NIEUWS- ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant vechijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg; 6. Vrijdag 8 Januari 1886. N°. 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. JNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidiche Courant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maai Prijs per Klimmer 10 Ct I 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. In de maand December 1885 zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 134 kinderen, als: 69 zoons en 65 dochters, waaron der zijn begrepen 2 tweelinggeboorten over leden 97 personen, van welke 7 elders woonachtig, als: 15 mannen, 21 vrouwen, 26 zoons en 35 dochters; daarenboven ais levenloos aangegeven 7. Gehuwd 23 paren. Gisterenmorgen werd door de politie alhier aangehouden een niet alhier te huis behoorend persoon, die scliamelende rond liep en vervolgens buiten de gemeente werd gebracht. Des namiddags werd hij wederom aangehouden, alstoen in het bezit van een kinderwagen, die hij bij een in gezetene alhier ontvreemd had. Proces-ver- baal wordt tegen hem opgemaakt. In den namiddag van dienzelfden dag werd door een uitdrager bij de politie aan gifte gedaan, dat hem een beddenzak was ontvreemd, welk feit vermoedelijk door eene vrouw zou zijn gepleegd. De politie mocht er in slagen die viouw in eene slaapstede aan te houden, en wel in half beschonken toestand, blijkende het verder, dat zij ook nog andere winkeliers bestolen had. Al de ontvreemde goederen zijn in beslag ge nomen, terwijl legen de vrouw, eene oude diefegge, niet alhier le huis behooreude, proces-verbaal wordt opgemaakt. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen en daarna naar de gevangenis te 's Graven- liage overgebracht een slagersknecht, die zich ten nadeele van eenige ingezetenen aan oplichting heeft schuldig gemaakt om door middel van valsehe opgaven gelden te ver krijgen. Ten ongeveer 1 uur, hedennamiddag, zijn twee jongentjes, van 7 en 10 jaren oud, in het water aan den Ouden Rijn ge vallen, doch zonder bekomen letsel daaruit gered. Men meldt aan het D. v. Z.-ll. en 'i Gr. uit Leiden: 1°. dat de gemeenteraad is voorgesteld, de telephoonconcessie te ver- leenen aan de firma Ribbink van Bork C°. te Amsterdam, en 2°. dat de lieer P. Van Bleiswijk Ris tpgen 1 Mei ontslag heeft evraagd als directeur den Kon. Nederl. -Je kapitein luitenant ter zee P. C. Pabieeft van zijne belangstelling in het Rijkthnographiseh Museum te Leiden bij verrt'ing doen blijken, door de inzending same aanzienlijke verzameling elhnogra- pltif voorwerpen, afkomstig uit onzen Inden Archipel, voornamelijk uit Atjeh, waar thans eene belangrijke leemte in de seling voor dat rijk is aangevuld. foemde hoofdofficier, wien vroeger voor eeroortgelijke inzending de zilveren rijks- mele ten deel vielontving daarvoor nu deank der regeering. g grofsmederij. i minister van koloniën brengt ter kts van de belanghebbenden, dat bij het k« genie-troepen te Utrecht de gelegen- In bestaat voor tien jongelingen van zes- titot achttien jaar om te worden opgeleid tdcorporaal en sergeant bij de Indische gjt roepen. De St.-Ct. bevat de nadere vwaarden. - De St.-Ct. bevat den uitslag van de ill8S5 te Amsterdam gehouden examens tiverkrijging van akten van hekwaamheid totel geven van middelbaar onderwijs in luleekenen, rechtlijnig teekenen en per spief en boetseerenen tot het geven vilager onderwijs in handteekenen. - Door mgr. C. J. M. Bottemanne, Rihop van Haarlem, zijn voor het depot tl oude rijks-archieven te Utrecht ten ge- senke aangeboden de navolgende oude Icheidenvroeger in het archief van het Uom berustende. 1. Een bundel met stukken betreffende zending van tnr. Joos Sasbout, omtrent t vragen san contributie van de geesle- kheid voor den oorlog tegen de Turken, 142 2. een bundel met stukken omtrent de juidatie van achterstallen met bisschop endrik van Beijeren, ter zake san de af- :stane temporaliteit van liet Sticht, 1532; 3. rekening san den rentmeester van Sal- md, 1409—1500; 4. een omslag met stukken betreffende e vereffening der pretentie van de erfge- amen van heer Aelbert van Leeuwenberch wegens het beheer van den Lekdijkboven- dams, 1543; 5. een bundel met stukken, afkomstig van mr. Gerrit van Renoyrekenmeester van Holland, en betreffende zijne onderhan delingen tot lossing der verpande goederen van de Utrechtsche geestelijkheid in Gelder land, 1536-1545; 6. eene lijst van charters, voorkomende in de grafelijkheids-registers van Holland betreffende verschillende door de graven ver leende heerlijke rechten, concessiën enz. (begin der 16e eeuw); 7. eenige losse stukken uit het begin der 16 eeuw betreffende verschillende onder werpen. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. St.-Ct. Een brigadier der veldwachters en de brugwachter aan de Spanjaardsbrug in de Haarlemmermeer mochten dezer dagen er in slagen een jeugdig knaapje te redden, dat door de duisternis van een der stoombooten van de Oebrs. Carsjens bij genoemde brug in het water was gevallen. Als een staaltje waartoe verslaafdheid aan sterken drank kan voeren, diene dat te Ltolfiuliaven eene dronken vrouw eene zeer goede jas van haren man heeft verkocht voor acht cent jenever. Aan de scheepstimmerwerven langs den IJsel is het over het algemeen zeer slap met de werkzaamheden. Niet alleen dat telkens verscheidene werklieden moeten worden hedankt, maar bovendien moet men aan sommige inrichtingen den maatregel toepassendat om beurten een deel van het werkvolk twee dagen in de week niet werkt. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren respectievelijk met f 10.000, f 6.000, f 5.090, f 4.000 h f 3.000 bekroond de beursplannen van de volgende heerenCor- donnicr te Rijssel; Groll en Ohinann te Weenen; Joh. Volmer te Berlijn; Sanders en Beilage te Amsterdam en Ludwig Klin kenberg en F. Tauschenberg te Bremen. Omtreit den beursbouw zeiven is alles on beslist gelaten. Gedurende het jaar 1885 zijn van Amsteriam naar New-York vertrokken 2843 landvetliuizers. Een militair, die eergisteren onder geleide van een korporaal, uit Naarden, waar hij in het hospitaal verpleegd wordt, naar Amsterdam kwam om voor het gerechts hof te verschijnen, ontsnapte bij zijn terug komst aan het Centraal-station aan zijn ge leider. Door eenige burgers tegengehouden, verzette hij zich zoo hevig, dat de hulp der politie werd ingeroepen. In de arrestkamer van het politiebureau van het Centraal-sta tion, heeft hij de boel kort en klein gesla gen de ruiten ingeslagen en twee agenten mishandeld. Onder sterk geleide is de woes teling daarna naar de hoofdwacht van het Paleis en gisteren door een sergeant en twee soldaten naar het hospitaal te Naarden terug gebracht. Men schrijft aan het D. v. N. uit Utrecht Weder is een belangrijke steun gegeven aan alles wat reeds gedaan is om de a. s. feesten der universiteit, en tevens den bloei dier instelling te verzekeren. Een aantal oud studenten der Utrechtsche hoogeschool zijn heden middag hier ter stede bijeengeweest, en hebben het besluit genomen, tot oprich ting van een „oud-studentenfonds" ter be vordering van den bloei dezer universiteit. Oud-studenten zullen dit fonds beheeren, waaraan zij zoo ruim en algemeen mogelijk uitbreiding zullen trachten te geven. Een brievenbusbrandje is Maandag middag te Amersfoort ontstaandoordien een jongen van 10 jaren een brandende lucifer in de sleuf voor drukwerken eener brievenbus wierp. Het drukwerk leed hier door nog al schade. De bengel bleef er kalm bij kijken, 't Spreekt van zelf dat het brandje weldra was gebluscht. De jacht op grof wild, die, naar het oorspronkelijk plan van Z. M. den koning, in de heerlijkheid het Loo in het najaar van '85 zou plaats vinden, werd uitgesteld, en zal nu naar alle waarschijnlijkheid in het a. s. najaar plaats hebben. Intusschen werd het aantal herten belangrijk vermeerderd door aanvoer uit het buitenlandwaarbij vreemde soorten, zoodat kruising van ras verwacht kan worden. Naar wij vernemen, zal Z. M. in het be gin van Mei een tiental dagen op het Loo vertoeven, en van daar naar het buiten land vertrekkenterwijl de laatste drie FEUILLETON. 198.) Daarna greep zij zijn hand en zeide met bewogen stem: „Dat is goed gehandeld, markies!" //Ik heb Item hetzelfde gezegd," hernam Latrade, „ik heb er nog bijgevoegddat ik het heel mooi vond. Én daarna heb ik hem eens naar den aard geantwoord, die groote jongenZie hem dan maar eens aan hij staat nog versteld over wat ik hem zei. Hij keek wat raar op, toen ik sprak: En denk u dan, markies, dat ge wat nieuws vertelt!.... En nu, kindlief, is het jouw beurt hem eens te beknorren. Ik laat je met je beidjes alleen." Eu hij ging lachende heen. „O, hij bemint mij, hij bemint mij," sprak juffrouw Latrade, een en al verrukking. Adrieus houding werd al meer en meer verlegen. „Het is dan wel waar, mijnheersprak het jonge meisje. „Omdat gij u schaamdet ons te bedriegen, wildet gij uit overmaal van kieschheid het plan om mij te hu wei' pgeven. Adrien zag haar verbluft aan en liet ge- icel ter neergeslagen zich op een stoel allen. liet jonge meisje sloeg op hem een blik, raaruit verbazing en onrust te gader ipraken. „Wat scheelt u?" vroeg zij hem op zach- ,en, deelnemende» toon. „Zij gij niet wel?" Hij sidderde. „Neenik ben heel wel"antwoordde lij zich vermannende. Hij was bleek en groote droppelen zweet parelden op zijn voorhoofd. „Maar gij zijt heusch ziek," riep zij. „Neen, juffrouw, ik ben niet ziek; maar ik ben tot in het diepste mijner ziel ontroerd." „Waarom dan toch? Spreek?" „Ja, het moet, mijn plicht wil het, mijn eer eischt het." Daarna, alsof hij eensklaps zijn moed en krachten teruggevonden had, hernam hij met veel vaster stem: „Juffrouw Adéle, het is een schuldige, een ongelukkige, die voor u staat, bevende, vol schaamte en berouw over hetgeen hij heeft gedaan." De oogen van juffrouw Latrade vestig den zich op die van Adrien met smartvolle verbaziig. „U teeft een groot hart, juffrouw!" ging hij voirt, „verheven gevoelens, een edele fierheid, en ik heb het voorrecht gehad de uitnemmde eigenschappen van uw gemoed te moren leeren waardeeren. Mijn achting en betondering voor u doen mij des te sterker nog mijne onwaardigheid beseffen. Ik kon uw vergiffenis afsmeekenen ik ben er voonl zeker van, gij zult mij vergeven." U wtet door de inlichtingen, welke men mijnheer Latrade heeft verschaft, dat mijn onversdtoonbare dwaasheden mij tot den bedelsaf hebben gebracht. Op al mijn be- zittingn liggen zware hypotheken als on derpari voor ontzaggelijke sommen die ik opnam Ieder oogenblik kan men mij ge- rechtejk gaan vervolgen. Dan barst de bom os: het kasteel mijner voorouders, mijn glteele vaderlijk erfdeel zal voor schuld worde aangeslagen. Dat is de toestand, waari ik verkeer, en ook verkeerde, toen men nij kwam zeggen: om u uit de ver- legenbid te redden en uw fortuin te her- stellei beslaat slechts èen middel: ge moet huwet, een jong meisje trouwen, dat een groote bruidsgift medebrengt. Men sprak mij oer u, juffrouw, over uw bruidsgift en de millioenen van mijnheer Latrade. Verschrikt over het lot, dat mij wachtte, heb ik mij laten medeslepen en leiden; ik ben zwak geweest Oik beproef mij niet te verontschuldigen ik weet dat mijn misslag groot is.... Ik deed aanzoek om uw hand, en vond een welwillend onthaal. En dat was slechts een verfoeielijke be rekening: ik dacht alleen aan uwe bruids gift en de millioenen van uw vader. Het jonge meisje, dat schijnbaar zeer kalm was, loosde een diepen zucht. „Dat is onwaardig, juffrouw," ging de markies voort, „ja, dat is onwaardig en doet een blos van schaamte naar mijn wan- g< n stijgen. Gijdie zoo groot zijt zoo edel van hartzoo waardig om bemind te worden, gij zijt het voorwerp van geldbe jag geweest. Ik beschouw zoo iets als mis dadig!.... Vergeving, juffrouw Adèle. Ver geving." Hij hield stil, in de meening dat zij hem een antwoord zou geven. Maar met afge broken stem sprak zij alleen: „Ik luister, mijnheer! wees zoo goed voort te gaan." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1