jl. B: n «z: Om 1 uur werd de zitting voor een half uur geschorst. Toen kwam de heer J. Hoek uit Apeldoorn voor. Ook hij gaf een om standig verhaal van het gebeurde. Op de vraag van den voorz. of hij ook een per soonlijken vijand had, antwoordde hij: „slechts den heer De Bas te's Hage,toeziende voogd der kinderen." Na afloop van dit verhoor stond mevr. Bulkley op met verzoek om iets mee te deelen. Een vraag was haar geoorloofd. Toen verhaalde zij het gebeurde op den sterfdag van den ouden heer Hoek. De voorz. vroeg of dat verhaal juist was? De heer Hoek beweerde dat de voorstelling niet geheel met de waarheid overeenkwam. Toen nam de heer Van Cappelle het woord om uit de stukken voor te lezen hoe de heer Hoek die sinds '84 alle betrekking met zijn vader afgebroken hadop de vraag van mevr. Bulkley om met ter zijde stelling van het gebeurde naar den Haag te gaan ten einde nog eens zijn stervenden vader te be zoeken geantwoord had„laat hij sterven die meineedige schurk." De heer Hoek bevestigde dat, waarop een zacht gemompel ging door de zaal. Na dezen getuige kwamen de hh. Noordhof, rijksveldwachter en Wolff, rechercheur van politie te Amsterdamvoor. Uit verklaringen van eerstgenoemde bleek dat de Arasterdamsche politie geheel op de hoogte van het plan was. Op de vraag wat zi n doel was; het plan te la ten mislukken, al of niet, antwoordde hij: „het plan te laten beginnen om het dan te verhinderen." Toen de heer Carioli aan den voorzitter vroeg of hij den getuige Noordhof niet wilde vragen of deze niet. twee dagen vóór den aanslag nog eens bij den off. van justitie te Amsterdam ontbo den was, weigerde de voorz. die vraagden getuige voor te leggen. Na Wolff kwam Angelheek aan de beurt. Het getuigen verhoor wordt heden voortgezet. Toen Zondagavond de laatste trein van Zutfen te Deventer zou aankomen, hield de machinist aan een overweg bij het sta tion Deventer den trein stil, omdat het seinlicht niet brandde. Bij onderzoek bleek dat de overweg niet was afgesloten en dat de treinwachter niet op zijn post was. Een verzuim, waardoor groote ongelukken had den kunnen plaats hebben. Naar de N. R. Cl. verneemt heeft de firma Stroiuk Blijdenstein, katoenspin ners en wevers te Almeloo, hare betalingen gestaakt. Er zijn reeds onderhandelingen met de crediteuren geopend, zoodat een onderhandse!) accoord getroffen wordt, en er geen faillissement zal volgen. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Drenthe Niettegenstaande de prijzen zeer laag staan; zijn vele boerenknechten en andere personen in Drenthe nog steeds genegen zich als plaatsvervangers of nummerverwisselaars te verbinden, in contract tredende met de agenten van voor zoodanig doel bestaande maatschappijen of vennootschappen. Vooral de vennootschap Engers en Zeehandelaar te Assen doet vele aankoopen en heeft overal hare dienaren, hier ronselaars ofzielverkoo- pers genoemd, die uren den omtrek afloopen om zoodanige verbintenissen aan te knoopen. Iloe sluw sommigen te werk gaan, die zich voor remplapant aanmelden, om eenigestui vers „op hand" te bemachtigen, blijke uit het volgende: Bij eenen ronselaar te Borger vervoegde zich dezer dagen een onbekend persoon, die voorgaf zich te willen verbinden voor militairen dienst, waarna hij een gul onthaal en vrij goed nachtlogies bekwam. Den volgenden morgen zond de opkooper zijnen zoon naar de firma, waarvoor hij werkte. Eenige royale verteringen, op weg door beiden gemaakt, werden door den jongen ronselaar betaald, en eenige kleine uitschot ten dezen afgeperst. Daarop zich bij de agenten vervoegende, bleek de aanbieder niet in het bezit van de benoodigde bewijs stukken van zedelijk gedrag o. a.zoodat van de onderhandeling voorshands moest worden afgezien. Hij beloofde zich daarvan te zullen voorziendoch is tot nog toe niet terug verschenen. De aanleiding tot den gruwelijken moordop de jeugdige arbeidersvrouw Kwak te Heenvliet gepleegd, schijnt geweest te zijn, dat de vrouw oneerbare aanzoeken van Bevaart had afgewezen, en dat deze daarop bevreesd was gewordendat zij er haren man niededeeling van zou doen. Het bankiershuis firma II. Bosch en Zonen te's Ilertogenboschtevens fabrikant, heeft zijne betalingen gestaakt. Door de firma zijn voorloopig tot bewind voerders be noemd mrs. E. van Zinnicq Bergmann en H. J. Van Leeuwen. Door deze heeren werd gisteren de vergadering van crediteuren geleid. Daarin werd o. a medegedeeld dat het passief bedroeg f 660,000, het actief 330,000, waarbij komt de waarde der vaste goederen, geschat op f 150,000. Be windvoerders meenden in het gunstigste ge val eene uitbetaling van 70 pCt. in het ongunstigste geval vin 50 pCt. te kunnen voorstellen. De weduwe Bosch heeft eene vordering ten laste van den boedel van f 70000. Zij is bereid van die vordering af te zien wanneer faillissement wordt voor komen. Door crediteuren werd een commissie be noemd die aan de bewindvoerders is toe gevoegd om de zaak te onderzoeken. De vergadering van crediteuren is ver daagd tot aanst. Zaterdag. (Ar. R. Ct.) Een vijftal personen, die zich Zoi dag te Weert op de Zuid-Willems-vaart met schaatsenrijden bezig hielden, zakten door het ijs. Vier werden er gered; de vijfde echter, zeker W. M.te Nederweert, een oppassend jongeling, verdronk. Zijn lijk is nog niet gevonden. GKAVENIIAOE Door Z. M. is aan den heer R. f. Van Lier, te Samarang, vergunning verleend tot aannemen van het ordetteken 4e kl. van het borstbeeld van den Bevrijder, hein door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is benoemd tot burge meester van Wierden, W. H. Dekkers, secretaris dier gemeente. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, zijn voor het jaar 1886 bij het museum van natuurlijke historie aan de rijks—universiteit te Utrecht benoemd: tot adsistent dr. J. F. Van Bemmelen en tot conservator dr. A. C. Oudemans Jzn. Door den minister van koloniën is de heer A. J Van Hemert gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te «orden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Door de arr.-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling der vacature van kanton rechter in het kanton Schoonhoven, opge maakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: jhr. mr J. W. C. De Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht Ie Goes; mr. F. N. Maclaine Pont, sub stituut-griffier bij de arrondissements-recht- bank te Groningen; en mr. E. Van Popta, griffier bij het kantongerecht te Gorinchem. De heer C. M. G. Van Dönngbe noemd tot consul der Nederlanden te Vera- Cruz, is als zoodanig door de Mexicaansche regeering erkend. Door Z. M. is de luitenant ter zee 2de kl. Z. J. H. Rietberg, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol uit den zeedienst ontslagen. De officier van administratie 2de kl. C. M. Krul, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, is op nou-activiteit gesteld. De minister van financiën zal op 14 dezer geen audiëntie verleenen. Bij het derailleeren van een in den afgeloopen zomer op een Zondagavond van Gouda vertrokken trein van dc lJsel-stoom- trammaatschappijwerd van de plaats des onheils een gewonde juffrouw weggevoerd en in een koffiehuis binnengebracht, waar bleek dat de middelste vinger van haar linkerhand verbrijzeld was. Gencemde juffrouw S. ge- heeten, eischte van genoemde Maatschappij schadevergoeding, die haar daarop aanbood de voor geneeskundige hulp gemaakte on kosten en bovendien een schadevergoeding van f 30 te betalen. De rechtsgeleerde van mej. S. antwoordde daarop, dat zijn cliënte met dit aanbod geen genoegen nam, maar zich bi) minnelijke schikking met een schade vergoeding van f 1300 tevreden zou stellen, aan welk bedrag zij zich, ingeval de Maat schappij weigerde en de zaak voor den rechter kwam, niet wenschte te binden. De Maat schappij gaf te kennen, dat zij in het voor stel van eischeresse niet treden wilde, ten gevolge waarvan de zaak voor de rechtbank diende, die na een gehouden getuigenverhoor den eisch toewees. Mr. Vlielander Hein bestreed gemeld von nis. Z. i. was door het getuigenverhoor niet bewezen 1°. dat, zooals eischeresse be weerd hadde trein een te snelle vaart had en het ongeluk daaraan te wijten zou zijn geweest, en 2°. dat de eischeresse zich onder de passagiers op den trein had bevonden Een derde grief tegen het vonnis was, dat de rechtbank geweigerd had aan eischeresse een eed op te leggen, waarbij deze moest zweren, „dat zooals zij beweerd had de stationchef te Gouda haar niet gezegd had dat de tram vol was en haar zelfs ver boden had in te stijgen. PI. achtte de be slissing der rechtbank, dat gemelde eed, welke eischeresse zelve verklaard had te willen zweren; niet decisoir en dus niet ter zake dienende was, ten eenenmale onjuist en verzocht daarom dat het hof gemelden eed alsnog aan eischeresse zou opleggen, aangezien deMaalschappij vanmeergenoemden stationchef zwart op wit had, dat deze eische resse had verboden op den later ontspoor den tram plaats te nemen. Mr. C. J. Francois Jr. verklaarde ver wonderd te zijn geweest toen dit appèl was ingesteld. Het getuigenverhoor toch was zoo beslissend mogelijk geweest. PI. begreep dan ook niet welk practisch nut het op leggen van meergemelden eed kon hebben. Zij kon z. i. onmogelijk aan eischeresse worden opgelegd, omdat hetgeen daarin voorkomt geen dading door haar zelve ge pleegd, betreft. PI. concludeerde derhalve tot bevestiging van het vonnis a quo. liet hof zal op 15 Febr. a. s. arrest geven. Graaf Pourtalès, de voormalige secre taris van de Duitsche legatie te 's Hage, die eenigen tijd geleden naar Parijs ver plaatst werd, bevindt zich hier ter stede en heeft in 't hotel Paulez, zijn intrek ge nomen. Het eerste der groote casinobals, die gedurende dezen winter evenals vorige jaren zullen worden gegeven en waaraan door dames en heeren uit de hoogste kringen der residentie wordt deelgenomen, is be paald op 10 Februari. Ook dit jaar zijn wederom de fraaie balzaal en salons van het hotel du Vieux Doelen gekozen om het liooge gezelschap te ontvangen. Er bestaat eenige waarschijnlijkheid dat ditmaal hunne majesteiten de koning en de koningin het casinobal met buune tegen woordigheid zullen vereeren. Het 25 jarig jubilé als tooneelspeler door den lieer D. Haspels dezer dagen ge vierd ging ook in de residentie niet ge heel onopgemerkt voorbij. Bij zijn optreden gisteravond in „Mejonkvrouw de la Seiglière" werd hij door liet orchest inet fanfares, en door het publiek met levendige toejuichingen begroet, terwijl hem na afloop der voorstel ling een fraaien krans werd aangeboden. Gisterenmiddag reed een koetsier, be stuurder van een den Dennenweg afkomende tram, door eene militaire colonne, welke juist uit het Maliestraatje naar de Kazerne straat overging. Hij brHcht daardoor wanorde ill den opmarsch van den troep, welks kom- inandant, de luitenant-adjudant B.den koetsier gebood niet verder door te rijden. De officier beduidde den koetsier op krassen toon, dat hij, bevelhebber, voor een gere- gelden marscli van den troep verantwoor delijk was en verzocht een politieagent, bij het voorval tegenwoordig, van het gebeurde proces verbaal op te maken. BUITENLANDSCHE BERICHTEiN. BEL O I E. Men verzekert, dat de toestand van den oud-minister Malou, die aan eene zijde verlamd is, van dien aard is, dat hij zijne plaats in de kamer van vertegenwoordigers niet meer zal kunnen innemen. EN GELAI D. De beide huizen van het parlement zijn bijeengekomen. In het lageihuis is de heer Arthur Peel eenstemmig herkozen als voorzitter (speaker). De heer Mac Cartliy heelt, namens de Pamellisten, verklaard; dat zijne partijgenooten zich niet tegen deze keuze wenschlen te verzetten, doch dat zij protest aanteekenden tegen de houding van den heer Peel, die zich bij verschillende gelegenheden partijdig had betoond. De heer Peel nam de benoeming aande zitting is daarop verdaagd tot heden. In Engelsclie bladen komen herhaal delijk berichten voor, waaruit blijkt, dat de nijverheid zich zeer ongerust maakt over de concurrentie van Duitsche iudusirieelen. Niet alleen verdringen de goedkoopere artikelen der Duitsche fabrikanten de degelijker maar ook kostbaarder producten der Engelsche industrie in den vreemde van de markt; maar zelfs in Engeland geschiedt dit. Een der voornaamste machinefabrieken te Wol verhampton heeft, zijne leverancie naar Zuid- Amerika verloren, omdat de Duitscliers veel goedkooper konden leveren. De Wol- verhamptonsche fahrikanten zeiven laten ijzer- draad, spijkers en schroeven uit Duitsch- land komen voor veel lager prijs, dan zij die artikelen uit Biimingham kunnen krijgen. Men weet, dat zeer vele Perry-artikelen in Duilschland worden gemaakt. De fabri kanten verklaren, dat zij inkomende rech ten noodig hebbenof dat de werklieden langer voor hetzelfde loon moeten werken. EKANKKIJ K. De heer Grévy zal eene boodschap tot de kamers richten, zoodra het bureau is ge constitueerd. De verklaring der ministers zal in de volgende zitting worden voorge lezen. In de kamer van afgevaardigden werj gisteren door den heer Blanc, voorzitter ah oudste in jaren, eene toespraak gehouden, waarin het denkbeeld van concentratie dei repubükeinsche krachten werd toegedicht, omdat het den heer De Freycinet had aan gemoedigd zich met de vorming van een nieuw kabinet te belasten. Ilij begroetti de herkiezing van president Gióvy als eet daad van toewijding aan de zaak der repu bliek. (Toejuichingen van de linkerzijde.) De kamer van afgevaardigden is overge gaan tot de verkiezing van haar definitief bureau; de rechterzijde nam aan de verkie zing voor een president geen deel. De heer Blanc stelde voor den heer Floquet weder te benoemen, hetgeen met 243 van de 298 stemmen geschied De zitting van den senaat is tot Maandag verdaagd. Gil B/as houdt vol, dat de koning van Beieren te Paiijs is. Hij zou zijn af gestapt bij den bankier Ilirsch, rue de l'Ely- sée. Figaro zegt, dat de koning, om uit den knoei te komen, een morganatisch hu-I welijk zou sluiten met de schatrijke en schoone weduwe van een groot fabrikant van waggons te Neuremberg, mevrouw Kra- mer-Klett. In de kerk St. A ugustin te Parijs heeft 11. Zaterdag de jaarlijksche dienst voor de zielerust van keizer Napoleon III plaatsge had. Tal van hooggeplaatste Bonapartisten waren aanwezig. Aan den voet van het altaar waren kransen neergelegd. Te Pau is de prinses delta Rocca aan kanker aan de tong overleden. Haar naam is eenige jaren geleden veel genoemd naar aanleiding van een boekje met herinneringen betreffende haren oom lleinrich Heine. S 1* A V J E. Over den aanslag te Carthagena, worden nog de volgende bijzonderheden ge meld In den avond van 10 Jannari beproefden een sergeant en drie-en-veertig soldaten, bijgestaan door een troep boerenzich mees ter te maken van het kasteel San Juliann, dat in de onmiddellijke nabijheid van de zee ligt, en op kleinen afstand van de stad Carthagena, waar de oproerige soldaten in garnizoen lagen. De oproerlingen hadden vrienden binnen het kasteel; een sergeant opende hun daar de poort, en zij slaagden er gemakkelijk in den gouverneur te over rompelen en hem in boeien te slaan. Des nachts te óén uur ontving de mili taire gouverneur van Carthagena, generaal Fajardo, kennis van den aanslag. Hij plaatste zich aan het hoofd van vijf com pagnieën, en liet het slot omsingelen. Eene sommatie aan de opstandelingen om zich over te geven, werd door hen met een ge weersalvo beantwoord, waardoor generaal Fajardo ernstig werd gekwetst. Daar echter het garnizoen van het fort weigerde met de opstandelingen gemeene zaak te maken, namen deze laatste de vlucht, en wisten aan het strand een paar booten te bereiken, die hen op een koopvaardijschip brachten, dat onmiddellijk koers zette naar Oran. Generaal Fajardo heeft eene amputatie van het gekwetste been moeten ondergaan; zijn toestand is zeer zorgwekkend. De stad Carthagena is volkomen rustig gebleven. DU ITSC II L AN D. net voorstel door de Russische regee ring gedaan, om demobilisatie der Servi sche, Bulgaarsche en Grieksche regeeringen te vragen, is door al de mogendheden aan genomen. Dit voorstel zwijgt over het Turk- sclie leger. Maar de kabinetten zijn van rneening, dat de demobilisatie der Turksche strijdkrachten onmiddellijk op die van Ser vië, Bulgarije en Griekenland volgen zal. In deze drie landen zal gemeenschappelijk gehandeld worden. DENEMARKEN. Het hooge gerechtshof heeft het vonnis, waarbij de president van het Folkething, de leider der oppositie, Berg, tot 6 maan den gevangenisstraf werd veroordeeld, be krachtigd. Berg was tot deze straf veroor deeld omdat hij op eene politieke verga dering het vorige jaar medegeholpen had den commissaris van politie van den kathe der Ie verwijderen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 12 Jan. Parttel. B. v. N.) Graaf Ilatsfeldt bracht een bezoek bij lord Salisbury en verklaarde dat DuitschlandSamoa niet verlangde te annexeeren maar dat het noodzakelijk is vollediger berichten af te wachten. Ondertusschen behoudt zich Duilsch land vrijheid van handelen voor. ST. PETERSBURG, 12 Januari. Met het nieuwe jaar worden gouden tienroebels-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2