BUITEÜLANDSCHE BERICHTEN. TOONEE L. m ss «3 wM a-r «2 o VK m w TT. boalrladvocaat en procureur aldaar; tot nolaris te Rotterdam, A. Spruyt Gz.can- didaat-notaris aldaar. Door Z. M. zijn benoemdtot com mies der posterijen 3de kl. J. M.E. Raedt, thans commies 4de kl.tot commies der posterijen 4de kl. J. H. Acker, thans sur numerair der posterijen; tot directeur van het postkantoor te Sittard J. A. A. Küller thans directeur van het postkantoor te Win- schoten, en tot hoofdcommies ter directie der rijkspostspaarbank te Amsterdam P. J. F. Du Bois, thans directeur bij de rijks telegraaf, werkzaam bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Door Z. M. is aan Jacob Alfred Diihrssen, geb. te lleide, vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Kederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bc palingen omtrent de uit oefening der geneeskunst in Nederland stip- telijk nakomc. Door Z M. is de tijdelijke off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. 11. Schobinger, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, eervol uit den zeedienst ontslagen, en zijn benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht, tot off. v. gez. 2de kl.de studenten voor genoemden dienst (artsen) J. Carpen- tier en J. J. Rinkel. De luit. ter zee 2de kl. W. T. De Boovdienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 25 dezer op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de heeren C. Maas, C. H. Van lleekeren en J. Kaan ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië; om te worden benoemd tot derden stuur man bij de gouvernements-marine daar te lande. De minister van finantiën zal op 24 en die van marine op 25 dezer geen au diëntie verleenen. In de avondzitting der tweede kamer van gisteren werd het algemeen debat over hoofdstuk W7alerstaat voortgezet en ten einde gebracht. De heeren Van Aylva van Pallandt, Van den Borch van Verwolde en Brantsen van de Zijp hielden tegenover den heer Borgcsius vol dat de grieven tegen de hooge uitgaven, door het waterschapsbestuur van de Berkel gedaan, gegrond waren zonder dat zij daar om iets te kort wilden doen aan den ijver en de toewijding van dat bestuur. Zij dron gen aan op wijziging der wetgeving op de waterschappen, terwijl de heer Corver Hooft dan tevens wenschte dat meer zou gelet wor den op de particuliere belangen die thans door waterschapsreglementen eu provinciale besturen worden miskend. De heer Duyvis hield een uitvoerige economische rede ten be- tooge dat een invoerrecht op graan hier te lande den landbouwer niet ten goede zou komen. De minister van waterstaat herhaalde dat de regeering geen aanleiding had op dit oogenblik over de handelspolitiek te spreken. De zaak der waterschappen zou van zelf later ter sprake komen. Hij bracht met den heer Van Pallandt hulde aan de dijksbesturen in ons land in 't algemeen. Bij de onderdeden verklaarde de minister aan den heer Van der Sleyden dat de her ziening van het Amsterdamsch peil zou ge schieden naar een vast plan door een com missie van ingenieurs vast te stellen. Verder kwamen ter sprake de vluchthaveu te Wageningen waaromtrent de minister geen subsidie had kunnen voorstellen, omdat de gemeente aan de eischen der regeering niet had kunnen voldoen en verschillende quaes- tiën van rivierverbetering. Een amendement van de commissie van rapporteurs om met f 25000 te verminderen den post voor verbetering en onderhoud van de Maas werd sterk bestreden door den heer Ruys en den minister en krachtig verdedigd door de heeren Roell en Rutgers, doch ten slotte verworpen met 28 tegen 26 stemmen. De vergadering is gescheiden tot heden te 11 uren. Gisterenavond had de aankondiging, dat de socialist Fortuijn in het gebouw Walhalla" zou optreden met zijn voordracht: Wie zijn de moordenaars? een 3h400- tal personen, grootendeels aanhangers van zijn partij, naar die vergaderzaal gelokt. oor hel eerst was daar een vrij talrijke politiemacht verschenen. Een 12-tal agenten en een hoofdagent, allen in uniform, zaten in de eerste rijen, onder bevel van ('en heer F. De Klopper jr. commissaris van politie <'er eerste afdeeling, vergezeld van den hoofdinspecteur en den inspecteur van de recln rche. Men keek wel een beetje vreemd tegen die ambtenaren op, maar eerbiedigde hunne tegenwoordigheid. De vergadering werd ten 8 ure geopend door den tijdehjken voorzitter der S, D. af deeling Van Raay, die aan burgeressen en burgers mededeelde dat deze openbare bij eenkomst, in wier talrijk bezoek hij het bewijs van den vooruitgang in het publiek leven zag, ten doel had eene nadere ont wikkeling van de beginselen der sociaal democratische partij. Hij verzocht ieder tot handhaving der orde mede te werken en zich zoo netjes mogelijk te gedragen opdat men een gunstigen indruk zou krijgen van het begrip der arbeiders omtrent het recht van vergadering. Daarna gaf hij het woord aan Fortuijn. Alvorens tot het onderwerp ter bespreking aangekondigd te komen, zette Fortuijn zich aan het betoog dat de grootste lof voor de sociaal-democratische beginselen naar zijne opvatting gelegen was in de vrees voor en het koloniale machtsvertoon tegen die be ginselen, zoodat de sociaal-democraten't zich een eer moeten rekenen voor opruiers te worden uitgekreten. Deze inleiding vond daverende toejuiching. Fortuijn verklaarde echter geen teekenen van goed of afkeuring te wenschenja meende die ten sterkste te moeten ontraden, met het oog op art. 22 der wet op bet recht van vereeniging en vergaderingwelke zelfs elke socialistenwet, strekkende om het zwijgen op te leggen, overbodig maakte. De spreker trad hier op in eene ontleding van die bepaling, waaruit hij concludeerde, dat in elk teeken van goed of afkeuring aan ordeverstoring kon worden gezien, om dat de wet niet zegt wat openbare orde is, met dit gevolg dat ook applaus als verstoring der openbare orde kon worden beschouwd, de politie dus alles kan doen en laten wat zij verkoos en het al of niet verleenen van vrijheid eenvoudig berustte bij den commis saris van politie. Hij waarschuwde de vergadering bij den ge spannen toestand van regeeringswege zich dus wel degelijk te hoeden voor het geven van eenige aanleiding, onder opmerking ten slotte dat de wet ook niet bepaalt dat een commissaris van politie er op moet laten inhakken, gelijk te Amsterdam is gebeurd, waarvoor spreker geen woorden van afkeu ring genoeg kon vinden. Hij kwam daarna tot de ontwikkeling van zijn onderwerp, waarbij hij deed uitkomen dat hij het recht om te vragen: wie zijn de moordenaare (daarmede altijd bedoeld niet die volgens het strafwetboek) ontleende aan de weder vraag: wie zijn de dieven, als hoedanig de tegenstanders ons uitmaken. Sprak hij dus van moordenaars, dan had hij op het oog de handelingen van de regeerende klasse,p waardoor de menschen bij hopen indirect_ om het leven worden gebracht. Bij zijne tegenstelling tusschen de be-l zittende klasse en de niet-bezittende, ver klaarde hij ook de politiedienaren te rang- - schikken onder de verdrukten in de maat schappij. Daarom kon hij de politie niet dankbaar genoeg zijn dat een aantal vaiiJ hare dienaren deze vergadering bijwoonde. Een bewijs voor zijn stelling dat de toe standen van het volk onhoudbaar zijn, ont leende hij ook aan de beschouwing van het lid der tweede kamer, den heer van den Biesen, die verklaard had dat de toestand hier in Nederland ellendiger is dan die van de Javanen. Na de voordracht werden alleen de tegen standers opgeroepen hunne beginselen te stellen tegenover die van den spreker. Niemand voldeed aan die uitnoodiging. Toen wees de voorzitter Van Raay nog in korte trekken aan dat niet de personen doch het stelsel, de kapitalistische produc tiewijze voor de moordenaars moesten wor den gehouden. Hij meende dus dat derge lijke bespreking niet rechtvaardigde middelen als in Amsterdam, tegenover de «ocialisten zijn genomen, mCT schending van de vrij heid van vereeniging en vergadering. Na het zingen van het eerste en tweede couplet van hun vrijheidslied op do wijze van de „Marseillaise", gingen de 3- 5 400 aanwezigen stil en ordelijk uiteen, waartoe hun trouwens vooraf door den voorzitter het verzoek was gedaan. Weinige oogenblikken daarna gaf de com missaris van politie, de heer De Klopper, die zich eerst overtuigd had dat gevaar voor verstoring der orde in geenendeele dreigde, den last tot inrukken aan zijn onderhoorigen. KVCKLAV». Uit Shanghai wordt aan de Standard gemeld, dat aldaar geruchten in omloop zijn van ernstige onlusten in Korea. Een Chineesch eskader, zoomede Amerikaansche en Japansche oorlogschepen zijn derwaarts vertrokken. FRAN SRIJ K. Bij de debatten in de kamer van af gevaardigden over de Tonkin-credieten onder steunde mgr. Freppel het regeerings-ontwerp terwijl hij zich verzette tegen de geheele ontruiming van het gebied. Van de 40 millioen fr.die voor de Parijsche tentoonstelling in 1889 noodig zullen zijn, zullen de staat en de stad elk de helft geven. Het publiek zal aandeelen van 10 fr. kunnen koopeudie recht geven op verminderde entrdes en op een deel in de winst van de verloting. ÜI'AÜ'JE. De Gaceta van Madrid bevat een kon. besluit, waarbij de amnestie, welke voor Spanje in zake drukspersdelicten is uitge vaardigd ook op Cuba en Porto-Rico van toepassing wordt verklaard. DUITSCHLAND. De laatste volkstelling in Duitschland heeft aangetoond dat in liet Duitsche rijk niet minder dan vijf-en-twintig steden zijn, die meer dan honderdduizend inwoners tel len. Het zijn Berlijn, Koningsbergen, Dan zig, Breslau, Stettin, Maagdenburg, Altona, Hanover, Frankfort aan den Main, Ham burg, Bremen, Dresden, Leipzig, Chem nitz, Straatsburg, Keulen, Elberfeld, Bar men, Aken, Dusseldorf, Munchen, Neuren berg, Stuttgart, Dortmund en Krefeld. Omstreeks 1855 waren in Duitschland slechts vier steden met meer dan honderd duizend inwoners, en wel: Berlijn, Ham burg, Breslau en Munchen. Keulen en Dres den konden nog niet op dat cijfer bogen hoewel zij er geruimen tijd achtereen niet ver van af waren. Berlijn, dat thans een millioen driehonderd duizend inwoners heeft, telde toen slechts vierhonderd vijftig duizend. De zeer spoedige toeneming der bevolking in de stedendie meer dan honderdduizend inwoners hebben, begon eerst na het jaar 1866. KlISLA N O. Toen de nieuwbenoemde Engelsche gezant bij het Russische hof, sir Robert Morier, zich dezer dagen voor de eerste maal op audiëntie bij den grootvorst Nico- laas begaf trok hijmet het oog op het feit dat de Russische hofhouding naar aan leiding van het sterven van koning Alfonso den rouw heeft aangenomen, rouwkleeding aan. Tot groote verbazing van den diplo maat was echter aan de uniform-kleeding van den grootvorst niets te zien wat naar rouw zweemde. Toen sir Morier dan ook den volgenden dag bij grootvorst Michael op audiëntie ging, deed hij zulks in zijn gewone kleedij; de gezant was nu echter nog verbaasder, toen deze grootvorst hem in rouwkleeding ontving. In regeerings- en diplomatieke kringen heeft het avontuur van den Engelschman veel hilariteit verwekt, In het rechtsgeding tegen de deelne mers aan eene sociaal-revolutionaire ver eeniging van proletariërs, zijn de vrederechter Bardowsky en de kapitein der genie Zury met vier andere beklaagden veroordeeld tot den strop. Achttien beklaagden zijn ver oordeeld tot 16 jaren strafarbeid in de bergwerken, twee tot 10 jaren en 8 maan den strafarbeid met levenslange verbanning naar Siberië en twee tot levenslange ver banning naar Siberië. PER TELEGRAA WEENEN, 22 Dec. Een wapenstilstand tot 1 Maart is gisterenavond geteekendop den grondslag der bepalingen van de mili taire commissies. De overeenkomst is ook door de Servische eu Bulgaarsche commis sarissen onderteekend. De Serviërs zullen met de ontruiming van het bezette grondgebied be ginnen. Langs de geheele grens is eene neutrale streek van drie kilometersafgebakend. De oor logvoerende partijen moeten onmiddellijk gemachtigden benoemen, ten einde over den vrede te onderhandelen. DARMSTADT, 22 Dec. Prins Alex ander ontving heden een telegram van zijn zoon uit Pirot, waarin werd gemeld, dat de wapenstilstand den 21 sten 's avonds te zes uren is onderteekend. Morgen ochtend begint de terugtocht der troepen. De Serviërs ontruimen het Bulgaaische grond gebied voor 24 Decemberdaarna verlaten de Bulgaren het gebied der Serviërs binnen drie dagen. De wapenstilstand is gesloten tot 1 Maart. REOLAII FM. Het oordeel van eene Hollandsche Vrouw. Tholcn-, Wei-Edele Heer! Thans voel ik mij verplicht om uw vrieudelijk verzoek, in uwen brief vervat, in te willi gen. Ja, geachte Heer, ik ben uw wel onbekend, maar deze uwe Zwitsersche Pillen zijn mij zooveel te beter bekend. Ik moet u mededeelen dat ik uwe Zwitsersche Pil letjes op hoogen prijs stel, en het mij on mogelijk is zonder deze Pillen te zijn. Ik kan in waarheid zeggen dat niets anders in staat is geweest mij te helpen. Ik gebruik ze vooral voor de zenuwen en maagkramp. Ik moet nu eindigenmaar als gij meer van mij verlangt te weten, moet gij maar schrijven Na groete noem ik mij met achting, uwe vriendin, vrouw Van Oeveren. Verkrijgbaar te leiden bij K. SWE- MER, Mare, 70 Cts. de doos. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is de conclusie over de con cessie Hartsen voor den spoorweg IJmuiden en de exploitatie van den spoorweg Zwolle- Almeloo uitgesteld tot na reces. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk Water staat is met 43 tegen 21 stemmen aange nomen het voorstel van den heer Seret om een inemoriepost uit te trekken voor den bouw eener biug bij Hèusden. Bij de post Merwedekanaal verklaarde de regeering dat de onteigeningswet voor het noorder ge deelte in gereedheid wordt gebracht en ook spoedig eene onteigeningswet zal komen als eerste stap voor den spoorweg naar IJmui den. De motie Rutgers de wensch uitspre kende tot de zoo krachtig mogelijke voort zetting der werken Merwedekanaal werd aangenomen met 69 tegen 2 stemmen, nadat elke schijn van blaam op de regee- ring was weggenomen en den minister zelf haar besctiouwde als een aandiang tot alle betrokken besturen om mede te werken. Morgen voortzetting. Het gerechtshof te 's Gravenhage, correctioneele kamer, had heden wederom te oordeelen over een zaak betrekkelijk het houden van een vermomd pandjeshuis door den houder van een koop met recht van wederinkoop. Het feit van zonder vergunning beleeningen te hebben gesloten was thans aan een inwoner van Schiedam ten laste gelegd en deze werd, boewei hij niet toegaf zich met het beleenen van goederen te hebbeningelaten, door de Rotterdamsche rechtbank tot straf verwe zen. Hiermede zich bezwaard gevoelende wendde hij zich tot den hoogeren rech ter, met een aanvankelijk gunstig ge volg. Het O. M. toch, waargenomen door den adv.-gen. jhr. mr. De Savomin Lobman was, evenals in eene gelijke reeds vroeger behandelde zaak van meening dat het ten laste gelegde feit van het houden van een beleenhuis zonder vergunning, niet was be wezen, op grond waarvan Z.E.G.A. de vernietiging van het vonnis en de vrij spraak van den appellant requireerde. Ook de verdediger van den bekl.mr. D. S. Van Emdenbetoogde het onbewezene van de aanklacht en concludeerde, zich refereerende aan het requisitoir van het opeub. min., tot vrijspraak van den bekl. Nilsson is naar Engeland vertrokken, waar zij eenigeu tijd zal blijven alvorens naar het Zuiden te gaan. Het schijnt dus, dat er van de kunstreis in Holland voor eerst niets komt. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Z. D. Iloogw. de bisschop van Haar lem heeft op Zaterdag den 19n Dec. 11. in de kapel van het seminarie Warmond de H. wijding van het sub-diaconaat toe gediend aan de heerenJ. F. Eijzendoo- ren, F. W. De Rooy, H. C. Nelis, J. Th. Beysens, J. S. Van Buchem, J. J. Oude water, M. A. Thompson, G. Daalmans, L. M. Van PinxterenTh. J. Zoetmulder, J. L. Wouters, D. G. P. M. De Haas, H. J. M. Pichot, J. H. Spee, A. J. Cla- rijs, A. Hakkeling, G. A. De Groot; het H. diaconaat aan de eerw. heerenN. P. Boom, C. J. A. Borsboom, Th. J. C. Engerii.g, C. C. A. Van Dillen, D. T. G. Pichot, en het H. priesterschap aan de eerw. heeren: J. S. Van Buchem en J. A. Nieuwenhuis. Op de voordracht ter benoeming eener onderwijzeres aan de openbare lagere school te Voorburg waren uit 54 sollicitanten ge plaatst de dames: L. J. Indewey, M. Nie- vergeld en P. F. Jelin. De eerste werd door den raad benoemd. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Maduravan Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. Vincent den 21 Dec. De Sumatra, van Batavia naar Amster dam, arriveerde te Marseille 21 Dec. VRIEND FRITZ. In sommige tooneelkritieken in verschil-

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2