NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Ntimmer 10 Cent. Dinsdag 22 December 1885, N°. 300. Bureel: Scheepmakersstee": 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. NATIONALE MILITIE. "bïmenlandsche berichten. DE BOETVAARDIGE. Leidsshe Courant Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. ADVERTENTIE»: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199a Jaargang. BURG KM KKSTKR en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gelet op artikel 10 tier Wet van den 19den Augus tus 18C1 Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Natio nale Militie; Heiinneren hen, die op den ls,eB Januari 1886 hun 19de jaar zijn ingetreden, en al zoo de geborenen in het jaar 18G7, alsmede hen, die eerst na liet intreden van hun I9de jaar, doch vóór het volbren gen van hun 20*le, ingezetenen zijn geworden, de verpliehling tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1886. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven cn wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is hij de arti kelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l,len Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overledenwiens moeder, of, zijn heiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28s,en Juli 1850 (Staatsblad n°. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aan het in de eeote zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling, belioorende tot eeoen Staat, waar de Nederlan der niet aan den verplichten krijgsdienst is ouderwor- nof waar ten aanzien der dienstplichtigheid het ,'gint.el van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na liet intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 208le, ingezeten wordtis verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven hij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1®. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd Rijk achtergebleven ouder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesclie be zittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden inge schreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarhij is verordend De inschrijving geschiedt: E 1°. van een ongehuwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn heiden overleden, de voogd woont; 2®. van een gehuwde of vaneen weduwenaar inde gemeente waar hij woont; 3®. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeftof door dezen is achergelatenof wiens voogd huilen 's lands gevestigd is, in de ge meente waar hij woont 4°. van den huiten 's lauds wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden ge daan. te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoor', te worden inge schreven, is verplicht zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l#,eD en den 31slen Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn hei.[ril overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte teipliclit. Nog doen Itnrgeineester en Wethouders te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het llaadhuis, van des voortniddags 10 tot des na middags 3 uren op Maandag 11 Januari, voorde bewoners van de w ijken 12 en 3, op Dinsdag 12 a bb b bbb 4 en 3 op Woensdag 13 a bb b bbb 6, i op Donderdag 14 b bb b bbb 41 op Vrijdag 15 b bb b bbb 8 en 9 of de huitcnwijlc, Eindelijk, dat de gclioorte-aktendie de helangheb- liendeii hij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, hehootcn over te leg gen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- dccling Burgetltjke Stand), van des voorniiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn gelwrenaanvrage ter verkrijging titer akten kan warden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 15le0, 22»ten en 29,leB dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTEK, Burgemeester. Leiden, 14 December 1885. E. EIST,Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, Herinneren Hij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de verordening van den 9en Januari 186a Gemeenteblad no. I). de Beestenmarkt en de Kaasmarkt ill plaats van op Vrijdag den 25en December a. s. en op Vrijdag den 1 Januari 1889, we gens hel invallen van den eersten Kerst dag en den nieuwjaarsdag zullen wor den gehouden op Woensdag, den 23en, en op Woensdag den 30en December le voren, terwijl de Zalerdagsche weekmarkt, wegens bel invallen van den tweeden Kerst dag op Zaterdag den 26en December, niet op dien dag doelt op Donderdag den 24en De cember le voren zal worden gehouden. Uurgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides, 16 December 1885. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 24 December 1885, des namiddags le luiee uur. Onderwerpen: 1. Benoeming van een lid der Commissie voor de Bewaarscholen. (199) 2. Idem van vier leden der Plaatselijke Schoolcommissie. (200) 3. Idetn van twee Curatoren der Gemeen telijke Inrichting voor de opleiding van O. I. ambtenaren. (202) 4. Idem van een leeraar voor een der Poly nesische talen aan voormelde inricii- ling. (197) 5. Verzoek van W. H. Neuteboomom kwijtschelding van boete wegens te late oplevering van bel werk aan de Zijl- poorlsbrug. (185) 6. Idem van J. Van Veen betrekkelijk de demping van een gedeelte sloot langs het Dell'tscbe trekpad. (186 en 204) 7. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1885. (189 en 198) 8. Verzoek van hel Bestuur der Pensioen- vereeniging voor werklieden ter bekoming in gebruik van bet lokaal boven de Waag. (196) 9. Voordracht lot het verleenen van af schrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (263 en 205) 10. Verzoek van J. D. F. J. Werner, Ier bekoming van grond aan de Boomgaard- steeg. (206) STADSNIEUWS. De kerk van den H. Petrus alhier was dezen morgen getuige van eene schoone en uitdrukwckkende plechtigheid. De weleerw. lieer O. Driessen droeg voor de eerste maal plechtig het II. Misoffer op. Onder de aatiwezige geestelijken werden vooral opge merkt de pastoor van Aalten en de deken van Leiden. Na den lofzang Veni Creator werd door het zangkoor der Petrus-kerk, bij gestaan door andere zangers, de muziekmis van Henri Viotta uitgevoerd. Na het Evangelie besteeg de pastoor der parochie den kansel en sprak naar aanleiding der tekstwoorden „Gij zijt priester ineeawigheid", overde waar digheid des priesters, tevens doende uitkomen, dat de achtingswaardige naam der familie Driessen in aanzien gestegen was, nu voor de eerste maal een lid dier familie tot het priesterschap verheven was geworden. Deze schoone en welsprekende rede maakte op alle aanwezigen een gevoelvollen indruk. Met den lofzang Te Deum werd de plechtigheid besloten. Hebben de heeren zangers zich uitstekend van hunne taak gekweten, het prachtig effect van het schoone orgel in de Petrus-kerk kwam bij deze gelegenheid weder bijzonder sterk uit. Een talrijke scharedie de plechtigheid bijwoondetoonde hare be langstelling voor den jongen priester, dien ook wij een lang en gelukkig leven toe- wenschen. De „Oriental Society" te Peking, in China, heeft den hoogleeraar dr. G. Schle- gel, alhier, benoemd tot haar correspon- deerend lid. Ten raadhuize dezer gemeente werd heden in het openbaar verhuurd: 1°. een stuk weiland gelegen in den Pesthuispolder, 2". het stukje land genaamd „het Galge- veld" gelegen builen de Morschpoort, bei den onder de gemeente Oegstgeest. Het eerste perceel werd afgemijnd voor f174 en de hoogste inschrijving van liet tweede be droeg f 58. Besloten werd de günning ge durende acht dagen aan te honden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ35, 18.50, 3.80 en ƒ1.85, de laagste prijzen 35, 18.00, 3.70 en ƒ1.85. Naar wij vernemen zal de nieuwe sociëteit aan de Ruïne, welke door de hh. notarissen alhier is aangekocht, tot vendue huis worden ingericht. Het Vad. verneemt, dat eene voor- FEU1LLETON. 186.) „Zonder dat de aandacht van nieuwsgie rigen wordt gaande gemaakt." „Natuurlijk." „En daarom moet dat zaakje niet hier gebeuren." „Te veel voorbijgangers, juist." „Er is hier wel in de buurt ergens een eenzame, weinig bezochte plaats, die je door kunt rijden?" „De rue Duret bijvoorbeeld." „Heel goed; de rue Duret dan. Die rijdt ge derhalve in. „En daarna?" „Daar zal ik je wachten. Je zult mij zien en op een pas of drie van mij af, hou je stil „Vervolgens?" „De rest is mijn zaak. Alleen als ik in het rijtuig ben gesprongen en het portier heb toegeslagen, zul je flink de zweep over je paard leggen om het in galop te zetten." „Opdat men het geschreeuw der dame niet zou kunnen hooren, als zij bij geval op haar poot speelde?" „Waarlijk, je bent een snuggere bol. Dus heb je me begrepen?" „Ja. Doch...." ging de koetsier voort, zich achter het oor krabbende. „Wat?" „Ik zou wel vooruit willen betaald wor den." „Vertrouw je mij niet?" „O ja, ik heb het grootste vertrouwen van de wereld in u. Maar ziet u, men kan niet weten wat er gebeurt." „Nu, je toont, dat als het moet, je ook je voorzorgen weet te nemen. Daar heb je je twintig franken." Terwijl de koetsier het goudstuk in zijn beurs stak, sprak de vicomte bij zich zelf: „Dien snaak kan ik nog wel eens gebrui ken misschien en ging voort „Hoe heet je?" „Colibri." „'t Ls een bijnaam, niet waar?" „Ja, maar men kent mij alleen onder dien naam." „Ben jn getrouwd?" „Neen, zoo dom niet." „Hoor je tot de rijtuig-maatschappij?" „Neen, ik werk voor eigen rekening." „Dus zijn dat paard en dat rijtuig van je zelf?" „Ten naaste bij." „Geef mij je adres." „H ierzoo." „Dezer dagen kan ik je noodig hebben." „Tot uw orders, heerschap!" „Afgesproken. Tot zoo meteen, rue Du ret." En de vicomte verwijderde zich haastig. Twintig minuten later nam de gravin af scheid van mijnheer en juffrouw Latrade, zonder iets aangaande den markies De Ver- veine te hebben vernomen. Toch had juf frouw Latrade haar gezegd, en dit had haar zeer verbaasd dat de markies Parijs voor eenige dagen verlaten had. Maar het meisje scheen zeer kalm en beschouwde nog altoos haar huwelijk als een beklonken zaak. Na haar voile te hebben laten vallen, stapte zij den drempel van den deur over en begaf zich naar het rijtuig, waarvan de koetsier zich gehaast had het portier te openen. Zij ging in een hoek zitten. Colibri sloeg het portier toe, klom op den bok en zette het paard in draf. Met half geloken oogen verdiepte de gravin zich in gepeins. Op eens merkte zij, dat het rijtuig stil hield. Zij sloeg de oogen op. Gelijktijdig werd het portier aan de linkerzijde met kracht ogengerukt en met een sprong nam een man naast haar plaats. De gravin herkende den vicomte De San- zac. Verbijsterd van schrik slaakte zij een heeschen, beklemden kreet. De vicomte had reeds het portier dicht geslagen, en Colibri had zijn paard een paar flinke zweepslagen toegediend, die het in ge- strekten galop deden voortrennen alsof het op hol gegaan was. Razend van angst vloog de jonge vrouw naar het portier rechts en beproefde het te openen. Zij wilde hulp roepen of op slraat springen, op gevaar af van een ongeluk te krijgen. Maar de vicomte greep haar beide armen vast, en het gelukte hemniet zonder moeitewant zij spartelde als een bezetene tegen, haar bewegingen te verlammen. „Ik moet u spreken," zei de vicomte tot haar. „'t Is in uw eigen belang." „Netn, neen, neen!" riep zij op beklem den toon, terwijlzij zich los poogdeteworstelen. „Denk toch even na. Wat hebt gij te duchten? Niets. Luister naar mij en gij zult u zelve er geluk mee wenschen. Het betreft uw dochter." Zij sidderde en zag hem strak aan. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1885 | | pagina 1