T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. H l>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOHMERIEWT: Prijs per Klimmer 10 ('ent. Maandag 28 December 1885. N°. 303. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakersstceg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BINNENLANDSOHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant ui li in r ss 1Z Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden t 1.25. 1.60. 199e Jaargang. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 1 Uit hoofde van het Kerstfeest zal •eri a Vrijdag- en Zaterdagavond geene dj Courant worden uitgegeven. I. De BURGEMEESTER der Gemeenle Leiden brengt ter ahremeene kennis dat hel bureel van den Burgerlijken Stand op den JEerslen Kerstdag zal gesloten zijn en op 0r| den Twcciten kerstdag. Zaterdag 26 De- cember geopend zal zijn van 12-2 uren des namiddags. De Burgemeesler voornoemd DE KANTER. Leiden. 24 December 1885. JACIIT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZLJIII HOLLAND, Gezien liet besluit ven de Gedeputeerde Stalen van den I5den December 188-ï. n". 85 Gelet op art. II der wel van den I3den Juni 1857 {Staatsblad no. 87); Brengt Ier keunis van de belanghebbenden, dat hij liovengeuoemd besluit van de Gedepu teerde Sui.n <to Jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Donderdag den 31 tien December aanslaande met zonsonder gangmet uitzondering van liet in art. 1.5 sub lelt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, hetwelk blijft luegelalen tot en met den 24sten Maart 1886. Eu zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks Ie doen gebruikelijk is. alsmede in hel Pro vinciaal blad eri in de Nederlandse/ie Staats courant worden geplaatst. 's Cravenhageden I8den December 1885. De Commissaris des konings voornoemd, FOCK. STADSNIEUWS. Gisteren middag en avond had in de Gehoorzaal de jaarlijksclie openbare les plaats van de leerlingen der Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, welke in alle opzichten goed geslaagd mag heeten, zij werd door vele ouders en belangstellenden bijgewoond. Aan den Malle Molen in Den Haag viel gisterenmiddag eene tachtigjarige vrouw met eene theestoof met vuur van de trap pen. Haar rokken vatten vuur, doch wer den door een voorbijganger, die het ongeluk bemerkte, bij tijds geblusclit. Het oudje had het hoofd nogal ernstig bezeerd. Hoe gevaarlijk het is op eene stalling groen papier als gordijnen te bezigen, bleek verleden week te Stolwijk. Twee pinken hadden op een hofstede aldaar dergelijk papier weten machtig te worden en er van gegeten, met het gevolg dat heiden stierven. Dr. Mezger is Zaterdagmiddag naar Rome vertrokken. Naar het N. v d. D. verneemt, is het doel van de reis meereen consult dan een geregelde behandeling van den Paus, waartoe trouwens 14 dagen te kort zou zijn. Van zekere Amsterdamsehe daine, zegt De Tijd, kan men niet beweren, men niet met haar „overweg" kan. Zij wordt door haar slager sedert 50, door haar hak ker sedert 48, door haar melkboer en haar schoonmaakster sedert 38 jaren bediend, tiaar heide dienstboden hebben het nog niet verder dan tot 34 en 30 en baar loopknecht tot 30 jaar kunnen brengen. Van „liet Loo" schrijft men aan het D. v. Z. en s Or. HH. MM. de koning en de koningin zullen aanstaanden Dinsdag des middags om streeks 4 ure met prinses Wilhelmina en met gevolg per extra trein langs den Rijn spoorweg van „Het Loo" in de residentie terugkeeren. Jl. Maandag heeft Z. M. aan de laatste jachtpartij voor dit jaar deelgenomen. Ds. Bourlier, predikant bij de Waalsche gemeente te 's Gravenhage zal op den len Kerstdag in de kapel van „Het Loo" de godsdienstoefening leiden. Donderdagmiddag te 4 uren zal H. M. de koningin even als andere jaren, gesehen- ken van den Kerstboom uitdeelen. klaagden, en veroordeeld, ieder tot 2 jaren celstraf. Het krankzinnigengesticht „Veldwijk" bij Ermeloo, zal den 29 Januari a. s. wor den geopend. Te Angerloo is eergisterenavond een boerenwoning afgebrand. Het omvallen eener petroleumlamp schijnt de oorzaak van het onheil geweest te zijn. Door de politie te Vlissingen is de hand gelegd op een meisje van omstreeks 15 jarendat bij een barer buren succes sievelijk 180 francs ontvreemd heeft, die Als een staaltje van dienen, dat dit kind alleen twintig francs Door het gerechtshof te Arnhem zijn Dinsdag de drie arbeiders te Nijmegen, schul dig verklaard aan valsch ge.tuigenis in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van de be- alle zijn versnoept, deze snoepzucht kan den laatsten Zondag tot dat doel uitgaf. -- Door de arrond.-rechtbank te Breda zijn Dinsdag weder 21 vonnissen betreffende zout-smokkelarij uitgesproken, gepleegd door 27 beklaagden; 23 van hen zijn tot gevan genisstraf veroordeeld. Men schrijft uit Breda aan het U. D Het verloop van het bekende incident prof. De Hollander, begint nu hoogst in teressant te worden. De vreugde was hier groot, toen de debatten in de tweede kamer den heer De Hollander eene schitterende satisfactie gaven voor de grievende behan deling, hem aangedaan, l'och schijnt dit muisje nog een leelijk staartje te zullen krijgen, daar thans door kamerleden woor den zijn gesproken, die den tegeuwoordigen gouverneur der Kon. Mil. Akademie in een hoogst ongunstig daglicht plaatsen, in ver band met des ministers bewering, dat Z. E. geen last gaf tot het aandringen op het nemen van ontslag door prof. De Hollander. Natuurlijk moet wel de gouverneur zich nu verdedigen of heengaan; gelukkig zal hem het eerste wel volkomen gelukkig, want de bekende brief, door den gouverneur aan prof. De Hollauder gericht, baseert zich, naar men zegt, op een schrijven van den inspecteur van het militair onderwijs, den generaal Den Beer Poortugael, waarin deze den last verstrekte, genoemden hoogleeraar de mededeeling te doendat de minister van 1 i - oorlog het ontslag wenschte. Deze bewering wordt hier in welonderrichte kringen zoo positief geuit, dat ze niet meer betwijfeld kan worden, FEUILLETON. Wordt deze verdediging door den gou verneur officieel aan de tweede kamer bekend gemaakt, dan staat ons derhalve nog een weinig verkwikkelijk einde van het drama te wachten, dat alom in den lande, maar hier vooralzoo veel gemoederen in be weging bracht. In den avond van 17 October 11. kwam de omnibus, die van en naar het station te Maastricht rijdt, aan den overweg, die toen door eene slagboom was gesloten. De voer man, in de meening zijnde, dat de weg vrij was, reed den slagboom in stukken, en kwaui met zijn voertuig op de rails juist op het oogenblik, toen de trein van Luik daar ter plaatse arriveerde. De omnibus, waarin zich gelukkig geen reiziger» bevon den, werd van achteren door de locomotief gegrepen en verbrijzeld en de voerman zelf licht gekwetst, terwijl de conducteur nog tijdig uit het rijtuig gesprongen was. Voor dit feit stond Dinsdag de voerman K. voor de arrond.-rechtbank te Maastricht terecht. Uit de verklaring der getuigen bleekdat de beklaagde in zijn gewonen draf was doorgereden, en hoewel door een der getuigen en door den baanwachter ge waarschuwd die waarschuwingen niet schijnt gehoord noch gezien te hebben. De be schuldigde gaf voor, te hebben rondgezien of de trein reeds binnen of in aantocht was, en dit laatste niet bemerkt hebbende, op den slagboom, die gewoolijk op dien tijd open is, niet gelet te hebben. Het O. M.waargenomen door mr. Nij- pels, achtte de schuld van den beklaagde wettig en overtuigend bewezenen hoewel toegevende, dat hier aan geen moedwillig verzuim moet gedacht worden, oordeelde ZEd. Achtb.dat de koetsier niet van verre gaande onachtzaamheid was vrij te pleiten, daar deze in de eerste plaats naar den slag boom had behooren te zien. Hij requi- reerde derhalve schuldigverklaring aan het door onachtzaamheid in gevaar brengen van menschenlevens, in casu den conduc teur van den omnibus en de reizigers in den trein, en veroordeeling van den De- klaagde tot 2 maanden celstraf. Uitspraak Dinsdag a. s. Te Maastricht kreeg Zondagavond een man twist met zijn wederhelft. Daar de 189.) De vicomte zat een oogenblik met den mond vol tanden, maar weldra herkreeg hij zijn gevatheid en antwoordde hij „Om haar u terug te geven." „Maar gij wist niet wat er van mij zelve geworden was. ,lk was er zeker van, dat ik u te eeni- tijd zou terugvinden. Gij hebt het be- dat ik mij niet vergiste." ,'tls waar," antwoordde de gravin. Toch liet zij zich niet door de huichel- tige woorden van den vicomte bedotten, ider hem duidelijk in de kaart te zien, t zij welke waarde zij moest hechten aan antwoorden, die hij op de vragen gaf, zij hem gedaan had. „En zou het u nu eindelijk behagen mij leggen hoe gij mijn dochter hebt terug ronden „In die omstandigheid, zooals dikwijls ge- art, zooals mij van daag nog gebeurd is, eft hei toeval mij gediend, dat er altoos uit schijij. om mij te helpen. Maar waartoe u te spreken het zou trouwens te lang zijn, over de twee of drie ont moetingen, welke ik had, de aanwijzingen, die deze inij aan de hand dedende ge- 1 volgtrekkingen welke ik er uit maakte? liet zij u voldoende te weten, voor het oogen blik ten minstedat uw dochter sinds een groot jaar te Parijs woont. Dit kan ik u evenwel zeggen uw dochter weet in de verste verte nietdat zij de dochter van den graaf De Lasserre is. „De graaf, wiens zonderlinge denkbeelden u even goed als mij bekend zijnheeft ook van naam moeten veranderen. Juffrouw De Lasserre, thans een groot allerliefst jong meisje, draagt natuurlijk den valschen naam dien haar vader aannam. Voor het overige heb ik geen enkele reden om u dien ver zonnen naam te verbergen. Die is Delorme. Dus heet Lucie De Lasserre tegenwoordig Aurora Delorme." De gravin sidderde. De vicomte ging voort: „Maar de graaf, gekker dan ooit, heeft nog iets anders gedaan." „Wat heeft hij dan gedaan?" „Evenals hij aan zijn dochter een verzon nen naam heeft gegeven, is hij op den in val gekomen haar een valsche moeder te geven „Een valsche moeder? riep de gravin. „Ja, een valsche moeder?".... En Lucie De Lasserre, uw kind, evenals ieder ander op het dwaalspoor gebracht, noemt die vrouw„mama-" En die vrouwdie in liet genot is van het onmetelijk fortuin van den graaf De Lasserre en in de grootste weelde leeft, die vrouw, die de graaf, men weet niet waar heeft opgevischt, ontsteelt u, gravin De Lasserre! die werkt om uw dagelijks brood op een ellendige wijze te verdienende lachjesde liefkozende blik ken, de kussen en de liefde van uw kind 11" De gravin zuchtte, boog het hoofd en verborg het gelaat in haar handen. „Ik heb haar beet," dacht de vicomte, die poogde al de snaren van het moeder hart aan liet trillen te brengen. „Alles gaat naar wensch Hij hernam met luider stem „Welnu, ja. Ziedaar hetgeen de graaf De Lasserre heeft gedaan. Het is waarach tig een streekeen monomaan zooals hij is, waard, 't Is zoo kluchtig, dat als de zaak u niet zoo van nabij aanging, men het zou uitgieren van het lachen." De gravin hief eensklaps het hoofd op. „Maar al wat gij daar vertelt, is te eenen- male onwaarschijnlijk," riep zij. „En toch is het zoo!" „Maar nog eens, niets bewijst, dat dit jonge meisje, hetwelk gij Aurora Delorme noemt, Lucie De Lasserre, mijn dochter, zou zijn." „Ik vergis mij niet. 't Is zoo. Ik ben er zeker van." De gravin speelde de verslagene op een onverbeterlijke wijze. „En de graaf leeft.... met die vrouw?" vroeg zij op weifelende toon. „Neen. Om de eene of andere reden, die mij onbekend is, woont de graaf niet in hetzelfde huis." „Dat is al heel zonderling." „Hij woont op zich zelf, en leeft zooals hij vroeger leefde, als een ongelikte beer." „Dus weet gij ook waar hij woont?" „Neen, nog niet. Maar niet later dan van avond reeds hoop ik het te weten." „Het moet u toch onverschillig wezen waar de graaf woont." „Niet zoo heel onverschillig." En toch zie ik niet in „Ik ben er op gesteld lang te voren mij rekenschap te geven van wat er gebeuren kan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1