m^é e; n s mzz En: C3 t A. IW TT« hoofdgetuige, den valschelijk betichten De J., verklaard, dat hem noch vóór de ver schijning van het stnk het verzoek was ge daan ten bureele van Argus te komen noch geld was gevraagd om de plaatsing achter wege te. laten. Uit de voorlezing der schriftelijke beken tenis van Iloogedoorn valt aan te stippen zijne verklaring dat hij zich noemende vijand der prostitutie, met de vermelding van der gelijke feiten de toeneming der ontucht trachtte te bestrijden. Zijne bedoeling was niet te beleedigen. Abusievelijk had hij achter den met een h, dus in allen geval goed geschreven naam, gevoegd: voorheen hoek ilemsterhuisstraat en Elandstraat, een abuis dat het gevolg was van verkeerde inlichtingen. Dit heeft hij in een volgentl nummer laten veranderen, wat ook ter terechtzitting bleek. De substituut-officier, mr. Pape, lichtte zijn eisch kortelijk toe, met te wijzen op het ongunstig verleden van beklaagde tl ooge doorn en met eene herinnering, hoe de ju stitie achter den naam van den schrijver was gekomen, tegen wien hij, omdat in het stuk(/ij 't ook uit hoofde van een ver keerd onderzoek wat hij zoo gaaf niet aan nam) een bepaalde ondeugd wordt ten laste gelegdeene celstraf van 3 maanden en ƒ25 boete requireerde. Uitspraak over 8 dagen. Door burg. en weth. van Gouda zijn als deskundigen in zake de gasfabriek aldaar, in verband met de aanstaande expiratie der concessie van de gasmaatschappijbenoemd de heeren: D. Van der Horst, directeur der gasfabriek te Leiden, en S. Kenens, directeur der gasfabriek te Alkmaar. De Commanditaire Vennootschap „Lens en llergsma" te Amsterdam heeft hare be talingen gestaakt en surséance van betaling hij de rechtbank aangevraagd. Te Barneveld is de Wed. Van Span keren op 92-jarigen leeftijd overleden. Als een bijzonderheid wordt van haar gemeld dat zij nooit geneeskundige hulp heeft noodig gehad. Men schrijft aan het I). v. N. uit Peutiehem omtrent de vermelde mishande ling van een tienjarig kind, in die stad gepleegd. Zekere G. alhier is getrouwd met C. W., welke reeds in het bezit was vau een kindje buiten dien echt geboren. Dit kind, nu een meisje van 10 jarenvluchtte op Nieuw jaarsdag in huis van den parapluiemaker P. R. Naar het den goeden man toescheen, had den angst en honger haar gedrongen de ouderlijke woning te verlaten. Door mede lijden bewogen, hield hij het kind bij zich en gaf het wat te eten. Het arme schepsel zag er verwaarloosd en erg vervuild uit, en aan de sporen die op de armen zichtbaar waren, bleek het duidelijk dat het kind met een of ander hard voorwerp geslagen was. Met zekerheid valt echter niet te zeg gen welke de drijfveer is geweest, die de moeder en de stiefvader er toe brachten om hun dochtertje te mishandelen. Wel moet het waar zijn, dat het kind in eene levens verzekering en ook in een begrafenisfonds is ingeschreven. Op den avond van den zelfden dag is het ongelukkig kind op ver zoek der ouders bij R. weggehaald en in hunne woning teruggeleid, inmiddels is de burgemeester met het gebeurde in behoor lijke kennis gesteld, en uit het onderzoek zal ongetwijfeld blijken of er termen zijn tegen de ouders eene rechterlijke vervolging intestellen. Zaterdagavond bevond zich in den trein, die omstreeks te half zeven uur van Zutfen te Zwolle aankomt, een passagier 3de klasse, die in eene klapmand een kind van slechts enkele weken met zich voerde. Aan zijne medereizigers deelde de man mede dat hij het kind voor de moeder, die te Leeuwarden woont, van daar naar hare oudeis te Oldenzaal had moeten brengen, doch dat deze het niet wilden aannemen. Hij was dus genoodzaakt het weder naar Leeuwarden mede te nemen. Het volgend geval van oplichting werd dezer dagen behandeld voor de rechtbank te Assen Een loopjongen bij den apotheker R. te II. stal eerst eenige, gelukkig geheel on schuldige, pillen van zijn meester, deed die in een doosje, dat hij met gebruiksaanwijzing der pillen voorzag, alsof het «van den docter afkomstig was en bezorgde ze toen met een drankje dat werkelijk door den dokter was voorgeschreven bij eene zieke vrouw. Voor het doosje pillen vroeg en ontving de jongen bij het bezorgen te zamen met het drankje ruim 25 stuiver; daarvan hield hij ongeveer 50 cents voor zich. Voor dit feit had hij zich voor den rechter te verant woorden, die hierin oplichting zag en den jongen overeenkomstig den eisch van mr. Moens tot I maand gevangenisstraf met eene geldboeteveroordeelde. Uit Heenvliet wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Gisterenochtend te 10J uur is de vermoedelijke moordenaar van vrouw Kwak gearresteerd, zijnde zekere J. Bevaart, een jonkman, naaste buur van de verslagene. Hij werd overgebracht naar het raadhuis, en heeft daar spoedig de misdaad bekend. Te 3 uren is hij geboeid per stoomboot naar Rotterdam getransporteerd. De heer H. W. J. B., kassier te 's Hertogenbosch, wonende te Berlikum, is 11. Zaterdagavond omtrent 6J ure, kort na dat hij met zijn rijtuig te Berlikum was aangekomen, nabij den vijver in zijn tuin zieltogende gevonden met eene gapende wond in de borst, veroorzaakt door een geweerschot. Men zegt te vermoeden, dat hij, op eenden willende jagen, gestruikeld is, en dat onder zijn val het geweer, door een of ander toeval afgegaan, hem nood lottig getroffen heeft. De ongelukkige laat eene vrouw en zeven jonge kinderen na. De penningmeester der te's Hertogen- bosch gevestigde typografische vereeniging „Door eendracht t'zaam verbonden", J. 11. genaamd, heeft misbruik gemaakt van het blijkbaar te groot vertrouwen, dat de leden gedurende vele jaren in hem gesteld heb ben. Al de hem toevertrouwde gelden, ruim f 700, in kleine gedeelten bijeenge bracht, met de bedoeling om bij mogelijke ziekten van leden dezen gedurende den tijd, dat zij niet werken kunnen, van die fond sen wekelijks eene uitkeering te verstrek ken, zijn door hem zoek gemaakt. Uit 's Hertogenbosch wordt aan de N. R. Ct. gemeldDe crediteuren van het kassiershuis Bosch zijn tegen morgen tot regeling eener overeenkomst van betaling ter vergadering opgeroepen. Een der fir manten kwam op noodlottige wijze om het leven. Dezer dagen trof een geneesheer, die 's avonds van Maastricht naar zijne woon plaats Bilsen per rijtuig teruggekeerde, on der weg eene vrouw aan, die zeer vermoeid scheen te zijn. De dokter wilde haar in zijn rijtuig opnemen enna eerst het mandje, dat zij bij zich had in ontvangst te hebben genomenen reikte hij haar de hand om in te stappen. De hand der vrouw voelde ech ter grof en had iets mannelijks, waarom de geneesheer, een list vermoedende, die los liet en spoorslags verder reed. Tehuis ge komen vond hij zijn vermoeden door den inhoud van het mandje bevestigd; het be vatte nl. twee moordtuigen, een dolk en een revolver. Nadere onderzoekingen naar de gewaande vrouw ingesteld, hebben tot geen resultaat geleid. 's GKAVEXHAGE Door Z. M. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Breda, ter standplaats Breda, mr. B. 11. Modderman, advocaat en procureur te Arnhem, tevens werkzaam op het parket van den officier van justitie bij de arrondissements rechtbank aldaar. Door Z. M. zijn de adjunct-administra teurs J. Bennebroek Evertsz, O. Willemstijn, J. F. De Hart en Z. J. Van der Vegte, bevorderd tot officier van administratie 2de kl. en is de officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht G. H. Klusser, arts, be vorderd tot officier van gezondheid 1ste kl. Door Z. M. is aan jhr. T. S. II. 11. Bowier, deurwaarder der directe belastingen, pensioen verleend ad 427. Door Z. M. zijn bij het wapen der artillerie benoemd: bij den staf van het wapen, tot kapitein-magazijnmeester der ar tillerie te Oen Helder, de kapitein 11. N. Boerrigtervan het 4de reg. vesting-artillerie; bij het 4de reg. vesting-artillerie, tot kapitein de le luitenant Q. F. G. Vermijne, van het korps, en is in rang en betrekking ver plaatst naar Geertruidenberg, de le luitenant- magazijnmeester der artillerie C. De Kort, thans te Den Helder. De minister van marine zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. Ten gevolge van het overlijden van den heer H. P. Vogel, onderdirecteur van de Academie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage, is de belangrijke betrekking van hoofdleeraar der afdeeling Bouwkunde aan die inrichting opengevallen. De heer Vogel gaf bovendien een cursus in de ge schiedenis der bouwkunst en in de doorzicht- kunde. Voor menig bekwaam bouwkundige in ons land zal deze betrekking, waaraan een bezoldiging van omstreeks 2000 gulden verbonden is, zeer uitlokkend zijn. Moge de voortreffelijke hoofdleeraar, die in zulk eene liooge male de gave vau mcedeelen be zat, een waardigen opvolger vinden. Toen de commissie 'ad hoe uit den geneeskundigen raad van Zuid-llolland in het afgeloopen jaar de apotheek van den arts P. te Wateringen, tevens bevoegd tot levering van geneesmiddelen, bezocht en hervisiteerde vond zij zijn apotheek alles behalve in orde. De heeren visiteurs constateerdenonge voeligheid en onnauwkeurigheid der weeg balans; het voorhanden hebben van ondeug delijke geneesmiddelenhet bewaren van kruiden in daartoe ongeschikte voorwerpen; de afwezigheid van duidelijke leesbare op schriften voor de geneesmiddelen; het niet aanwezig zijn van een exemplaar der Neder- landsche Pharmacopoeade aanwezigheid van een of ander bedwelmend extract in de vergifkas en het gemis van verpliente ge neesmiddelen. Ingevolge de processen-verbaal van de commissie van onderzoekgisteren door elk der leden nader voor de rechtbank toege licht, eischte het O. M. legen den afwezi gen bekl. ter zake van deze overtredingen der wet, regelende de uitoefening der art- senijbereidkunst 8 geldboeten elk van f 10 en 16 elk van f 3. Bij de gisterenavond gehouden zit ting van de eerste kamer der sta'en ge neraal (hervatting der werkzaamheden) werd de heer Elout van Soeterwoude, nieuw be noemd lid, binnengeleid en door den voor zitter gelukgewenscht met zijne benoeming. Ingekomen eene kennisgeving van het overlijden van den heer Geertsema, oud lid der eerste kamer. Aangenomen voor kennisgeving. De voorzitter stelt voor tegen Donderdag 14 Januari, ten 11 ure aan de orde te stellen 1°. de wijzigingen in het wetboek van strafrecht; 2°. de wijzigingen in het wetboek van strafvordering, en 3°. wijziging van de artt. 38 pii 39 van het strafrecht. Daartoe werd besloten. Daarna is de vergadering gescheiden. BUITEN LANUSCHE BERICHTEN. BELGIE. De gemeenteraad te Brussel heeft eene petitie aan de kamer van vertegenwoordi gers, tegen het wetsontwerp tot het heffen van rechten op vee, goedgekeurd. EXGELAXB. Bij het departement van koloniën te Londen is, bericht ontvangen, dal de Duit- sche korvet Albatros zeesohlaUn op de Sainoa-eilanden aan land heeft gezet, tot bescherming der kooplieden, en de Samoa vlag heeft neergehaald. De Brilsche regeeriug meent goeden grond te hebben om te ge- looven, dat Duilschland geene annexatie in den zin heeft De Samoa-eilanden vormen een archipel in het zuidelijk deel van den Grooten Oce aan, ten noorden der Vriendschaps- en Tonga-eilanden. Zij zijn veertien iu getal, met 36,DUO inwoners. De voornaamste zijn Sawaii met 12,5110, Upolo met 16,56.3, en Tutuila met 3700 inwoners. Tusschen Samoa bestaat een conventie met Engeland, Noord-Amerika en Duitsch- land, waarbij bepaald is, dat het district en de stad Apia op Upolo onder een ge meentebestuur, uit de drie consuls dier mogendheden bestaande, gesteld zijn. De koning van Samoa regeert met eene consti tutie en twee kamers. Hij woont te Mulenna dicht Lij Apia, waar verscheidene Duitsche factorijen zijn en in 1881 van de 127 schepen die de haven binnenliepen, er 100 onder Duitsche vlag voeren. De baity yews verneemt uit Konstan- tinopel, dat van alle plannen tot het houden eener nieuwe conferentie ter regeling van het Oostrumelische vraagstuk schijnt af gezien te zijn. Vorst Alexander van Bul garije zou o. a. aan de Put te hebben voor gesteld: erkenning der Unie met Oost- Kumelië op nader vast te stellen grond slagen; regelmatige betaling der schatting aan den Sultan; waarborging door Bulgarije van Turkije's rechten op de ontvangsten der tolkantoren. Over deze voorstellen moet reeds door de Porte beraadslaagd zijn maar zij kwam nog niet tot een slotsom. EB AX Kit IJ K. Het bericht, dat generaal De Courey zijn zoon door een officier uit Tonkin naar Frankrijk liet Vergezellen, is in zooverre waar, dat kapitein Poupard over den jong man het toezicht zal voeren. Deze kapitein gaat echter terug, omdat zijn tijd verstieken is; hij heeft met generaal Üe Courey een bijzonder telegramslclsel georganiseerd, dat voor niemand, die niet zoowel den toestel als het cijfer bezit, te ontcijferen is. Gene raal ('auipenon had hem opgedragen, dit stelsel-Boapard in Tonkin te gaan inrichten dit is geschied en de kapitein keert terug Aan den Temps wordt uit VVeenen gemeld, dat sedert eenige dagen alles wijst op eene spoedige oplossing derOost-Roemelischequaes- tie. „Men verzekert mij", schrijft de cor respondent 'dat een collectieve nota van de mogendheden aan Turkije, Bulgarije en Ser vië in gereedheid wordt gebracht, waarin voorstellen worden gedaan tot wegruiming der hangende moeielijklieden. Ook gelooft men, dat Rusland weldra een gewichtig besluit zal nemen. De brief, door vorst Alexander aan den Czar gericht en aan dezen overhandigd door baron Kaul- bars, militair-attaché bij bet Russische ge zantschap te VVeenen, wordt in diploma tieke kringen beschouwd als een stap van groot gewicht. De Russische generaal, be weert menzou zich in geen geval met eene dergelijke zending hebben belast, indien hij van een gunstig onthaal te St. Petersburg niet vooraf verzekerd was. Een gunstig antwoord van den Czar zou dus niet onwaarschijnlijk zijn. «FAXJE. In den afgeloopen nacht heeft een sergeant met veertig soldaten eene pogmg gedaan, om zich meester te maken van het kasteel St. Julien te Cartagena. De aan randers werden afgeslagen door het garnizoen van het kasteel en de troepen der stad, onder aanvoering van den militairen gou verneur, die daarbij licht gekwetst werd. Hen insurgenten gelukte het echter te ont vluchten op eene boot, welke voor hen gereed lag. De insurgenten te Cartagena hieven bij hun aanval den kreet aan van: leve de re publiek! Het bevestigt zich, dat de bewe ging onderdrukt is. De aanvallers ont vluchtten op eene handelsstoomboot, welke zich naar Oran begaf. BIJLG ARIJE. Het plan tot eene nieuwe conferentie schijnt opgegeven te zijn. Volgens gerucht heelt de vorst van Bulgarije den Sultan aan geboden het Bulgaarsch leger ter beschik king van Turkije te stellen als de Bulgaarsche eenheid wordt erkend. A lie mogendheden zullen gelijktijdig te Athene, Sofia en Belgrado ontwapening eirchen. Strvië wees Konstantinopel af als de plaats voor onderhandeling over den vrede, en stelde daartoe Belurado voor. PER TELEGRAAF. PARIJS, 12 Jan. Volgens een dépêche uit Madrid, in de Figarozou generaal Tajardo overleden zijn aan de gevolgen zijner bekomen wonden. MADRID, 12 Jan. De Correspondencia meldt, dat de voornaamste aanvoerders van den opstand te Carthagena in hechtenis zijn genomen. PETERSBURG, 12 Jan. Het Journal de St. Pelersl/ourg beschouwt de toestem ming der mogendheden om op Ruslands voorstel op ontwapening van Servië en Bul garije aan te dringen, als een duidelijk be wijs barer eensgezindheid ten opzichte van dreigende gevaren. Ook na het mislukken der conferentie zou dit gemeenschappelijk optreden het uitgangspunt kunnen worden voor nieuwe diplomatieke handelingen, welke, oprecht ondersteund en krachtig doorgezet, nieuw e verwikkelingen in het Oosten kunnen voorkomen. MADRID, 12 Jan. In officieele kringen wordt hier weinig gewicht gehecht aan de ongeregeldheden te Carthagena. BELLA VI ES. Iloe inen voor weinig veel kan verkrijgen, dat is de voornaamste vraag van den tegenwoordigen tijd. De bekende en algemeen gewaardeerde Zwitsersche Pillen van den Apotheker R. BRANDT geven de beste oplossing van dit vraagstuk. Met eene dagelijksche uitgaaf van slechts 3j Cent kan men zijn lichaam op eene ge makkelijke, zekere en onschadelijke wijze reinigen en aldus een heerleger van ziekten voorkomen. Men overtuige zich steeds, dat iedere doos Zwitsersche Pillen van den Apo theker R. Brandt (voor 70 Cents de doos in de Apotheken verkrijgbaar) een wit kruis op een rood veld, met de naamteekening van R. Brandt drage, en weigere alle op andere wijze ingepakte Pillen. Verkrijgbaar te leiden bij !N. K. SWE- HIER, Mare, h 70 Cts. de doos. LAATSTE BEKICHTEX. Bij resolutie van den minister van financiën van den llen Januari 1886 n°. 5, is aan mr. Cornelis Antonie Boonacker, op zijn verzoek, met het einde van de thans trekkende 320ste staatsloterij, eervol ont slag verleend als collecteur dier inrichting te Leiden.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2