NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sleze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ADVERTENTIES: Itureel: Scheepmakerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. ABOPJ NEWEST: Prijs per Kuuimcr 10 l ent. Donderdag 21 Januari 1886. N°. 17. Stads-Rericlitcn. 'bïmenundschk berichten. DE BOETVAARDIG E. Leidscne Courant Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbizen, enz., welke over hel algeloopen jaar len laste der gemeelde eenige vor dering hebben, oin hunne rekeningen len spoedigste, uiterlijk vóór ulto. Januari e. k ter Genieeiite-Secrelarie (afdeeling Fi nanciën) in Ie leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEIt, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1886. BUBGEMEESTF.lt en WET1I0UDEHS van LEIDEN brengen Ier kennis van belangheb benden. dal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaalselijke be lasting op de honden ieder houder van een of meer houden, die aan die belasting onder hevig zijn, verplicht is. daarvan jaarlijks vóór of op den 3len Januari bij den gemeelde ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever oudeileekeiid biljet en dal bedoelde in- schrijvingS'hiljelleu voor het dienstjaar ISS6 kosteloos ten kantore van den Gemeeule-oul- vauger verkrijgbaar zijn. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, DE KANTEIt. Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 5 Januari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van J. L. LAMBRECIITS, paardeiislager, wonende te Amsterdam, hou dende verzoek om vergunning tol hel oprichten van eene paarilaislaclilerij iu liet peiceel aan den Ouden Hijn no. 91. Gelet op de arit. B en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente Ier vi-ie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 3eu Februari aausl.'j voormiddags Ie e// urenop het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen dal verzuek iu Ie brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEIt, burgemeester, E. KIST', Secretaris. Leiden, 20 Januari I88B. STADSNIEUW». De tweede bijeenkomst van het af- deehug8bestuur van de Ned. Pensioenver- eeniging met de besturen van vakvereeni- gingen had Maandag 18 Januari plaats. De voorzitter opende de vergadering met de mededeeling dat Z. M. de koning het beschermheerschap van het waarborgfonds op zich had genomende minister van finan.- tiën het eere-lidmaatschap van dat fonds. Daarna brachten eenige afgevaardigden ver slag uit in hoofdzaak hierop neerkomende dat de zaak hoogst nuttig was maar dat de premie te hoog was. De heer Goedeljee bracht naar aanleiding van dat punt bij monde van den secretaris een verslag uit, waarin werd aanbevolen een fonds te stichten, ten doel hebbende den werkman in zijn contributie Ie steunen, wanneer door onze vermogende landgenooten daar eens voor een flink bedrag wordt in- geteekend en de deelhebbers voor een derde of vierde in hunne contributie daardoor worden vergoed, zou er mijns inziens kans zijn om deelnemers te krijgen. De voorzitter deelde mede dat er in Den Haag reeds zulk een fonds bestond, voor Leiden zou iets dergelijks kunnen tot stand komenevenwel zou dat alleen mogelijk zijn als de werklieden door eigen toetreding blijk gaven dat zij een pensioenfonds weuschten. De lieer Donner sprak in dien zelfden geest, laat de werkman een begin maken door toetreding, men behoeft zich direct niet voor een hoog pensioen te laten in schrijven, ieder naar zijn krachtenzoodoende komt het hier te Leiden tot stand. De voorzitter deelde mede dat het waar borgfonds bij een voordeelig saldo, na vor ming van een voldoend resei vefondsde pensioenen van de oudste deelnemers ver hoogde, zoodat men kans heeft hooger pen sioen te bekomen dan waarvoor men de premie betaald. Na mededeeling dat het afdeelingsbestuur iederen Maandag des avonds van 8 —9 uur zitting hield in het lokaal boven de Waag, voor het geven van inlichtingen en het innen der premiën sloot de voorzitter met dankbetuiging aan den heer Goedeljee voor bet gebruik van het lokaal, de vergadering. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van heden tot eu met 31 December 1886 benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan de rijksuniversiteit te Leiden, J. Endlz, doctorandus in de geneeskunde. HedennamidHag ten 1 uur is de opperman W. F. P. oud 40 jaar, met een wa gen op het Galgewater rijdende door de gladheid gevallen en met de kin op een scherp gedeelte van den wagen terechtge komen zoodat dat lichaamsdeel nog al ernstig is verwond. Hij is onder geneeskundige behandeling gesteld. Even daarna is in de Choorsteeg eveneens tengevolge der gladheid eene vrouw ge vallen, zoodat een harer armen vermoe delijk is gekneusd of wellicht gebroken. De minister van justitie brengt opnieuw in herinnering dat allen, die tot den Neder- landschen adel belmoren, gehouden zijn, overeenkomstig de bestaande bepalingenaan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfge vallen, en wel door de inzending van ge ëgaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgerlijken stand in geschreven akten. De minister van financiën brengt ter kennis, dat in den loop van dit en het vol gende jaar 8U kommiezen 4de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen kunnen worden aangesteld op eene be zoldiging wegens traktement en toelage van f 4sO 's jaars; en dat verzoekschriften om toelating tot het onderzoek, waarvoor de vereischten opgegeven worden in de Staats courant van 20 dezer, vóór den len Maart bij het departement van financiën moeten zijn ingekomen. Naar het fad. verneemt, is het ant woord van den minister van justitie op het verslag der commissie van rapporteurs over de invoeringswet gereed, zoodat dit spoedig bij de tweede kamer zal kunnen inkomen. Tegenover de voortdurende klaagtoonen over deu achteruitgang van onzen boter- handel, en de knoeierij, welke in dit artikel plaats heeft, is het aangenaam er op te kun nen wijzen, dat de oude roem kan wolden gehandhaafd, wanneer onze landbouwers in wetenschappelijke ontwikkeling en in zuiver heid van bereiding niet bij hun naburen ten achter staan. In de laatste week van 1885 heeft de Edammer stoomzuivelboerderij firma Tuyn C°.haar product op de Lon- deiische markt gebracht. Voor gewone Eriesche boter werd toen 94-96 shillings betaald, terwijl de fijnste soort 112 en in eenige bijzondere gevallen 116 kon maken. De fijnste soort Decnsche boter bracht 132-134 op, en tegen dien concurrent kon de Edammerboter wedijveren met 128. Het was de eerste maal, dat deze boter op de markt te Londen kwam, en reeds zijn aanzienlijke bestellingen daarop gedaan. De Edammer stoomzuivelboerderij heeft in het afgeloopen jaar bijna een millioen liters melk verbruikt. (If. If.-Holt.) De N. R. Ct. verneemt, dat gisteren door de politie te Rotterdam is aangeho nlen VV. G.deurwaarder bij de rechtbank le Dordrecht, die verdacht wordt daar ter stede oplichterijen te hebben gepleegd. Een of meer dieven wisten zich Zon dagavond, omstreeks 9 uren, door middel van een valsclie sleutel toegang te verschaffen tut het kantoor van de heeren Van Gorcum Zn., aan het Groenendaalte Rotterdam. Zij hebben de kleine kas, bevattende ongeveer 150 gulden, benevens een kistje sigaren en papierenvoor hen zonder waardemede genomen. Omstreeks 6 uren in den avond was de heer V. G. nog ten zijnen kantore geweest en had nog eenig geld bij het aan wezige gev oegd. Reeds spoedig was de pol i tie 2 personen op het spoor, die van den dief stal verdacht werden. Aan het bureau van politie gebracht, werd bevonden dat de een f 28 bij zich haddie hij voorgaf op den Singel in een papier gewikkeld te hebben ge vonden en voornemens was van deze vondst aangifte bij de politie te doenterwijl de andere f8 in zijne zakken had, die hij zeide, dat het restant van zijn weekgeld was. Het hof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de volgende strafzaak. II. N. S. was opzichter bij de stadsreiniging te Amsterdam. Als zoodanig was hij o. a. be last met het opmaken van de lijstendie aanwijzen, hoeveel uren ieder werkman heeft gearbeid. De werklieden ontvangen betaling voor het aantal werkuren, dat zij, volgens FEUILLETON. 210.) Op zeker oogenblik stak een lieer zijn hoofd uit het portier en riep „Koetsier, ophouden 1" Het rijtuig bleef dadelijk staan. Het portier ging open, en de heer sprong op de straat, en met vroolijk gelaat ijlde hij toe op den koetsier van mevrouw De- lorme, die van den bok gestegen bij zijn paard stond op het trottoir. „Zoo ben jij daar!'' sprak Louis die zijn vriend Constant herkende. Zooals je ziet in levenden lijve oude jongen! Ik moest een boodschap hier in de buurt doen. Ora wat tijd te winnen, en ook om mij niet te veel te vermoeien, heb ik ook een koetsje genomen. Nou, ik heb lang genoeg anderen gereden om ook op mijn beurt mij eens dat kleine genoegen te gunnen. Maar jij, Louis hoe kom jij hier aan het eindje van de wereld, in het hartje der Batignolles?" rJuffrouw Aurora moest hier een bezoek brengen." O zoo. Dat verklaart waarom je hier in dezen afgelegen hoek je bevindt, waar je misschien voor de eerste maal van je leven gekomen bent. Waarachtig, wie ik ook gedacht had, hier in deze straat te ont moeten, jou niet. Zeg eens, maar heb je geen dorst?" „Neen, trouwens al had ik nog zoo'n drooge keeldan zou ik me toch geen spatje gunnen. Je weet wel, als ik dienst ben, verroer ik geen vin." „Tatereta! een is geen." „Ik weet het, maar...." „Daar is hier vlak bij een wijnhuis. Het ziet er daar al bijzonder netjes uit." „Nu niet, een anderen keer met het grootste pleizier." „Koin, kom! eventjes. Eén fleschje maar. Is je dame allang in dat huis?" „Neen, ze is net zoo gekomen. Maar dat doet er niet toe. Ze kan elk oogenblik terug zijn." „Toch niet. Als men ergens een bezoek brengt, dan iluuit dat op zijn minst een half uur. Juist dubbel zooveel tijd als noodig is om een oude ffesch, ja zeis twee te knappen." „Daarenbovenvoegde Louis er bij„kan ik mijn paard niet alleen laten." Op dat oogenblil'. mengde Colibri zich in het gesprek, want hij was de koetsier, die Louis had gereden. „Ais je niets anders tegenhoudt, kame raad!" dus sprak hij, „kan je gerust gaan. Ik zal wel op je paard en rijtuig passen." En terwijl hij zoo sprak, had hij zijn rij tuig achter dat van mevrouw Delorme gezet en was toen van den bok geklommen. „Dat is heel goed bedacht, koetsierI" voegde Lmiis hem toe. „Ik zal jc een goede fooi geven." Louis raakte aan het wankelen. Toch wilde hij nog een tegenwerping maken. „De juffrouw kan komen!" sprak hij. „Welnu," hernam Colibri, „is het niet vergund even een boodschap te doen Als je dame komt, zal ik je roepen." Louis volgde zijn vriend Constant. Zij traden een wijnhuis binnen. Met een en kelen blik zag Lory dat er een afzonderlijk kamertje was. Een juffrouw zat in het buffet. „Juffrouw," sprak Lory in het voorbij gaan, zonder te blijven stilstaan, «geefons een flesch wijnv in den besten en oudsten dien gij hebt. Maar spoedig, als je blieft. We hebben niet veel tijd." „Hij opende de deur van het kamertje. Gevolgd door Louis trad hij binnen. Zij gingen vlak tegenover elkander aan een ta feltje zitten. De wijn werd gebracht. Louis schonk de twee glazen half vol. "Laat ons eerst eens proevensprak hij. „Ja, laat ons eens keuren." „Welnu, hoe vindt je hem?" „Niet slecht, 't Is oude bourgogne." „Juist. Maar ik zou wel er ieta bij te knabbelen willen hebben. Je zit vlak bij de deur; vraag even een half dozijn biscuit's. „Ik zal meteen even naar mijn paard kijken." r Louis stond op en verliet de kamer. Zonder een minuut te verliezen goot Lory in het glas van den koetsier, dat hij geheel gevuld had, den inhoud van een klein fleschje, hetwelk hij in zijn zak had. Louis kwam terug en bracht zelfs de bis cuit's mede op een bordje. „En je paard?" vroeg Lory. „liet is rustig. Je koetsier past er op." „Dan is alles gezond. Doe de deur dan toch toe. Goed zoo. En nu, Louis, oude jongen, op je gezondheid!" Zij klonken en ledigden hun glas. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1