NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOPi WEW1ENT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Donderdag 14 Januari 1886. N°. 11. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant =-$-= Voor Leiden, per 3 maanden I 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199, Jaargang. BURGEMEESTER EK WETHOUDERS tik LEIDEN llpr/.icn de openbare kennisgeving üinlrent (1c rer- plirliling lol bet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1886. voor ben die op den l#le0 Januari van dit jaar bun 1 Ode jaar zijn ingetredenen alzoo de personengeboren in bet jaar 1867. alsmede voor ben die eerst na het in treden van bun ltW' jaar, doch vóór bet volbrengen van bun 20*lfingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 15dtn, den 22,len en den 29*un December 1885; Doen te welen dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 lol des na middags 3 uren, op Maandag 11 Januari, voorde bewoners san de» ijken 12 en 3, op Dinsdag 12» 4 en 5 op Woensdag 13» 6, op Donderdag 14 1, op Vrijdag 15 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de gcbonrle-akten, die de belangheb benden bij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, belmoren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gcmcenlc (af- deeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot de» namiddags 3 uren, wanneer tevens voor ben, die bier niet zijn gelwreiiaanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE RANTER, Burgemeester. Leidbk, 4 Januari 1886. E. KIST,Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN krengen Ier kennis van belangheb benden dal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaalselijke be lasting op de honden ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onder hevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31 en Januari bij den gemeente ontvanger aangille Ie doendoor inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever nuderteekeud biljet eu dal bedoelde in- sclir\jvings-biljellen voor bel dienstjaar 1886 kosteloos ten kantore van den Gemeente-onD vanger verkrijgbaar zijn. Burgetneesler en Welliouders voornoemd, DE KAMER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 5 Januari 1886. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; brengt ter algetneene kennis dat, blijkens missive van den Inspecteur voor liet Genees kundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland, dd. II Januari 1880 no. 13, de epidemie van Roodvonk in deze gemeente heeft opge houden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTEIt. Leiden, 13 Januari 1886'. STADSNIEUWS. Gisterenavond had eene aan de Hoo- gewoerd wonende dame het ongeluk eene brandende petroleumlamp uit de handen op het vloerkleed te laten vallen, waardoor het kleed in brand geraakte en door middel van een emmer water werd gebluscht. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor >n de rechtswetenschap aan de rijk»-univcrsiteit alhier, de heer W. H. Yan Nes van Meer kerk, geb. te Zwolle, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Op- merkingen over Artt. 778785 Wetboek van Koophandel." a De rijksmiddelen hebben over de maand December 18H5 opgebracht f 9,553,573,74 j, tegen f9,527,729.24 in December 1884. Over de twaalf maanden van 1885 bedroeg de opbrengst der middelen f 106,680,209.70; het jaar 1884 leverde op f 103,759,339.25. De middelen waren voor 1885 geraamd op f 107,290,376. De Sl.-Ct. bevat een lijst van buit gelden die door de gerechtigde personen of hunne erfgenamen, onder overlegging van hunne bewijsstukken, bij het dep. van kol. ingevorderd kunnen worden. Met het stoomschip Zeeland zal 16 Januari aanstaande, 's morgens te 8 uren, eene brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padang en Batavia. Naar het Berliner Tageblalt meldt, verwacht de prinses Albert van Sachsen- Altenburg, vroeger prinses Hendrik der Nederlanden, tegen het einde van Maart hare bevalling. Het personeel der ambtenaren van de belastingen was op Januari van dit jaar aldus saamgesteld: 9 inspectiën, 74 con troles, 430 ontvangkantoren met 452 sub - kantoren, 534 stalionnementen met 2612 ambtenaren van den actieven dienst, 20 scheepsmeters van zeeschepen, 53 scheeps meters van binnenschepen, 110deurwaarders en adsistent-deurwaarders, 206 commies deurwaarders, 46 buitengewone wakers, 19 controles der dir. belastingen en van het kadaster en 12 kantoren van den waarborg. Deze opgaaf is getrokken uit het pas ver schenen jaarhoekje voor de ambtenaren der directe belastingen enz. uitgegeven door den heer C. Middelkoop, commies bij het dep. van financiën. Deze met zorg bewerkte handleiding voor de belastingambtenaren bevat onder het mengelwerk vele wetens waardige bijzonderheden; o. a. heeft de re dacteur ditmaal eeltige gegevens verzameld omtrent het minder algemeen bekende recht op de mijnen. Daaruit blijkt onder meer dat »an de twee in 1884 geëxploiteerde mijnen werkzaam waren 404 personen die daardoor in het onderhoud voorzagen van 189 vrouwen en 648 kinderen. Het gemid deld loon der weiklieden bedroeg in dat jaar per werkdag van 9 uren f 1.35'. Op Woensdag 20 Januari a. s., 's Da- middags één uur, zal in het hotel Krasna- pulsky te Amsterdam eene algemeene verga dering worden gehouden van de „vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den hoter- handel". In deze vergadering, die voor alle leden toegankelijk is, is het volgende aan de orde. 1°. Yerslag van den toestand der vereeniging en van de werkzaamheden van het bestuur sedert de oprichting. 2°. Mede- deeling omtrent een adres aan de regeering. 3°. Algemeene bespreking van de volgende vragen, a. Is het wenschelijk om ten dienste van de leden der vereeniging een algemeen handelsmerk in te voeren? b. Kan de knoeierij in den boterhandel naar de tropische gewes ten bestreden worden door het wederinvoeren van certificaten van oorsprong? 4. Benoe ming van een definitief bestuur. Verder zal aan de aanwezigen gelegenheid worden ge geven tot het doen van voorstellen en mede- deelingen. Vrijdigmorgen zullen, onder geleide van den heer mr. S. Salverda, vice-presi dent van het „Nederlandsch Schaatsrijders- bond", uit Leeuwarden naar Hamburg ver trekken de volgende Friesche hardrijders, die, van wege genoemd bond, zullen deel nemen aan den internationalen wedstrijd op schaatsen, welke op Maandag a s. aldaar zal plaats hebben: B. Kingma, te Grouw; W. H. Zijlstra, te Uitwellingerga; T. B. Veninga, te Giekerk; W. T. De Vries, te Oenketk, en A. Van den Berg, te Bent huizen. Naar de IV. R. Ct. verneemt, zal de Tabakmaatschappij Arendsburg over het af- geloopen boekjaar een dividend van 100 pCt. uitkeeren. Van bevoegde zijde zijn wij tot ons groot genoegen in staat gesteld te kunnen vermelden, dat ofschoon aanvankelijk de toestand des geestes van onzen verdienste lijken tooneelspeler, den heer Tourniaire verpleegd in het gesticht Meer-en-berggeen hoop op herstel mocht doen verwachten, de geneesheer van genoemde inrichting bij den beminden lijder in den laatste» tijd kenteekenen heeft waargenomen, die de ge dachte op ongeneeslijkheid der verschrikkelijke kwaal uitsluiten en de hoop doen herleven op hei stel. Amst Gisterenmiddag is de locomotief van trein 154 van het Hollandsche spoor op het station Hoogkarspel ontspoord, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Alleen ondervond de trein eenige vertraging wegens het overstappen der reizigers. Gisteren werd in openbare zitting der Arrondissements-rechtbank te Arnhem, waarheen de zaak door het hof aldaar ver wezen was, het proces tegen mevr. Bulkley c. s. aangevangen. Er waren 18 getuigen 4 décharge gedagvaard. Na het voorlezen der vereischte stukken ving het verhoer om kwart vóór elven aan. Mevr. de wed. Bul kley herhaalde de bekende feiteD, waarna de heer Kloppers en mej. Slingemann achter eenvolgens door den voorz. ondervraagd werden. De heer Nahuys wees op enkele tegen spraken en drong in aller belang op waar heidsliefde aan. FEUILLETON. 204.) Toch moet je mij veroorlooven je te zeg gen dat dit niet betamelijk is, na de tal rijke blijken van vriendschap, die ik je ge geven heb. Ik zeg dit in het voorbijgaan, zonder de bedoeling om je iets te verwijten. Ik heb je altoos in je belang geraden en beproefd je te redden. Je wilt niet. Goed. Ik kan niets meer voor je doen." ,'t Is waar, De Sanzac." „Je vraagt nu wat ik dan bier op dit oogenblik kom doen?" „Ik kan het, geloof ik, wel raden." „Je gist, dat ik bij de familie Latrade geweest ben." „Ja." „Dat is ook zoo. Ik ben er gisteren avond geweest en weet dus wat er gebeurd is. Je hebt je woord, dat je gegeven liadt teruggenomen op een tamelijk barre manier. In den regtl, ik zeg dit niet om je te be- leedigen, behandelt men in onze kringen zulke zaken een weinig vormelijk. Wel is waar, is die eerzame Latrade maar een ge wezen metselaar. Doch juffrouw Latrade is ook in het spel en die verdient warempel niet, dat je met haar als met een onbe- teekenend meisje omspringt. Welnu, vader en zoon zijn woedend. Ik spreek niet van de dochter; die doet niets dan schreien. De redenen, die je aangevoerd hebt om je verbintenis te verbreken en waarmeê je wel wat heel laat voor den dag gekomen zijt, zijn niet afdoende bevonden, en vader en zoon willen ze niet aannemen. Heb je wel ernstig nagedacht over wat je gingt doen voordat je aldus hebt gehandeld?" „Ja wel, De Sanzac! zeer ernstig." „Maar heb je je rekenschap gegeven van de gevolgen, en hoe je den goeden naam van een jong meisje, dat geen ander kwaad op haar geweten heeft dan dat zij je lief heeft en je haar millioenen wil geven, op de lichtzinnigste wijze in opspraak gaat brengen?" „Neen, dat wist ik niet." „Maar is dan het huwelijk niet als een beklonken zaak overal medegedeeld?" „Is dat mijn schuld ik heb mij daar tegen genoeg verzet." „'t ls mogelijkmaar de heele wereld weet het. Wat zal men zeggen, nu het huwelijk afgesprongen is?" „Wat men wil. Dat raakt mij niet." „Maar men zal alierlei dwaze onderstel lingen maken, kwaadwillige vermoedens uiten, de laster „Men stoort zich niet aan praatjes her vatte de jonge man, terwijl hij minachtend de schouders ophaalde." „Dat kunt gij doen als je wilt. Maar andeie menschen denken er niet zoo licht over Ook de heer Latrade met." „Wat kan ik er aan doen?" „Vraag dat aan uw geweten." „Mijn geweten zegt mij, dat ik goed ge handeld heb." „Dat is een bewijs, dat het niet heel las tig is. Dus, in weerwil van wat ik je heb gezegdwil je niet op je besluit terug komen?" „Norit!" „Dan moet ik je mededeelen, dat ik met een zending door de heeren Latrade belast ben. Zij achten zich beleedigd in hun eer en voelen zich gedrongen u voldoening te vragen." „Een tweegevecht?" „Ja." „'t Is bespottelijk. Tnsschen den ouden Latrade en mij?" „Neen, met Jules. Maar bedenk het wel. Hij is heel sterk op den degen." „Ik weet het." „Een uitnemend schutter." „Beter dan ik." „Maar ongelukkige, hij kan je dooden!" „Ik ben nog niet dood." „Gevaarlijk verwonden." „Een wond kan genezen." „Aurien! nog eens, denk ernstig na. Je hebt bepaald ongelijk. Je zoudt reeds de getuigen van Jules hebben gehad, als ik dat niet voorkomen had. Ik heb geineend je te moeten verdedigen en te verontschul digen en heb verkregendat de heeren niets zouden doen, voordat zij den afloop van mijn onderhandelingen kenden. Mag ik het u zeggen? ik hoopte...." „Wat?" „Je vol berouw in de armen van den uitstekenden Latrade terug te brengen, die een millionnair van je wil maken." „Laat die hoop varen." „Nog eens, Adrien! je hebt ongelijk. Is dat je laatste woord?" „Mijn laatste woord," dus luidde het bescheid van den jongen man. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1