Omtrent een ongeluk met den tram trein te Lochemlezen wij in de Zw. Ct. De tramtrein der Gelderseh-Overijsselsche Stoomtrammaatschappijdie gisteren 1.15 uit Deventer naar Lochem vertrok, is in laatstgenoemde plaats, bij toeval, aan een groot ongeluk ontkomen. De machinist door drank beneveldvloog met den trein j in volle vaart het station Lochem voorbij en zou zeker, daar hij op een dood eind spoor liep, met den trein de rivier de Ber- kel ingeloopen zijn, ware hij niet gestuit door twee, op dat dood spoor staande goe derenwagens, waarvan nu de laatste den vrij steilen oever afzakte. Het heeft vrij wat moeite gekost den gederailleerden trein weder in 't spoor te brengen, terwijl het materieel door den schok veel heeft geleden. De schuldige machinist, die aan signalen geen gehoor gaf, is bereids aan de justitie over geleverd. De passagiers er waren er slechts weinige kwamen met den schrik vrij. Een auder bericht van dezelfde couraut luidt, dat behalve de machinist en 2 con ducteurs, 13 reizigers in den trein gezeten waren. De eene conducteur, die bij de stad van de tram afsprong, bezeerde zich eenigs- zir.s aan den schouder. Een klein kind ver loor door den schok verscheidene tanden. Van verdere persoonlijke ongelukken werd niet gehoord. liet ongeval is vermoedelijk te wijten aan den machinist K.die in verregaanden staat van dronkenschaponmiddellijk door de politie in arrest werd genomen. De tram, die gewoonlijk 25 minuten rijdt van Laren naar het knooppunt, legde dien afstand nu af binnen vijf minuten. De jongeling te Suawoude, die v<5<5r eenige dagen bij het eten van soep een beentje in de keel kreeg, hetwelk verwijderd is naar de maag, is thans vrij wel. Dij lijdt nagenoeg geen pijn en sporen van bloed zijn niet gezien. Dinsdagmiddag zijn te Groningen op een gracht achter liet station, twee jongens, broeders, van 8 en 10 jaar door het ijs gezakt, waarbij de jongste verdronk. Aan boord van het gisterenmorgen van Queenshorough te Ylissingen aangekomen stoomschip Willem. Print van Oranje heeft zich op de uitreis, Maandagavond 11. de bij zonderheid voorgedaan dat bij het overslaan eener stortzee een gansche school haringen op dek werd geworpen, waarvan er een vier - -Cu l n lit.if tal vonp de kjuWaten Worn Dieven en uour de bemanning voor goeden buit verklaard werden. 'Men meldt aan de N. R. Cl. uit Heenvliel: Gisterenochtend omstreeks 11 ure werd het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw van S. Kwak, onder een toevloed van honderden belangstellenden, ten grave gebracht. Na de begrafenis werd in het raadhuis door den predikant eene toespraak gehouden. Maandag was te 's Hertogenbosch het gerucht verspreid, dat de spaarbank, opge richt door liet Nut, in financieele moeie- lijkheden was geraakt. Voor dat gerucht bestond geen enkele reden. Toch werd het bestuur bestormd met aanvragen om terug gave van gelden. Ofschoon het bestuur het recht had eerst 8 dagen na opzegging uit te betalenwerd aan iedere opvrage onmid dellijk voldaan en een bedrag van ruim f17000 uitbetaald. De paniek zal daardoor wel bezworen zijn. Men verneemt, dat eergisterenmiddag in een der waggons van den sneltrein tus- Tilburg en Breda brand is ontstaan. Een van de drie zich daarin bevindende personen wilde uit den coupé springen, doch eender anderen maakte van de schel, die in den waggon voorhanden was, gebruik, zoodat de conducteur onmiddellijk remde en alstoen bij onderzoek bevonddat de waggon werke lijk aan het branden was en deze dadelijk afhaakte, zoodat geene persoonlijke ongeluk ken hebben plaats gehad en slechts 20 mi nuten vertraging in de aankomst te Breda werk veroorzaakt. Eergisterenavond had te Werkendam het volgende ongeluk plaats: In de woon kamer van P. Van Berchem viel eene staande petroleumlamp om. De vrouw wilde haar opvangen, doch werd daarbij overdekt met petroleum, die oogenblikkelijk vlam vatteen hare kleederen in vlam zette. In haren angst liep zij de deur uit en sprong in de sloot, die vlak voor hare woning ligt. Haar echt genoot snelde haar na en hielp haar uit haren ontzettenden toestand, hetgeen hem niet dan met veel moeite mocht gelukken. De vrouw is vreeselijk met brandwonden overdekt en verkeert in een deerniswaardi- gen toestandterwijl de man ook eenige brandwonden, vooral aan de hand, bekwam. De rechtbank te Maastricht heeft een conducteur van den Grand Central Beige, veroordeeld tot f 5 boete, omdat hij zich in strijd met art. 92 van het kon. besluit regelende den dienst op de spoorwegen gedurende den loop van den trein van de eene afdeeling van een rijtuig naar de andere heeft begevenzonder dat dit voor de vei ligheid van den trein of van daarin zich be vindende reizigers noodig was. Voor dit feit was aanvankelijk vervolgd de heer Orban, directeur-generaal van den tweede besch. op de kamer gekomen zijn waar de vrouw M. K. sliep cn aldaar uit een bloempot hebben weggehaald de inmid dels daar verstopte bankbiljetten, welke zij daarna op eene andere plaats in hare woning verborg, waar zij echter, bij huiszoeking, 1 door de politie niet zijn gevonden. Ook zou uit sommige gesprekken en uitlatingen der tweede besch. gebleken zijn, dat zij de G. C. B., volgens wiens voorschrift bekl. medeplichtige van den eersten is geweest, had gehandeld; bij arrest van den hoogen raad echter werd deze van rechtsvervolging ontslagen, als zijnde hij niet de vertegen woordiger van gezegde maatschappij. Daar het hier een quaestie van beginsel geldt, zal de zaak waarschijnlijk nogmaals alle instantiën doorloopen. 's tltAVKMIAGK Door Z M. is aan den luitenant ter zee 1ste kl. H. F. Verheggen, vergnnning ver leend tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 3de kl. der orde van St. Anna, hem door Z. M- den keizer aller Bussen geschonken. Door Z. M. is de officier van gezond heid 1ste kl. (met den litulairen rang van majoor) J. H. Nieszen, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht; op pensioen gesteld. De minister van koloniën zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werden unaniem aangenomen de herziening van het wetboek van straf vordering en met 29 tegen 3 stemmen de wijzigingen in het strafwetboek, nadat de heer Pijnappel de strafbaarstelling van land- looperij had bestreden en de heer Elout van Soeterwoude de beginselen van strafrechts pleging had afgekeurd. Ook werd aange nomen het ontwerp tot uitvoering van art. 38 en 39 van het strafwetboek. Aanstaan den Maandag zijn kleinere wetten aan de orde. Wij hebben reeds met een enkel w oord melding gemaakt van de zaak van VB. en de weduwe N. uit Rotterdam, welke Op die gronden worden zij beschuldigdde eerste van diefstal gepleegd bij nacht, in een bewoond huis en de tweede van mede plichtigheid aan dien diefstal. Naar men verneemt is aan de beide besch. als verdediger toegevoegd mr. T. J. «I. Van Uije Pieterse. Op het seinpostduin te Scheveningen zal worden gebouwd eene greote restauratie door de gezamenlijke eigenaren van bedoeld duin. Het plan is gemaakt door den archi tect Westra. liet terras aan de zeezijde zal 20000 M*. groot zijn; daar er van de zee naar de landzijde een verval is van 4 meter, zal er aan de landzijde eene groote bierhalle worden gemaakt. Daar de toegang tot en het verkeer op het terras van het badhuis voor minder gefortuneerden inder daad te duur uitkomt, bestaat het plan, om het te stichten gebouw op soliden, maar eenvoudigen voet in te richten. BU [TEN LA NDSCIIE BERICHTEN. den 28en Januari voor het gerechtshof al hier zal worden behandeld. Wij vernemen daaromtrent nog de volgende bijzonderheden. De overledene V. P., die overigens zeer goed met vrouw en zoon leefde, heeft in de kermisweek, tengevolge van eenig hui selijk ongenoegen zijne woning te Rotterdam verlatenal het geld dat hij toen had ^n wp ongeveer I IZUlr wunu gescnat, nicöc- nemende. Zijne huisgenooten vermoedden dat hij zich hetzij naar Noord-Brabant hetzij naar België had begeven om leder in te koopen. Dit was evenwel niet het geval. Ilij heeft zich een dag in een paar kroegen of koffiehuizen te Rotterdam vertoond en daar meer dan gewoonlijk gedronken, zoo dat de eigenares, door anderen er op op merkzaam gemaakt dat hij bankpapier en goud geld bij zich had, hem niet heeft laten vertrekken vourdat hij in hare woning zijne roes had uitgeslapen. Den volgenden dag gelijke levenswijze. Toen ontmoette hij in eene herberg den beschuldigde V. B die met hem dat huis verliet, terwijl hij in beschonken toestand verkeerde en daarna allerlei vreemdsoortige rijtoerm met. hem maakte. Eindelijk wilde men hein onder de viaduct zetten, hetgeen evenwel de veront waardiging van enkele toeschouwers opwekte, zoodat de besch. V. B. hem in de kroeg of het bordeel van de tweede besch., de wed. N., binnenbracht, waar hij op een bovenkamer werd gelegd gehuurd door de daarin wonende publieke vrouw M. K. Of hii toen reeds overleden was schijnt niet te blijken. Hij werd daarna weder naar beneden gebracht in de gelagkamer, daar ontnam hem de eerste besch. een bankbiljet van f 300, dat hij ter inwisseling gaf aan de reeds genoemde vrouw M. K. Deze kwam met bankbiljetten en geld terug, gaf die aan den eer-ten besch., die ze vervolgens op de toonbank voor de 2e besch. neder- legde. Daarbij waren tegenwoordig de mede aldaar inwonende publieke vrouw B. en de twee koetsiers V. A. en V., die om het geld voor de rijtoertjes kwamen vragen. Daarop heeft de eerste besch. met de twee vrouwen B. en K. een geruimen tijd door de stad rondgereden. Bij die gelegenheid hebben zij onderscheidene kroegen en pu blieke huizen bezocht, waar de verteringen door den eersten besch zijn betaald en o a. twee tienguldenstukken zijn gewisseld. Ver volgens hebben op zijn verlangen de twee vrouwen alleen nog eenigen tijd het rijtoerlje voortgezet. Kort daarop w erd door de nacht- politie het lijk van V. P. onder de viaduct gevonden zonder dat eenige noemenswaardige geldswaarde op hem werd aangetroffen. Ook zijn gouden horologe met ketting en ring waren verdwenen. Het lijk is vervolgens in- en uitwendig geschouwd en de des kundigen hebben geconstateerd een natuur lijken dood. In dezelfden nacht zou de BELttlE. Uit Brussel wordt aan de Kiln. Zeilung medegedeeld, dat generaal Brialmont liet Duitsche vestingstelsel voor Bukarest ten sterkste aanbeveelt; alle buitenlandsche offi cieren zouden zich bij deze opvatting hebben aangesloten. Mocht de Roemeenschc regee- ring aan het Fransche stelsel de voorkeur geven, dan zou de generaal zich genood zaakt gevoelen, van de leiding der vesting werkzaamheden voor Bukarest af te zien. EIGELAXD. In de zitting van het lagerhuis werd door den voorzitter medegedeeld, dat eik- lid grondwettig verplicht is den eed af te leggen. Ilij kan mitsdien den lieer Brad- laugli niet beletten zulks te doen, wanneer deze, behoudens eigen verantwoordelijkheid betreffende andere wettelijke verplichtingen, van welken aard ookzich daartoe bereid verklaart. De heer Bradlaugh heeft daarop uen eed afgelegd. De Standard verneemt uit Belgrado, dat Servië in antwoord op de collectieve nota der mogendheden, waarin onmiddel lijke ontwapening in Bulgarije, Servië en Griekenland verlangd en Turksche demobi lisatie beloofd woidt, te kennen gegeven heeft, dat Servië alleen tot ontwapening wil overgaan nadat de vrede gesloten is. De Daily News verneemt uit Tabreez, i. d. 12 dezer, dat tusschcn de Perzen en Russin eene bloedige botsing is ontslaan. De stam der Shohsovan, met zesduizend tenten, wilde van Perzië naar Russisch Moghan gaan om te overwinterendoch hun werd door de Russen hel overtrekken der grens belet. Een gevecht ontstond, waarbij 80 man van genoemden stain en 17 kozakken gedood en velen gewond wer den. De Russische bevelhebber had ver sterking gevraagd. EKAAHRIJ H. De Tempt meldt, dat Paul Bert gene raal resident zal worden van AnnamTon kin en Cambodja. De Gau/oit deelt mede, dat in de gevangenis te Riom oproer is uitgebarsten. Zeshonderd gevangenen zijn in opstand ge komen. Zij hebben zich in de eetzaal gebarricadeerd en weigeren zich over te geven. Welke maatregelen genomen zijn om den opstand te beteugelen, is nog niet bekend; de overheden geven geen berichten en hoe wel het feit bekend is, ontbreken alle bij zonderheden." De Gau/oit beweert dat er met de ge vangenen geparlementeerd wordt; de troepen zijn op de been. Het blad schrijft het op roer toe aan de slechte administratie van den nieuwen directeur, die voor de gevan genen politieke redevoeringen hield, llavas meldt, dat de opstandelingen slechts een honderdtal bedroegen, die tegen de toe passing der reglementen protesteerden, en dat zij door tusschenkemst van den onder prefect in hun slaapzalen teruggekeerd zijn, zoodat de orde hersteld is. SI'itJE. Volgens berichten aan de te Saragossa verschijnende dagbladen zijn verscheidene aanhangers van Zorilla in hechtenis geno men. Onder hen bevinden zich o. a. een lid van den algemeenen raad en twee ge meente-ambtenaren. Te Sevilla hadden eenige arrestatiën plaats. ITALIË. Generaal Pozzolini is naar Massowah vertrokken. De voor koning Jan van Abys- sinië, aan w ie hij een bezoek gaat brengen bestemde geschenken zijn reeds vooruitge zonden en in 40 kisten besloten. Deze ge schenken bestaan voor het grootste deel uit wapenenbronzen vazenfluweelen kleederen, tapijten enz. DUITSCIILAKD. Uit Stuttgardt wordt bericht, dat prins Wilhelm van Wurtemberg, de ver moedelijke troonopvolger, is verloofd met prinses Charlotte van Schaumburg-Lippe, dochter van prins Wilhelm van Schaumburg- Lippe. De Heidelberger universiteit zal dezen zomer haar 5de eeuwfeest vieren. Een re staurateur van die stad heeft verlof gevraagd oin bij dat feest het wereldberoemde vat in den slotkelder, dat een inhoud van 287,000 flessclien heeft en slechts een paar malen gevuld is geweest; met wijn te mogen vul len, om daaruit aan de feestvierenden te verknopen. Het verzoek is door het ge- meentebi stuur aan de directie der groot hertogelijke domeinen ter inwilliging aanbe volen mits de wijn van goede hoedanigheid zou zijn. 00§TE\ni.l H. Uit Lemberg wordt van 9 Januari aan de Po/il. Corr. bericht, dat tot 31 De cember jl. uit l'ruisen verdreven en in Gal- licië aangekomen waren 370 gezinnen, be staande uit 1168 personen, Polen die Rus sische onderdanen zijn, en dat de meesten hunner door de ondersteuningscomités te Lemberg en Krakau van huisvesting wer- voorzien. Tot genoemd tijdstip waren uit Pruisen verdreven gezinnen Oosten- den II rijkers, die Russische onderdanen zijn, in Gallicië aangekomen. RUSLAND. De schina Czaar en zijn gezin zijn van Gat- naar St. Petersburg teruggekeerd, waar zij tot half Maart zullen blijven. Er zullen 4 groote bals in het winterpaleis en 3 khinere in het Anischkoff-paleis worden gegeven. Uit St.-Petershurg is aan den Khan van Chiwa medegedeeld, dat de Czaar, met het veilangen bezield om hem een bijzonder blijk lan zijn welwillendheid te geven heeft besloten een hooggeplaatsten Russischen officier naar Chiwa te zenden, die den Khan zal worden toegevoegd in hoedanigheid van militair adviseur en inspecteur-generaal van het leger. Een der bladen doet opmerken, dat Rusland, door dezen maatregel, het be heer over het leger van den Khan op zich neemt, gelijk het zich weldra ook met het bestuur over het land zal belasten, in af wachting van zijn eventueele inlijving bij het Russische rijk. Naar liet schijnt neemt Rusland te vens voorbereidende maatregelen om het Klianaat Khiwa in Midden-Azië bij zijn ge bied in te lijven. GKIEHEItiLAKD. De vertegenwoordigers der groote mogendheden hebben aan de Grieksche re geering de collectieve nota overhandigd, waarbij Griekenland, Servië en Bulgarije worden uitgenoodigd tot ontwapening over te gaan en den vrede in het Oosten niet langer te verstoren. AMERIKA. De heer Bayard, staatssecretaris, heeft van den Ainerikaanschen consul te Apia officieel bericht ontvangen, dat Duitschland de Samoa-eilanden in bezit heeft genomen. PER TELEGRAAF. MADRID, 14 Jan. De koningin-regentes is licht ongesteld ten gevolge van een ge vatte koude. Te Carlhagena zijn weder eenige personen in hechtenis genomen. BERLIJN, 14 Jan. Heden is de Prui sische Landdag geopend. In de troonrede dankt de keizer voor de blijken van liefde en genegenheidwelke hem bij zijn jubilee, zoo uit Pruisen als uit andere landen, zijn gegeven en ver klaart, dat hij volle vertrouwen heeft op de bestendigheid van den herstelden vrede. Daarop volgen eenige mededeelingen, welke door den minister-president, prins Von Bismarck worden voorgelezen. De financieele toestand is wel iets gunstiger maar toch is ook voor dit jaar een leening, of-choon tot een minder hoog bedrag dan in het vorige jaar, noodig om de staats uitgaven te dekken. De kwijnenden toe stand, waarin enkele takken van nijverheid verkeeren, is het gevolg van overproduc tie, waartegen geen wettelijke bepalingen baten.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2