NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 18 Januari 1886. N°. 14. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidem, 5 Januari 1886. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant I Voor Leiden, per 3 maanden I 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meerv 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabat, per regel 0.10. Uureel: Scheepmakerssleejr 6. 199e jaargang. Stads-Bericliten. JNATIOINALL MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te welen, dat ingevolge arl. 18 der Wet van den igden Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. IR «lier Wei voor «Ie nationale militie belmoren te worden inge.-chreven (/ij «lie op den lslc0 Januari Imn 19Je par waren ingctre«len en alzoo de gelmrcr.en in 186?). verplicht zijn rich «laarloe hij Biiigeineesler en Welliouilers aan Ie geven tifSChen den Esien en den Sisten «Januari; dat hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of. is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, rijn voogd tot het doen von die aangifte verplicht is; en dut overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der mecrgenichle wet. wordt ge&traft met boete van f 23 tot f' ÏOD. Voor hen, die verzuimden zich cp de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien «laarloe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van des vooriniddags 10 tot de> namiddags 3 uren op iederen werkdag lot en met den 30,len Januari aanslaande, terwijl het register van inschrijvingop den 31'D daaraan- voIg«n«le, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge>lolen. Kn «unit (lutc door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wet houders voornoemd UK KANTEli, llurgeineestcr. lsidsk, 16 Januari 1886. K. kis1Secretaris. schrijvings-hilji'llen voor bel dienstjaar ISS« kosteloos leo kanlore van den Getneenle-onl- vanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, l)E K NTEH Burgemeester. K. KISTSecrelaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden np donderdagden 21 Januari 1886. waarin o. in. behandeld zal worden liet voor stel betrekkelijk de levering van gas aan itt- gezelenen van omliggende gemeenten. «TADSVIElIlVg. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurends de afgeloopen week dagelijks van 52 tot 73 volwassen personen en 12 tot 21 kinderen. Gedurende de afgeloopen week is al hier 1 geval van roodvonk aangegeven. Er hadden geen sterfgevallen plaats. BURGFJlF.ESTF.lt en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbizen, enz., welke over liet afgeloopen jaar 1*85 len lasle der gemeente eenige vor dering hebben, otn limine rekeningen len spoedigste, uiterlijk vóór ullo. Januari e. k ter Gemeente-Secrelarie (al'deeliug Fi nanciën) in le leveren. Bur"etiieesler en Wethouders voornoemd, 1>E KA NT liltBurgemeester. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter kennis van belangheb benden. dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke be lasting op de liondrn ieder houder ian een of meer bonden, die aun die belasting onder hevig zi|n, verplicht is. daarvan jaarlijks vóór of op ilen dien Januari bij den gemeente ontvanger aangille le doen. door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever ondei leekend biljet en dal bedoelde in- Z. M. de koning heeft, naar het D. v. Z.-ll. en 's Gr. meldt, gisterenmiddag een langdurige conferentie gehad met deii burgemeester van Amsterdamden heev mr. Van Tienhoven. De heer jhr. H. T. Hora Siccama heeft, naar het 1). v. Z.-It. en 's Gr. be richt, op zijn nader adres in zake concessie voor den aanleg van een haven te Scheve- ningen, van den minister van waterstaat enz. een antwoord ontvangen, waarbij de vroeger gestelde hooge eischen omtrent de- fensiekosten en waarborgsom in hoofdzaak worden gehandhaafd. Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren: K. A. F. Deelen, med. docto randus; W. Leenderts en A. C. P. Paré, cand.-artsen. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand December 1885 vervoerd 18611 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 2929.98s, goederen f 276.26 totaal f 8206.246. Van af 1 Januari tot en met ultimo December 1885 werden vervoerd 282,834 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f48866.57, goederen f 4181.60, totaal f 53048.17, per dagkilometer f 16.15. Naar wij gisterennamiddag vernamen was uit Hamburg bericht ontvangen, dat aldaar een sterke dooi was ingetreden. De Eriesche hardrijders, die aan den wed strijd zouden deelnemen, waren aangeschre ven om zich morgenochtend te Leeuwarden te bevinden. Het alsdan door den heer Salverda uit Hamburg te ontvangen tele gram zou de beslissing omtrent het al of niet vertrekken der rijders bepalen. Des avonds echter berichtte een telegram uit Leeuwarden ons, „dat de Friesche hard rijders van de reis naar Hamburg hadden afgezien." (JD. v. JV.) De beteekenis van het woord „Kopper- Maandag" is ongetwijfeld aan zeer velen onbekend. Vroeger zeide men Copper- of Copperckers-Maandag, welke benaming kwam van Coppe-(kop of drinknap,) die op vroo- lijke feesten gebruikt werd. Daar het nu bij sommige gilden gewoonte was, van den tweeden Maandag in Januari een vroolijken dag te makenwerd deze de Copper-Maandag die echter van lieverlede privaat eigendom der typografen werdtoen de andere gilde- broeders langzamerhand ophielden, elkander den Cop toe te brengen. Dhld Gisterennacht omstreeks 3 uur is te Delft brand ontstaan in de sacristie der in aanbouw zijnde R. K.kerk aan de Verwersdijk. Met behulp van twee brandspuiten was om streeks 5 uur het vuur bedwongen, ua aan het plafond als anderszins nog al schade te hebben veroorzaakt. Men denkt dat bij 't ver laten van 't werk den vorigen avond een der werklieden een pijp of sigaar zal hebben aan gestoken, en dat de weggeworpen, nog niet uitgedoofde lucifer in de op den grond ver spreid liggende krullen of zaagsel is terecht gekomen. De openbare straatverlichting is, op één lantaarn na, te Bleskensgraaf afgeschaft. Te Oude Tonge is Donderdag avond brand ontstaan in de bouwschuur van A. Gebuijs, aan den Langeweg. Binnen korten tijd was geheel de schnur met den rijken intioud eene prooi der vlammen geworden. Slechts met moeite zijn vijf paarden gered, doch 2 paarden en 11 runderen kwa men in de vlammen om. Door de krach tige hulp der brandweer heeft men het huis en wagenhuis kunnen behouden. Naar men verneemt, is de bekende zaakwaarnemer Antink te Haarlem, met achterlating van schulden, dezer dagen naar Engeland uitgeweken. Genoemde A. is de vader van den in zake Van Rysselberghe te Londen bekend geworden Antink. Het marmeren borstbeeld van mevr. Kleine Gartmandoor prof. Stokvis namens de commissie van de Tooneelschool aan het gemeentebestuur van Amsterdam aangeboden, werd gisteren plechtig in den Foyer van den Stadsschouwburg onthuld, met warme toe spraken van hulde aan de nagedachtenis van de overledene. De burgemeester verklaarde namens het gemeentebestuur het geschenk dankbaar te aanvaarden. De buste werd vervaardigd door den beeldhouwer Henri J. Teixeira de Matthos. Een treurig ongeval had gisterenmid dag in de suikerfabriek „De Amstel" te Amsterdam plaats. Ten ongeveer twaalf uur sprong de stroopbuis in die fabriek, waardoor tien personen meer of min be langrijke brandwonden ontvingen. Vijf hun ner moesten naar het gasthuis per vigilante worden vervoerdde overigen zijn naar hun woningen gebracht. Naar de N. H. Ct. verneemt, beloopt het totaal der aan crediteuren der Com manditaire Venn. Lens en Bergsma, zonder de obligatiehouders, verschuldigde bedrag f 3,300,000. Véór eenige weken vervoegden zich op een Maandag ten kantore van een der meest bekende collecteurs der Staatsloterij te Am sterdam een bejaard echtpaar, boer en boerin, die een loterijbriefje kwamen koopen. „Me- heer," zeide de boer, nadat hij gevraagd had oi hij hier bij een „loterijman" te recht was, „we hebben van z'n leuven nog niet in de loterie espeulden nou zei men wief, dat we, wiel we toch in Amsterdam waren, it is doen mosien. Gef mien zoo'n pam- pierlje! Je kon niet weten, waar it goed voor was." De heer, die om de eenvou dige taal moest lachenoverhandigde het loterijbriefje, dat door den buitenman eerst goed bekeken werd, om het daarna aan zijn vrouw te laten zien. Nu ontstond tusschen beiden een ernstig discourswaarbij de vrouw FEUILLETON. 207.) „Is daar ook een portret achter F' „Ja," antwoordde hij kortaf. „En waarom is daar die leelijke zwarte doek over heen?" „Om het te verbergen." „En waarom moet het verborgen zijn?" „Omdat, omdat...." stamelde de graaf verlegen en zonder recht te weten wat hij antwoordde„omdat het slecht geschil derd is." „Dat doet er niet toe, lieve vader! ik zou ook dit portret wel eens willen zitn." „Neen." „Waarom niet? Is het zoo leelijk?" „Afschuwelijk." „Maar hoe komt het dan, papa! dat u! die zulk een kenner zijt van schilderijen, en altoos zoo keurig, zoo overvoorzichtig, dat leelijke stuk gekocht hebt?" „Aurora," hernam de graaf met een op welling van ongeduld, die hij niet bedwin gen kon, „je verveelt me met die vragen." „O, papa!" antwoordde het meisje op bedroefden toon. „'lis waardje bent niet redelijk. Wat kan het je toch schelen of dit schilderij be- dekt is?" „Papa," antwoordde het jonge meisje met zekere opgewondenheid, „in al die por trettendie mij omringen, ineen ik de roemrijke en vereerde voorouders te zien vau eenzelfde geslachtwaartoe gij behoort en waartoe ik ook behoor. Weer zoo'n in vallende gedachte, vader! En daar, dat an dere portret met zwart behangendat ik niet moet, dat ik niet mag zien, dat por tret trekt mij onwillekeurig aan, en ik zou het willen...." „Je zoudt het willen?" „Ontblooten." „En dat," hernam hij levendig en met trillende stem, dat verbied ik je. liet jonge meisje loosde een lange zucht. „Maar," hervatte zij op Heemenden toon „eens toch zult u mij het laten zien, niet waar?" „Nooit, nooit!" luidde het driftige ant woord. En zijn dochter bij den arm vattende, voerde hij schier met geweld haar naar de andere kamer. In zijn werkveitrek geko men kwam hij in eens tot bedaren. Hij gaf Aurora een kus op het voorhoofd en sprak glimlachend: „Je bent een bedorven kind: ik heb je mijn schilderijen laten zien, meer of min der fraaiemeer of minder belangwekkende portretten, die ik van tijd tot tijd koop, als het toeval mij er eens een doet ont moeten dat mij bevalt. Is er een met een doek bedekt, dan is dat, omdat ik het niet waardig keur een plaats in mijn kleine ver zameling in te nemen, en omdat ik niet wil dat men het ziet. Dus, zooals gezegd is: Je zult mij er niet meer over spreken, niet waar „Ik zal er u niet meer over spreken," gaf Aurora op trenrigen toon ten bescheid, terwijl zij het hoofd liet hangen. Zij praatten nog een oogenblik; daarna stond Aurora op om heen te gaan. Zooals altoos, deed de graaf haar tot aan de deur uitgeleide. Onder het wegrijden sprak Aurora bij zichzelve „'t Is vreemd. Waarom heeft vader een dozk voor dit portret gehangen? Waarom wil hij niet, dat ik het zie?" Maar spoedig verdreef zij die muizenissen en dacht slechts aan de vreugde, aan het geluk, dat zij zou smaken, als zij haaron- I derwijzeres terug zaghaardie zij zoo graag I haar mamaatje noemde. II. ROEREND TOONEEL. Binnen het kwartier hield de coupé stil Rue Davy No. 6. Aurora verliet het rij tuig en vernam van den portier, dat me vrouw Durand thuis was, en op de derde verdieping woonde, de deur rechts. Zij steeg de trap op. Er was geen schel aan de deur. Zij klopte aan. Aanstonds hoorde zij een stoel verschuiven daarnaiemand loopen, en men deed open. „Jij, jij?" riep de gravin, wie de ver bazing en de vreugde het spreken belette. Maar zij had de armen uitgestrekt en het jonge meisje wierp zich er in, terwijl zij dat lieftallige en heerlijke woord sprak, dat de moeder nooit meer dacht te zullen hoo- ren: maina Vervolgens vernam men eenige oogenblikken niets anders dan het geluid van over en weer vliegende kussen. De gravin sloot de deur weder, en ter wijl een harer armen om het midden van het jonge meisje geslagen wasvoerde zij haar met zich naar de causeuse. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1