NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 19 Januari 1886. N°. 15. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- eu Feestdagen. ABOÜS&EEHEIUT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. 199e Jaargang. Stads-Berichten. HER- IJ H. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS vin LEIDEN Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 15den December 1885, n®. 17/1 Provinciaalblad n°. 71), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1886; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a, der wel van den 7" April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reed» in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededceling dat daartoe door den ijker zitting wordt gebonden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek^ en wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk lil, op den 19, 20, 21 en 22 Januari, voor wijk IV, op den 26, 27, 28 eu 29 Januari en 2 Februari voor wijk V, op den 3, 4, 5, 9 en 10 Februari, voor wijk VI, op den 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24 en 25 Februari, voor wijk VII, op den 26 Februari, 2, 3, 4, 5, 9 en 10 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnhereiders, goud- en zilversmeden, specie handelaars en verdere in goud en zilver handelende voor wijk 1, II, IH, IV en V, op den 23, 2'4 en 25 Maar» i voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk!, op den 26, 30 en 31 Maart, telken dage \an des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voorts gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal «orden gehouden, op den 24 en 27 April, 15 en 17 Mei, 4526 en 28 Juni, 17 en 18 Juli van des morgens 9 lot des namid dags 3 uren, en wijders na den 6 Augustus, lederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne malen en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; k, dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den lste0 October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden e. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de ver- eischte stempel merken, volgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verboden en strafbaar isen d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsmerk zijn voorzien. Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3deB December 1885, de letter F, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoorwerk voor de gemeente I.eiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat-ing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester* Leiden, 29 December 1885. E. KIST, Secretaris. NATIONALE MILITIE. KEIVIUIGeri!VG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN» Gelet op art. 26 der Wet van den 19 Augustus 1861 betrekkelijk de Nationale Militie Staatsblad n". 72); Brengen fer algemeene kennis; dat het register van inschrijving en de alphabetisohe naamlijst der in 1885 voor de Nationale Militie inge schrevenen van den I9'n tot en met den 29lte0 Januari ek. ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der ncderleggii>gkan worden ingehrachl aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schrif telijk, op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan oppnbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. leiden, 18 Januari 1886. E. KIST, Secretaris. GRONDBELASTING. De Burgemeester, llool'd van hel Gemeente bestuur van Leiden, brengt Ier algemeene kennis dal aan den Ontvanger der directe be lastingen alhier is ter band gesleld bel op den 14den Januari jl. invorderbaar verklaard koliier der grundhelasling op de gebouwde en onge bouwde eigendommen binnen deze gemeente, over liet jaar 18s6 en dal ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wel bepaalden Voet, te voldoen. Wijders worden de ingezelenen herinnerd aan iiel eenig arlikel der Wet van den 20en Juli I884 Staats blad no. 149) dal luidt als volgt: «Do bepalingen van de Vde aldeehug der >iWet van den 26en iliei 1810 (Staatsblad no. 82) overvallen voor de gebouwde eigendommen «waarvan de slichling, herbouwd, bij- of «opbouw of gedeeltelijke vernieuwing na den •>len Januari 1885 begint." «Zij blijven echler beslaan voor gebouwen, «bedoeld in de arlt. 20 en 27 (lier Wet, «zoolang deze dienen lot landbouwtuinbouw «veehouderij o( soorlgelijke middelen van Nijver, «beid om den ontgonnen of drooggemaaklen «grond zeiven vruchten Ie doen afwerpen." En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 18 Januari 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 21 Januari 1886, des namiddags te luiee vur. Onderwerpen 1. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2e klasse. (209) 2. Idem van een derden onderwijzer aan de school 3e klasse no. 3. (6 van I8s6) 3. Idem van een derde onderwijzeres of der den onderwijzer aan voornoemde school. (6) 4. Voordracht lot verkoop van eenige hoo rnen. (207) 5. Verzoek van Mr. P. M. Von Baumhauer, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, om de betrekking Ie mogen waarnemen van leeraar aan de H. Burgerschool Ie 'sGra- venhage. (210) 6. Idem van den beer J. J. A. A. Franlzen, om ontslag als leeraar aan hel Gymna sium. (211) 7. Voordracht betrekkelijk de levering van gas aan ingezelenen van omliggende ge- nieenlen. (213) 8. A'erzoek van de uilgevers der Leidsche Courant om continuatie van de opdracht tot plaatsing van de publication. (214) 9. Voordracht betrekkelijk de belegging van gelden over liet dienstjaar 1885. (I en 8) 10. Idem tot lijdelijke voorziening in liet on derwijs in de gymnastiek en de vrouwelijke handwerken aan de Meisjesscholen en de Kweekschool. (2 en 9) 11. Verzoek van F. E. Feld, om een keldergat te maken aan de Kapelsteeg. (3) 12. Reclames in zake de Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1885. (5) UTADIitlIEUIVI. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand November 11. blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 143 kinderen, waaronder 6 levenloos aangegeven, overleden 93 personen, en wel: beneden 1 jaar 20, 15 jaren 14, 514 jaren 2, 1420 jaren 2, 20—50 jaren 12, 50 65 jaren 12, 6580 jaren 19, boven 80 jaren 6. Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 10, klierziekte, rhachitissyphilis absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 4, waterzucht, scheerbuik 2typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts 1pokken rood vonk 1, mazelen huidziekten 1stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 7, hersenziekten, krankzinnigheid 10, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 8, croup 1, kinkhoest 3, acute ziekten der ademhalingsorganen 9, chron. ziekten der ademhalingsorganen 9, hart- en vaatziekten, rheumait. arlhrit 2, organ, hartgebrekenaneurysma 1, angina diphlherina 1, diarrhoea, dysenterie 1, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 4, cluon. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. organa urogenitalia 2ziekten van het kraambed 1, gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaakplotseling 6. Bij de op heden gehouden openbare verkooping var. cokes, bij partijen van 100, 50, 1U eu 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35 j 18.3.80 en f 1.90, de laagste prijzen f 35, 18.00, 3.70 en ƒ1.85. Alhier heeft het in de afgeloopen week heel wat moeite gekost, een 20-tal der zonder werk rondloopende arbeiders te bewegen, tegen 12 ets. in het uur aan de sneeuwopruiming mede te helpen. Naar wij vernemen is de administratie van de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij voornemens een aantal woningen te doen bouwen, op bouwgrond onder de gemeente Oestgeest, ten behoeve van de geëm ployeerden van genoemde maatschappij. De Ned. Spectator behelst o. a. eene uitvoerige beschrijving van het album, dat dr. C. Leemans werd aangebodentoen deze op 3 Dec. jl. zijn vijftigjarig jubilé ais directeur van het Museum van Oudheden vierde. Niet minder dan 118 geleerden en letterkundigen hebben bijdragen geleverd. FEUILLETON. 208.) Het was het voornaamste meubel van het vertrek, dat een kleine eetkamer was, die der onderwijzeres tevens tot salon diende. Zij gingen naast elkaar zittenen Aurora nam de voorwerpen, die haar omringden, aandachtig op. „Je bekijkt mijn onaanzienlijke meubeltjes" sprak de gravin, even beproevende te glim lachen. ,Het is niet heel mooi en niet heel kostbaar. Men doet wat men kanlieve men moet altoos zijn uitgaven regelen naar zijn inkomsten. Ik heb slechts dit eene vertrek en een ander daar naast van gelijke grootte, waar ik slaap. De huren zijn te genwoordig geducht hoog. En arme lieden komen niet makkelijk op een fatsoenlijke manier onder dak. Ik spreek niet van mij zelve. Mijn woning bevalt mij. Ik ben er rustig. In vergelijking van zoovele andere, is het nog een paleis." De oogen van liet jonge meisje hadden zich gevestigd op die van de onderwijzeres, waarin zij tranen zag parelen. f Wat voerdet u uit, toen ik aan de deur klopte?" „Wat ik uitvoerde? Ik dacht aan jou." „En terwijl u aan mij dacht, schreidet gij?!' „Wel neen, ik schreide«iiiet." Aurora schudde met het hoofd. „Ik zie het heel goed. Uw oogen zijn rood en nog vol tranen." „Het geluk van je te zien; het zijn vreug detranen. O, ik durfde niet op dat geluk rekenen „Uw leerlinge is geen ondankbaar wezen." „O, ik weet het, ik weet het! ik ken je door en door. Je hart heb ik gevormd met het beste, dat er in het mijne was. Maar je zult je onderwijzeres niet vergeten, je vriendin.... Ik ben daar niet bang voor; wat dat betreft, ben ik geheel gerust. Ja, je zult altoos aan mij denken. Maar ik schep mij geen droombeelden. Ik zal niet het geluk hebben je vaak te zien. Het is waarschijnlijk, dat je nooit meer hier zult terugkomen. „Waarom niet?" „Waarom? Omdat je vader het je zal verbieden." Het jonge meisje liet het hoofd zakken. De gravin hernam: „Je bent van daag gekomen zonder het hem te zeggen?" „Ja." „Ik was er zeker van. Waarom heb je hem niet gezegd, dat het je plan was?" „Hij zou neen gezegd hebben." „Ja, hij zou je verboden hebben mij dit bezoek te brengen, dat mij zoo gelukkig maakt. Toen ben je, omdat je verlangde mij te zienhier gekomen zonder voorken nis van je vader en je moeder. Welnu Aurora, weel je wat je gedaan hebt? O, heel argeloos, zonder je bewust er van te zijn dat je kwaad deedt, heb je het groote vertrouwendat je vader in je steltbe drogen. Je hebt hem misleidDat, mijn kindl moet je niet weer doen Hoe groot mijne vreugde ook zijn zou, telkens als ik je hier zag komen en op dit kleine kamertje kon ontvangen, mag ik mij die met ver gunnen, omdat een vlek op de reinheid van je ziel die te duur zou betalen." Aurora, als men eens heeft gelogen en bedrogenneemt men spoedig de nood lottige gewoonte om te liegen, te veinzen en te bedriegen aan, en men wordt een huichelaar.... Neen, neen, je zult je zelve waardig blijven, je zult de reinheid van je hart en je gedachten bewaren. Je zult al toos de geliefde leerlinge wezenwie ik ge leerd heb den leugen te verfoeien, aan wie ik een afschuw van alles wat valsch en ieelijk is, heb ingeboezemd. Morgen, mijn kind! morgen, als je je vader zult zien, moet je hem er vergiffenis voor vragen dat je hier zonder zijn verlof gekomen zijt en dat je gehandeld hebt zonder hem te raadplegen. De oogen van Aurora hadden zich met tranen gevuld. „O, mama! mama!" sprak zij op een toondie niet weder te geven is. Verlegen en bedroefd, liet zij haar hoofdje zakken op de borst van de gravin. „Mijn beste, beste kind, mijne dochter!" riep de jonge vrouw uit, buiten zich zelve, terwijl zij het meisje aan haar hart drukte. Daarna riep zij met een gebroken stem uit „'k Zou wel op dit oogenblik willen sterven." Aurora hief haar hoofd op en sprak: „Sterven? Waarom?" De gravin hernam dadelijk de heerschappij over zich zelve, en met een gedwongen lachjeantwoordde zij „Let er niet op, juffertje! ik wist niet wat ik zei." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1