'*L. je3 m mm m^s n *3 mm ~mj mm ,:m* - m* maanden het hof weder op het Loo zal doorbrengen. (Zutph. Ct.) De raadsleden te Bergharen schijnen genoeg le hebben van de „werkstaking". Thans zijn reeds een vijftal beëedigd en ge- installeerd; ook is de rekening over 18Sf onderzocht en vastgesteld. De burgemeester van De Loo (gem. I Coevorden), de heer Woltersom, is op 76- jarigen leeftijd, herbenoemd. Opmerkelijk is verder, dat de oudste wethouder, de heer H. Schollen, hem in leeftijd nog 10 jaren i overtreft en de jongste wethouder Schutstal slechts 3 jaar jonger is dan de burgemeester; i te zamen zijn zij dus 235 jaren oud, zoo dat men wel zou kunnen aannemen dat dit gemeentebestuur bestaande uit slechts een drietal mannenhet bejaardste is in Neder land. [Fad.) In eene der buitenwijken te Tilburg heeft onlangs het volgende treurige voorval plaats gehad. Terwijl twee kinderen aan het spelen waren, dronken zij uit een pot, waarin water dat gediend had om garens voor de weverij bestemd, te laten weeken. Den volgenden dag vertoonden zich bij de kindereu sporen van vergiftiging, die zoo danig toenamen, dat het jongste na eenige dagen bezweek en het oudste nog in levens gevaar verkeert. Door het omvallen van een ketel met kokend veevoeder, kregen de dienstbode en het kindje van S Deenen, te Middelbeers (N.-B.), zware brandwonden. Het meisje, 3 jaren oudis reeds aan de brandwonden overleden, terwijl er op het behoud van het leveu der dienstbode weinig hoop bestaat. Te Wel (Limb.) vermaakten zich eer gisteren namiddag eenige kinderen met spe len, waarbij het twaalfjarig zoontje van den landbouwer V. S. het ongelijk had met zijn halsdoek aan den haak in den muur te blij ven hangen, waarvan hij zich niet bevrijden kon. Toen men hem afnam, was hij reeds een lijk. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Leeuwarden, mr. J. Zijlstra, thans notaris te Langweer; tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. A. Looijen, eervol ontslagen procureur-generaal in de kolonie Suriname, wonende te 's Gravenhage en tot griffier bij het kantongerecht le Eind hoven mr. P. J Van der Feeu, thans amb tenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Mid delburg voor de kantons Oostburg, Terneu- zen en Hulst, ter standplaats Middelburg. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend aan den heer A. Willet, te Amsterdam, als blijk van waar deering zijner belangstelling in's rijks weten schappelijke en kunstverzamelingen, door schenking betoond. Door Z. M. is aan de reserve-officier van gezondheid der 2de klasse dr. W. Rutgers van der Loeif, dr. J. C. Schönfeld, J. R. Meijeringh, dr. W. F. Jong, dr. D. Gorter en L. A. Faber, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, in verband met de omstandigheid, dat zij zich niet hebben aangemeld om voor eene herbenoeming in hunne tegenwoordigen betrekking in aanmerking te komen een eervol ontslag veileend uit hunne be trekking tot de landmachten eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking aan de reserve-olficier van gezondheid der 2de klasse dr. M. M. Duintjer, van gemeld personeelen zulks ter zake van lichaams gebreken, hem ongeschikt makende voor den militairen dienst. De luitenant ter zee 2de kl. G. F. G. Gobius, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 16 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luiteuant ter zee 2de kl. E. De Haan. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de na- genoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne fuuctiën zullen uit oefenen als volgt: de commies 3de kl. J. M. E Raedt ten postkantore te 's Graven hage; de commiezen 4de kl; P. J. B. B. Wakkers ten postkantore te Nijmegen; A. II. M. De Bruyn ten postkantore te Breda; L. 11. Bartelink in de bureelen bij de af- deeling Posterijen bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid; J. H. Ac ker (en postkautore te Rotterdam; F. Van Twisk ten postkautore te Tilburg; de sur numerairs: J. G. Van Bruggen op het spoor wegpostkantoor n°. 1; H. P. J. Huiskes ten postkautore te Deventer. Zooals reeds werd medegedeeld legt Z. M. de koning groote belangstelling aan den dag voor de plannen tot aanleg eener haven te Scheveningen. De koning heeft, gelijk uit betrouwbare bronnen verzekerd wordt, te kennen gege ven, dat hij, voor dit belang opkomende, niets anders weuscht dan te volgen het voet spoor van zijnen voorzaat koning Willem 1, bij wien leeds, gelijk men weet, de plannen tot aanleg van een zeehaven te Schevenin gen warmen steun vonden. Ook moet Z. M. de overtuiging hebben kenbaar gemaakt, dat voor 's Gravenhage in de toekomst andere bronnen van welvaart moeten geopend worden dan die welke voort spruiten uit hare legging en eigenaardig ka rakter als stad van weelde. Z M. stelde er na het onderhoud met den ontwerper der plannen hoogen prijs op te doen blijken, dat hij met belangstelling van het havenverzoekschrift der 5000 inge zetenen had kennis genomen. Het behaagde Z. M. mitsdien, den heer jhr. II. T. Hora Siccama, aanvrager der concessie voor een haven te Scheveningen, te benoemen tot officier dtr orde van de Eikenkroon. Gelijktijdig met de onderscheidingsteeke nen mocht de heer Siccama van Z. M. bovendien een ingenieurs-passer, van bij zonder fraaie constructieten geschenke ont vangen. In het „Café Suisse" aan het Plein werd gisterenmiddag groote opschudding ver oorzaakt. Een vrouw wilde zich doodschie ten en richtte het revolver op haar hoofd. Het schot viel, maar ging rakelings langs haar hoofd dat niet getroffen werd. De jonge vrouw viel hierop in zwijm. Teleur gestelde liefde zou haar tot dezen stap heb ben geleid. BUITEISLANDSCHE BERICHTEN. rRAYHRUIt. De heer Clovis Ilugues klaagt in een curieusen brief aan de Lanleme bitter over den last, dien de kiezers hunnen afgevaar digden aandoen om persoonlijke diensten van hen te verkrijgen. Elk afgevaardigde, beweert de heer Ungues, ontvangt gemid deld 20 brieven daags van zulke lieden, waarvan hij zich zoo goed en zoo kwaad het kan afmaakt, aangezien hij in de vol strekte onmogelijkheid verkeert, er zich aan gelegen te laten zijn. „In de brieven der meeste afgevaardig den", schrijft de heer Ilugues, komt eene zekere hoeveelheid huichelarij voor ter be dekking van veel onmacht en gewis zouden zij dit epistolair gehuichel zich zeiven nim mer vergeven, indien het niet een van de vormen der Fransche beleefdheid was. De afgevaardigden in de vorige kamer hebben vier jaar lang meer dan 400 brieven in de maand beantwoord en zijn geene twintig maal in hunne bemoeiingen geslaagd, of schoon zij ieder hunner correspondenten op een gelukkigen uitslag uitzicht gaven. Onder het stelsel der departementsgewijze verkie zingen herkozendat hen voor goed van den afgrijselijken last der aanzoeken verlos sen zou worden zij daarmede meer dan ooit overladen Ieder onzer wordt er vooit- durend mede beziggehouden, tot ontwijfel baar nadeel van de algemeen;belangen des lands." Le Soir meldt dat de gewezen maar schalk Bazaine, die zich thais te Madrid bevindt en in behoeftige om'tandigheden verkeert, van den hertog van Aumale een gift van 4000 fr. heeft ontvangen. De her tog van Aumale bekleedde ndertijd het voorzitterschap in den krijgsraad, voor wel ken Bazaine, na den vrede me Duitschland wegens de overgave van Metz heeft terecht gestaan. Het moet niet de eerte maal zijn, dat Bazaine geldelijken bijstaid van den hertog ontvangen heeft. «PASJE. Romero Robledo heeft Maaidag aan zijn aangekondigd voornemen ge vol; gegeven en den heer Canovas in de corlis terecht ge wézen over diens houding na den dood des konings. Don Francisco Silvda verdedigde opnieuw het kabinet-Canovas; de regeering nam geen deel aan het debat. Om verdere interpellaties te voorkomen heat Sagasta de zittingen van senaat en cortes «pgeheven. Het protocol betreffende <e Carolinen- eilanden is bij de Spaansche kamer inge diend. Art. 1 verklaartdat Duitschland de Spaansche souvereiniteit ove de Caroli- nen- en Palao-eilanden erkent op grond van de prioriteit der bezetting vn het eiland Yap door de Spanjaarden. Het gebied van den Archipel is vrij naauwkeuig aangege ven het ligt tusschen den equtor en 14° N.Br. en 133° en 164" Oosteiengte. De acte is gedagteekend 17 Decemer. Volgens telegram uit MJrid, zullen de nieuwe verkiezingen voor decortes tegen het einde van Maart worden ghouden, en de cortes in April bijeenkomen - Te Calvi (Corsika) wi toebereid selen gemaakt tot de vieran het 4e eeuwfeest van Columbus. Caordt thans algemeen gehouden voor dioorteplaats van den beroemden man. Vereenigde Staten zullen op een bijzoinwijze deel nemen aan de plechtigheid e» verzekert, dat de president bij speciaal rit de Cor- sikanen tot burgers der Ye;de Staten zal verklaren. 1TAI.IE De ltaliaansche generaal e te Mas- sowah heeft den gewezen :cteur der douane aldaar, den heer Mioali bevel gegeven, de stad te verlaten tem op een ltaliaansch schip doen brenge De koning van Abyssinië iss te Adna, op tien dagreizen van Massow «IIITSCIILAJ Bij gelegenheid van 25-jarig jubilé heeft de Duitsche keijratie ge schonken aan twee broeders eni zuster die 25 jaren in het tuchthuis den door gebracht. Zij waren indertijd hun moe der ter dood veroordeeld, oi zij hun knecht hadden aangezet tot hengen van een moord. Ook deze was teel veroor deeld, maar koning Wilhelm mierde bij aanvaarden zijner regeeriiet dood- bet vonnis van alle vijf in levende tucht huisstraf. De moeder en de kit zijn in die jaren overledende drie eemoemden zijn thans in viijheid gesteld. Volgens geloofwaardige beran uit St. Petersburg weigert de Czaar vrekt elke verzoening met den vorst vafulgarije, zoolang hij de aanstokers der gaarsche omwenteling in zijne omgeving dt. Duitschland, Frankrijk en Ehnd heb ben Turkije gepolst of het (kenlands grens wilde wijzigen. Turkije 't beslist ontkennend geantwoord. Volgens een bericht uit P« aan de Frankfurter Zei lung geeft de heöe Frey- cinet zich de meeste moeite, oien heer j De Talhèi-cs te doen optreden aninister van binnenlandsche zaken, ofscln de be noeming van dezen opportunist dadicalcn zeer onwelkom zal zijn. Rl iLA Ai De krijgsraad van Odessa :ft den edelman Manulscharoff, een nilii, vroe ger student te St. Petersburg, teiod ver- oorrleeM door optimising. tie Ifi.S'/itIng had plaats met gesloten deuren «alle toe gangen waren bewaakt, Efiïl'TE. Door de rechtbank te Cairo -d dezer dagen de bekende zaak behan'elvan den uitgever der Boephore Eggptien gen de Euyptische regeeriug, die verledtjaar de uitgaven van het blad schorste. eisch tot schadevergoeding bedraagt 000 en kon door de regeering bij giek aan een drukpers-wet niet worden genge- sproken. De rechtbank heeft echtiuitstel verzocht, om de zaak in nadere overging te nemen. KECLA II K«. Wij maken onze geëerde lezers merk- zaam op de in het uommer vantieden voorkomende Advertentie van de Fha O. DAUBERT JUN., te Brunswijk (litsch- land). veroordeeling van besch. tot 3 jaren correc tioneel e gevangenisstraf. De verdediger jhr. mr. Van der Wijck gevoelde voor zijn cliënt weinig sympathie en wees er alleen op dat door den diefstal geen nadeel was toegebracht. Het hof deed aan het einde zijner zitting uitspraak en veroordeelde den besch. tot 2 jaren correctioneele gevangenisstraf. Ook stond heden voor liet hof terecht de sjouwer D. P., wonende te's Hage, beschul digd van diefstal van een gesloten koffer uit het „hotel Maassen" in den avond van 31 October jl. Besch. bekende zich met den koffer le hebben begeven naar eene woning in de Lage Nieuwstraat alwaar hij na een der houten zijwanden van den hotter te heb ben stukgetrapt bevond dat deze inhield sta len van stoffen, talelkleeden, portieres enz welke goederen hij dadelijk, maar te ver geefs, trachtte te verkoopen Nog denzelf den nacht werd hij in het bezit van het gestolene aangehouden. Hij gaf aanvanke lijk voor dat hij den diefstal gepleegd had om van den verkoop in zijn oi derhoud te kunnen voorzien, maar die opgave kon hij niet volhouden tot hem werd opgemerkt dat hij juist den len November in de gevange nis moest worden opgenomen om eene ver- oordeelmg van 45 dagen celstraf te onder gaan. De besch. die den diefstal bekende kon thans daarvoor geen reden opgeven. Adv.-gen. mr. Bijleveld eischte zijne ver oordeeling lot 18 maanden celstraf. De verdediger, mr. Van Bel, wees voor den besch. op enkele lichtpunten in deze zaak. De uitspraak is bepaald op aanst. Don derdag. In den aanvang van 's hofs zitting werd bevestigd het vonnis der Haagsche recht bank waarbij J. v. S. wegens diefslal van konijnen veroordeeld is tot 3 maanden celst raf. II. M. de koningin reed op den buitengewoon schoonen winterdag van heden in een open victoria, uit, Door winkeliers neringdoendenkoffie- en bierhuishouders te 's 11 age, allen belang- hebtenden bij de kermis, wordt een adres beweging bij den gemeenteraad op touw gezet oin te verzoeken de kermis, die dit jaar volgens raadsbesluit voor het laatst zal plaats hebben, in het leven te houden. De socialist Van Ommeren te Am sterdam heeft zich lieden niet, zooals hem was aangezegd, in arrest begeven, doch een plaatsvervanger gezonden, om voor hem de opgelegde celstraf te ondergaan. Deze plaatsvervanger, zekere J. G. Brou wer, was door den veroordeelde voorzien van een schriftelijke volmacht. Hij werd echter door den procureur-generaal terugge zonden. Terwijl dit in het paleis voor justitie voorviel, liep een colpoiteur van Recht voor Alten voor liet gebouw uit te venten „den laatsten afscheidsgroet van den partijgenoot". De politie herkende in hem een veroordeelde, die, na vroeger een maand in arrest te zijn geweest, nog een subsidiare gevangenisstraf voor een boete van f 8 had te ondergaan. Hij werd daarvoor thans gearresteerd. (IJ. v. N.) SCHOOL- ES UHKKMEIH». LAATSTE UERICIITEX. Wegens een in den avond in 30 October jl. gepleegden diefstal van eek lokje uit den winkel van den horlogemakeO. te Rotterdam, had zich heden voor -t ge rechtshof te 's Gravenhage te verantiorden de 23-jarige timmerman A. C. G., {boren te Rotterdam, doch laatstelijk zonde vaste woonplaats. Deze besch, hoe jongoo, had reeds een treurige levensloop achle'zich hetgeen bleek uit eene ter terechitting medegedeelde schriftelijke verklaring in zijn vader, die alles had aangewend om zii zoon op deu goeden weg te brengen en t hou den, maar die in zijne pogingen uarloe zich zoo ernstig zag teleurgesteld datiij om het wangedrag van den deugniet te beteu gelen van de rechtbank zijner wooplaats eene beschikking verzocht eu ook vekrecg om zijn zoon voor eenigen tijd in verzkerde bewaring le stellen. Tengevolge van ie be schikking bracht de besch. geduienle een jaar iu het huis van arrest doormatr zon der het gewenschte gevolg. Besch. gingvoort met zich te misdragen, hem werd Int ou derlijk huis ontzegd en eindelijk maake hij zich aan den diefstal schuldig waarvoir hij heden terechtstond en die door hem werd bekend. Adv.-gen. mr. Bijleveld requireerde de Onder vele blijken vau belangstelling herdacht de heer K. Boorsma heden deu dag, waarop hij véór 25 jaren zijne betrekking als hoofd der school te Katwijk a. Z. aan vaardde. 1IAKHTBER CUTEN. Gouda, 7 Jan. Kaas-aanv. 43 part. prijs le qual. ƒ22 252e qual. 19 a 21 Noordhoilandscbe J 24 A 29; handel vlug. Boteraanvoer 64 vn.handel vlug, uoeboter 1.20 h 1.35, per kg., weiboter 7 l.it 1.10 per kg. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg gisteren 22 partijen. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort 20. tot ƒ23.2e soort van ƒ17 tot 19.50 per 50 KG. In het afgeloopen jaar zijn van de stichting der Kaasmarkt (15 April) af, 3445 partijen aangevoerd. GEM ENG DE BERICHTEN Te Londen hebben in het afgeloopen jaar meer dan tweeduizend branden gewoed, hetgeen een groote vermeerdering in verge lijking van vroegere jaren is. In meer dan honderd gevallen waren ïnenscheiilevens in gevaar; zestig personen werden de slachtoffers van rook of vlam men en veertig anderen werden door de mannen der brandweer uit doodsgevaar gered.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2