair op de gemeente-secretarie te Gouda, is be noemd tot gemeente-ontvanger te Voorburg. Tijdens de bewoners afwezig waren, is gisterenavond tnsschen 5 en 7| uur uit de woning van den heer V. in de Gierstraat te Haarlem, ruim f 700 bankpapier en specie ontvreemd. Vermoedelijk heeft de dief zich met een valschen sleutel toegang verschaft. De heeren Frederik Muller Co. te Amsterdam verzenden een zeer belangrijken catalogus van 2842 werken over Nederland- sche geschiedenis en plaatbeschrijvingwelke tot de achter elk notmner gestelde prijzen bij hen verkrijgbaar zijn. De Vcreeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel hield gisteren te Amsterdam bij Krasnapolsky een alge meene, voor alle leden toegankelijke ver- gadeting, onder leiding van den lieer J. Zijp Kzn. Aangaande den toestand der Vereeniging en de werkzaamheden van het bestuur sedert de oprichting, werd o. a. het volgende mede gedeeld dat het bestuur zich twee idealen voor stelde: 1°. een prijsvraag uit te schrijven ten einde een middel te vinden waardoor de niet deskundige zich kan vergewissen of er bij de boter vervalsching had plaats gevonden. 2°. de oprichting van een bureau van consultatie waar ieder de door hem verkochte boter kan doen onderzoeken. Het bestuur heeft zich verder tot taak gesteld om de „bewijzen" te vinden dat er geknoeid werd; zoo heeft liet reeds zich overtuigd, dat niet minder dan 37 zooge naamde boeren te Amsterdam langs de hui zen als natuurboter een product verkochten dat grootendeels uit kunstboter bestond. Een adres werd aan de ministers van wa terstaat, handel en nijverheid en dien van FEUILLETON. 2110 Een klein kwartiertje verliep. De flesch was ledig. „Neen, Neen! 'tis genoeg 1" sprak Louis met beslabberde tong. „Die wijn is duivelsch koppig." „'t Is waar, er zit pit in." „'t Is zonderling, mijn hoofd.... voel ik zwaar worden. Op mijn woord van eer.... mijn tong slaat dubbel. Men.... zou.... zeggendat ik.... bezopen was." „Hoe heb ik het met je? En anders ben je niet bang voor drie of vier flesschen met zijn beiden 1" „'t Is gek...." hakkelde Louis. „Maar wat.... scheelt mij toch? Mijn ooren sui zen...., mijn gezicht.... verduistert." Hij streek herhaalde malen met zijn twee handen over zijn voorhoofd en zei nog eens: „'tls.... gek.... 'tis.... weergaas.... gek." Na een oogenblik stilte riep hij „Maar neen.... neenik wil niet!" Reeds begon zijn hoofd op zijn schouders te knikken. De slaap overmande hem. Hij poogde zich met kracht er tegen in te zetten. Maar hij viel als een blok neder op zijn stoel. Toen sloeg hij met zijn vuis ten hevig op zijn borst. En met boven matig opengesperde oogen wendde hij zich tot Lory en sprak tot hein met een kleve rige tong, zoodat men hem haast niet kon verstaan Bestevriendhelpme opstaan...., ik moetnaar mijn....rij tuig terugkeerenDe.... juffrouw..,, magniet op.... mij.... wachten." „Een oogenblikje," antwoordde de mede plichtige van den vicomte De Sanzac. „Ik zal eens poolshoogte nemen of je dame nog altoos binnen is." Op die woorden stond Lory op, verliet het vertrek en wierp een vluchtigen blik op de straat. Colibri was altoos op zijn post. „Hoeveel ben ik u schuldig, juffrouw?" vroeg hij aan de kasteleines. „Drie en een halve frank, mijnheer." Hij betaalde en trad weder het kamertje binnen. Het slaapmiddel had zijn uitwerking niet gemist. Louis met slaphangende armen en het hoofd op de tafel, sliep gerust. Fluks nam Lory den hoed met livreiband, dien hij opzette, en ontdeed Louis van zijn mantel, dien hij zelf omsloeg. Hierop ver liet hij ijlings de kamer wier deur hij zorg vuldig sloot, en daarna de gelagkamer, ter wijl hijde stem van den koetsier naboot sende, lot de juffrouw van het buffet sprak „Mijn kameraad zal nog een oogenblik blijven; hij zit te schrijven. Stoor hem maar niet." Als koetsier vermomd ging Lory bij den coupé staan. „'t Is gelukt," zei hij zachtjes tot Colibri. „Kruip op je bok en wees gereed voor elke gebeurtenis." Colibri deed zooals hem bevolen werd. Tien lange minuten gingen er voorbij. Eindelijk verschenen de twee vrouwen. Geen van beide zag ongelukkiglijk naar den koetsier; want in weerwil van de pogingen, die hij deed om zijn gezicht te verbergen, zouden zij stellig hebben opgemerkt, dat hij Louis niet was. liet jonge meisje stapte in het rijtuig. Toen het portier dicht was, klom Lory op den bokgreep de teugels en in vollen draf ging het vooruit. De gravin zag den coupé heenrijden. Zij ging terug naar haar kamer, beklemd, on gerust. liet was haar of zij het voorgevoel had van een naderend onheil. Op een kleinen afstand volgde het rijtuig van Colibri. Snel verwijderden zich de beide koetsiers en verlieten Parijs door de poort van Clig- nancourt. In dien tijd bleef Louis doorslapen. De juffrouw van het buffet had hem vergeten. Het was de drukste tijd van den heelen dag. Men liep af en aan in de gelagkamer. Eindelijk, toen de drukte wat over was, schoot het haar op eens te binnen, dat de heer, die zat te schrijven, nog niet vertrok ken was. Zij begaf zich naar het kamertje opende de deur en vond er Louisronkende als een os. „Dat is wat moois. Denkt die sinjeur bij geval dat hij in zijn bed ligt? Hola! wordt eens wakkerdus riep zij. En zij schudde hem bij zij arm. Het mocht niet helpen. Zij werd bangEr waren nog een paar klanten in de zaal, die zij riep. Deze ijlden toe. „Die man is niet dronken," was hun oordeel. „Men moet hem een slaapdrank hebben ingegeven. Hij zal wel ontwaken." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1