m-« ae: si c n as m.;j a m J ac. A M I*. misschien wel afstand van den troon, zal ongetwijfeld binnen kort gedaan moeten worden. FRAItKRIJH. In de kamer van afgevaardigden had den eenige heftige incidenten plaats naar aanleiding van de ongeldig verklaarde stem briefjes bij de stemming over de Tonkin- credieten. Het voorstel Jolibois, om de geviseerde brieijes aan een nader onderzoek te onderwerpen, werd echter met 259 tegen 233 stemmen verworpen. De voorzitter der kamer heeft het decreet voorgelezen, waaibij de buitengewone zitting gesloten wordt veiklaard. Een fransch schrijver heeft nagegaan wat er geworden is van de 76 mannen, die voorzitter zijn geweest van de Conventie. Hij is tot de volgende slotsom gekomen: 18 van hen zijn geguillotineerd, 3 hebben zelfmoord gepleegd, 8 zijn gedeporteerd, 6 zijn gevangen gezet, 4 zijn krankzinnig geworden, en 21 zijn buiten de wet ge plaatst. Allen die twee maal wer !en ge kozen, zijn op het schavot gestorven. SPA* J E. Op het Marsveld te Madrid had Zon dag een militaire Mis plaats, die ondanks het gure en vochtige weder werd bijgewoond door 16,000 man troepen, door de koningin regentes en de jeugdige prinsesjes. Na afloop der Mis hebben de troepen onder een her haald: «Leve de koningin" voor haar gede fileerd. Een ontzaglijke menigte was tegen woordig. Men beschouwt den geest der troepen en der bevolking zeer ten gunste der regentes gestemden gelooft dat deze door het bijwonen van die militaire plech tigheid zich meer populair heeft willen maken. Volgens een schrijver uit Madrid aan de Kreuzzeilungwas op 21 December in geheel deze stad bet gerucht verspreid, dat er eene ernstige samenzwering was ontdekt, wier toeleg was geweest de dynastie van Alfonsus omver Ie werpen en Dom Luis de Braganza, koning van Portugal, tot souve- rein van Spanje te proclameeren. Hoogge plaatste personen moeten dit roekelooze plan begunstigd hebben. Het brandpunt der samenzwering moet niet Madrid, maar Lis sabon geweest zijn, en het komplot moet wijde vertakkingen hebben gehad. Naar het heet, zouden vele invloedrijke personen het plan begunstigen om een huwelijk tot stand te brengen tusschen Alfonso's oudste flofhtfip, 1J0 ppiHsoB von Astunecii den zoon des konings van Portugal. Te Barcelona is eene geheime druk kerij van valsche Fransche banknoten ont dekt. Vier personen zijn in hechtenis ge nomen. De politie vond ruim f 70000 balf afgewerkte valsche banknoten. ITALIË. -Te Pisa is overleden gravin Mirsfiore, Victor Emmanuels morganatische echtge- noote. Zij was een dochter van een lam- bour-majoor en laat twee kinderen na, graaf Mirafiore en de markiezin Spinola. Haar begrafenis had plaats op kosten der kon. familie. DCITSCHLAND. Bij gelegenheid van keizer Wilhelm's aan staand 25-jarig jubilé als koning van Pruisen (3 Januari) zal eerst eene plechtige gods dienstoefening in de slot-kapel en vervol gens eene groote ontvangst of cour worden gehouden. Men verwacht bij deze gelegen heid een buitengewoon Spaansch gezantschap, een bewijs van het volkomen herstel der goede betrekkingen. IERVIE. Volgens depêches uit Belgrado is aldaar de ontevredenheid over de voorwaarden van den wapenstilstand steeds stijgende. De regeering durft het Servische leger niet ontbindendaar voor eene omwenteling wordt gevreesd. De koning zou de aftreding van het ministerie eischen. De Bulgaarsche troepen hebben, zoo als uit officieuse doch Servische bron wordt bericht, Pirot in een toestand van volslagen verwoesting verlaten. Volgens het zeggen der inwoners moeten de Bulgaren, eenige dagen vóór hun vertrekzich aan plunde ring en vernieling op groote schaal hebben schuldig gemaakt. Koning Milan heeft 5000 fr. gezonden, ten behoeve van de armen der stad, en eene ukase uitgevaardigd, waarbij voor Pirot en omstreken exceptioneele be palingen worden vastgesteld. AHERIKA. PER TELEGRAAF. LONDEN, 30 Dec. Volgens gerucht zal de troonrede den 19den Januari in het parlement voorgelezen worden. De Standard meldt uit 'Teheran van gis teren dat de afbakening der Afghaansche grens tot Meruchak voltooid is. LONDEN, 30 Dec. Bij de Council of foreign bondholders zijn van Caracas ont vangen 6655 voor de geconsolideerde Vene- zuelaansche schuld. LAATSTE BERICHTE*. De eerste kamer heeft heden al de spoedeischende wetsontwerpen aangenomen. Daaronder behoorden de staats-uitgaven voor het huis des konings, het hoofdstuk Natio nale schuld, de verhooging van den accijns op het gedistilleerd van het recht van over gang en van het zegelrecht op effecten. De heeren Muller, Visser van llazerswoude en Van Royen motiveerden hunne stemmen tegen de belasting-ontwerpen, de een uit mindere ingenomenheid met de kleine mid delen tot versterking van 's lands inkomsten, de anderen omdat «ij de belasting van liet roerend vermogen slechts zouden tegenlio j- den en verder omdat de priskel tot zuinig heid, vcoral op de uitgaven voor oorlogen marine, door meerdere ruimte van middelen zou worden weggenomen. De minister van financien constateerde, dat met die kleine middelen ten bedrage van 5 millioen het onrustbarende tekort zoo goed als verdwenen was. Hij is voornemens het gebruik van plak- zegels voor effecten toe te laten mits tegen het volle bedrag. De kamer is uiteengegaan tot Maandag 11 Januari 's avonds 8 ure. In den afgeloopen nacht, omstreeks half twee ure, ontstond door eene dusver onbekende oorzaak brand in het pakhuis van wijnen, Duitsche en Engelsche bieren van N. Th. in het Oog in 't Zeilstraatje te 's Ilage. Het vuur was beneden uitgebroken in een tol kantoor bestemd vertrekje en de brand liet zich aanvankelijk hoogst ernstig aanzien. De haspelwagens der politie en verschillende spuiten, onder anderen die van het weeshuis, deden langdurig dienst. Het pakhuis is geheel uitgebrand. Eerst ten half vier was men den brand meester. Te Lisse is een der oud-strijders bij Waterloo, P. Vrijburg, op 92-jaiigen leef tijd overleden. Gisteren heeft ereene botsing plaats ge vonden tusschen twee treinen van de Gooischc stoomtram. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De dienst ondervond slechts eenige storing. Door den heer S. Van Schuppen te Veenendaa!voor enkele dagen overleden is gelegateerd aan de armen der Ilerv. ge meente f 10000 en aan de Herv. kerk f 10000. Een der trambooten, die de gemeen schap tusschen Joure en Sneek onderhou den, geraakte Maandagavond, tengevolge van de duisternis, vast op ren der «pollen", in liet Sneekermeer, zoodat de 18 passa giers eerst den volgenden morgen niet de boot van Heerenveen te Sneek aankwamen. Men meldt uit Borger aan de N. R. Ct. De sluikhandel wordt aan de grenzen tus schen Drente en llanuover z66 sterk ge dreven, dat er scharen van 25 lot 40 per sonen soms de grenzen passeerenvoorzien van hunne vrachten spiritus. Gemiddeld draagt elke smokkelaar 8 a 10 kroes (3 kroes pl. m. 4 liter), en de prijs is daar f 0.60 per kroes. De smokkelaars, die hunne waar na den tocht aan den man weten te brengen, ontvangen per kroes ge woonlijk f 1 terug. Voor eene verdienste van drie it vier gulden doen deze lieden hunne gevaarvolle tochten bij nacht door de onbekende oorden, waar zij behalve het gevaar van door den rijksambtenaren te worden bekeurd, ook nog dit deelen van hals en beenen te zullen breken. Wegens het strenge waken der kommiezen is de sluikhandel door de in de nabijheid der grenzen wollenden in de laatste jaren verminderd, doch de op veideren afstand wonendenals te RuinerveenExloërveen en de zoogenaamde Monden, vereenigen zich op bovengenoemde wijze. Van hunne stout moedigheid bij deze ondernemingen verhaalt men, dat een paar kommiezen onlangs bij een kastelein op vreemden bodem zoodanig door een sinokkelaarskomplot in bet nauw werden gebracht, dat zij op lijfsbehoud moes ten bedacht zijn. gemeld, maar toch nog een jammerlij ?root cijfer. De Mardy-mijn heette eene de. Tei- ligsten te zijn in liet gansche districtdnar zij bijzonder goed geventileerd werd. Het aantal werklieden, dat tijdens de ontploffing in de mijn aanwezig was, wordt verschiL lend van 800 tot 1100 geraamd. De groote meerderheid mocht dus ontsnappen. Behalve de 76 die er gedood werden, liggen er nog een tiental gekwetsten in hopeloozen toestand. De Fransche marine is zeer geteisterd in de laatste dagen. De Mytho, een groot transportschip, moet uit de Roode Zee te- rugkeeren wegens groote averij aan de ma chines; de kanonneerboot Chamois is te Toulon dror eene verkeerde manoeuvre bij het herstellen gezonken. Thans komt be richt dat de Thétis, die als vlaggeschip naar de Stille Zuidzee op weg was, te Madera is mot ten binnen loopen, daar het achterge- deellf van het. schip lek is. De Théti» was van een verouderd model. De aduiiraal zal thans per pakketboot naar Lima gaan om het eskader te bereiken; de The/is zal naar Cherbourg terugkeeren en de bemanning overgaan op een ander schip, de Duquesne. Den 7den overleed te Boleleng des morgens mevr. Neirinx, vrouw vau den agent der Nederl. Ind. Stoomvaart-maat schappij. Des avonds tegen 11 uur volgde haar haar gemaal en den volgenden morgen stierven de Jav. kokkin, een aap en een der honden. Deze sterfgevallen worden door sommigen toegeschreven aan 't eten van vruchten (Kwéni) op de nuchteie maag, maar anderen vermeenen dat vergif de ware oorzaak is. De eenige die in 't leven bleef, is de dochter van wijlen den lieer Neirinx. Zij was toevallig ongesteld, en at niet mede van de spijzen, die den dood zouden veroorzaakt hebben. Een leerlooier die in een dorp in de nabijheid van Koningsbergen woont, was met zijn zoon, een gymnasiast, op de vos- scir ~ht gegaan. Beiden gingen verschil- letiuu richtingen uit en hadden elkander weldra uit het oog verloren. Na eenigen tijd meende de vader achter struiken, die zich heen en weder bewogeneen vos te bemerken en hij legde aan en schoot. Op hetzelfde oogenblik weergalmde een hartver scheurende kreet, de man snelde toe en vond zijn kind met verbrijzelden schedel en in zijn bloed badende, liggen. In een asyl te Chicago raakte een Kerstboom in brand. De kleeren der toe schouwers vatten vlam, er ontstond een paniek en in het gedrang werden ongeveer 100 vrouwen gewond, sommigen gevaarlijk. Op de Seine had een botsing plaats tusschen het stoomschip Furet en de sleepboot Jeanne. Van de 60 passagiers sprongen er 12 in een boot, die omsloeg. Slechts 3 werden gered. Op het Parijsehe kerkhof van Mon- treuil is liet gedenkteeken voor de gevallenen in den oorlog van 1870 en '71 onthuld. Te half 12 vereenigden zich op de Place de la Rópublique te Montreuil 120 scherp schutters en gymnastiekvereenigingen met hun vaandels en banierenvijf schoolbatal- jons, vele leden van het palriottenbond en een deputatie van de Parijsehe brandweer. De prefect der Seine liet zich vertegenwoor digen door een zijner ambtenaren en de minister van ooilog door een artillerie-officier. Van de afgevaardigden zag men alleen Delattre en Olovis II ugues. Eerstgenoemde hield defeest- rede. Hij wees er op, welke offers de regeering sedert 1872 voor de militaire opleiding der jeugd gebracht bad, prees het streven van het patriotteubond, waaraan men het te dan ken had dat Frankrijk thans zooveel scherp schutters- en gymnastiekvereenigingen rijk was en spoorde aan tot vaderlandslievende demonstratiesomdat deze niet alleen de her inneringen aan het verledene levendig hiel den, maar wat van meer belang was! ook voorbereiding waren voor een doel, dat de aanwezigen kenden, doch waarover men niet spreken mocht. Dat men hem verstond bleek uit de revanche-kreten, waarmede zijn redevoering van verschillende zijden beant woord werd. SCHEKPSTIJIIIAGE*. Het stoomschip Zuidhollandvan Java naar Rotterdam, passeerde 29 Dec., des ochtends 10.25 Dover. De Prinses Marie van Batavia naar Am sterdam passeerde Aden 29 Dec. De Gelderland, van Rotterdam naar Java, passeerde 29 December Gibraltar. De Drenthe vertrok gisteren van Padang naar Rotterdam. redenen, gesloten. Ruim een zestigtal werk- lieden zijn daaidoor van arbeid verstoken. Omtrent den dood van den landbou wer M. S. te Grubbenvorst heeft het onder zoek bewezen, dat de overledene een schot uit een jachtgeweer even boven het linker oog heeft ontvangenwaarop de dood da le lijk gevolgd moet zijn. Verder moet men aannemen, dat S. bezig was de lading van den éénen loop van het jachtgeweer af te trekken, en dat toen het tweede schot af ging, zoodat door eene toevallige omstan digheid of door verregaande onvoorzichtig heid hij zelf zich het doodelijk schot heeft toegebracht. Hij bevond zich alleen in de kamer. N GRAVE*IIAGE. Door Z M. is aan jhr. mr. P. J. A. M. Van der Doe9 de Willebois, minister van staat, verlof verleend tot het aannemen der vefsierselen van ridder grootkruis der ko ninklijke militaire orde van Jezus Christus en der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem respectievelijk door Hunne Majesteiten den koning van Portugal en den koning van Italië geschonken. De koning heeft den 24sten December 1885 ontvangen de geloofsbrieven van den heer Shu-King-Chen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer van China. Door den minister van koloniën is de heer J. Hemmes ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. E* GE LA* D. Het „Vcrlossingsleger" heeft weder een verzoekschrift aan koningin Victoria laten rondgaan, waarbij de onmiddellijke invrijheidstelling vau den heer Steadden redacteur der Pall Mall Gazette, en van Rebecca Jarret wordt gevraagd, liet adres is, van 290,000 handteekeningen voorzien, naar het ministerie van biniienlandsche za ken gebracht, liet was een rol, die door zes mannen gedragen moest worden. De pachters in Wallis hebben een manifest uitgevaardigdwaarin zij op grond van de slapte in den landbouw eene alge- meene vermindering van de pachten vragen. De vooruitzichten voor den landhonwer war den in dat manifest zeer duister genoemd. Ook uit andere deelen des lands verneemt men bewegingen ouder de boeren roet ge lijk oogmerk. Tusschen Engeland en Spanje is iu de vorige week een tractaat geteekend, waarbij Engeland zijne goedkeuring hecht aan het protocol, gesloten tusschen Spanje en Duitschland, betreffende de Carolinen- eilandenen waarbij aan Engeland dezelfde voordeelige handelsvrijheden op de Galous- en Carolinen eilandeii wordt toegestaan als aan Duitschland verleend zijn. Nadere berichten uit Cairo bevesti gen, dat de Engelschen voornemens zijn om zoo spoedig mogelijk de Arabieren te Koshei aan te vallen met een macht, aanzienlijk genoeg urn laatstgenoemden een geduchte les te geven en hen van verdere onderne mingen af te houden. De krijgsmacht van generaal Stephenson zal weldra tot 5000 man gebracht zijn. Door het hooggerechtshof te Londen is dezer dagen arrest gewezen in een zaak, welke heel wat opzien heeft gebaard. In Augustus jl. voerde de stoomboot Elizabeth te Huil een partij balken uit Hamburg aan. Bij het lossen daarvan ontdekte men, dat een gedeelte dier balken was uitgeboord en volgestopt met tabak, sigaren, sterke dranken en andere artikelenwelke men op die wijze hoopte binnen te smokkelen. Degeen aan wien de balken waren geconsigneerd, werd deswege vervolgd en veroordeelden in hoogste instantie verwees hem het gemelde hof tot betaling eener geldboete van jg 1943 of y'23,316, en in al de gerechtskosten. De Times verneemt uit Rangoon dat de Engelschen in Birma voortgaan met het onderdrukken der straatrooverijen. Laatst leden Zaterdag is eene bende van 150 man uiteengedreven. De Engelschen veroverden vele vlaggen en namen vele manschappen gevangen. De Standard verneemt uit Munchen, dat verscheidene crediteuren van koning Lodewijk verlof hebben aangevraagd om be slag te. laten leggen op 's konings bezittin gen. Prins Luitpold, oom des konings, moet daarop de naaste bloedverwanten heb ben gesommeerd, om te verhinderen dat de deurwaarders zich meester maken van de koninklijke domeinen. Een beslissende stap, De Amerikaansche senator Stanford heeft 85000 bunder lands (ter waarde van 5 mil lioen dollars) geschonken voor de stichting van eene universiteit in California en 15 millioen dollars om daaraan Je beroemdste 1 geleerden te kunnen verbinden. GEMENGDE BERICHTEN Hel aantal slachtoffers bij de mijn- ontploffing nabij Pontypridd blijkt, volgens de jongste berichten, 77 te hebben bedra gen, dus veel minder dan aanvankelijk werd 1 G EZ» DE*. Rust na strijd. Er zal geen vrede zijn vóór dat de schoolkwestie in der minne zal zijn opge-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2