O *J A. m TT» Nieuwjaar af de loonen met fl per 100 paar klompen te verminderen Een groot aantal personen, die geen genoegen met dit besluit namen, verzamelden zich in de voor gaande week en begingen allerlei baldadig heden bij eenigen werden de tuinen ver nield, verschillende ruiten werden ingewor pen enz.terwijl de werkbazen onthaald werden op ketelmuziek en, zoo ze buiten durfden komenop een pak slaag. Den twee gemeente-veldwachterswelke pogingen aanwendden om de orde te handhaven, be kwam het slecht; de een werd duchtig af gerost, terwijl de andere in een sloot werd geworpen, waarna de belhamels hun werk weder voortzetten. Heden waren de maré- chaussées uit Oirschot daar om de schuldi gen op te sporen en proces-verbaal op te maken. Men meldt aan de N. K. Cl. uit Roermond: Gisteren in het middaguur kwam aan het kantoor der heeren Schmasen Nacken, bankiers alhier, een jongmensch, aan den tongval een Uuitscher van de Ne- derl. grenzen, om een wissel van de Ven- loosche Bank-vereeniging op een bankiershuis te Schaffhausen te gelde te maken. Een der firmanten, de beer Schmasen, kreeg achter docht, daar de wissel geen endossement droeg. Hij vroeg den vertooner naar papie ren, brieven of iets dergelijks, om zijne indentiteit te bewijzen. Van dat alles ver klaarde hij op dat oogeublik niets bij zich te hebben. Men zeide hem toen, een oogen- blik geduld te hebben. Ondertusschen had dè heer S. den commissaris van politie ont boden. Meer en meer bespeurde mendat de man achterdocht kreeg. Hij vroeg dan ook eigenlijk zijn wissel maar terug, als men hem geen geld daarvoor wilde geven. Nauwelijks echter had men hem gezegd, dat zulks aanstonds zou geschieden, of hij haastte zich het kantoor uit en de stiaat op. De heer S.die dat echter had voorzien, was voorzichtig genoeg geweest, zich te voren door zijne huisdeur op straat te be geven. Hij zette den dravenden vluchteling eene straat ver na, totdat hij gelegenheid had den commissaris, die juist aankwam, een wenk te geven, welken laatsten het ge lukte den man op den hoek der Varkens- markt te vatten. Naar het bureau gebracht en onderzocht, heeft men nog meer wissels van de Venloosche Bank bij hem gevonden. In Venloo hebben sommige huizen de gewoonte, hunne brieven voor Duitschland in Kaldenkirchen op de post te doenten einde briefporto uit te sparen. Verleden Zondag nu is te Kaldenkirchen door een dief de briefbus gelicht, en is het dus waar schijnlijk dat op deze wijze gemelde wissels in vreemde handen zijn geraakt. Een brutale diefstal heeft te Weert plaats gehad. Ruim 1700 KG. zout, door den belasting-ambtenaar in besiag genomen en in eene loods nabij het kantoor van den rijks-ontvanger geborgen, zijn daaruit ont vreemd. De daders zijn onbekend. De 48-jarige arbeider J. Seresa, uit Duiken (Pruisen)begaf zich naar Belfeld (Limb.), waar hij een werkgever dacht aan te treffen, doch moest onverrichter zake langs den rijksweg terugkeeren. Na een kort eind weegs afgelegd te hebben, werd hij onverwachts door twee onbekende personen aangegrepen, die hij eerst kon ontvluchten, doch die hem later inhaalden. Zijn geld, ongeveer ƒ7, alsmede een zilveren horloge, werden hem ontnomen, daarna brachten zij hem eene wond in den hals tóe en wierpen hem toen in de Maas. S. kwam door zwemmen uit de rivier en gaf de maréchaus sees te Venloo kennis van het voorgevallene, die echter nog geen daders konden opsporen. GRAVENIIAGE. Door Z. M. is de commissaris van politie te Kampen K. F. Goelst tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitie. Door Z. M. is P. Fijn van Draat, te Venloo, voor het jaar 1886 benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool aldaar, en is J. J. Stoel, te Kampen, voor het tijdvak van 10 Januari tot en met 81 December 1886, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel. De heer F. lliirlimannbenoemd tot vice consul der Nederlanden te Paranagua, is in die hoedanigheid door de Braziliaan- ache regeering erkend, en de heer J. G. Kreuger, benoemd tot vice-consul der Neder landen te Kalmar, is als zoodanig door de Noorsche regeering erkend. Gisteren overleed alhier op 52-jarigen leeftijd, de heer 11. P. Vogel, een hoogst bekwaam bouwkundige. Gedurende 25 ach tereenvolgende jaren was hij hoofdleeraar in lut bouwkundig teekenen aan de Academie van Beeldende Kunst en onderdirecteur dier instelling. Vakgenooten, kunstvrienden, leerlingen en oud-leerlingen bereidden hun beroepsgenoot en leermeester nog onlangs een schoon feest bij gelegenheid van zijn zilveren ambts- jubilé. Sedert jaren voorzitter der Haagsche Af- deeling van de Maatschappij ter Bevordering van Bouwkunst, gaf zijne leiding aan de belangen die deze vereeuiging voorstond, een machtigen steun. Door den overledene werden o. a. ontwor pen en onder zijn toezicht uitgevoerd het gedenkteeken van Leiden's Ontzet en het gedenkteeken te 's Priiicenhage. Gisterenavond werd in het Indisch Genootschap zeer uitvoerig behandeld de quaestie der landbouwnijverheid op Java. Op heldere wijze ontvouwde de inleider, mr. J. E. Henny van Amsterdam, de mid delen die de regeering moest aanwenden om de instandhouding en ontwikkeling dier nijverheid te bevorderen, nl.: geheele of gedeeltelijke afschrijving van cijns, verpon ding en canon bij ziekten; billijker verpon dingstaxatie; wederinvoering van strafbepa lingen tegen contractbreuk van werklieden, uitsluitend voor een wettelijk vast te stellen en niet te hoog maximum; voorschot; ver laging van spoorwegtarieven, speciaal voor thee, koffie en suiker; afschaffing van ac cijns voor particulieren aanplant der suiker fabrieken, die op contract met de regeering werken; geheele opheffing van uitvoerrech ten op voortbrengselen van het planten en dierenrijk voornamelijk op thee, koffie en suiker; subsidieering of oprichting van proefstations, wijziging van de Nederl. suikerwet, zoodat de Javasuiker hier kunne concurreeren met de buitenlandsche beetwor telsuiker. Over schier al deze punten werd vervolgens discussie gevoerd. BUITEJsLAiNDSCHK BERICHTEN? B E L G I li. Men heeft opgemerkt dat H. M. de koningin, aan de Nieuwjaarsreceptie deel nemende, verplicht was op twee stokken te steunen. Vele bladen hebben hieruit opge maakt, dat H. M. aan rheuuiatisme lijdend was. Dit is niet zoo: de pijn die li. M. in de beenen gevoelt, is veroorzaakt door een val van 't paard, in de manége van Laeken. ENGELAND. in een jl. Maandag gehouden kabi netsraad is de opening van het nieuwe En- gelsche parlement definitief vastgesteld op 21 Januari. De Engelsche kolonel Smith, die aan de Italiaansche expeditie naar Abyssinië zal deelnemenzal naar men verzekert behalve een eigenhandig schrijven van ko ningin Victoria, een prachtigen eeredegen aan den Negus overbrengen. Een dépêche van lord Dufferin deelt mede, dat de Daevits, op 28 mijlen af- stands van Mandalay, drie Europeanen heb ben gedood, die zich naar hunne werkzaam heden in de bosschen begaven. De vrijbuiterij in Beneden-Biruia duurt onverminderd voort en de bevelvoerende officieren vragen dringend versterking. Ook te Mandalay en in de omstreken dier stad verspreiden de rooverbenden schrik. Drie sterke colonnes zijn afgezonden, om deze buitensporigheden te beteugelen. FRAIHRIJ K. De minister van landbouw, Gomot, heeft om de prefecten en de directruren van rijkslandbouw-scholen eene circulaire gericht om hun aanleggen van proefakkers aantebevelenwaar men alle moderne ver beteringen van den landbouw in werking zal kunnen zien. Hij beschouwt deze als het zekerste en meest practische leermiddel voor den boer; deze kan er proeven zien nemen met de beste zaden, de nieuwe mestsoorten, verbeterde werktuigen, middelen tegen scha delijke plantenenz. De minister betoogt dat de Frausche landbouwer, die slechts 70 hectoliters per jaar en per persoon voort brengt, nog veel vooruitgaan kan, daar in naburige landen 190 hectoliters geprodu ceerd wordt. Zondag hadden alle bekende leden der revolutionnaire en anarchistische partijen te Parijs zich op het kerkhof Père Lachaise verzameld, om den véór zes jaren gestorven Blanqui te herdenken. Toen verschillende roode vaandels, welke eerst verborgen waren gehoudenontplooid werdenkwam de po litie tusschenbeiden en dreef de menigte uiteen. Tot botsingen kwam het daarbij niet; alleen hoorde men de kreten: leve de communeI leve de sociale revolutie! SPANJE. De lieer Sagasta, de minister-president, heeft in de kamer en den senaat een decreet voorgelezen, waarbij de zittingen der Cortes worden opgeheven. De behandeling van het ontwerp tot verlenging der handelsverdragen jS uitgesteld. DITITSCIILAND. Ingevolge koninklijk besluit is de Prui sische landdag tegen 14 Januari a. s. bij eengeroepen. BIJ LG ARIJ E. Het Oost-Roemelische Schipka-regiment hield jl. Zondag zijn intocht te Plnlippopel en werd door de bevolking niet groote geest drift ontvangen. Bij de eerebogenzoowel aan den ingang als in het midden der stad opgerichtwerden door den burgemeester en de geestelijkheid verscheidene toespraken ge houden. De troepen wer len onthaald op ververscbingenterwijl de officieren met kransen werden gedecoreerd. liet regiment trok vervolgens door de straten der stad, en werd met eindeloos gejubel en dekreten: gI.alig leve Bulgarije!" begroet. Des avonds was de geheele stad feestelijk verlicht. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 5 Jan. De producten- uitvoer in de laatste week bedraagt eene waarde van 6,806,000 dollars. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon jhr. 11. '1'. Hora Siccarna te 's Gravenhage, aanvrager der concessie voor eene zeehaven te Scheve- ningen. Door Z. M. is mr. L. A. W. Besier, referendaris adviseur bij het Muntcollegie aangewezen om gedurende het jaar 1886, in geval van afwezigheid van een der leden an dat collegie, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoelt bij de aitt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 Staatsblad 11°. 25.) Z. M. de koning heeft den heer jhr. mr. Elout van Soeterwoude, als lid van de eerste kamer der staten-generaal beèedigd. In de heden gehouden zitting van den raad van state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd o. a. behandeld liet be roep van: het bestuur van den Munniken- polder, van eene beslissing van gedeputeerde staten van Zuid-Hollandomtrent den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp. - Rapporteur de staatsraad Van Vladeracken. - De secretaris van den pol der, de heer J. C. Smit, verstrekte der af deeling eenige inlichtingen. 's Kohings beslissing in deze zaak wordt later medegedeeld. Aan het departement van justitie is, naar wij vernemen andermaal de hand gelegd aan het ontwerpen van eene nieuwe wet op het notarisambt. ZExc. de minister van marinedie ongeveer een week door ongesteldheid ver hinderd was zijne werkzaamheden aan het departement le verrichten, heeft die heden aan het ministerie hervat. In een plechtige openbare zitting van den hoogen raad zijn heden als raadsheeren in het hoogste rechtscollege geïnstalleerd de lih. mr. Ph. Van Blom en mr. A. J. Clant van der Mijll. Nadat de procureur generaal mr. Romer, ook namens zijne amhtgenooten de nieuwbenoemde had geluk gewenscht en zijn requisitoirs had genomen, hield de voorzit ter, de heer tnr. J. G. Kist een toespraak. Hij wees er op dat nu eindelijk de dag was aangebroken waarop de vacature was ver vuld, ontstaan door zijne benoeming lot president, daar de eerst in zijn plaats be noemde, wijlen mr. Moddeimin was heen gegaan, alvorens zijne betrekking te hebben aanvaard. Wat Modderman geweest is als boogleeraar en staatsman was meei dan eens herinnerd. Ilij herdacht bein thans alleen als edel mensch en uitnemend rechtsge leerde van wiens medewerking de raad zich zooveel had voorgesteld met 't oog op de invoering van het strafwetboek. Niet minder zwaar was het verlies ge weest door 't overlijden van mr. M.S. Pols, wiens wetenschappelijke ontwikkeling, scherp zinnigheid, ijver en karakter hem de vriend schap van zijne medeleden had doen verwer ven en wiens verlies vooral voor zijne beide alleen achtergebleven dochters onherstel baar is. Ook aan den pas overleden oud-raadsheer mr. J. W. Schuurman, wijdde de heer Kist nog een weemoedig woord van herinnering. De plechtigheid weid bijgewoond door den minister van justitie en zijne dames, en vele hooge magistraten en leden der balie De heer Van Bloin zal voorloopig zitting nemen in de burgerlijke, de heer Clant in de strafkamer. Tengevolge van de jongste bevorderin gen onder hoofdambtenaren bij het ministerie van justitie, is de nieuwbenoemde releren- daris mr. Snijder van Wissenkerke, opge treden als hoofd der tweede afdeeling (Staats- en volkenrechtstrafrecht en strafvordering gratie enz.) Bij het tweede bureau is overgeplaatst de adjunct commies mr. J. A. baron De Vos van Steenwijk, van de vierde afdee ling (gevangeniswezen en bedelaarsgestichten.) Onder eenige soirées, welke HH. MM. voornemens zijn tijdens hun verblijf in de residentie te houden, zal vermoedelijk een groot bal in gala behooren. De soirée, g'steren avond door den heer J. Bell, minister van de Vereenigde Staten van Amerika ten zijnen huize, Park straat te 's 11 age, gegeven, opende op luis terrijke wijze de reeks van partijen, welke gewoonlijk het verblijf der vreemde diplo matie daar ter stede afwisselen. GEMENGDE BERICHTEN In Algerië en vooral in het dep. Bona is zooveel sneeuw gevallen dat liet verkeer is gestremd. Uit Odessa wordt bericht, dat al de oeschuldigden wegens de rooverijen te Kertcli zijn vrijgesproken. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Gisteren herdacht de heer L. Scheur kogel, hoofdonderwijzer te Rijnsburg, den dag waarop hij voor 25 jaren die taak aan vaardde. De heer A. Jentink Tz.pred. te Bos koop, herdenkt den 13en Januari a. s. den dag waarop hij vóór 25 jaar het predik ambt in de Hervormde kerk aanvaardde. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 6 Jan. DIAKKTBER CHTEN. Bodegraven, 5 Januari. Op de markt weiden heden aangevoerd 5 1 wagens kaas, te zamen 2148 stuks, wegende 10,740 kg., prijs le soort Goudsche 21 A24 2e soort 18.a 20J; hieronder - wagen Derby-kaas, prijs Ie soort k 2e soort a l wagens Edam mer kaas, prijs le soort ƒ24 a 2de soort a Handel matig. Purinerend, 5 Jan. Aangevoerd: 100 stuks kleine Kaas ƒ80.50 hoogste prijs, - stuks middelbare 1121 KG. Bo ter, J 1.15 a 1.20. INGEZONDEN. Hondenbelasting. Waakhonden. Als waakhonden worden beschouwd, die, welke dienen tot bewaking van gehouwen, erven of vaartuigen; mits deze honden het gebouw, erf oj vaartuig niet verlaten. Rotterd. verordening. Mijnheer de Redacteur! Als er een nieuwe belasting wordt gehe ven dan moet men aannemen dat daarvoor redenen van overwegend belang bestaan want zonder die zal men geen nieuwe belas ting in bet leven roepen. Zoo is bet ook hier gegaan, toen er werd besloten tot bet heffen eener belasting op de honden. De talrijke klachten van inwoners die daarvan overlast hadden, benevens bet gevaar voor dolle honden, gaf den raad aan leiding tot bet invoeren van een belasting op de hondenniet zoo zeer om daaruit finantieel voordeel te behalenals wel om bet getal onbeheerde honden te doen ver minderen; dit is de bron waaruit die be lasting is ontsproten. Men ziet bier uit, dat die belasting meer van beschermende als van voortbrengende aard is; en daar zonder wet telijke bepalingwaarnaar die belasting moest worden geregeld, de heffing daarvan niet denkbaar is, werd daarop eene verordening gemaakt. Waarom wordt die verordening niet gehandhaafd, of liever waarom wordt daaraan de hand niet gehouden? De verordening van 17 Nov. 1881 rege lende de invordering dier belasting, bepaald die op f 3 voor elke hond; doch voor hon den uitsluitend gehouden a. ten dienste van de landbouw, of eenig bedrijf van nijverheid b. ter bpwaking van gebouwen, erven of vaartuigenc. door jagers welke de jacht als beroep uitoefenen f 1.50; terwijl van die belasting zijn vrijgesteld: a. gepatenteerde kooplieden vau bonden, docli alleen voor die welke liet voorwerp zijn van hunnen handel; b. blinden, doch uitsluitend voor één bond dienende om ben te geleiden. Maar hoe wordt bier met die verordening omgesprongen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2