ms <C2 '1 M O «_l m«. A .CBS TC- gisteren voor voertuigen gestremd, daar het schip juist in het vaarwater van de pont is gezonken. Wegens de ingevallen vorst is de scheepvaart door de kanalen naar Zwolle, Hasselt en Genemuiden opnieuw gestremd. Toen Donderdagavond de voerman S. uit Loeliem op zijne reis naar Deventer met zijn vrachtwagen te Gorsel een overweg pas seerde, kwam hij in aanraking met den van Zutfen komenden trein, waardoor de wagen en de goederen verbrijzeld werden. De sein- wachtsterdie meendedat er nog tijd ge noeg was om over den overweg te rijden had hein dit toegestaan. Eergisterenmorgeu reisden twee vrou wen, vergezeld van een zes-jarig knaapje, in een coupé 3e klasse van het Geld.-Over.-Lo- caal spoor. De jongen werd heimelijk onder de bank gesehoven en door de rok zijner moe der bedekt, met het doel om kosteloos te reizen. De conducteur bemerkte echter den toeleg en knoopte een gesprek met de vrou wen aan, toen, halverwege de reis eens klaps de iongen riep„Moader bieuwe der al?" Tableau! Ken arbeider te Leije (Kr.)die Woens dag in huis een kop koffie had gedronken en weder naar zijn werk terugkeerde, viel bij het binnentreden der schuur plotseling dood neder. Door de politie te Maastricht is ge arresteerd zekere weduwe B., oud 60 jaren, die reeds 19 malen wegens diefstal werd veroordeelden het grootste deel van haar leven in de gevangenis heeft doorgebracht. Ook ditmaal is zij wegens diefstal aange houden. 's (IKSVFVllK.i; Door Z. M. is verlof verleend tot het aanne men der versierselen: aan den heer HVan Dam, vice-consul van Italië te Amsterdam, van ridder der orde van de Kroonhem door Z. M. den koning van Italië geschonken en aan jhr. mr. A. L. E. De StuersZr. M. buit ngewonen gezant en gevolmachtigden mi nister te Parijs, van ridder grootkruis der orde van Kare! HI, hem door II. M. de koningin-regentes van het koninkrijk Spanje geschonken. Door Z. M. isbenoemd tot burgemees ter van Vlierden G. M. Frencken, secretaris dier gemeente en is goedgekeurd, dat aan J. W. Van Kerkwijk, burgemeester van Gameren en aan L Verhofstadburgemeester vanBoekel, op hun verzoek eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeenten. Door Z. M. is de le luit. F. J. R. Von Ernst, van het wapen der infanterie, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld. De luit ter zee 2de kl. L. A. T. J. F. Van Oijen, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerdis op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht J. Idzerda wordt met 1 Febtuari a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is, de gemeente Haarlem als standplaats aangewezen aan den inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen, dr. J. N. Ramaer. Do heer C. Th. Schjött, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Porsgrund, Brevig en Skiënis als zoodanig door de Noorsche regeering erkend. De minister van Justitie zal op 12 dezer geen audiëntie verleenen. Z. M. de koning heeft gisterenmiddag, naar het 1) v. Z. en Gr. meldt, weder ten gehoore ontvangen jhr. H. T. Hora Sicea- ma, aanvrager der concessie voor de zee haven te Sclieveningen. Hunne majesteiten de koning en ko ningin verschenen gisterenavond precies ten half acht in den schouwburg, ter bijwoning van de voorstelling door de kon. vereeniging „het Nederlandsch Tooneel" gegeven. Aan den ingang werd aan hare majesteit door den administrateur van het Ned. Tooneel te 's Gravenaage, den heer K. F. Van Bijle- velt, een bloemruiker aangeboden. Toen hunne majesteiten wier hooge tegenwoordig heid den schouwburgbezoekers sedert vrij geruimen tijd hadden moeten derven, in de koninklijke loge verschenen, werd hun door het publiek een ware ovatie gebracht. Hel „Wilhelmus" dat 't orchest aanhief werd schier overstemd door het algemeen en lang durig handgeklap, waarmede het koninklijk echtpaar van de zijde der in grooten getale opgekomen ingezetenen werd begroet. De toejuichingen vertolkten op welsprekende wijze de sympathie die het Nederl. volk voor hun koning en koningin gevoelt. Met belangstelling volgden de hooge bezoekers den gang van het opgevoerde tooneelstuk „Paillas", en het spel van Bouwmeester die aarin de hoofdrol vervult. Het gevolg van HH. MM. bestond uit de hofdames baronesse Van lltersum en jonk- vrouwe Van de Poll en de. heeren ridder Huyssen van Kattendijke, kamerheer van Z. M., Gey van Pittius, adjudant des ko- nings en jhr. Van den Bosch, ordonnans- officier. Gisterenavond is H. J., kassier bij den ontvanger der directe belastingen, kan toor houdende Scheveningsche Veer le 's Hage in zijne woning door de politie in hechtenis genomen. De aangehoudene wordt verdacht van verduistering eener som van circa f 10,000 uit de ontvangerskas, door ver- valsching in boeken en stukken. Ilij scheen zich op eene arrestatie voorbereid te gevoelen. BUITEA'LAiNDSCHli BERBUITEN BELUIK. De senaat, de disenssie over de wet op den artistieken eigendom voortzettend, nam een amendement aan, bepalend dat de telegrafische berichten der dagbladen niet zonder vermelding der bron zouden mogen worden overgenomen, en dat het overnemen verboden is, wanneer zij van deze vermel ding vergezeld gaan. KXGLI.A e. Gladstone kreeg een uitnoodiging van de Amerikaansche pers om de Verei-nigde Staten te bezoeken. Zij beloofde hem een warme ontvangst en voegde er bij d t hij belangrijke gegevens zou kunnen verzamelen over de gevoelens der Iersche uitgeuekenen aangaande de autonomie. De ex-„| temier antwoordde dat zijn krachten en het ernstige van den parlementairen toestand in Enge land niet gedoogdendat hij de n is onder nam. Hij verzekerde, dat hij lijn vader landslievende en philantropische plichten jegens de leren zou nakomen. FKAttHRUÜ. Generaal Boulangcr, minister van oor log, heeft eene dagorder aan liet leger uit gevaardigd, waarin hij zegt: „Wij zullen met kracht voortgaan op den weg, door onze uitstekende voorgangers aangegeven, der militaire hervorming, waar aan wij ons sedert vijftien jaren wijden. „Leve FrankrijkLeve de Republiek!" Volgens een telegram van generaal De Courcy heeft een bende opstandelingen in bet laatst van Dec. een katholieke zen- ding in de bergen van Ughean (Anam) vermoord. Een Ir an sell zendeling en 500 Christenen werden gedood. Een Fransche kolorme onder Chaumont zette de opstande lingen achterna en versloeg hen, hun wa pens en munitie buit makende. De Brazza is van Rome te Parijs teruggekeerd. Hij zal den 2]sten in het Cirque d'Eté een conference houden over den Congo. De koning van Beieren is sedert Za terdag te Parijs. Hij reist onder den naam graaf Berg en men denkt dat zijn bezoek ten doe) heeft de financiëele moeielijkheden, waarmede hij te kampen heeft, uit den weg te ruimen. SPAX J K. Ruiz Zorrilla zal zich, naar men verneemt, in Galicie candidaat stellen voor de Cortes. De hertog van Sevilla heeft een brief aan den lieer Sagasta geschrevenom hem te verzoeken, zoo spoedig mogelijk zijne zaak te doen onderzoeken. De openbare meening is zeer bewogen door het bericht, dat Duitschland pogingen aanwendt de Carlisten le bemoeielijken. Deze inmenging wekt veel verbittering. DVITSCilLAXD. Uit Berlijn vordt gemeld, dat het wetsontwerp betreffende het brandewijn-mo nopolie door het ministerie is goedgekeurd en nutot indiening bij den bund.-raad alleen op de toestemming van keizer Wil helm wordt gewacht. Naar aanleiding van het verslag om trent den post- en telegraafdienst des rijks over de jaren 1882-1884 heeft keizer Wil helm aan prins Von Bismarck opgedragen, de betuiging zijner erkentelijkheid over te brengen aan de ambtenaren bij dezen tak van dienst. De keizer verklaartzich hiertoe gedrongen te gevoelen, wegens den gestadigen vooruitgang in de geleidelijke ontwikkeling van posterij en telegraphie, inzonderheid wegens de belangrijke verbeteringen in het verkeer met het buitenlandalsook uit aan merking van de verrassend gunstige finan- cieele resultaten, die het gevolg zijn van een degelijk bestuur, onder getrouwe mede werking van alle beambten. Volgens de nadere berichten te Berlijn ontvangen omtrent de Duitsche annexatie van de Marshal-eilandenheeft kapitein Roetger van de kanonneerboot Nautilus de Duitsche vlag geheschen op Jaluit, het voornaamste eiland van de groep, op 14 October en vervolgens op zeven andere ei landen. Al de inlandsche hoofden, ten getale van 19, hebben liet protectoraat van Duitschland aangenomen. Er zijn verschei- den Duitsche handelsfacturijen op die eilanden, met een consulaat en een kolenstation op Jaluit. Deze annexatie geschiedde met medeweten en volkomen goedvinden van de Eugelsche regeering, nadat Duitschland eerst het over wicht van de Engelsche belangen op de Ellice en Gilbeit-eilanden had erkend. Til il H IJ f De Porte heeft Madjid-pacha in list gegeven zorgvuldig te vermijden al wat strekken kan orn verhand te leggen tusschen de Servisch-Bulgaarsche en de Rumeelsche vr lagstukken. Daar de Porte geen vrede lievende oplossing van het Grieksch conflict v./orziet, heeft zij last gegeven tot moDili- sutie van de rédlfs van Aleppo, Damascus en Mesopotamië. De Porte, wanhopende de orde van Griekenland te handhaven, beval alle troe pen in Palestina te mobiliseeren. Griekenland toont weer verzoenende neigingen jegens de Porte. liet heeft be sloten, den consul Zygomalas van Creta terug te roepen. Wegens het Kerstfeest der Ortliodox-Griek- sclie kerkis aan een zeer aanzienlijk getal soldaten van het Ilelleensclie leger voor on bepaalde» tijd verlof verleen''; deze maatre gel wordt als eene indirecte demobilisatie beschouwd. A II K IS 1 K A. De Mayor van New York, de heer Crace, ontving onlangs van den. minister van buitenlandsche zaken te Washington een schrijven van den Chineeschen gezant Cheng Tsao J uwaarbij een wissel ten be drage van vijf honderd dollars was gevoegd. In het schrijven deelde de gezant mede, dat hij van den onderkoning van China driehonderd dollars had ontvangen als bij drage voor het l'unils tol oprichting van e_n gedenkteeken voor diens ouden vriend, gene raai Grant; hij zelf, de gezant, was zoo vrij er voor hetzelfde doel uit eigen middelen twee honderd dollars hij te voegen. PEK TELEGRAAF. VALPARAISO, 7 Jan. De kamer wei gerde de begrooting aan te nemen, de zitting was stormachtig. De regeering schorste daarop alle takken van dienst. De politieke toestand is zeer gespannen. MADRID, 9 Jan. De koningin regentes hoeft gisteren den nieuwen minister-resident an den koning der Nederlanden ten gehoore ontvangen, die haar zijne geloofsbrieven overhandigde. De regeering houdt zich bezig met het ontwerpen van een wet tot reorganisatie van het openbaar onderwijs op liberale grond slagen. LAATSTii BEiHCUTËA'. Door Z. M. is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Hoorn, 11. M. Moorrees, thans ontvanger derzelfde middelen le Vianen. Eerstdaags zijn tal van verplaatsingen, ingaande 1 April, te verwachten bij het personeel der opzichters bij 's rijks waterstaat. Voor het gerechtshof te 's Gravcnhage deed zich hedenochtend een merkwaardig geval voor. Zekere E. S uit Ouddorp was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis der recht bank te Rotteidam, waarbij hij wegens mis handeling tot drie maanden eenzame opslui ting veroordeeld was. Hedenochtend verscheen hij voor het hof en nadat zijne zaak was afgeroepen werd door zijn verdediger, den advocaat mr. D. S. Van Emden, aan het hof medegedeeld, dat in het begin dezer week de broeder van appellant, J. S.hem verdediger had ver klaard, dat niet zijn veroordeelde broeder, maar hij het misdrijf had gepleegd, dat hij niet wilde dat deze onschuldig de straf zou ondergaan en hij derhalve voor den rechter wilde verschijnen. Nadat dit door J. S. op schrift was ge steld en onderteekend, gin^' deze het ook op raad van den verdediger aan den bur gemeester van Ouddorp mededeelen. Naar aanleiding hiervan verzocht mr. Van Emden lieden ochtend om de verdere be handeling van het hooger beroep tegen den veroordeelden K. S. onbepaald te willen uit stellen, totdat het aan te vangen rechtsge ding tegen zijn broeder zou zijn afgeloopen. De advocaat-generaal jhr. mr. De Savor- nin Lohman ondersteunde dit verzoek, het welk ook dadelijk door het hof werd inge willigd. Op last van de justitie heeft de com missaris van politie te 's Hage, de heer Dietz, vergezeld van een inspecteur, zich gisterenavond omstreeks 10 ure begeven naar het huis, alwaar woonachtig islt.J., klerk ten kantore van den ontvanger der directe belasting le afd.bureau houdende aan het Scheveningsche Veer. De politie heeft toen dezen beambte in hechtenis genomenonder verdenking van verduistering van gelden lot een bedrag van ruim f 9000ten nadeele van de kas van den rijksontvanger. Ilij is nl. belast met het ontvangen der gelden van de belasting- betalenden en was door den ontvanger ge machtigd de belastingbilletten met zijn naam te quitteeren. Ten einde de misbruiken aan het cog van zijn chef te onttrekken, zou J. herhaalde lijk valsckheden in de boeken, of admini stratieve beseheiden gepleegd hebben. Op de controle der belastingen had men argwaan gekregen, die tot ontdekking van de eerste en daarna van een reeks knoeie rijen, moet geleid hebben. De aangehoudene scheen op het lot dat hem wachtte voorbereid en stond dan ook volstrekt niet verbaasd dal de heeren van het gerecht hem op dit uur uit zijn huis kwamen halen. lieden heeft de verdachte het eerste ver hoor ondergaan bij den officier van justitie. Heden had op de begraafplaats Eik en Duinen onder Lousduinen de teraardebe stelling plaats van wijlen den heer II. P. Vogel, tweede directeur en hoofdleeraar aan de Akademie van Beeldende Kunsten te 's Gravenhage. SCIIEHS'STI.9 DIXKËX. Het stoomschip Gelderlandvan Rotter dam naar Java, vertrok lieden van Port-Saïd. G KM eng de berichten Uit Clermond-Ferrand wordt van den 6en dezer gemelddat er op den spoortrein tusschen Ambert en Pont-de-Dore een aanval is gedaan. Vier geweerschoten werden op de locomotief gelost en op korten afstand van de plaats, waar de aanval is geschied, was een zware balk over de spoorstaven gelegd. Gelukkiglijk heeft de machinist dit tijdig genoeg ontdekt, zoodat hij door te stoppen een ongeluk kon voorkomen. Volgens Poolsche bladen is dezer dagen uit de kas van het postkantoor te Rostow door nihilisten een bedrag van 13,600 roebel in baar geld en een aantal gewichtige brieven gestolen. Te 11 uren Donderdagmorgen waren in de City te Londen 500 man en 140 jongens met 260 karren en wagens bezig de sneeuw weg te ruimen. SXCEZOXDEX. BRIEVEN UIT LEIPZIG. 6 Januari '86. De Kerstdagen zijn voorbij en met deze de voornaamste drukten, welke die dagen hier in Duitschland met zich medebrengen. De voornaamste zeg ik omdat de Weihnachts- feestcn en Bescheerungen zich niet bepalen tot de Kerstdagen zelf, maar nog wel tot midden Januari toe voortduren, terwijl zij reeds in de eerste helft van December begin nen. Dit geldt echter alleen van vereeni- gingen en groote gezelschappen. In den huiselijken kring vindt de viering overal plaats van den 24en tot de 26en De cember. De groote feestavond is de avond vóór Kerstmis, die van den 24en December, hier „Heiliger Abend" genoemd. In de winkelhuurten is dan het gedrang zóó dat men er haast niet door kan en komt men op die pleinen en markten waar de Christ- biiume van elke grootte te koop zijn dan staat men dikwijls verbaasd over de prach tige sparreboomen die men dan nog tegen fabelachtig lage prijzen bekomen kan. Die hier echter op den heiligen avond zelf nog hun boompje koopeu zijn natuurlijk bijna alleen de armerenbij de overige familiën moet de boom al dagen van te voren in huis zijnom „geputzt" te worden waarin vooral in een gezin met kinderen een groote feestelijkheid gelegen is. Gaat men zoo op den Heilige Abend door de stnten, dan is het aardig overal de helverlichte vensters te zien, waarachter de schoon versierde door talrijke kaarsjes ver lichte kerstboom prijkt. Ieder gezin zoowel van den voornaamsten heer als van den armsten daglooner heeft zijn boom en juist deze algemeene deelneming aan het Kerst feest geeft het eene bijzondere aantrekkelijk heid te meer. Er is ook geene vereeniging of club die niet hare zoogenaamde „Weih- nachtsbescheerung" heeft. Van eene der d

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2