BUITENLANDSCHE BERICHTEN. - 'W-z m mm ms c n ~WEZ mm J br. em x<wr r*n- klomp van de steile straten laat afglijden. Vooral op den Lindenberg, de steilste straat van Nijmegen, wordt daaraan veel gedaan, j en bonderdc-n tnenschen stroomen er bo» en- dien heen als toeschouwers. Sleden of ladders, waarop vijf, zes en meer personen hebben plaats genomen, deels zittende, deels staande, gaan dan met zoo ongeloofelijke snelheid naar benedendat de pleizierreizigers dan soms in de Waal een frisch bad moeten nemen, wijl hun snelheid zoodanig is, dat aan tegenhouden niet te denken valt. Dikwijls hebben er ook ongelukken plaats doordien iemand van de sleê geslingerd wordt, of door een volgende wordt omver geworpen of „overreden". Zondag 11. hebben niet minder dan drie nog al ernstige onge lukken plaats gehad, en wel in hoofdzaak onder de toeschouwers die, in angstige spanning een slee naziende, door een onmid dellijk volgende werden omvergeworpen. Voor een 7-jarig knaapje moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. Hoewel een oud privilegie van de Nij- meegsche jeugd en door de gewoonte in een soort van recht overgegaan, ware het toch te wenschendat het „sleedjerijden" verbo den werd, om ongelukken te voorkomen en het verkeer niet te belemmeren. Bij de inschrijving voor de nationale militie te Eede, had aldaar Woensdag eene herige vechtpartij plaats. Zekere H. heeft een bakker met een mes ernstige wonden toegebracht. Gelukkig kon terstond genees kundige hulp worden verleend. De dader is nog denzelfden avond gearresteerd. Op 1 Jan. 11. bestond de bevolking van het rijksgesticht te Ommerschana uit ld 19 verpleegden, als: 1325 veroordeelden wegens bedelarij71 wegens dronkenschap en 3 voor rekening van gemeenten. Verleden Dinsdagnamiddag ging een jager bij Steenwijk op de eendenjacht en kwam onderweg te vallen, ten gevolge waar van zijn geweer afging en het schot eene boerenmeid van ongeveer 25 jaren in het gezicht trof. Haar toestand is niet zonder gevaar. Behalve de firma Stroink en Blijden- stein te Enschedé, heeft ook de firma H. J. Stroink aldaar hare betalingen gestaakt. Van accoord, getroffen met de crediteuren der eerste firma, is nog geen sprake, daar enkele niet schijnen te willen medewerken tot eene minnelijke schikking, zoodat failliet verklaring wel zal volgen; voor de tweede firma zijn door crediteuren bewindvoerders benoemd, die zullen overleggen wat in het belang van crediteuren moet geschieden. (O. v. N.) Een 13-jarige jongen, wonende op Werkmanslust te Leeuwarden, die Dinsdag jl. voormiddags lij uur van huis was ge gaan, om eene jongere zuster van eene der scholen af te halen, is daar niet gezien en sedrrt spoorloos verdwenen. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. De smokkelarij van tabak op de Bel gische grenzen langs sommige kanten in Noordbrabant wordt op groole schaal en met eene buitengewone stoutheid gedreven. De douanen zijn niet in staat of in getale, om dezen onwettigen handel tegen te gaan, aangezien de smokkelaars gewapend zijn en een slimheid en doorzicht aan den dag leg gen, waarvan men echter schier geen voor beeld vindt,. Wel schieten de douanen nu en dan op de paarden, voor lichte karren gespannen, doch men heeft ze met een ijzeren dekkleed omhangen, waarop de ko gels afschampen. Om de smokkelarij tegen te gaanzou men een heel leger van douanen dienen te hebben om de grenzen te bezetten. De veldweg naar Maastricht van het op vijf kilometers van daar gelegen dorp Bcmelen, loopt, op eenigen afstand van het dorp, door een doorgegraven heuvel, die thans geheel met sneeuw is bedekt. Eene boerenvrouw, die zich naar de markt te Maastricht begaf, raakte den weg bijster en zakte op genoemde plek door de sneeuw. Een platte korf met hare koopwaar, die zij op het hoofd droeg, bleef op de sneeuw staan. Een dorpgenoot, die er een kwart uur later voorbijkwam, vond de korf en ontdekte daardoor haar gevaarlijken toestand. Hij moest naar het dorp teruggaan, om hulp te halen, daar hij alleen haar niet kon verlossen. Met schoppen werd zij uit gegraven. '8 GIlltEMIACE. Door Z. M. is aan L. J. Du Celliée Muller, hoofdingenieur 1ste kl. van den waterstaat voor de provinciën Noordnolland en Utrecht, te Haarlem, vergunning ver leend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der orde van het legioen van Eer, hem door den president derFran- sche republiek geschonken. Door Z. M. is H. Luiking benoemd tot burgemeester der gemeente Lemsterland. Voor het gerechtshof te's Hage stond gisteren terecht de persoon van W. O., j wever, wonende te Almeloo. Hij was door den militairen rechter veroordeeld tot 2 jaren celstraf en bevond zich in den avond van 16 September jl., tot het ondergaan van die straf, in de cellulaire gevangenis te Rotterdam, in cel B 32 Nadat in ge noemden avond een bewaarder dtr gevan genis de koffie had rondgediend, bemerkte hij dat in de cel, waarin de beschuldigde verblijf hield en hij werkzaam was met het zoomen van cocosmatten, brand was ont staan. Bij opening van de cel sloegen de vlammen naar buitendie evenwel spoedig door middel van emmers water en de wer king tan een extincteur werden gebluscht. De besch. bekende terstond dat hij den brand had gesticht, door het doen ontvlammen van een bosje coeosgaren, met de bedoe ling om door den brand verwarring te doen ontstaan en dan gelegenheid te kunnen heb ben om te ontvluchten. Deze bekentenis, later nog meermalen herhaald, werd heden door hein gedeeltelijk teruggenomen. Hij had den brand thans niet gesticht om te kunnen ontvluchten, maar daar hij niet tegen de eenzame opsluiting kon had hij gehoopt op verandering van zijne straf. Adv.-gen. mr. Bijleveld was van oordeel dat de opzettelijke brandstichting in stoffen, derwijze geplaatst dat de brand tot het ge bouw kon overslaanzonder dat daardoor menschenlevens in gevaar waren gebracht, voldoende was bewezen en eischte eene ver oordeeling van besch. tot 3 jaren gevan genisstraf. Mr. Hanekuik, die voor dezen besch. optrad beval, na het hof op enkele verzach tende omstandigheden te hebben gewezen, zijn cliënt in 's hof uiterste clementie aan. Aanst. Donderdag uitspraak. Spoedig zal, naar wij nader vernemen, opliet Seinpostduin te Scheveningen, bekend door het panorama van Mesdag, een prachtig gebouw worden opgericht. Naar de plannen en onder de leiding van architect VVostra, zal op dat terrein een groot concertgebouw worden gesticht, met nevenzalen, terrassen enz. Het gebouw zal tevens ingericht zijn voor café-restaurant, terwijl er een volks- bierhalle aan verbonden zal wezen. De con certzaal zal 1500 meiischen kunnen bevatten en op het open terras zal ruimte voor meer dan 3000 personen zijn. Een Neptunus-beeld, op een hoogte van 25 meter boven den grond, zal den koepel van het gebouw bekronen, terwijl twee koe pelvormige paviljoens met den koepel zeiven een schoon geheel zullen vormen. BELG1E. 't Kint de Roodenbeeke, de ontrouwe oud-kassier van de „Banque de Belgique", heeft gisteren de gevangenis verlatenwaarin hij bijna 10 jaren heeft doorgebracht. ENGELAX U. De aanslag op het leven van den prins van Wales blijktgelijk reeds uit de eerste instructie vermoed werd, alleen een chan tage-middel te zijn geweest om aan geld te komen. John Magee en zijne vrouw, door het Centraal Criminal Court verhoord, heb ben volledig bekend, dat hunne bewering omtrent een geheim genootschap, dat hun had opgedragen den prins te vermoorden, geheel gelogen was. Zij gaven als eenige reden hunne gioote armoede op en riepen de goedertierenheid der rechters in. In de Engelscbe stad Sunderland is de nood onder de arbeidende bevolking zeer groot. Daar zijn reeds 10,000 men- schen die gebrek lijden. Zij worden met eenig voedsel bedeeld door het daartoe ge vormde comité. Maar als de dreigende werk staking op de scheepswerven niet afgewend wordt, dan zal ook die hulp ophouden, omdat de burgers, die het comité van geld voorzienin dat geval geene bijdragen meer geven. De gemeenteraad wil eene som van 7000 (f81,000) leenen, tot het uitvoeren van openbare werken, om den noodlijdenden arbeid te verschaffen. F It A X Kit IJ K. De heer Grévy betuigt in zijne presiden- tiëele boodschap aan de vertegenwoordiging zijne erkentelijkheid voor zijne herkiezing, door welke het land het verlangen sch nt te hebben geopenbaard, om de stabiliteit van de regcering der republiek te verzeke ren. De republiek is de noodzakelijke regee- ringsvorm, daar hare tegenstanders machte loos en onderling verdeeld zijn. liet is echter noodigdat de verschillende deelen der linkerzijde zich vereenigen, om ernstige hervormingen tot stand te brengen. Sedert een halve eeuwzoo verklaarde de heer Grévy, zag Frankrijk eene monarchie en een keizerrijk te gronde gaanmen wil het thans tot eene nieuwe restauratie over halen. Doch Frankrijk weet, dat men het daarmede eene nieuwe revolutie aanbiedt, die slechts tot eene kortstondige regeering zou kunnen leiden. Het parlement zal zijn wachtwoord ontleenen aan de ministeriëele stabiliteit, die voor een goeden gang van zaken zoo noodig is. Eene meerderheid zal aan de regeering verzekerd zijn, indien de vrienden der republiek dit werkelijk willen. Frankrijk leeft in vrede met alle natiën, en heeft in het Europeesch concert weder de plaats ingenomen, waarop het aanspraak heeft; de regcering der republiek verheugt zich in de hooge waardeering van geheel Europa. Ten slotte bracht de presidentiëele bood schap eene sehitteiende hulde aan het leger en de vloot, In den senaat is de heer Leroyer wederom tot president verkozen met i49 van de 173 stemmen. De presidentiëele boodschap werd bij de lezing in den senaat zeer toegejuicht, vooral die gedeeltenwelke betrekking hadden op de voortreffelijkheid van den republikeinschen regeeringsvorm en op de ministeriëele stabiliteit. -Het tegenwoordige ministerie-Freyci- nel is het 21e in Frankrijk sedert 1870. Er waren in dien lijd 16 ministers van oorlog, evenveel van marine, 17 van financiën, 15 van buitenl. zaken en 28 van bintienl. zaken. Het langs bleef het kabinet-Ferry (zes en twintig maanden). Pasteur heeft van graaf Laubespin 40000 frs. ontvangen om zijn proefnemingen met door dolle honden gebetenen te kunnen voortzetten. «FAXJE. De regentes teekende gisteren liet besluit tot eene verwisseling in de bezetting der diplomatische posten. De heer Merry blijft te Brussel. Den 27en Februari zal te Madrid liet huwelijk van de infante Eulalie met haar neef Antonio van Orleans, zoon van den hertog van Montpcnsier, worden voltrokken. De prefect van Madrid heeft ter be schikking van den minister van oorlog een officier van het garnizoen van Seviila ge steld, die zonder verlof te Madrid geko men was. Tien aanhangers van Zorilla zijn gis teren te Saragossa gevangen genomen. De acht personen, die eergisteren werden gear resteerd zijn weder ontslagen. Men beweert, dat de secretaris van den heer Ruiz Zorilla en een aanhanger der federale republiek, Galvez, belmoren onder de personen, die in het komplot van Carta gena betrokken zijn. Er zijn weder zes per sonen te dier zake gearresteerdverscheiden der aangehouden personen erkennen hun medeplichtigheid. UtlTSCHLAKD. Weinige dagen voor het jubilé des keizers kwam plotseling het bericht dat de erfgroothertogin van Baden ongesteld was geworden en de erfgroothertog alleen te Berlijn tegenwoordig zou zijn. liet publiek was dadelijk gereed met dit eeue voorge wende ziekte te noemen en de ware reden in familieaangelegenheden te zoeken. Dit wordt thans door den geneesheer der groot hertogin dr. Piuzler ten stelligste tegen gesproken. Te Berlijn kreeg de Deensche schrij ver Herman Bang (vroeger redacteur der National Tillende te Kopenhagen feuilleton- nist en novellist, 26 jaar oud, een man van naam in het Noorden) van de politie bevel om dadelijk de stad te verlaten. Op zijn protest is hem 48 uren uitstel verleend. In weerwil der tusschenkoinst van den Deen- schen gezant moet hij niet slechts Berlijn verlatenmaar over de Pruisische grenzen zijn. Omtrent de reden zijner verdrijving is noch aan hemnoch aan den Deenschen gezant iets medegedeeld. In het begin van December was hij hier gekomen als corres pondent van Deensche bladen i n feuilleton schrijver voor Schorer's Familiei/alt en an dere tijdschriften. In letterkundige kringen heeft zijne verdwijning niet weinig sensatie verwekt. OOSTE YUIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering aan de Porte voor de bezetting van Massowah eene schadeloos stelling in geld zou hebben aangeboden. CKIEHEItLAKD. Griekenland heeft den eiseli der mogend heden tot ontwapening afgewezen DeGriek- sche troepen rukken naar de grenzen. Eene botsing is weldra te wachten. PER TELEGRAAF. PIIILIPPOPEL, 13 Januari. De gedele geerden, die van hier naar Sofia gezonden zijn, om vorst Alexander geluk te wenschen, zijn teruggekomen, met de verzekering, dat verscheidene mogendheden in beginsel de vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië hebben goedgekeurd. De quaestie hangt nu vooral af van de toestemming der Porte. Dit bericht veroorzaakte alhier groote te vredenheid. li E L L A 11 E Alleen hetgeen goed is, is waard nagemaakt te worden, en als het na gemaakt wordt, wordt het publiek bena deeld door zaken van minder allooi. Dat bewijzen de t.illooze rechtsgedingen over de vervalscliing der levensmiddelen. Daarom als men de Zwitsersehe Pillen van den Apotheker R. BRANDT koopen wil, die bij Maag-, Lever- en Darmkwalen zulke goede diensten bewijzen, dan moet men er op letten, dat iedere doos als étiket een wit kruis op een rood veld en de naain- teekening van R. Brandt drage. Verkrijgbaar te leiden bij N. K. SWE- MERMare, il 7 0 Cts. de doos. LAATSTE K EK IC II TE. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijiisen te Gorredijk c. a II. Coops, thans te Bemmel c. a.; te Overschie c. a. F. II. A.Seipgens, thans te Goor c. a.te llazerswoude c. a. T. P. Krijger, thans te Nieuwerkerk c. a te Aardenbnrg c. a. H. II. Houw ink, ont vanger der directe belastingen invoerrechtfn en accijiisen te Eijsden (land) c. a, GEMENGDE BERICHTEN Volgens een ontvangen telegram uit Hamburg, heeft het daar de geheele week nog niet gedooid, integendeel, het vriest hard en de baan voor de hardrijderijen be vindt zich in uitstekenden staat. Axel Paulsen vertrok gisteren uit Cliris- tiania, terwijl de Friesche hardrijders en de heeren liefhebbers van hier Zaterdag de reis aanvaarden. Maandag heeft de groote hard rijderij plaats. Signor Gennaro Clementi, een eer tijds in Italië zeer bekend opera-zanger, dus vertelt het blad Trovatore was in het jaar 1870 te Boulogne met zekere Adéle Gagliardi gehuwd en uit dit huwelijk werd een jaar later een zoon geboren. De zanger, die een uitmuntende tenor slem had, kreeg op zekeren dag schitterende aanbiedingen vanwege de keizerlijke opér» te St. Petersburg; hij nam die aan, reisde zonder zijne vrouw iets te zeggen, naar Rusland, en liet haar in behoeftige omstan digheden achter. De arme vrouw zocht eene betrekking als opera-choriste, en wendde zich door middel van vrienden en bekenden, tot alle consuls van Italië in het buitenland, ten einde iets van haar man te weten te komen, maar alle pogingen waren tevergeefs. Eens hoorde zij, dat haar ontrouwe echt genoot op een groot concert te Thorn had medegewerkt, en zij zond liern een telegram waarin zij hem smeekte, tot haar en hun kind terug te keeren, maar zij ontving het trlegraphische antwoord: „Binnen weinige dagen bevind ik mij te Liverpool en reis dadelijk verder, waarheen weet ik niet, want ik leid een leven als de wandelende jood." Sedert dien lijd verliepen vijf jaren zon der dat men iets van den tenor hoorde; na de ramp van Gasamicciola ontving de burgemeester van Napels een bedrag van duizend francs uit Posen, ten bate van de slachtoffers, en onder de namen der gevers kwam ook de naam Gennaro Clementi voor. Eene hernieuwde poging, door de vrouw in het werk gesteld, mislukte opnieuw. Onlangs kreeg zij van den ltaliaanschen gezant te Berlijn, graaf Launcy, bericht, dat haar echtgenoot in Februari lSsl, te Frankfort a/d. Main met de rijke Poolsche gravin Angelika Rostworowska was gehuwd en met haar door de geheele wereld reisde. De verlaten vrouw diende een aanklacht wegens bigamie integen den tenor die opgegeven nad dat zijne eerste vrouw jaren geleden te Calcutta was gestorven en volgens Russische ritus liet tweede huwelijk had aangegaan, is naar alle windstreken bevel tot aanhouding uiet signalement verzonden. In de centrale gevangenis te St. Pe tersburg is brand uitgebroken. Er bevinden zich 120U gevangenen in het gebouw. Het gedeelte waar zij sliepen, werd niet aan getast, toch ontstond eenige beweging, maar eenige afdeelingen troepen brachten hen weldra tot rust.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2