Wu ESSE. ma De nieuwsgierige menigte bleef intusschen nog geruimen tijd vertoeven, tot zij einde lijk van zelf uiteenging. Een der sociaal democraten, zekere M., die nog een dag subsidiaire gevangenisstraf had te ondergaan, en in de menigte oproerige gesprekken hield, werd in bewaring genomen. Hecht voor Allenwaarin een schandelijke afscheidsgroet aan B. Van Ommeren voor komt vol beleedigingen voor de rechtbank werd rondgevent. De Opstandde concurrent van Recht voor Allen, eindigt zijn hoofdartikel met de volgende woorden „Allen, die broodeloos zijn en op het punt staan te verhongerenroepen wij dus met luider stpmme toe: Moordt! Brandt! Plundert!" Ongeveer te vier uur is Van Ommeren, komende uit het koffiehuis „De Leeuw van Waterloo", op het Waterlooplein, waareene gioote menigte personen zich had verza meld, in hechtenis genomen door twee re chercheurs. Daarop ontstond een groot tumult, ge schreeuw en gedrang, zonder dat de menigte echter trachtte zich tegen de politic te ver zetten. Van Ommeren werd naar het in de nabijheid zijnde politiebureau der 3e sectie gebracht, van waar hij kort daarna per rijtuig naar de cellulaire gevangenis is ver voerd. De politie had den ingang van het bu reau door een twintigtal agenten afgezet. Toen Van Ommeren in het rijtuig werd gebracht, gingen kreten op: „leve Van Ommeren"! Ubl Te Amsterdam is overleden de heer G. F. Rochat, oud-officier van gezondheid lste klasse der marine. Behalve het eere- kruis voor krijgsverrichtingen en de Atjeh- inedaille versierde ook de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw zijne borst. Zondag II. werd te Nieuwe Niedorp weder een openbare vergadering gehouden van leden van het Sociaal democratisch Bond, waarin de heer Eckhardt, uit IJmuiden, als spreker optrad, ter beantwoording der vraag „Wat willen de werklieden De burgemees ter dezer gemeentedoor den gemeente veldwachter en drie rijksveldwachters ver gezeld, was daarbij tegenwoordig. Op de vraag des burgemeesters, wie spreker was, antwoordde de heer E.„Ik ben een burger van Nederland, en over 't geheel was zijn houding tegenover dezen ambtenaar niet zeer beleefd. De lezing, waarin de bekende grieven tegen sommige standen en toestanden in de maatschappij werden opgesomd, was overigens zeer onbeduidend, maar had de groote verdienste van kort te zijn. Toen niemand der aanwezigen lust bleek te heb ben met spreker van gedachten te wisselen las de voorzitter der afdeeling een stuk voor van den heer v. d. Stadt. Deze had eenige weken geleden in een bijeenkomst alhier aan zijn atheïsme lucht gegeven en daardoor bij sommigen ergernis gewekt. Daarna ging men uiteen. Op Zondag 17 Januari e. k. zal men weder bijeenkomen, om den heer Fortuyn te hooren. (Ar. R. Ct Gisteren stonden voor het hof te Arn hem terecht L. Lammerts, schippersknecht, oud 19 jaren, enJ. M. Van Meer; visschers- knechl, beiden wonende te Harderwijk, be schuldigd van de eerste moedwillige doodslag, en de tweede medeplichtigheid aan die misdaad, door het verschaffen van het wapen, dat tot het plegen van het feit gediend heeft, met voorweten dat het daartoe dienen zoude. Het geldt hier eeu manslag in den avond van 17 Oct. 1885, gepleegd bij eene vechtpartij. Tegen Lammerts is 12 jaar tuchthuisstraf geeischt; tegen Van Meer 5 jaar corr :ctioneel. Vijf jaar geleden, bij gelegenheid van het sterfgeval van een agent van politie te Arnhembesloot men onderling tot de op richting van een weduwenfonds voor dat corps. Dat dit fonds uitstekend werkt, blijkt uit het feit, dat het op 1 Januari jl. in kas had f2818,01{, waardoor de uit- keering op een minimum van f 400 kan worden gesteld. Drie schippersknechts te Arnhem hebben in den afgeloopen nacht in eene kroeg het raam opgeschoven en eenige fles- schen drank ontvreemd. De daders zijn bekend. Te Deutichem is geen woning te krijgen, noch in koop, noch in huur. Donderdag werd in de nieuwe Stads herberg te Meppel de gewone jaarlij ksche verhuring van schippersknechten gehouden. Er werd f 30 h f 40 minder besteed dan in het vorig jaar. De beste knechten be dongen f 250 per jaar, met den kost. Aan de Leeuwarder Stoomcartonfabriek zijn de loonen van de werklieden met 1 Januari met 15 pCt. verlaagd Door dezen maatregel, voorloopig vastgesteld voor den tijd van drie maandenzal men trachten de concurrentie, uit het buitenland onze papier industrie aangedaan, het hoofd te bieden, en een geheele staking van de werkzaam heden te voorkomen. In de provincie Groningen heeft men reeds in een cartonfahiiek het werk moeten staken. Voor een boerenknecht, bij den land bouwer W. 11. te Suawoude woonachtig, zijn de eerste dagen van het nieuwe jaar al heel treurig begonnen. In de vorige week heeft hij, door het eten van soep, een beentje in de keel gekregen, dat door de kunstbewerking van zijn geneesheer naar de maag is verplaatst, opdat het, zoo mogelijk afgevoerd zou kunnen worden. In weerwil daarvan lijdt de patient ontzaglijke pijnen; zijn lichaam zet zich uit en hij geeft dik wijls bloed op, verschijnselen, die het ergste doen vreezen. Te Beesterzwaag geeft baron Van Lijnden aan meer dan honderd arbeiders gedurende dezen winter werk in de omge ving van zijn buiten en op de vele lande rijen. Ofschoon hij te 's Graveuhage woont, vergeet hij toch de belangen der plaats en der gemeente niet. Aan de gemeente Op- sterland schenkt hij een jaarlijksclie bijdrage van f 4000. De arrond.-rechtbank te Middelburg deed eergisteren uitspraak in een geding, waarbij een groente- en melkverkooper uit eene naburige gemeente werd beklaagd, dat hij op den openbaren weg te Middelburg zijne waren had te koop gebeden zonder voor het gebruik van dien grond het ver schuldigde markt- of staangeld te hebben voldaan. De beklaaagde werd, op grond dat het hem ten laste gelegde feit bij geene wet of wettelijke bepaling wordt verboden of straf baar gesteld, en alzoo noch misdaad, noch wanbedrijf opleveit, ontslagen van rechts vervolging; de kosten te dragen door de gemeente Middelburg. De rechtbank overwoog onder meer dat, in verband met de bewoordingen in die ge meente-verordening vervat, de gemeente wetgever getreden is buiten de grenzenhem door artt. 228 en 240 der gemeentewet gestelddat toch daarbij hem is vergund belasting te heffen voor het genot en ge bruik van gemeentegrond gedurende een vooraf bepaalden tijd en voor eene bepaald aangewezen en met uitsluiting van anderen in te nemen plaatsruimte op markten en dergelijke openbare plaatsen, maar Jat daarbij alle denkbeeld om belasting te heffen van hen, die van de openbare straat gebruik maken om, al leverende en beurtelings voort gaande en bij korte poozen stilstaande, hunne goederen uit te venten is buitengesloten, welke belasting, op die wijze geheven, niet anders zou zijn dan eene vermomde recog nitie, wegens uitoefening van bedrijven, welke in art. 254 der gemeentewet bepaal delijk is verboden. Men schrijft aan het D. v. N. uit Breskens: Bijna den ganschen dag werden wij gisteren geteisterd door een dichten sneeuwval, gepaard met sterken wind. Dien tengevolge kwam de provinciale boot van Vlissingen op Breskens in den namiddag niet aan. Ook de postkar van Sluis naar Breskens had te kampen met de ongebaand- heid en glibberigheid der wegen en kwam daardoor meer dan drie kwartier te laat aan, waardoor de aansluiting gemist werd met de verzending naar Holland. De diligence van lJzendijke op Breskens volbracht haren tocht niet. >s GKA VENHAGK. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemees ter: van Bergh, C. A L. baron Van II u- genpothsecretaris dier gemeente; van Hulst, C. C. P. Pierssens; van Rhijnsburg, J. C. Meyboom, secretaris dier gemeente; van Koog a. d. Zaan, P. B. J. Ferf. De minister van oorlog, die nog met jeugdige kracht zijne hooge en gewichtige betrekking waarneemt, mocht eergisteren zijn 70en verjaardag beleven, een leeftijd, welken men den heer Weitzel, met het oog op zijne krachtige gestalte en vlugheid van gaan, zeker niet zou toekennen. Als een bewijs van belangstelling met dezen heugelijken dag ontving hij een keurig bloemstuk met eene bewerking van zijne initialen en de jaartallen 1816 en 1885 van den secretaris-generaalde hoofden der zeven afdeelingen bij het depart, van oorlog en van zijnen adjudant. Op verzoek van de kamer van koop handel te Den Haag hebben de heeren Van Kerkwijk en Dirks, leden der tweede kamer, volgens het Vad.gisteren metj een com missie uit die kamer een langdurige confe rentie gehad over de haven te Scheveningeu. Deze conferentie werd bijgewoond door den concessionaris jhr. Siccama. Gisteren werd hier ter stede een bru tale poging tot oplichting beproefd. Twee mannen vervoegden zich 's namiddags tegen half drie bij den handelaar in aardappelen en brandstoffen R.in de Van der Duin straat, alhier; waarschijnlijk hadden zij dezen even te voren met den turfwagen zien uit rijden Zij deelden de vrouw van R. mede, dat haar man hen gemachtigd had een mud aardappelen als proef mee te nemen, waarop dan spoedig een bestelling van circa tien mud zou volgen Juffrouw R.die de zaak evenwel niet vertrouwde, wilde de aardappe len niet zonder betaling medegeven, waarop de beide schelmen elk een zakwaarin zich een half mud aardappelen bevond, op de schouders laadden en er zicheer zij dit kon verhinderen snel in de richting van de Wa genstraat mede verwijderden. De verschrikte winkelierster liep zoo hard zij kon naar haar man, die zich in zijn pakhuis op het Gruene- wegje bevond en deelde dezen het gebeurde mede. R. en zijn knecht gingen terstond de beide mannen na en haalden hen op de Paviljoensgracht bij de Stille Veerkade in. Eerst trachtten de oplichters zich door bru taliteit te redden, maar wierpen, toen zij door hun vervolgers werden aangegrepen, de aardappelen op den grond. R. dwong hen echter de zakken weer op te nemen en tot in zijn woning in de Van der Duynstraat, terug te brengen, waarna zij, onder een vloed van scheldwoorden van de inmiddels voor het huis verzamelde menigte, de deur uit werden gejaagd en snel het hazenpad kozen. Naar men ons verzekert, waren het oude bekenden van de justitie; men zij dus voor hen opzijn hoede. v. Z-11. en 's Gr) BUITENLANDSCHE BERICHTEN. KV UKl.A V U. De bekende redacteur van de Pali Mall Gazette, de heer Stead, bevindt zich thans in de gevangenis te Holloway, ten einde zijn straftijd te ondergaan. Ten einde den man zijn gevangenisstraf dragelijk te maken heeft het Leger des ileils, naar de Berl. Börsen Cour. verneemthonderdvijftig muzi kanten van de verschillende schouwburgen gehuurd, die tot taak hebben om iederen dag gedurende verscheidene urenvoor dat gedeelte van de gevangenis, waarin de heer Stead zich bevindt, vroolijke melodiën ten gehoore te brengen, om den gevangene eenige afleiding te verschaffen. De directie der gevangenis heeft tevergeefs naar de verbodsbepalingen gezocht, op grond waarvan deze onaangename rustverstoring zoude kunnen verboden worden. Te Londen ontvangen telegrammen melden verergering in den toestand van Birma; het aantal gewapende rebellen binnen twintig mijlen rondom Mandalay, waarvan een gedeelte onder bevel van een der konink lijke prinsen staat, breidt zich uit en wordt reeds op 10,000 man geschat. De correspondent van /Jai/g News seint uit Konstantinope)dat de financieele crisis aldaar een zeer ernstig aanzien begint te verkrijgen. De soldaten dringen aan op uitbetaling der achterstallige soldij. De handel kwijnt en reeds wordt ge sproken over het uitgeven van papieren geld. Men gelooft dat de tabaks-regiemaat schappij zal moeten liquideeren, tengevolge van aanzienlijke verliezen. De oorlogsschatting aan Rusland zal dit jaar niet worden betaald. In Kaapstad ontving men bericht van de oprichting eener nieuwe republiek onder den naam van Upingtonia in Ovainboland ten noorden van Damaraland. Het gouvernement in Kaapstad is niets bekend van deze zaak. F KAN KR IJ H. Het Journal Officiel zal heden de namen der nieuwe ministers bevatten. Het kabinet is op de volgende wijze samengesteld: De Freycinet, vooizitter en minister van buitenlandsche zaken; Sarrien, binnenlandsche zaken; Sadi Carnot, financiën; Goblet, on derwijs; generaal Boulanger, oorlog; vice- admiraal Aube, marine; Demöle, justitie; Bachaert openbare werken Develle, land bouw; Lockroy, handel; Granet, posterijen. De lauden, die onder het protectoraat van Frankrijk zijn geplaatst zullen voortaan niet meer door het departement van marine worden beheerd, maar onder het ministerie van buitenlandsche zaken ressorteeren. De meerderheid van de kamers van koophandel heeft op de aanvrage des mi nisters den wensch geuit dat de tentoonstel ling van 1839 te Parijs een internationaal karakter zou hebben. In de Parijsche munt worden 65.000 medailles geslagen, die aan de troepen zul len worden uitgereikt, die aan de Tonkin- expeditie hebben deelgenomen. De corres pondent van de Kölniscle Zeitung merkt op dat, daar de veldtocht in Tonkin en Annam aan 10.000 man het leven heeft gekost in het geheel 75.000 man uit Frankrijk naar Oost-Azië moeten zijn gezonden. Naar aanleiding van het door den keizer vari Duitschland gevierde feest schrijft de Répuhlique FVatigaisc „Een tijd van providentieele groote man nen heeft zijne voordeelenen Duitschland heeft er op dit oogenblik het genot van; daar echter dezen oiimisbaren personen de onsterfelijkheid niet is toegezegd, en daar liet de minste hunner zorgen of althans het minst voorkomende hunner werken is, op volgers te kweeken, moet dikwijls in de toekomst geboet worden voor de diensten, welke zij aan het tegenwoordige bewijzen. M anneer men de oogeri slaat op het hoog geplaatst regêerings personeel van het Duit- scbe rijk, ziet men niet, waar Wilhelm's opvolger plaatsvervangers voor Moltke en Bismarck vinden zal; en deze eenvoudige opmerking volstaat om de kwalijk verheelde bekommering te verklaren, waarmede het denkende Duitschland bij elke plechtige ge legenheid de onverbiddelijke vorderingen des ouderdoms en de onherstelbare af breuk gade slaat, door den tiid aan zijne onontbeerlijke helden toegebracht. DUITSCIILANU. Keizer Wilhelm heeft op zijn zilveren regeerfeest vele honderden hulde-adressen ontvangen. Zij liggen allen in het particu lier kabinet des keizers geëxposeerd. Er bevonden zich ware kunststukken onder; sommige zijn met edelgesteenten, anderen met massief gouden kransen versierd. De adressen werden van het kabinet des konings naar het Paleis overgebracht in groote wagens. De adressen te zamen vertegen woordigen een hoogst aanzienlijke wcarde. De sterkte van het Duitsche leger voor het begrootingsjaar 1886-S7 is, volgens de Mililar Zeitung, op 18,180 officieren en 427,274 man vastgesteld; hieronder zijn begrepen 51413 onderofficieren, 1886 offi cieren van gezondheid, 783 betaalmeesters, 619 paarden artsen en 93 zadelmakers. Hieraan ontbreken nog de „Einjahrige" vrijwilligers, die op de begrooting onder de presente steikte in vrede niet in rekening komen. Gemiddeld brengen jaarlijks 7000 5 8000 jonge lieden van deze categorie hunnen diensttijd in het leger door. Buitendien zijn ook nog in deze cijfers niet gerekend de oefeningsplichtigen. De gemeenteraad van Frankfort a. M. heeft besloten in de beroemde ridderzaal van de „Romer" een standbeeld op te rich ten van den tegenwoordigen keizer van Duitschland en al zijne opvolgers op den troon. Het beeld van keizer Wilhelm zal spoedig worden opgericht. Ter gelegenheid van den honderdsten gedenkdag van het overlijden zijns over grootvaders, den philosoof Mozes Mendel sohn, heeft de bankier Frans Mendelsohn te Berlijn, aan de Berlijnsche univer siteit 150,000 Mark geschonken, waarvan de rente bestemd is voor studiebeurzen voor onbemiddelde studenten in de wijsbegeerte. Een ander lid der familie heeft 30000 Mark geschonken, ter verdeeling onder de armen der residentie. Alle familieleden waren heden bijeen in het armoedige huis, waarin hun stamvader geboren is; aldaar werd een plechtige doodendienst gehouden, welke door het hof van Auhalt-Dessau werd bij gewoond. 8ERTIG. Daar zoowel Servië als Bulgarije met de wapening voortgaan, zullen de mogend heden sterk op wederzijdsche gedeeltelijke ontwapening aandringen, ook om Turkije gelegenheid tot terugtrekken der troepen uit Macedonië te geven. ncnELie. Zondagavond is het le Rumeelsch regiment, dat aan den Servischen oorlog heeft deelgenomen, te Philippopolis aange komen. 't Is het regiment Schipka. Eere poorten waren aau den ingang en in het midden der stad opgericht. De burgemeester en de geestelijkheid hebben de troepen ver welkomd en ververschingen aan de soldaten gebracht. Al de officieren ontvingen bloem kransen, die zij aan hun uniformen vast hechtten. Na de plechtige ontvangst door kruiste het regiment de stad. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de geestdrift der bevolking en van het geroep en gejuich, dat overal weerklonk. Het „leve Bulgarije I" werd daar voortdurend door duizenden monden aangeheven, 's Avonds was geheel de stad schitterend verlicht. EGYPTE. De conferentiën tusschen den Khedive,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2