NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdagen. Vrijdag 15 Januari 1886, N°. 12. AOVERTEWTIERS: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant ele Courant verscli ij nt (1 aiie I ij k sbehalve op Zon- en ABOPJfüE$!ENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. S>rij$ per timmer 10 ('ent. I99t Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepuiakerssteeg 6. Stads-Berichten. HURT,01KESlF.lt e» WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers werkbijen, enz., welke over liet algeloopen jaar I«*B5 len lasle der gemeente eenige vor dering hebbenom hunne rekeningen len spoedigsle, uiterlijk vóór ullo. Januari e. k ter Gemeenle Secrelarie (alileuling Fi nanciën) in te leveren. Ilurgemeesler en Wel bonders voornoemd, HE K NTEItliiirgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiheh, 5 Januari IftSfi. STADSNIEUWS. In den loop van dit jaar kunnen de volgende gemeenteambtenaren hun 25jarigen dienst vervuld zien, als op 1°. Mei de con cierge van bet raadhuis C. J. la Rivière en op 1!) December de opziener der gemeente werken ASpijker. Op 19 September heeft de heer P. L. C. Driessen 25 jaren de betrekking van be stuurder der Stedelijke Werkinrichting waar genomen. De nieuwbenoemde off. v. gez. C. A- J. Krol wordt geplaatst bij het 4de reg. inf. tc Leiden. 'm N EN LAN DSC1IE B ER ICHTEN. Omtrent het in April aanstaande te houden vergelijkend onderzoek van adspi- ranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld, be vat de Sic. alle noodige inlichtingen. Naar men verneemt, zal een nieuw wetsontwerp op het notariaat omstreeks Maart aanstaande den raad van state kun nen bereiken. Bij de voorbereiding daarvan wordt ook aan de regeling van het toezicht bijzondere aandacht gewijd. ArnhC.) Door den inspecteur der gymnasia is aan de gemeente-besturen eene circulaire gezonden, waarin hij, in overleg met den minister van binnetilandsche zaken in over weging geeft, de plaatselijke verordening aangaande het gymnasium in dien zin te wijzigen, dat voorlaan geene zoogen. toe hoorders mogen worden toegelaten voor meer dan één, hoogstens twee vakken. In een correspondentie uit Den Haag aan de Zutf. Cl. leest men Dal de koning thans weder iu de hofstad weer meer uiigaat i dan vroeger, is een bewijs, dat zijn ge zondheid beter is. En dat is ook werkelijk bet geval. Z. M. is in den laatste» tijd zeer grijs gewordenmaar ziet er overigens weer meer opgewekt uit. Een zijner genees- heeren zeide da» ook dezer dagen, dat de koning in de laatste twee jaren niet zoo goed was geweest als tegenwoordig en dat de medici vooral in het begin van het vorige jaar niet gedacht hadden, dat Z M. nog weder zoo krachtig zou worden." Voor onzen Nederlandschen boterhan- del is het van veel gewicht, kennis Ie nemen van de maatregelen, welke de Duitsche re geering voornemens is, in het belang van den Duitsclien handel voor te stellenen wel op voorstel van den „Landwirthschaftsrath". De N. R. Ct. deelt den korten inhoud van het wetsontwerp mede: Art. I. Kunstboter ontvangt een bepaal den officieelen naamwaarin het woord boter niet voorkomt, en die naam mag uitsluitend gebruikt worden in alle openbare aanprijz;,; gen. Art. II. De vaten, waarin kunstboter in winkels of op markten verkocht wordt, krijgen een bepaalden vorm, en de ofKcieele naam wordt op den bodemden deksel en de zijden der vaten duidelijk met zwarte verf vermeld. Art. III. Het fabriceeren van gemengde boter wordt volstrekt verboden. Art. IV. De namen der kooplieden, die we gens bedriegelijken verkoop van kunstboter of mengboter veroordeeld zijn, en zich daar aan weder schuldig maken worden openbaar gemaakt. Art. V. Ëinnenlandsche fabrieken van kunstboter worden, met het oog op de grondstoffen, welke zij gebruiken, scherp be waakt. Art. VI. De dat voor de ge zondheid gevaarlijke kunstboter uit het bui tenland niet wordt ingevoerd, wordt als eene gewichtige taak overgelaten aan de daartoe bevoegde lichamen. Door de heeren J. Zemel en J. Hendrik Van Balen, ambtenaren van den waterstaat te 's Ilage, is het initiatief genomen tot liet oprichten van een pensioenfonds voor de weduwen en weezen van de tijdelijke ambtenaren van den waterstaat. Genoemde heeren hebben naar aanleiding hiervan reeds van alle zijden blijken van sympathie ont vangen, zoodat het nagenoeg zeker is, dat de zaak tot stand zal komen. Dinsdagavond omstreeks 6 uren brak er in den stal van den bouwman D. Van den Berg in het Zuideinde van Delfgauw (gem. Vrijenban) een geweldige brand uit. Het vuur verspreidde zich zoo spoedig, dat van het rundvee 32 stuks, benevens 4 paar den, in de vlammen omkwamen, en slechts 3 koeien gered werden. De stal met woon huis en belendende gebouwen en 2 hooiber gen werden mede eene prooi der vlammen alleen eene varkensscliuur bleef gespaard; gisterenmorgen stonden de hooibergen nog in volle vlam. De heer Behrens te Rotterdam had gisterenmiddag het ongeluk bij het uitstap pen uit een rijtuig te vallen en, hoewel niet gevaarlijk, zich toch zoo ernstig te bezeeren, dat hij gisterenavond niet kon optreden. Door burgem. en weth. van Amster dam worden tot vervulling der betrekking van leeraar in de scheikunde, technologie, aara- en ueusioiKunne aan oe nouyKre bur gerschool met 5-jarigen cursus voor jongens aldaar, aanbevolen dr. G. Doyer Van Cleeff, leeraar aan de hoogere burgerschool met 4-jarigen cursus te Zaandam, nud-ad- sistent van den hoogleeraar dr. H. C. Dib- bets te Utrecht, dr. P. Van Romburgh, udsistenl van den hoogleeraar in de schei kunde dr. A. P. N. Franchiinont te Leiden, leeraar aan de burger-avondschool van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitiix en de kweekschool voor onderwijzers te Leiden; en dr. L. Th. Reicher, a Isistent van den hoogleeraar in de scheikunde dr. J. II. Van 't lloff te Amsterdam, privaat-docent aldaar waarnemend leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus aldaar. De crediteuren der Commanditaire Vennootschap Lens en Bergsma te Amster dam zijn tot een samenkomst opgeroepen tegen a. s. Zaterdag. Volgens een aan de rechtbank overgelegde balans staat tegen over het actief van ruim 9 millioen een passief van ruim 6j millioen. Het aan- deelenkapitaal bedraagt 3 millioen. Zondagmorgen wilde een jongen op Kromboomsloot te Amsterdam een dienst meisje met een sneeuwbal werpen, waarin hij een steen gekneed had. Op het oogen- blik echter, dat hij wilde gooien, greep de dienstbode hem aan en wreef, zonder te weten wat er in den bal was geborgenden jongen daarmede zoodanig in het gelaat, dat het bloed hem uit neus en wangen sprong. Dezer dagen is men bij het 5e rege- ment infant, te Nijmegen tot de ontdekking gekomen, dat in de magazijnen een groot aantal patroonhulzen vermist werden, men spreekt vail 5 16 duizend kilogram. Een soldaat, die juist een partijtje hulzen ver kocht, werd op heeter daad betrapt. Naar men verneemt moeten ook onderofficieren aan den verkoop van hulzen niet vreemd zijn. Er wordt een streng onderzoek in- Door wijlen den heer S. Van Schuppen te Venendaal, is nog gelegateerd f 10,000 ten behoeve van het Oude Liedenhuis te Venendaal. Een zeldzaam voorbeeld van stniitmne- i:„i -.i 'er vogeis zoo verhaalt de Geld. werd dezer dagen ontdekt ten huize van den heer Kok, geneesheer te Eist. In den stal, die door middel van een electrische schel met het woonhuis des docters ver honden is, had men al sedert langen tijd bemerkt dat deze schel, welke herhaalde malen daags en ook dikwijls des nachts wordt gebruikt, niet meer zoo krachtig ging als voorheen en na het vertrek der zwaluwen geheel ophield te werken. Bij onderzoek bleek dat een zwaluwpaar de schel hadden gebruikt om er hun nest op te bouwen en niettegenstaande de her haalde alarmluidingen dood bedaard hun eieren hadden uitgebroeid en de jongen groot gebracht. Voor het vertrek echter hadden zij hun woning zoodanig veitimmerd, dat de schel niet meer werken kon en moest dientengevolge het nest van deze zonder linge plaats verwijderd worden. Als woonplaats van de firma Stroink Blijdenstein is Almeloo opgegeven; die firma is gevestigd te Enschedé. FEUILLETON. 205.) „Het is dit: Daar mijnheer Jules Latrade meent van mij voldoening te moeten vor deren met de wapens, kunt gij hem zeggen dat ik zijn getuigen wacht." „Dan heb ik niets meer hier te doen," hernam de vicomte koeltjes opstaande en naar de deur gaande. „Tot ziens." En hij vertrok. Hij was woedend op den markies en vroeg zich misschien voor den honderdsten keer: „Wat is er dan toch gebeurd?" Hij kon niet gissen wat er had plaats gehad. Bij zijn thuiskomst schreef hij een paar woorden aan den heer Lal rade om hem te meldendat hij tot tweemaal loe bij den markies was geweest, doch hem niet thuis- gevouden had. Hij voegde er bij, dat men geduld moest hebben en alles nog wel te recht zou komen. De leugen kostle hem niets. 11 ij had er belang bijdat het duel eenige dagen werd uitgesteld. EINDE VAN HET TWEEDE GEDEELTE. DE VERZOENING. I. DE FAMILIEPORTRETTEN. De coupé van mevrouw Delorme, bespan nen met een prachtige» vos, stond voor het huis. Het sloeg drie uur. Louis, de koetsier, was van den bok gestegen en hield een praatje met zijn nieuwen vriend Constant. Op liet oogenblik dat de deur openging, stoof deze een weinig ter zijde, blijkbaar met de bedoeling om niet gezien te worden, doch hij had nog juist de ge legenheid de woorden op te vangendie Aurora tot Louis onder liet instijgen richtte: „Eerst naar mijn vader, en dan Rue Davy No. 6. Maar, Louis! ik wil niet hebben dat iemand, ook mijn vader niet, weet, dat je mij daar hebt gebracht!" En toen Louis haar eenigszins verbaasd aankeek, haastte zij zich er bij te voegen: „Vrees niets; daar woont mevrouw Durand, mijne onderwijzeres. Ik zal misschien wel lang bij haar blijven. Maar thuis moet gij zeggen, dat wij langs de Champs-Elysées en de grooteboulevardsgeredenzijn. Helaas!" sprak zij hierop droevig," „ik ben genood zaakt te jokken." „'t Is goed juffrouw I" antwoordde Louis, „ik zal doen wat u verlangt." Men reed heen. Aan Lory was geen woord van het gesprokene ontgaan. IJ lings liep hij op een rijtuig af, dat op een kleinen afstand stond te wachten. „Spoedig, spoedig. Rue Grammont. De zweep er over," voegde Lory den koetsier toe. „Dus is er wat aan de hand?" ant woordde Colibri terw ijl hij de teugels greep. „Ja, en ik geloof dat het van avond zal wezen." Sedert drie dagen verliet de vicomte tus- schen twee en negen uren 's namiddags zijn woning niet meer, daar hij de gelegenheid wachtte, die zich wel vroeg of laat moest voordoen, om het eerste deel van zijn plan uit te voeren. Toen hij Lory, die bij vier treden te gelijk de trap was opgevlogen, zoo buiten adem de deur zag binnentreden, kon hij zich niet weerhouden te sidderen. „Welnu?" vroeg hij. Lory vertelde hem wat hij gehoord had. De blik van den vicomte fonkelde. „Wat moeten we doen?" vroeg Lory. „Handelen zonder een minuut te ver liezen. „Als ik niet slaag?" „Je moet slagen." „Evenwel „Behendigheid en tevens stoutmoedigheid, versla je? Ja, stoutmoedigheidaltoos stout moedigheid De gelegenheid is te schoon om baar te laten ontsnappen. Is Colibri met je?" „Ja, hij staat met zijn rijtuig voor de deur." „Uitnemend. „En nu, pak je biezen. Je weet wat je te doen hebt." Lory snelde naar beneden, voegde Colibri zachtjes eenige woorden toe en ging weêr in het rijtuig zittendat snel wegreed. „Eindelijk," riep de vicomte. liet spel gaat beginnen; daarna zullen we zien." Hij kleedde zich spoedig aan en tien minuten na Lory, verliet ook hij het huis. Theodoor opende de deur, toen Aurora aangescheld had. Erancesca, de stomme, vertoonde zich bijna nooit. „Kan ik bij papa binnengaan vroeg hem het jonge meisje. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1