BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. T OONEEL. rustte hoofdzakelijk op het feit, dat hij niet voldaan had aan den hem gegeven last, om een Engelsch-Russisch effect te verkoopen. Gisteren zijn in de Bergkerk te De venter 70 Stoven in brand geraakt. Er was 'a morgens godsdienstoefening gehouden. De koster van de kerk ontdekte het toen hij de gewone ronde door het gebouw deed en het gelukte hem met de zijnen de bran- rlon.lo stoven te blusschen. Schade werd kerkgebouw niet toegebracht, óór eenige dagen maakte men mel- u eene oplichterij, welke in de om- van üosterhout en Waspik veelvul- ■kwainnl. van iemand die voorgaf •len, hooi enz. te willen koopen, ets liet afleveren, oplichter schijnt thans Tilburg als '.ie terrein voor zijne afzetterij te gekozen. dagen (zoo meldt de T. C.) meldde 1 man, met fatsoenlijk uiterlijkaan red. II. in de Reit alhier. Hij gaf j groot yoaukooper te sijnbroeder n burgemeester van Oudenbosch en den pastoor van Kerkdriel en wist al voor te doen. Van gezegde we- jcht hij tegen hoogen prijs eenige ■r koren en begaf zich daarna met den ;s huizes op weg naar de Hasselt, j nog een vijftal landbouwers in de bracht door zijne dure irikoopen van eenige dagen bleef de graankooper van de weduwe, liet zich alles goed en verdween eensklaps, zonder efdheid gehad te hebben afscheid te of den tijd op te geven, wanneer gekochte graan zoo komen opmeten, halen en voldoen. GR VVENHAGE. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Roermond, jhr. mr. A. F. O. Van Sasse van Ysselt, thans kantonrechter plaatsvervanger, advocaat en procureur te Hertogenbosch, en is aan J. C Noorduyn commies der posterijen 4de kl.op zijn verzoek, ontslag verleend uit 's rijks dienst, en benoemd tot commies der posterijen 4de kl., F. Van Twisk, thans surnumerair der posterijen. Door Z. M. is de 1ste luit. H. Ke ring, van het 6de reg. inf., op pensioen ecfteld jii zijn henomd bij het wanen der inf., bij nel Iste reg Tiot kaprreirrT-ne isto luit. G. Roelants, van het 2de reg.; bij het 2de reg., tot 1ste luit., de 2deluitt. J. Van Delft en L. J. II. Ilabbema, respectievelijk van het 4de en van het Sste reg. bij het instructie-bataljon, tot 1ste luit., de 2de luit. J. T. Rijkens, van het korps; bij het personeel van degeneesk. dienst der landmacht, tot off. v. gez. 2de kl.de student in de geneeskunde (arts) C. A. J. Krol. De off. v. gez. 2 de kl. bij de zee macht dr. P. Broekhoff Jzn., uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op nou-acti- teit gesteld. De minister van justitie zal op 29 dezer geen audiëntie verleenen. Aan boord van het stoomschip Prin ses Elisabeth van de stoomvaartmaatschappij Zeeland, had den 14den September jl., toen dat schip lag in de Binnenhaven te Vlis- •ingen een voorval plaats tengevolge waar van een jongmensch, dat op de boot als bediende van de officieren dienst deedzich 'jl. Donderdag voor het gerechtshof te 's Gra- venhage wegens doodslag had te verant woorden. Op genoemden dag had de bemanning meer dan gewoonlijk gebruik gemaakt van sterken drank en in den namiddag ontstond er eenig verschil tusschen den bootsman en den kwartiermeester S. aangaande de over plaatsing van den laatste naar het stoom schip Prinses Marie. De kwartiermeester die zijne verplaatsing toeschreef aan een on gunstig rapport van den bootsman, gaf daarover zijn ongenoegen te kennen en ge hoorzaamde niet dadelijk aan het bevel om zich naar het andere vaartuig te begeven. De besch. die zich zonder noodzaak met deze quaestie bemoeide moest daarvoor van S een minder aangenaam antwoord verne men, waarop hij zich zóó driftig maakte dat hij S. beetpakte, op het dek wierp en hem zoodanig sloeg en trapte, dat hij ker mend van pijn op het dek bleef liggen. De kwartiermeester vervolgens in zijn kooi ge- bf*eht klaagde voortdurend over pijn in 't bjf, <»ich kon zich den volgenden dag, hoe wel moeilijknaar zjjne woning begeven al waar hij Ut den 21 Sept. geneeskundig werd behandeld, 0p welken dag hij tenge volge eener rliptin., aan de blaas, volgens de deskundigen kunnende zijn ontstaan door de gewelddadige handeling van den besch. hem ten laste gelegde. Hij kon zich niets van het gebeurde herinneren. Hij had zich zóó driftig gemaakt dat hij niet weet wat er in dien namiddag aan boord van de Elisabeth is voorgevallen. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman was van oordeel dat het wettig en overtui gend bewijs in deze voldoende was geleverd. Hij zag echter in den zamenloop van on gelukkige omstandigheden en in het vlek keloos verleden van den besch. eene aan leiding oin in ruime mate verzachtende om standigheden aan te nemen en requireerde mitsdien de veroordeeling van besch tot 2 jaren celstraf. De verdediger mr. J. Van Gigch meende dat in deze betreurenswaardige zaak nog wel op iets anders dan op verzachtende omstan digheden kon worden gewezen en te kunnen betwisten, naar aanleiding van het gehouden onderzoekhet bewezene van het tea laste gelegde feit. Volgens de beschuldiging zou zijn cliënt den verslagene een of meer trap pen op de buik hebben toegebrachi waar door eene rupture aan de blaas en vervolgens de dood is veroorzankt, maar pleiter was van gevoelen dat die daad door de getuigen volstrekt niet was bevestigd en derhalve het hoofdfeit in dit proces was onhewezen. De verdediger betoogde voorts dat de oor zaak van den dood van den verslagene niet aan boord van de Elisabeth maar eetst later is ontstaan en ware die het gevolg geweest van de handelingen van besch. de dood niet eerst na zeven dagenmaar veel spue- diger zou zijn ingetreden. Voor het geval het hof 't met hem niet eens mocht zijn dat het bewijs in deze ont breekt, moest hij er toch op wijzen dat bij besch. die een zeer gunstig verleden achter zich heeft, doch zich nu ongelukkig door zijn drift heeft laten vervoeren, in de verste verte de bedoeling niet heeft bestaan via iemand te doodeu. Pleiter concludeerde ten slotte tot vrijspraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op aanst. Donderdag. BËLGIE. De Mouvement géographique meldt, dat Donderdag eene overeenkomst geteekend is, waarbij aan de „Congo-Railway-Company" van Manchester concessie wordt verleend iloor Öpper- en Neder-Congo verboinfen worden. De eerste uitgifte, welke eerlang zal plaats hebben, is ten bedrage van 25 millioen. ENGELAltl D. Volgens de times heeft de regeering van den Congo-staatVrijdageeneoveieenkomst gesloten met het Congo-spoorwegsyiidieaat tot het oprichten eener maatschappij, welke den spoorwegbouw zal ondernemen, die den Beneden- met den Boven-Congo verbinden zal. Deze maatschappij zal een kapitaal van 1 tot 2 millioen p. st. bijeenbrengen, voor hetwelk kan ingeschreven worden in de hoofdsteden der veertien mogendheden die aan de Berlijnsche conferentie hebben deelgenomen. Londen zal de zetel van het bestuur zijn. Uit Nisch wordt aan de Standard gemelddat de Burgaren ontruimden alle stellingen beoosten het Bjelava-gebergte. Bul- gaarsche vrijwilligers, meestal echter Mace donische roovers, Montegrijnen en Arnau- ten, doen dagelijks invallen op Servisch gebied en plunderen de Servische dorpen. FRANHRIJ H. Zaterdagmorgen is, onder voorzitting van den heer Grévy, een ministerraad ge houden. De heer Brisson werd door keel pijn verhinderd dien bij te wonen. De heer Galiber handhaafde zijn verzoek om ontslag. Het bevestigt zich, dat het kabinet na den afloop van het congres zal aftreden. Naar men verzekert is de heer Brisson niet ge neigd, om opnieuw het gezag te aanvaarden. De heer Carnot heeft Zaterdag in den senaat het voorstel betreffende de Tonkin- credieten ingediend. De senaat kwam on middellijk in de afdeelingen bijeen en be noemde eene commissie, waarvan al de leden gunstig voor het ontwerp gestemd zijn. Nadat de commissie verslag had uit gebracht, heeft de senaat met 225 tegen 61 stemmen de credieteu voor Tonkin aan de regeeting verleend. De kamt Donderdag met de 30 millioen regeering voor in Tonkin gevn De overige ai den mede goedg U U-n» geheel d MM TBC. M. INHT TT. De zitting werd te midden van tumult opgeheven. Tusschen de rechter- en linker zijde werden interpellatiën gewisseld, en in het centrum hoorde men den kreet van: leve de Republiek! Het Cercle du Louvre heeft bepaald, dat Zaterdag 2 Januari a. s. de markten zullen gesloten zijn en derhalve geen han delsdépêches zullen gezonden worden. S S" A N J E. De heer Canovas del Castillo is be noemd tot voorzitter der kamer van afge vaardigden met- 222 stemmen, tegen 112 op den heer Robledo. ITALIË Koning Humbert van Italië heeft den Poolschen dichter Kraszewski, die, zooals men weet, in Duitschland wegens hoogver raad gevangengezet, maar ontslagen werd, den post van bibliothecaris aan het Coper- nicus-miiseuur te Rome, aangeboden. BtlLGAUIJE. Vorst Alexander is op den eersten Kerstdag uit Pirot vertrokken en over nachtte te Slivmtza, ten einde den volgen den dag zijn intocht in Sofia te doen. De straten zijn met groen versierd, voor het vorstelijk paleis is een eerepoort opgericht en overal worden toebereidselen gemaakt voor een feestelijke verlichting der stad. Vorst Alexander zal zijn intocht doen aan het hoofd van eenige regimenten infanterie, een regiment cavalerie en een paar batterijen, samen ongeveer 8U00 man. TI RH IJ E. Moukhtar pacha, de Turksche com missaris, die sir Henry Drummond Wolff in Egypte zal ter zijde staanis te Alex- andrië aangekomen. PER TELEGRAAF. PARIJS, 27 Dec. Een brief van den minister-president, die betrekking heeft op het congres, is verschenen. De heer Bris son zegt in dezen brief dat „twee gebie dende noodzakelijkheden het vraagstuk be- heerschen. De republikeinen moeten alles vermijden waaruit het gevaar zou kunnen ontstaan, dat aan de rechterzijde een ernstigen invloed op de keuze van de presi lent gegeven wielde. Zij belmoren dus reeds bij de eeiste stemming hunne stemmen uit te brengen op één candidaat, TPT1 elIlTie IIGIII IOI; TlCV UllUCIGITCn- -T «X. -«A+» hooge overheidsambt het grootst mogelijke gezag te verleenen. Eene nieuwe candida- tuur zou verdeeldheid brengen onder de republikeinen en misschien eene tweede stemming noodig maken, die dan aan de rechterzijde de gelegenheid zou geven, welke wij haar niet moeten laten. Ik neem dus de candidatuur naar het presidentschap der republiek niet aan. Laat mij mijne taak voltooien zooals ik ze begonnen lu-b, door den republikeinen van elke groep eendracht aan te bevelen". PARIJS, 28 December. De volledige uitslag der verkiezingen is bijna reeds beken 1. De radicalen candidaten zijn ge kozen met 172,000 h 154,000 stemmen De opportunisten verkregen tusschen 101,000 en 93000 en op de conservatieven werden tusschen 83000 en 81000 uitgebracht. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot secretaris generaal bij het departement van justitie jhr. mr. P. J. Van Bevina, thans referen daris en tot referendaris mr. F. VV. J. G. Snijder Van Wissekerke, thans commies. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werd beslotenna eedsaflegging, toelating van jhr. mr. Elout van Soeterwoude. Hedenavond sectieonderzoek van de spoed- eischende ontwerpen. Het sectieonderzoek der begrootingen en de behandeling van wijzigingen in het strafwetboek en strafvor dering zijn verdaagd tot na Nieuwjaar. De rust, die de tweede kamer geno men heeft, zal niet langer duren dan tot 22 Februari, hoogstens 1 Maart a. s welke data voor haar terugkeer worden genoemd. Z. M. de koning heeft liet bescherm heerschap over het waarborgfonds van het Nederlandse!) werkliedenfonds aanvaard. De minister van financiën is als eerelid van voornoemd waarborgfonds opgetreden. Het bestuur bestaat uit de hh.baron Schim- In de correctioneele terechtzitting het gerechtshof tc 's Graveniiage hedei houden werden bevestigd de vonnisse rechtbank te Rotterdam houdende v» deeling van een inwoner van Sch wegens het houden van een pandjeshui van den besteller C. M. te Rotterdam zake van diefstal van een tros touw. werd bevestigd het vonnis der rechtbai Dordrecht waarbij vader en zoon V. E IJselmonde veroordeeld zijn tot ïelil wegens mishandeling. SCHOOL- EN KERKNIEUW!, De gemeenteraad van 's Bosch i benoemd tot tijdelijk leeraar in de talen aan het gymnasium den heer Dr 11. Kindermann te Leiden. Z. D. H. de bisschop van Haaij heeft de wel-eerw. heer O. Driessen j noemd tot assistent te Bijdorp, onder V schoten. SCHEEPSTIJDINGEN. liet stoomschip Soerabaja, van naar Rotterdam, vertrok 26 Dec. van I Said. De Conrad, van Batavia naar Ann dam, vertrok van Port-Said 27 Dec. j De Limburg, van Rotterdam naar J vertrok gisteren van Suez. De Prins Hendrik, van Batavia naar sterdam, vertrok van Padang 26 Dec. De Sumatra, van Batavia naar Ami dam passeerde Gibraltar 26 Dec. DE REMPLAfANT. Zaterdagavond was onze schouwburg tengewoon goed bezet en daarvoor bestoi een paar gegronde redenen. Ten ee wilde ieder gaarne zijne belangstelling tol in den wakkeren jubilaris, die reeds 39jarigen leeftijd in staat is den dertig verjaardag van zijne verbintenis aan tooneel te herdenken en die al dien voortdurend nieuwe lauweren op het gel der tooneelkunst heeft geplukt, en ten twe was men nieuwsgierig naar het nieuwe.' van Hosier raassen, oic reeüs ecu awi malen toonde behalve een uitstekend act; tevens een goed tooneelschrijver te zijn. „De Remplacaut'' verplaatst ons in i huisgezin bestaande uit een behoelt weduwe, een fatsoenlijke arme, die in s! besluit met kantwerken wat te gaan i dienen en twee zonen, waarvan de oud een jongeling van veel talenten, een stekende opvoeding beeft genoten, die zich echter aanvankelijk althans niet waa maakt, terwijl de jongste minder gel heeft en ook van aanleg nog al vrij o duidend schijnt te zijn. De jongste, een notariskantoor werkzaam en juist op punt om wat meer te gaan verdienen, in de loting en bij gebrek aan een rem cant zal hij soldaat worden. De ou zoon heeft iulusschen en grand seigt geleefd. Hij geeft pianolessen aan de beval nuchter van een gepensionneerd kolonel wie hij verliefd raakt en dit met veel 1 op wederliefde, hoewel de schoone tei door een oudachtig kapitein der infant begeerd wordt. Toevallig echter komt j in het hetzelfde huis zijne moeder zich 4 melden met de door haar vervaardigde kl ten; de muziekonderwijzer, die waarschijn! zijne familieomstandigheden geheel anders lit afgeschilderd, staat een oogenblik geli uit het veld geslagen; de familie van I kolonel krijgt zulk een ongunstigen indj van den galanten muziekmeester, dat zij staanden voet alle verbintenissen met h afbreekt. Deze nedeilaag stemt den zoi loozen losbol tot ootmoed en berouw, keert naar zijn ouderlijk huis terug en klaart zich bereid in plaats van zijn bi der dienst te nemen. Dit is echter gi gemakkelijke taak. De kapitein der ink terie, die zijn medeminnaar was en I half en half blijft (het beminde vit werp wil van den kapitein blijkbaar n! weten) neemt de gelegenheid waar cvsv-J. armen soldaat, die het tot sergeant hij

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2