_mu k tm.. jw T. ken in een tapperij te verspreidenlegde de politie op hen de hand. Beide hebben reeds volledig bekend. Bij een onderzoek in hunne woning ingesteldzijn velschillende werktuigen noodig voor de vervaardiging, gevonden. Gisterennacht is de schildwacht, voor de cellulaire gevangenis te Amsterdam ge plaatst, door slaap bevangen geworden en zoodoende in de gracht aan de Wetering schans te recht gekomen. Door dit bad gewekt wist hij er spoedig weer uit te klauteren, zoodat hij er met den schrik en een nat pak afkwam. Zaterdagnamiddag is een conducteur van den trein van Keulen naar Nijmegen, op de hoogte van Neuss, van de loopplank gevallen en onder den trein geraakt, ten gevolge waarvan hem een arm werd afgere den en hij nog andere wonden bekwam. Een der passagiers, die het ongeluk be merkte, begaf zich uit de coupé langs de loopplank naar den wagen, waarin de con ducteurs aanwezig waren, om dezen te waar schuwen. Daarop werd teruggestoomd en de ongelukkige van den weg opgenomen. Te Deutichem leeft een echtpaar, waar van het tienjarig dochtertje is ingeschreven in eene levensverzekering en in een begrafe nisfonds. Het arme kind werd echter door de ouders, uit lage geldzucht, op de erm- barmelijkste wijze mishandeld en zou zeker weldra bezweken zijn aan gebrek en vervui ling, had niet een bloedverwant bijtijds van zich doen hoore». Hij vond Vrijdag het meisje in een hok opgesloten, zonder eenig voedsel en in een deemiswaardigen toestand. Het is door hem naar huis medegenomen en zal bij eene zorgvuldige verzorging nog wel behouden kunnen blijven. De justitie heeft de zaak in handen. Zaterdagavond kwam een 40jarig per soon bij een timmerman te Deventer, voor gevende door diens neef (een tuinier) ge zonden te zijn, om eene bestelling te doen voor het maken van 24 broeikasten voor een gefortuneerd heer, die onlangs uit Indië was teruggekeerd en plan had binnen kort zich metterwoon te Twelloo te vestigen en dien hij aanstaanden Maandag van 't spoor te Dev enter moest afhalen. Hij zou dan den timmerman tegelijkertijd medenemen om hem de plaats aan te wijzen, waar hij die broei kasten zou maken. Toen hij de bestelling gedaan had, ontbrak het hem aan geld. De timmerman zag er geen bezwaar in hem iets te verstrekken. Later informeerde de tim merman bij zijn neef den tuinier naar de zaaken het bleek toen, dat van de geheele zaak niets aan was, en hij dus met een gevaarlijken oplichter had te doen gehad. De politie werd met de zaak in kennis ge steld maar het was te laatde man was niet meer te vinden. De gemeenteraad te Bergharen bestaat voorloopig uit slechts twee leden. In de laatste raadszitting verschenen alleen de beide oud-wethouders Bronkhorst en Van Dam, die, na beëedigd te zijn, hebben medege werkt aan de herziening van de verorde ning tot heffing van het „vergunningsrecht". Men verzekert, dat zij alleen maar geko men zijn om te verhinderen, dat door den commissaris des konings een te hoog ver gunningsrecht zou worden vastgesteld. Jhr. Van Swinderen, te Rijs, heeft bij SO van zijne huurboeren elk één arbeider gezonden, om dien aan het werk te houden gedurende de winter in het land en voor zijne (jhr. Van Swindcren's) rekening, dus boven het getal arbeiders, dat de boer voor zijn eigen w erk reeds in dienst hadvan welke er geen mag worden vervangen, door zijn werk op te dragen aan den door den heer v. S. gezondene, die enkel werk heeft te doen, dat de boer door de voor zijne rekening arbeidende personen met zou laten verrichten. Te Dantumawoude heeft een persoon bij het afscheid aan het oude jaar met een pistool, met hagel geladen, zich zeiven door zijn kleerenmaar een meisje in het been geschoten. Het zoutsmokkelen aan de Belgische grens neemt dagelijks toe. Vooral nu de arbeid aan de suikerfabrieken geëindigd is en zich in dezen tijd geene andere werk zaamheden voordoen, zien er velen niet tegen op, om door dezen smokkelhandel den kost te verdienen. In de afgeloopen week nog werd door de ambtenaren in de omstreken van Rozendaal 1200 kilo's ge smokkeld zout in beslag genomen. In de gemeente Wouw doet zich een merkwaardig geval van overtreding der drankwet voor. Een raadslid hield verkoo- ping en bepaalde, dat de hoogste bieder een bortel als strijkgeld zou hebben. Hier tegen werd proces-verbaal opgemaakt, om dat de borrel hier het gewone strijkgeld vervangt en er dus dranklevcring voor geio zonder vergunning is. GltAVKVIIVGK Door Z. M. is pensioen verleendten laste van den staat, aan mr. F. E. T. Ditllinger, gewezen officier van justitie bij de arr.-recht bank te Dordrecht, en aan H. Weiter, ge wezen rijksveldwachter 2de kl. (brigadier- majoor-titulair), ten bedrage van f 403 'sjaars, aan II. Valk, custos hij de sterren wacht te Leiden, ten bedrage van f209 en aan D. Van der Kuip, bediende bij de pathalogie aan de rijks-universiteit te Utrecht ten bedrage van f 467. Door Z. M. is de 2e luit. der genie J. L. H. Van Hoik, van het leger in Ned. Indië, thans gedetacheerd hij het leger hier te lande, in zijnen rang overgeplaatst bij het wapen der genie van het leger hier te lande. Door Z. M. is benoemd tot militie luitenant bij het 1ste reg. huzaren, en zulks voor zij:.en nog overigen militie-diensttijd, de milicien-wachtmeester F. Rothe, der lichting 18S4van het 2de reg. huzaren en is de le luit. J. C. Van Hoften, magazijn meester der art. te Geertruidenbergop pensioen gesteld. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, zijn voor het jaar 1886 benoemd tot adsistent aan de rijks universiteit te Leiden: voor de physiologie, dr. M. C. Dekhuyzen en C. Le Nobel; in het ziekenhuis, dr. H. Trenb, arts, W. J. Van Stockum, doctorandus in de genees kunde en arts, en I. Hoeke, doctoranlus in de geneeskunde en arts; voor de patho logische anatomie, D. E. Siegenbeek van Heukelom, doctorandus in de geneeskunde en arts; voor de scheikunde, dr. P. Van Romburghdr. II, W. Bakhuis Roozeboom en dr. C. Ilensgen; vooi de natuurkunde, R. Sissinghvoor de zoölogie, II. W. De Graaf, doctorandus in de plant- en dierkunde; voor de sterrenkunde, W. Massink, civiel- ingenieur. De minister van marine zal op Vrij dag 8 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELG1E. Het voorstel tot heffing van invoer rechten op buitenlandsch vee, door eenige afgevaardigden bij de kamer ingediend, vindt bij een groot aantal vereenigingen van grondeigenaren en landbouwers uit alle oorden des lands onverdeelden bijval. De Engelsche bisschop Hannington, die in 1884 werd benoemd tot zendeling te Mombosa (Afrika) en die deze plaats in het midden van Juni heeft verlaten om een nieuwen weg over Victoria te zoeken en zoodoende den langen omweg over Unyan- yembe te vermijden, is op last van een opperhoofd der inboorlingen, op twee dag reizen van Uganda, gevangen genomen. Men verzekert, meldt de Independencedat het opperhoofd heimelijk bevel heeft gegeven, om den bisschop ter dood te brengen. ENGELAKD. Tusschen de Engelsche en Italiaansche regeering heerscht volmaakte overeenstemming ten opzichte van de Italiaansche vestiging te Mossowah. Na het vertrek der Egyptische troepen zal Italië zich belasten met het ten uitvoer brengen van het tractaat, dat door den Engelschen admiraal Hewett met den Negus van Abyssinië werd gesloten. Generaal Pozzolini zal vervolgens met eene speciale zending naar den Negus vertrek ken, terwijl generaal Gene te Massowah zal blijven. Het protest der Porte, tegen de inbezit neming van Massowah en de daarop ge volgde verwijdering der Egyptenaren uit die plaats, heeft bij geen der mogendheden steun gevonden. De Britsche regeering heeft besloten het aantal kruisers in de Noordzee belang rijk te vermeerderen, teneinde een strenger toezicht te houden op de smokkelaars, en vooral om het verderfelijke stelsel van de drijvende kroegen, geheel uit te roeien. Eene officieele dépêche uit Mandalay deelt mededat. generaal Prendergast gisteren te Bliamo is aangekomen. Hij werd zoowel door de Birmaansclte ambtenaren als door de Chineesche kooplieden op hartelijke wijze ontvangen. De generaal heeft besloten, een zeker aantal manschappen als bezetting te Bhamo achter te laten. De Sl. James Gazette weet mede te deelen, dat de bezwaren, intertijd gemaakt tegen een huwelijksplan van vorst Alexander van Bulgarije met de dochter van den kroon prins van Duitschland, thans uit den weg zijn geruimd. n verzekert, dat Servië zal toe- stemnM.® in het sluiten van een dunizamen vrede, onder voorwaarde van herstel van het status quo ten opzichte van het weder- zijdsche grondgebied. Ook zou de Servische regeering bereid zijnmits niet langer op de betaling eener schadeloosstelling werd aangedrongen, met Bulgarije een handels verdrag op Europeesche grondslagen te sluiten. Aan de Standard wordt uit Saloniki gemeld, dat de Porte hare krijgstoerustin gen op groote schaal voortzet. De Griek- sche regeering, van haren kant, heelt op nieuw ill eene circulaire aan de mogendheden gewezen op hare verhouding tot de Porte, en op de noodzakelijkheid om bij eene re geling der Oostrumelische quaestie Grieken- Iauds belangen te behartigen. DUITSCHLAND. Te Oberlahnstein is een politieveror dening op het le vroeg rooken uitgevaar digd. Volgens deze verordening is het ieder een, die het 18e levensjaar nog niet bereikt heeft, verboden op straat, pleinen of iu openbare gebouwen tabak te rooken. Elke overtreding van dit verbod wordt met J-9 mark boete gestraft. G KIEKEN LAN D. De regeering heeft eene nota tot de mogendheden gericht, waarin op den meest beslisten toon wordt verklaard, dat Grieken land het verlies van vele duizenden bewo ners van Grieksche nationaliteit, als een ge volg van de Bulgaarsch-RoemeliSche unie, maar al te zeer gevoelt. De nota eischt bij wijze van compensatie, herstel van de grenslijndoor het congres te Berlijn vast gesteld, en voegt daaraan de verzekering toe dat de regeering zal voortgaan met de oor logstoebereidselen zoowel te land als ter zee, om zoo noodig de rechten van Grie kenland te handhaven. AMERIKA. In het afgeloopen jaar zijn te New- York 280.745 immigranten aangekomen, tegen 319.435 in het jaar te voren. PER TELEGRAAF. MADRID, 4 Jan. In de kamer van afge vaardigden heeft de heer Robleds in de eerste plaats zijne afkeuring te kennen ge geven over de wijze waarop de heerCanovas zich na 's konings dood gedroeg, en ver volgens de noodzakelijkheid van een reor ganisatie der conservatieve partij betoogd. Door de heer Silvela werd de lieer Canovas verdedigd. De regeering mengde zich niet in het debat. De senaat heeft de ontwerpen van den minister Camacho goedgekeurd. KAIRO, 5 Jan. Uit Abri (het hoofd kwartier van generaal Stephenson in Soedan) wordt gemeld, dat de Arabieren den terug tocht voortzettenzoodat aan deze zijde van Kaïbar geen vijand meer te vinden is. Vol gens rapporten, welke in het kamp der Arabieren zijn gevonden, is de krijgsmacht der rebellen 11000 man sterk. LAATNTE BKIIICIITEN. Door Z. M. zijn benoemd tot surnu merair bij het bestuur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, J. P. A. De Vries, J. J. Lokc, B Formijnc, VV. J. Schaafsma, J. Van Hee, M. J. De Willigen, J. N. J. Boom, VV. L. Van der Vegte, C. L, W. Noorduijn, VV. Kleber, J. J. VV. Veldhorst, A. Hoogenhuis, J. M. II. Van Wessem, J. J. A. Houbon en F. A. Lam- brechtsen. De lieer Clant van der Mijll, afge treden secretaris-generaal bij het departement van justitie, heeft gisteren afscheid genomen van de ambtenaren aan het ministerie. Zijn opvolger, jhr. Van Beyma, is den- zelfden dag in zijne nieuwe betrekking op- gelreden. Heden werd de heer Clant, als raadsheer in den lioogen raad, tegelijk met zijn ambtgenoot mr. Van Blom, door Z. M. den koning beëedigd. Gisteren heeft de commissie voor de stenographic van de staten-generaal geëxami neerd degenen, die in aanmerking wensch- ten te komen voor de betrekking van leer ling-stenograaf bij de kamers. De commissie heeft alstoen tot kweekeling- stenograaf benoemd den heer Coops, te 's Gravenhage. In de heden gehouden correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gra venhage werd het appel behandeld van een vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij de boerenknecht J. S. uit Dieischor is ver oordeeld tot 3 maanden celstraf wegens Int door onvoorzichtigheid en achteloosheid ver oorzaken van een ongeluk tengevolge waarvan twee menschel! het leven verloren. In den avond van 5 Juli jl. reed bekl. met een boe renwagen met twee paaiden bespannen en waarop zijn vrouw en vier kinderen gezeten waren, op den grindweg van Bijrierdorpe naar Nieuwe Schut onder de gemeente Druij- vendijke en belemmerde op een gegeven oogenblik den dooltocht voor een eveneens met twee paarden bespannen tentwagen waarin een gezelschap van elf personen uit Zierikzee gezeten was. De tentwagen ge raakte daardoor in de langs den weg loo- pende watering, tengevolge waarvan van het Zierikzeesche gezelschap twee personen verdronken. De beklaagde ontkende dat het ongeluk aan zijne onvoorzichtigheid zou kunnen ge weten worden en zijn verdediger, mr. Van Gigch, die van meening was dat noch van opzet noch van schuld sprake kon zijn, ge loofde dat het ongeluk even goed aan den voerman van den tentwagen, dien in opge wonden toestand verkeerde, kan geweten worden. Op grond van onvoldoend bewijs concludeerde pleiter tot vrijspraak. Adv.-gen. mr. Bijleveld, die het gebeurde aan de zorgeloosheid alleen van bekl. toe schreef, eischte de bevestiging van het vonnis. O. in. nam het hof nog kennis van de zaak van S. S., visscher te Leiden, door de rechtbank te 'silage veroordeeld tot t jaar eenzame opsluiting ter zake van dief stal van drie fuiken uit een vischwater on der Soelerwoude. Het openb. min. eischte in deze zaak de bevestiging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op a. s. Maandag. Naar wij vernemen zullen de koning en de koningin ook in 1886 niet vertoeven op het landgoed Oranje Nassau'soord bij Wageningen. (lllil). De gezant van België, baron d'Ane- than te 'sllage, zal Dinsdag 12 Januari een groot diner geven. De sergeant-facteur van het regiment grenadiers en lagers te 'sllage, die het wel zoo gemakkelijk vond de nieuwjaarskaartjes te verscheuren in plaats van die aan hun adres te bezorgen, is daarvoor gestraft en door een ander onderofficier als facteur ver vangen. Het Russische barkschip Adriatic, van Riga met hout naar Cardiff, is in de buitengronden van het Friesche gat gestrand. De kapitein en stuurman zijn verdronken, terwijl 8 man der equipage door de loods boot gered en te Öostmahorn zijn aange bracht. Dc arrondissements-rechtbank te Am sterdam gaf heden vonnis in zake Jacobus de Zwart, colperteur van Hecht voor Allen, en veroordeelde hem 1°. Wegens het aan iemand moedwillig toebrengen van een slag, waaruit geen ziekte of beletsel om te werken, van meer dan 20 dagen is ontstaan, tot 3 maanden celstraf en f 8 boete. 2°. wegens beleediging van bedienende beambten in de waarneming hunner bedie ning tot f25 boete sub. 7 dagen celstraf; 8°. wegens geweh'adigen en feitelijken wederstand tegen bedienende beambtenhan delende ter uitvoering der bevelen van het openbaar gezagdoor een persoon zonder geweer of wapen, tot 3 maanden celstraf. GEMENGDE BERICHTEN De uitgever van het A. I). e. N.-I. wordt gerechtelijk vervolgdwegens dat ge deelte van een op 27 November iu dit blad verschenen „Europeeschen brief van Fan- tasio", waarin de schrijver, te midden van een overzicht van den donkeren politieken toestand iu Nederland, ook heelt doen uit komen op welk eene oneerbiedige w ijze velen over den koning en de koningin spreken, en hoe men zelfs voor het prinsesje niets gevoelt, zoodat men zelfs haar verjaardag niet tot een natioualen feestdag heeft wil len maken. De bijzonderheid dat de schrijver de uit drukkingen heeft neergeschreven, welke het verregaande gebrek aan eerbied en genegen heid voor het vorstelijk huis bij velen tegen woordig in Nederland teekenenwordt door het openbaar ministerie uitgelegd als opzet telijke hoon en smaad jegens den koning en een der leden van het koninklijk huis. Een koopman in kinderen woont te Clamart bij l'arijs. De man, die in zeer goeden doen isrijdt met een karretje rond bij arme lieden, die hunnen kleinen niet het noodigen kunnen geven. Hij koopt voor 20 of 30 gulden de kinderen op, die hij voor groote sommen levert aan rijke kinder- looze dames, die graag een „bébé" hebben. De man ziet in zijn bedrijf niets schandelijks en noemt zich „pliilantrope négociant." In de officicusc Nordd. Allg. Ztg. wordt meer bijzonder de aandacht gevestigd op den boteihandel in Nederland, met het doel den Duitschen landbouw tot concurrentie

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2