BUITENLANDSCHE BERICHTEN. be: mm «s n «za a mlj n A W ran. eenige malen ontevreden met het hoofd schudde, waaruil de collecteur slechts kon opmaken dat zij met het nummer van het briefje, dat n°. 9b was, niet bijster inge nomen waren. Na lange beraadslagingen wendde de boer zich weder tot hem met te zeggen: „Nee meheer! de lusten we niet. Jelui zit zeker met zoo'n laag nummer in je maag, en nu wil je het ons buitenluu doen slikken. Maar al hebben we nooit in de loterie espeuld, we weten toch wel dat zoo'n nommer niet veul waard is en dat we voor etzelfde geld best vief nummertjes kunnen kriegen. Dit willen we niet hebben." Tegen zulke redeneering viel moeielijk veel in te brengen en daar de collecteur dit ook wel inzagkoos hij de verstandigste partij en zocht een flink hoog nummer uit en ruilde dat tegen het andere. Nu was ons paartje tevreden en na het verschuldigde betaald te hebben, verwijderden man en vrouw zich, onderwijl elkander lachend aan kijkende, omdat zij zich „niet hadden laten beetnemen." De eenvoudige luidjes! Zij dachten eens heel leep tegenover dien „Amsterdammer" gehandeld te hebben, maar op dat zelfde nummer, dat door hen geweigerd werd, viel dezen week de f25.000! en zij loopen nog rond als de gelukkige bezitters van een loterijbriefje, waarvan het cijfer uit vijf cijfers bestaat! Het is voor hen te hopen, dat zij de lijsten niet nazien of al thans het geweigerde nummer vergeten heb ben, want anders zou bun spijt zeker niet gering wezen. Het is ook dom om, als men eens zijn geluk aan het toeval wil overlatenaan het eeue of andere nummer te hechten, en toehl hoevelen die niet gaarne voor „boeren" zouden doorgaan, hadden in het zelfde precies zoo gehandeld; het bijgeloof, vooral op dat punt, is zoo groot. Naar aanleiding van het bericht om trent een diefstal van metalen patroonhulzen, te Nijmegen, meldt de Tijd nog het vol gende. De bedoelde hulzen waren afkomstig van bij de schietoefeningen verbruikte pa tronen en waren op de wapenkamere opge legd, om later in de magazijnen te Delft te worden ingeleverd, ten einde de bruik bare bij het vervaardigen van losse patronen te bezigen. Voor deze ingeleverde hulzen betaalt het rijk 1 cent voor elke tien stuks, terwijl de gelden door de compagnies-com mandanten gebruikt worden voor het be talen van schietprijzen. Dat ook onder officieren zich aan verkoop van hulzen heb ben schuldig gemaakt, gelooven wij gerust te mogen tegenspreken; ook komt ons het genoemde cijfer van 5 it 6000 K. G. wel wat hoog voor, vooral als men bedenkt dat elke huls slechts 12 gram (ongeveer) weegt. Men schrijft aan het D. v. N. uit PuttenNog altijd verkeert men hier in onzekerheid of onze burgemeester, die na dertig jaar dit ambt te hebben bekleed, her benoemd moet wordenweder door de regee ring zal worden aangewezen. Gelijk men weet, bestaan er twee partijen in deze ge meente, doch de groote meerderheid der inwoners zou het zeer betreuren als de heer Hiebendaal niet weder door Z. M. werd benoemd. Donderdag stonden voor het kanton gerecht te Zwolle terecht wegens het zingen van socialistische liederen en het maken van nachtelijk buiengerucht in den nacht van 5 op 6 Dec. jl.1. J. G. H., oud 23 j., en 2. W. M., oud 24 j., beiden werkzaam op den constructiewinkel hldaar. Zij werden blijkens de Zw. Ct. beiden veroordeeldde eerste tot een geldboete san f 6 of 3 dagen gevangenisstraf en 3 dagen gevangenisstraf daarenboven; de tweede, bij verstek tot een geldboete van f 6 of 3 dagen gevangenisstraf. De beklaagde J. G. H. had viergeluigen h décharge medegebrachtwaarvan eenD. v. d. 15. mede werkzaam op den constructie- winkel, wiens verklaringen in strijd waren met die van den inspecteur van politie P. A. G. Hulst en de agenten Mulder en Roes- sink, staande de zitting als verdacht van het afleggen eener valsche verklaring, werd in hechtenis genomen. Te Deventer worden eenige sjouwer lieden strafrechtelijk vervolgd, omdat zij op nieuwjaardag, onder valsch voorgeven van tot de karrelieden der gemcentereiniging te behooren, fooien hebben geïnd. De ontvluchting van W. C. Dettmer, in de vorige maand, uit den gevangenis te Assen, heeft voor den cipier en twee toen dienstdoende bewaarders, nadeeligc gevolgen. Alle drie zijn nl. door den minister van justitie in hunne betrekking geschorst, voor onbepaaldcn tijd en met verlies van trakte ment, terwijl het feit vermoedelijk ook bij de rechtbank aanhangig wordt. Van bovengenoemden voortvluchtige, die als kok naar de gevangenis te Assen was overgebracht en die nog 5 jaren gevange nisstraf in 't vooruitzicht had, is geen enkel spoor bekend geworden. lil eene crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden is P. G.oud 37 jaren, laatstelijk brievengaarder te Wes- terbork, schuldig verklaard aan de verschil lende verduisteringen van gelden, waarvoor hij heeft terechtgestaanenonder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 maanden celstraf en 12 verschillende geldboeten. Dinsdagmiddag brandde de schuur van den landbouwer K. P. Sikkema te Uitliuizer- meeden plotseling af. De verspreiding van het vuur ging zoo sneldat alleen 3 var kens gered konden worden en 8 paarden en 26 stuks hoornvee in de vlammen om kwamen. In den vroegen morgen van Donder dag werd door drie bewoners van Helpman, gemeente Haren, aan den straatweg aldaar een man in bewusteloo7.cn toestand ge vonden. Alle aangewende pogingen om zijn bewustzijn weder op te wekken, mochten niet batenwaarna men hem per slede en goed gedekt naar Groningen overbracht, met het doel zoo spoedig moge lijk geneeskundige hulp in te roepen. Bij de komst aldaar was de ongelukkige echter reeds overleden. Hij bleek later te zijn Stiert ten Oever, oud 65 jaar, verblijf hou dende in een woonscheepje. De overle dene, een zeer zwak man, w as Woensdagmiddag, in gezelschap van zekeren Koops, naar Glimmen gegaan om aardappelen te halenen werd des avonds te vergeefs door zijne vrouw terugverwacht, zoodat hij vermoedelijk op zijn terugtocht is omgekomen. De genees heer, die het lijk schouwde, was van oor deel, dat de man, door de koude en het slechte weer bevangen, tengevolge daarvan bezweken zou zijn. Hij laat eene oude weduwe in kommervolle omstandigheden achter. Te Venloo werd gisteren door de stads omroeper rondgeklonken dat er dien avond eene gemeenteraads-vergadering zou plaats hebbenwaarin de beslissing zal vallen in de aanhangige gasquaeslie. Woensdagavond zakte de groote con certzaal van den heer W. Kessel, te Val kenburg (Limb.), door overlast van sneeuw in. Gelukkig bevond er zich op 't oogen- blik niemand, zoodat geen menschenlevens te betreuren zijn. '9 CR A VEN RACE. Door Z. M. is aan Joos De Muleervol ontslagen sluisknecht aan het kanaal te Ilansweert, toegekend een pensioen van f152 'sjaars. De minister van justitie zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. De consul der Nederlanden te Djeddah is met verlof in de residentie aangekomen. HH. MM. de koning en koningin ver schenen gisterenavond zooals zij voornemens waren, in den Koninkl. Schouwburg alwaar de vorstelijke bezoekers de vertooning van het tooneelspel „Daniël Rochat" tot het einde bijwoonden. Bij hun intrede en vertrek werden HH. MM. door het orchest met het Wilhelmus begroet en door de aanwezigen toegej uicht. Behalve de hofdames, bestond Mr. Ms. gevolg uit: kolonel Gey van Pittius, adju dant IIbaron Taets van Amerongen, kamer heer en baron Van Tuyll van Serooskerken ordonnance officier. prins Krapotkin, alsmede eenige schuldigen aan de onlusten van Monceau-les-Mines. Louise Michel heeft reeds de gevangenis verlatenmaar onder protestwant zij wilde alleen door eene amnestie in vrijheid ge steld werden, niet door eene gratie. De heer Ferdinand De Lesseps, die den 28 dezer te Southampton scheep gaat naar Panama, heeft de kamers van koophandel te Parijs, Marseille, Havre, Rouaan, Bor deaux en Lyon uitgenoodigd een gemach tigde te benoemen om hem te vergezellen. Bij Rimognes, aan de Pyreneesche grenzen, is een aanzienlijke voorraad van wapenendie voor de C'arlisten bestemd waren, in beslag genomen. IPAltlJIt De nieuwe Spaansche gezant te Parijs, José Luis De Albareda, is 50jaar oud; hij studeerde te Sevilla, werd journalist, afge vaardigde en lid van de partij Sagasta en vertegenwoordigde vroeger zijn land te Lissa bon en alhier. Hij richtte de „Revista de Espana" op en is als sportman bekend. DE1TSCHJLAND. De uitleiding van den schrijver Her mann Bang uit Berlijn blijkt hierdoor ver oorzaakt te zijn, dat hij sinds lang in een Noorweegsch blad hoonsnde artikelen over leden van het Pruisische koningshuis heeft geplaatst. Aan de Kölnische Zeitung wordt ge meld, dat de Serviërs te Piröt bloedige wraak willen nemen, wegens de sympathie, door een deel der bevolking aan vorst Alexander betoond, toen deze zich aldaar bevond. Verscheidene inwoners zul'en voor een krijgsraad terechtstaan. Den vroegeren burgemeester wordt verweten, dat hij den Bulgaren een weg door een pasengte heeft aangewezenwaardoor zij in staat werden gesteld de Serviërs in den rug aan te val len. Gelijke aanklachten worden jegens an dere personen gedaan. Volgens bericht uit Belgrado van 14 dezer zijn den dag te voren bij Sukovmost 2541 gevangen Bulgaarsche soldalen en één Bul- gaarsch officier tegen 1073 Servische solda ten uitgewisseld. Over de uitwisseling der krijgsgevangenen bij Bregowo is nog geen bericht ontvangen. RUSLAND. De Poolsche bladen deëlen mede, dat eene ukase van den Czar, op 1 (13) Jan. uit te vaardigen, alle Pruisische onderda nen, die zich niet als Russen hebben doen naturaliseeren, over de grenzen zal doen zetten. DEIEIHRKElt. Ingevolge het over hem gevelde vonnis legde president Berg zijn ambt neder. Hij werd intusschen door de linkerzijde tot voor zitter van het Folkething herkozen. P E K If. Uit Lima wordt gemeld, dat generaal Caceres waarschijnlijk in Maait tot president zal gekozen worden. De ex president Iglesias vertrok op 26 Dec. van Lima naar Valpa raiso, om zich van daar naar Montevideo en Buenos-Ayres te begeven. In het voorjaar zou hij een reis naar Europa ondernemen. De door generaal Caceres onlangs geheven belasting op het in de mijnen van Cerro de Pasco gewonnen zilvererts is weder opge heven. geleverd voor de conservatieven, die tot nu toe in de minderheid waren. ATHENE, 16Januari. Het kabinet heeft aan de mogendheden te kennen gegeven, dat het eene demobilisatie als onmogelijk beschouwt. Indien de koning van eene tegenovergestelde meening is, zal het kabinet zijn ontslag indienen. BELGIE. Stanley zal naar den Congo terug- keeren, niet als gouverneur, naar als direc teur van de nieuwe spoorwegwerken. EN GEE A X D. Tegelijk met den onderkoning van Ierland, lord Carnarvon, zal de secretaris van staat voor Ierland sir Hart Dyke zijn ambt neerleggen. Hij vindt eveneens het voorstel van „home rule door lord Salisbury ontworpen onvoldoende. Volgens Daily Telegraph zou het ministerie de afschaffing van het onderkoningschap over Ierland voor stellen. Uit Belgrado heeft de Standard het bericht ontvangen, dat de uitwisseling der gevangenen met Servië is begonnen, en dat koning Milan aan 200 politieke gevangenen amnestie heeft verleend. De Daily Hews verneemt uit Cairo, dat de Arabieren weder in groote getale voorwaarts rukken. E KAN KR IJ K. De heer Grévy heeft twaalf decreten tot het verleenen van gratie aan evenzooveel politieke misdadigers onderteekend. Onder de begenadigden behooren Louise Michel en PER TELEGRAAF. PARIJS, 16 Jan. De ministerieele ver klaring spreekt in de eerste plaats over de goede orde, die in het bestuur moet worden hersteld, en over de noodzakelijkheid om de geestelijkheid te bepalen tot de strikte uit oefening van haar taak. Zij dringt aan op het herstel van bet evenwicht in de finan ciën en op het beëindigen der expeditiën naar verre landen. De verklaring zegt vervolgens, dat geen nieuwe leeiiing zal gesloten en geen nieuwe belastingen zullen geheven worden. Het protectoraat over Tonkin zal op eenvoudigen en zuinigen voet worden geregeld. Daarop geeft de verklaring eene opsom ming van verschillende ontwerpendie bij de kamer zullen worden ingediend en doet ten slotte een beroep op de eendracht en de samenwerking van alle vriendeu der republiek. LONDEN, 16 Jan. Eenige ochtend bladen melden, dat het kabinet besloten heeft sommige bej alingen van de ingetrok ken Iersche dwangwet weder van kracht te verklaren, ten einde het boycot-teeren en andere daden van geweld in Ierland te on derdrukken. ZANZIBAR, 15 Januari. Het tractaat tusschen Frankrijk en Madagascar is gera tificeerd. RIO-JANEIRO, 15 Januari. De ver kiezingen hebben een gunsligen uitslag op- LAATSTE BERICHTEN. Zondagavond, den 1 Oen dezer, bezocht zekere v. d. L. een koffiehuis in de Wagen straat te 's Hage en bedronk zich zoodanig dat hij zich ten slotte geen rekenschap meer kon geven van hetgeen in zijne na bijheid voorviel. Toen hij in dezen staat van dronkenschap verkeerde drongen twee mede in het bierhuis aanwezige mannen, hem hun geleide op, zij brachten hem een eindweegs tot op het Spuiwaar zij hem lieten vallen en liggen. Den volgenden motgen kwam de toen ontnuchterde v. d. L. bij de politie aangifte doen, dat hij sedert den vorigen avond zijn gouden horloge niet dito ketting miste. Hij kon echter niet mededeelen wie de twee lieden waren, die hem tot aan het Spui hadden vergezeld. Dezer dagen zag de rechercheur van de Rhee bij de aankomst van den laatsten trein uit Rotterdam drie mannen uit een der waggons stappen, die hem, na de aangifte van v. d. L., eenigszins verdacht voorkwamen. Een onderzoek leidde tot de ontdekking dat het vermiste horloge met ketting te R tterdam voor een flinke prijs verkocht was door een koetsier B.die zich had aange sloten bij hetzelfde tweetal dat des avonds met v. d. L. in het koffiehuis gezeten en hem qasi naar huis gebracht had. De drie verdachten zijn in verhoor ge nomen, doch bevinden zich op vrije voeten. De gewoonte van vele vrouwen om, zit tende op het raamkozijnder buitenkant der vensterglazen schoon te maken, eischte heden te 's Ilage w ederom een offer. De jeugdige huisvrouw De W. stortte, bezig zijnde de ruiten te zeemen, van hare bovenacl.terkamer in de Nieuwe Molstraat, door het uitvallen van het geheele raam werk van eene tamelijke hoogte naar be neden op een binnenplaats, met het hoofd door de ruiten van het vallende raam. Niet alleen dat de glasscherven haar hoofd ver wondden; werden aan verschillende lichaams- deelen kneuzingen geconstateerd. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Het uitvallen van het raam pleit voor zeker niet voor den hechten toestand van het huis. Hedenmiddag had een ernstig onge luk plaats op het terrein der fabriek van de heeren L. J. Enthoven en Co. te 's Hage. Verschillende werklieden verrichtten hun arbeid aan den kraan tegenover het Zieke, toen onverwachts de ketting, waaraan de voorwerpen, die verplaatst moeten worden bevestigd zijn, verschoof en een ijzeren plaat tengevolge daarvan nederstortte op drie der arbeideis. Een hunner bekwam daarbij eene zw are verw onding aan de beenen. De heel meester, die hen in een der loodsen hulp verleende, constateerde bij hem een been breuk. Hij werd tnet den brancard van de fabriek naar het ziekenhuis vervoerd. De twee andere mannen werden eveneens, doch minder ernstigaan de beenen ge troffen. Gisterenmiddag is bij het kruispunt van den VVassenaarschen en Leidschen weg een met twee paarden bespannen wagen met meubelen aangereden door de stoomtram. Een der paarden werd gedood en het andere zwaar gekwetst, terwijl verder de wagen zelf eenige schade leed. Persoonlijke ongelukken hadden er geluk kig niet plaati. Uit de cellulaire gevangenis te Am sterdam is hedenmorgen een Duitscher ont vlucht, Wedemeijer genaamd. Hij was ge kleed in werkmanspak en van beroep ban ketbakker. - De Nationale wedstrijd op schaatsen, welke lieden te Hamburg zou hebben plaats gehad, is wegens het ongunstige weder uitgesteld tot Dinsdag a. s. GEMENGDE BERICHTEN Te Temesvar (Hongarije) hebben 3000 arbeiders in de tabaksfabriek van het Staats monopolie het werk gestaakt wegens slechte behandeling en lage loonen. In de Parijsohe koffiehuizen drinkt men thans „picotin", een drank uit haver ben id. Hij is van Amerikaanschen oorsprong. Op de lijn Parijs-Cherbourg is de prefect van Eure de heer Barrêunein een spoorwegcoupé vermoord en daarna uit het

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2