dracht van den minister van marine, inhou dende eene nieuwe regeling der arbeidsloonen van de mindere geëmployeerden en werklie den van 's rijks werven door Z. M. den koning is goedgekeurd Hierdoor wordt aan de mindere geëmployeerden de gelegenheid gegeven om van eene vaste aanstelling voor zien te kunnen worden, waardoor zij aan spraak op pensioen bekomen. De toestand van liet kamerlid, den heer mr. 6. W. Straetmans, is sedert eenige dagen verbeterd. Door de geneeskundige staatscommis sie te Amsterdam is Zaterdag tot arts be vorderd de heer J. Endtz, doctorandus. Toegelaten voor het le gedeelte mej.A.Ph. C. Van Tusschenbroekde bh. B. G. E. W. Van Ougteren, S. Monnikendam, docto randi, en C. Le Nobel, cand.-arts. Eene belangrijke uitvinding voor scheep vaart en wetenschap is ons thans bekend ge worden, zegt de Verielcerïngsbode. Ofschoon de magneet als kompasnaald eeuwen lang aan de zeevaart onschatbare diensten heeft be wezen, blijkt toch meer en meer dat de ge heimzinnige kracht die de naald in de rich ting van het Noorden trekt, niet meer ge noegzaam aan de behoefte voldoet, vooral nu de aanbouw van ijzeren sehepen zoo be langrijk toeneemt. Reeds jaren achtereen zijn dan ook door deskundigen pogingen aange wend om een toestel te vervaardigen, dat, door eene natuurkracht in beweging gebracht, of de magneet als kompasnaald, geheel ver vangen óf wel de gewone kompassen ten allen tijde venfieeren zou kunnen. Eindelijk is het aan den heer M. G Van den Bos te Leiden, met krachtdadige medewerking en steun van den heer B. Janse Jzn. te 's Gravenhage, mogen gelukken, bedoeld probleem, waar aan zij jaren zijn werkzaam geweest op te lossen, door een werktuig uit te denken dat onafhankelijk van den invloed van magne tisch en aanverwante krachten der aarde en van het scheepsijzer bij in werkingstelling den stand der aaidas zoekt en aanneemt en dus ten allen tijde de gelegenheid geeft de kompassen te verifieeren. De uitvinders hebben ons in de gelegen heid gesteld, eene proefneming met dit werktuig, die als volkomen goed geslaagd kan worden beschouwd bij te wonen, lil verschillende landen is reeds voor deze uit vinding „octrooi" verkregen, o. a. ook in Duitschland waar men niet gemakkelijk daar toe overgaat, naar dien aldaar eerst door proeven voor het patentambt moet aangetoond worden, dat de uitvinding alleszins aan de opgegeven vereischten voldoet. Wij stellen ons voor, later terug te komen op deze vinding, die van veel gewicht voor de scheepvaart kan worden. Voor ditmaal voegen wij hier alleen nog bijdat de voorloopige proeven aan boord eveneens voldoende zijn geslaagd. Men is dan ook aangevangen om een instrument te vervaardigen, dat geheel voor de praktijk der zeevaart zal zijn ingericht. De Maasbode kondigt aan, dat hij met 1 Jan. zijn formaat zal vergrooten, zoodat het blad dagelijks twee kolom druks meer zal inhouden. De abonnementsprijs evenwel ondergaat geen verandering. Voorts zal met 1 Jan. te Bolsward ver schijnen het vóór eenigen tijd aangekondigde maandblad: be Nederlandsche Politiegids, onder hoofdredactie van den heer J. W. Tiiinenburg, commissaris der rijks- en ge- meente-politie te dier stede. Bij gebreke van een raad- of ge meentehuis te Nieuwveen, hield tot dusver de gcmeenter.tad zijne vergaderingen in een gebouw, waarvan de eigenares tevens be woonster, met toestemming van ged. staten, vergunning had tot verkoop van sterken drank in 't klein. Thans is een gebouw aangekocht, dat tot gemeentehuis zal wor den ingericht. Het voor aankoop en in richting benoodigde kapitaal is tegen zeer billijke rente van eene ingezetene dezer ge meente verkregen. Op de Merwede, tusschen Sliedrecht en Dordrecht, voer gisterenmorgen, tenge volge van den dikken mist, de stoomboot Merwede van de firma Eop Smit C°. vast op een dam in de rivier. Ondanks alle pogingen, gelukte het eerst eenige uren na de vastvaring, aan de krachtige hulp van de salonboot dierzelfde firma, de Merwede vlot te krijgen, zoodat deze, zonder veel averij, hare reis kon voortzetten. In den vroegen morgen van den 17den dezer is de heer Th. Prévinaire te Haarlem op eene noodlottige wijze van zijn paard gevallentoen hij als naar gewoonte zijn wandelrit naar Bloemendaal wilde doen, en wel met dit treurige gevolg, dat hij met het achterhoofd op de stoep viel, waardoor de schedel werd verbrijzeld en hij dadelijk den geest gaf. liet wegloopen van zijn paard, dat on beheerd werd opgevangen, gaf aanleiding *E3 m SB *3 HF* *33 tot verschillende geruchten, die men aan de H. Ct. verzoekt nadrukkelijk tegen te spreken. De studenten in het Hospitium der Vrije Universiteit te Amsterdam hebben van de familie B. te Leiderdorp een mandje fruit ontvangen. Mej. K. aldaar deed er twee tafellakens bij. Gisterenmiddag was tegen half een uur in het Volkspark buiten de Raampoort te Amsterdam een openbare vergadering uit geschreven van de afdeeling Amsterdam van het bond der Sociaal-Democraten. Reeds ten twaalf uur was voor en op het terrein van het Volt sparkeen sterke politie macht ontwikkeld, die naderhand nog ver meerderd werdzoodat ten half een uur zich behalve de brigadiers en inspecteurs, tachtig agenten van politie in en om het Volkspark bevonden. Deze getieele politie macht stond onder de bevelen van den heer Stork, commissaris van politie der 2de sectiie, daar de heer Steenbergen, commissaris der sectie waaronder het Volkspark behoort, door ziekte was verhinderd. Bij het binnengaan van het hek, alwaar onder het bevel van een inspecteur een twintigtal agenten had post gevat, werd men afgevraagd of men ook wapenen bij zich droeg. Vervolgens wandelde men tusschen twee rijen politieagenten tot aan de zaal, alwaar de vergadering zou plaats hebben. De heer Van Raaij uit 's-Gravenhage zou voor deze gelegenheid spreken over: „Macht boven Recht." De zaal was weldra geheel gevuldop de voorste rijen zag men zitten den heer Stork, commissaris van politie, een tweetal inspec teurs en eenige agenten van politie. Op het terrein zelf en ook op den open baren weg had zich nog al een aanzienlijke menigte verzameld. Het spreekt van zelf dat de groote machts ontwikkeling der politie nog al eenige span ning veroorzaakte, die zich door een dof gegons kenteekende, dat uit de vergadering opsteeg. Men kon een speld hooren vallen toen de heer Fortuyn de vergadering opende en deze met ongeveer de volgende woorden toesprak „Het bestuur der afdeeling Amsterdam van het Sociaal Democratische bond roept u een hartelijk welkom toe op deze buitenge wone vergadering, buitengewoon, en omdat na al betgeen wij in den laatsten tijd heb ben beleefd, een zeer gerechtvaardigd ge voel van verbittering het publiek bezielt, én omdat de politie weder gemeend heeft op dezen dag buitengewone maatregelen, bestaande in overdreven machtsontwikkeling, te moeten nemen. Buitengewoon ook, om dat na al hetgeen wij beleefd hebben en waarvan Amsterdam getuige is geweest, de belangstelling en de sympathie voor het streven der Sociaal-Democraten grooter zijn geworden. „De maatregelen, door de politie geno men, zijn door niets gerechtvaardigd; want art. 10 der Grondwet bepaalt, dat het recht der ingezetenen tot veréeniging en vergade ring wordt erkend. De wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht en het belang der openbare orde. Bovendien luidt art. 22 der wet van 22 April 1855 (op het recht van vereeniging en vergadering): „„Elke vergadering, waarin de openbare orde wordt gestoord, of tegen de bepalingen dezer wet gehandeld gaat op de opvordering der politie uiteen."" „Juist op grond van deze rekbare bepa ling, die geheel in 't midden laat wat „open bare orde is, is bet voor de politie niet moeielijk in elke vergadering een steen des aanstoots te vinden, die haar de bevoegd heid geeft, bij iets, wat in haar oog ver storing der openbare orde is, haudeleud en gewelddadig op te treden. „Wel bepaalt art. 186 der Gemeentewet, dat de burgemeester de bevoegdheid heeft tot maatregelen van geweld over te gaan, na het doen der vereischte waarschuwingen maar we weten hoe de politie meent die bepaling te moeten opvatten. „Thans, nu de politie wederom een bui tengewoon machtsvertoon maakt, nu zij zich zelfs niet ontziet het niet openbaar terrein van deze localiteit te bezetlen, waarom trent wij advies zullen inwinnen in hoeverre zij daaromtrent het recht heeft komt het het bestuur der afdeeling wenschelijk voor, nu het geheel afhangt van de opvatting van een of ander politiedienaar, wat „verstoring der openbare orde" is, nu elke uiting van zeer verklaarbare verontwaardiging als zoo danig kan worden beschouwd, de hier vergaderde burgerij niet weder bloot te stel len aan een behandeling, zooals zij onlangs ondervon len heeft, en waarover een klacht bij de justitie is ingediend. „Oin de politie geen kans te gevenzal ik die gelegenheid niet nader omschrijven; maar het bestuur geeft in het belang der - -KJ- c. .-* iw '«r - burgerij te kennendat de vergadering niet zal doorgaan; de bijeenkomst is dus ge sloten. „Zij die hun entrée terug verlangenkun nen zich daartoe in geregelde orde bij den penningmeester aanmelden, terwijl het niet opgevraagde in de kas voor een eigen ge bouw zal worden gestort; iedereen wordt dus verzocht zich te verwijderen. Als het lokaal is ontruimd, zal na verloop van een half uur een huishoudelijke vergadering wor den gehouden, waartoe alleen de leden op vertoon van hun diploma toegang hebben." Het publiek verwijderde zich daarop lang zaam en rustig tot buiten hel hek. Ten half twee uur werd door een paar bestuurs leden aan de menigte toegeroepen, dat ook de huishoudelijke vergadering der leden niet zou doorgaan, echter zonder vermelding van redenen. Zooals wij lat er vernomen hebben nam het bestuur der afdeeling dit besluit, omdat de commissaris weigerde, ook toen het publiek zich verwijderd had, met zijne manschappen het terrein te ontruimen. De menigte begon zich daarna langza merhand te verspreiden. Te twee ure ver liet de lieer Storkvergezeld van vier in specteurs nadat reeds een groot gedeelte der agenten was vertrokken het terrein, terwijl aan het hek een brigadier met drie agenten werden achtergelaten, die in last hadden om niemand op het terrein toe te laten, die geen diploma van het lidmaat schap der afdeeling Amsterdam van het Sociaal-Democratische Bond kon vertoonen. Wij weten niet of dit geschiedde op ver zoek van het bestuur dier afdeeling. Naar wij vernemen zal den eersten Kerst dag in hetzelfde lokaal een vergadering van leden plaats hebben, met recht van intro ductie. v. N.) De zaak van de drie getuigen, Van der Linden, Hopman en Weijersdie onlangs voor de rechtbank te Arnhem eene verkla ring in strijd met de waarheid hadden afge legd en dientengevolge wegens valscli ge tuigenis terechtstonden, werd Vrijdag voor het gerechtshof aldaar behandeld. Tegen de personen, door wie zij, volgens hunne bewering, tot het afleggen van eene valsche verklaring zouden zijn omgekocht, was even eens reeds eene strafvervolging aangevangen. Een dezer laatsten, Dahlhaus, bevindt zich reeds in preventieve hechtenis, terwijl de tweede, Lamers, voortvluchtig is. Tegen de drie bovengenoemde!! beschuldigden werd, wegens het afleggen van eene valsche ge tuigenis, twee jaren celstraf gerequireerd. Door de politie te Deutichem is op gespoord en door die eener naburige ge meente aangehouden een vermoedelijk uit Pruisen gevluchte moordenaar van eene moe der met dochter. Zijne uitlevering moet reeds zijn aangevraagd en voor zijne aan houding moet 1200 mark zijn uitgeloofd; hij is geboeid naar Arnhem overgebracht. Te Zutfen wordt sedert acht dagen een man vermist, die met achterl iting van zijn vrouw en vier jeugdige kindereu zijn woning heeft verlaten. Tegen acht tappers te Leeuwen is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet opgehangen hebben in hunne lokalen van een door den gemeente-secretaris gewaarmerkt af schrift der vergunning. In Friesland, op de heide van Sur- huisterveen, is een man door pokken aan- grtast. De oorsprong der ziekte is onbe kend. De zieke woout daar met 9 andere personen in eene hut van plaggen. Uit Groningen wordt ons bericht, dat de handelaar in granen, J. R. Van der Baan (firma Van der Baan en Tiddens) al daar, zijne betalingen heeft gestaakt. Naar de loopende geruchten willen bedraagt het passief pl. m. f 250,000, het actief pl m. f 150.000. (Uil.) Te Goes heeft zich het zeker zeer zeldzame geval voorgedaan, dat eene dame, die door zenuwlijden reeds een paar jaren geheel en al haar spraakvermogen miste, dit op eens, terwijl zij aan hevige benauwd- hedeu, gevolgd door braking leed, terug kreeg. De man, die gisteren uit de balkon deur van het hotel „De Oesterbeurs" te lerseke op straat gevallen is, is heden na middag aan de gevolgen overleden. 's GRitVOIIAGE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van Berlicum, 11. C. Godschalx; van Ilattem, C. J. L Mos, secretaris dier gemeente; van Millingen, R. H. Reymers, secretaris dier gemeente; van Nieuw- Beijer- land, van Goudswaard en van Piershil, mr. J. F. De Mey Mecima, secretaris dier ge meenten; van Oudewater, R. W. Haentjens Dekker, secretaris dier gemeente; van Brou wershaven, J. M. Locxer de Bruyne; en van Mijdrecht, J. G. De Voogt. Door Z. M. zijn, met intrekking van Zr. Ms. besluit van 27 Mei 1880 n°. IS, de nieuwe tarieven A, B, G, D, E, G en II van de onderlinge levensverzekering van „Eigen Hulp", gevestigd te 's Gravenhage, voor de verzekering van uitkeering bij over lijden of bij het bereiken van bepaalden leeftijd, goedgekeurd. Door Z. M. is aan mej. A. Sönnekes, geb. te Vreden (Duitschland), mits zij ove rigens aan de bij de wet gevorderde ver eischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, zijn met ingang van 1 Januari as. bevorderd: tot opzichter van den waterstaat 2de kl. J. Massink, thans opzichter 3de kl; tot op- zichter van den waterstaat 3de kl. L. Koore man, thans opzichter 4de kl; en is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4de kl. L. J. Blankenbijl, te Rozenburg. Aan het departement van justitie werd Zaterdag aanbesteedde leverantie van a. houtwaren, metselinaterialen verfwaren, glas en kwasten, ten behoeve van het tuchthuis te Leeuwarden, in 4 perceelen. Minste in schrijvers: perceel 1, S Van Hulst en C°. te Leeuwarden, voor f303; perceel 2, gebr. Van Driessen te Leeuwarden, voor f 712.57; perceel 3, van Duisen en Jellema te Leeu warden, voor f 637.50; perceel 4, Van Stegeren en C". te Zwolle, voor f234.14. b. houtwaren, metselinaterialen, pannen, verf waren glas en kwasten ten behoeve van de militaire strafgevangenis te Leiden, in 3 perceelen. Minste inschrijvers: perceel 1, gebr. Van Hoeken te Leiden, voor f 387.17J; perceel 2, Van Delden en C". te Leiderdorp, voor f903; perceel 3, II. C. Visser en Zn. te Leiden, voor f301.97. Aan het Zieker, is gisterenochtend in een zandschuit het lijk gevonden van een lSjarigen jongeling, die door verstikking om 't leven is gekomen. BUIT EN LAN USCH E BERICHTEN. EMGELA3I D. De Standard verneemt uit Sofia dat vorst Alexander, zoodra de wapenstilstand gesloten is, naar Petersburg vertrekt om te beproeven zich met den Czaar te verzoenen. Er heerscht steeds eene strenge vorst, zoo dat wel dertig soldaten eiken dag doodvriezen, FKANKRIJH. In de kamer van afgevaardigden werd door den minister Goblet medegedeeld, dat de datum voor de bijeenkomst van het con gres door de regeering op 28 December is vastgesteld. De kamer van afgevaardigden heeft met 293 tegen 212 stemmen de conservatieve verkiezingen in het departement Landes on geldig verklaard. De heer Cogordan deelt in eene depê che uit Shanghai, dd. 12 dezer, mede, dat hij daags te voren een bezoek had gebracht aan Li-Hung-Tshang, bij welke gelegenheid hem gebleken was dat de onderhandelingen betreffende het handelstractaat een aanvang hadden genomen. SPANJE. In het koninklijk paleis te Madrid heeft zich een vreemd incident vooigedaan. Henri de Bouibon, hertog van Sevilla, bevelhebber der koninklijke garde, wilde koningin Christina sprekendie vermoeid van een wandeling iu het Pardo, terug keerde. De koningin kon den hertog niet ontvangen, waarop deze zich met geweld toegang tot de vertrekken der koningin trachtte te verschaffen. De kamerheeren wilden dit niet toelaten en hielden den hertog terug, die zich toen zulke uitdruk kingen veroorloofde, dat de officier der wacht meende, deze aan den commandant der hoofdwacht te moeten mededeelen. Gene raal Pavia vond daarin aanleiding om den hertog terstond in hechtenis te laten nemen. De hertog van Sevilla is 37 jaren oud en neef van koningin Isabella. ZWITSEREAND. De nationale raa 1 heeft met 86 tegen 2 stemmen de muntconveutie aangenomen. DUITSCIIL AND. Te Berlijn is eene maatschappij voor Duitsche kolonisatie iu Zuid-Amerika opge richt. Het aandeelen-kapilaal is vastgesteld op 1 millioen mark, waarvan reeds 25U.OOO Mark bij onderhandsche inschrijving is ge nomen. In Maart van het volgende jaar zal eene commissie, voor rekening der maat schappij, zich naar Zuid-Amerika begeven, om te onderzoeken, in hoeverre de zuide lijke provinciën van Brazilië voor de kolo nisatie van Duitsche onderdanen geschikt zijn. CHINA. Uit Shanghae wordt i. d. 18 Dec, gemeld, dat de keizerin-regeutes in Febj,

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2