BUITEN LAN ÜSCHE BERICHTEN. *-« *33 m Pd «C3 *33 *13 7 K mr TT. Een achttienjarig jongeling, wonende te Molkwernm, die voor liet kantongerecht te Lemmer als getuige in eene strafzaak werd gehoordwerd tijdens de zitting ge vangen genomen en naar het huis van arrest te Heerenveen overgebracht, onder verden king van valsehe getuigenis te hebben afge legd ten voordeele van den beklaagde. Dezer dagen heeft een der gedetineer den in de cellulaire gevangenis te Gronin gen den bewaarder Emond eene zeer belang rijke wonde in het aangezicht en de boven lip toegebracht, door hem eene houten vorm- fleschdie door den gevangene gebruikt werd voor het maken van stroohulzennaar het hoofd te werpen. Naar zijn zeggen had hij het voornemen om iemandonverschillig wien, te duoden, ten einde op die wijze uit de cel te geraken, daar het verblijf aldaar hem te zwaar viel. Naar aanleiding van het treurige be richt, te Vlissingen ontvangen omtrent den stoombaggerrnolen Margauxdeelt men aan de N. R. C. een uittreksel mede uit een brief, waarin gemeld wordt, welk eene reis de Werkendam No. 8 verleden week gehad heeft De schrijver zegt daarin: „Dinsdag middag kwamen wij te Eécamp aan. Gedurende de reis kregen we slecht weer en begon het hard te waaien, zoodat de zee moeilijk was. Al spoedig brak een tros van een der gesleepte bootjes, en daar we het niet meer zagen, dachten we, dat het gezonken was. Een weinig later brak alles stuk, zoodat we den baggermolen, dien we nergens meer aan konden vasthouden maar moesten laten drijven. De menschen werden door Gods hulp evenwel gered. Soms zagen we niets van den molen; zulke hooge zeeën stonden er. Aan boord zelf moest aanhoudend gepompt worden, daar we veel water binnenkregen. Het gevaar was dus groot, doch alles liep goed af, en hadden we het geluk dieuzelfden avond nog den baggermolen te kunnen binnenhalen, terwijl we den volgenden morgen den bak vonden, dien we dachten dat gezonken was. De twee personen die op den bak waren en uit Sliedrecht afkomstigmisten we, zoo dat we ons zeer ongerust maakten. De jongste, bleek ons later, was door een visch- loggi r afgehaald, terwijl de oudste, een man van 62 jaar, met gebroken been onder in den bak iag. Deze heeft daar ruim 24 uren, inet gebroken been, alleen op de onstuimige zee liggen zwalken. We hebben hem hier in 't gasthuis gebracht. De andere persoon is nog niet aan wal gezet, doch we wachten hem eiken dag." Een der vleugels van de kazerne „Mar kiezenhof" in de Steenbergscheslraat te Ber- genopzoomverkeert in zulk een deernis- waardigen toestand, dat ieders blik er op gevestigd is. Een der veld-artilleristen, bijgenaamd „het ijzeren varken", heeft 's nachts in aan waan zin grenzende dronkenschap, niet minder dan 120 ruiten en een 7-tal ramen en kozijnen kort en klein geslagen. Tot bereiking van zijn doelheeft hij van een aantal sabels gebruik gemaakt, die thans grootcndeels geheel onbruikbaarwijd en zijd verspreid liggen. De razernij van den man was zóó hevig dat niemand hem durfde genaken en alle mede bewoners der kamer in allerijl de vlucht namen. Thans zit hij dood nuchter, als een lam, in een der arrestantenkamers over een en an der na te denken. De schade aan kazerne ameublement, wapens enz. wordt op ƒ160 geraamd. Men schrijft aan bet J), v. N. uit Best (N. B.)Tusschen ons gemeentebe stuur en een inwonertevens lid van den raa'1, den heer A. Sutels, is de volgende quaestie aanhangig: Over den grond van genoemden heer liep een voetpaddat reeds honderden jaren bestaan haddoch zeer wei nig of niet gebruikt werd. Ongeveer vijf jaren geleden nu gaf het gemeentebestuur vergunning dit pad af te sluitenzoodat de heer S het tot eigen gebruik kon aanwen den. Dit besluit werd door gedeputeerde staten bekrachtigd en het pad van den lig ger geschrapt. Een naast dit pad gelegen huis, toebe- hoorende aan den heer M. v. E.werd later vergroot, en wel zóó, dat er een kamer gebouwd werd, ter plaatse waar vroeger de ingang van het voetpad was. Eenigen tijd geleden echter kwam het gemeentebestuur op het eensgenomen besluit terug en verlangde het bewuste pad weder in gebruik te nemen. Het verlof daartoe werd aangevraagd en bekomen. In de vorige week werden metselaars en timmerlieden aan het werk gezet, de muur van het huis ge deeltelijk weggebrokeneen bedstede gesloopt, een paar deuren uit de hengsels genomen, een paar doornhagen afgekapt, en zoo werd de weg weder vrij. Hierdoor stond een kamer aan de eene zijde en het overige gedeelte der woning aan de andere zijde van het pad. Den vol genden morgen echter was de weg versperd en was alles weder bijna als te voren. De eigenaar had namelijk weder laten aanvullen wat op last van den burgemeester vernield was. Het vernielingswerk begon opnieuw en marechaussees en veldwachters werden op post gesteld, om te zorgen dat alles on aangeroerd bleef. Men is nieuwsgierig naar den afloop van dit geval. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan mr. J. tl. DeRanitz, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Roermond, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 8de kl. der orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken. Door Z. M. is mr. C. J. Pické, be noemd tot burgemeester der gemeente Mid delburg. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Januari 1886, ter vervanging van de op 31 December e. k. aftredende en niet her kiesbare leden van de geneesk. raden, tot leden dier raden benoemdvoor Zuidholland dr. H. Boursse Wils, te Leiden; dr. F. J. I. Schmidt, te Rotterdam; F. J. Moet, apotheker te 's Gravenhage; tot plaatsver vangende leden: dr. H. Van Vollenhoven, te 's Gravenhage; dr. G. 1). L. Huethoog leeraar te Leiden; G. W. Boot, apotheker te Gorinchem; dr. H. G. Hesselink, te Rotterdam; dr. H. J. De Graaf, te Dor drecht. Het gerechtshof alhier heeft in eene gisterenmiddag gehouden terechtzitting uit spraak gedaan indejl. Donderdag behandelde zaak van II. J. P. S, J. v. D. en C. II. S., te 's Hage, die zich schuldig maakten aan diefstal van een pak wascligoed uit eene woning op een boerenerf te Koudekerk en werden ieder 3 maanden eenzame opsluiting opgelegd. B E E G 1 E. De Patriote meldt, dat de heer Du- mont, afgevaardigde voor Nyvel, bij de kamer van vertegenwoordigers een wetsont werp heeft ingediendwaarbij wordt voor gesteld om een invoerrecht van buitenlandsch vee te heffen. Het blad voegt er bij, dat men in een door de rechterzijde gehouden bijeenkomst zich verklaarde ter gunste van dit voorstel, waartegen ook de regeering niet vijandig gezind is. De liberalen afge vaardigden van Gent zouden het voorstel bestrijden. SPANJE. De geldmiddelen van Spanje verkeeren in droeven staat. Er is reeds een tekort van 28 millioen, waarbij nog komt eene vermeerdering van 45 millioen der vlottende schuld. Voor den loopenden dienst is er reeds een tekort, hooger dan waarin het vorig kabinet kon voorzien. PORTUGAL Uit Lissabon wordt het overlijden gemeld van koning Ferdinand van Coburg (vader van den tegenwoordigen souverein), die in 1836 met de koningin Maria II huwde en toen den eeretitel van koning ontving. Hij was 29 October 1816 geboren. Z WITSERLAN l>. Ie Genève wil men in 1887 eene wereldtentoonstelling houden, in den trant van die te Antwerpen. DUITSCHLAND. De rijksdag heeft gisteren de militaire begrooting in tweede lezing aangenomen. De zitting werd daarop verdaagd tot den 8en Januari a. s. Volgens een particulier telegram uit Brussel aan het Berliner Tagehlatt had koning Leopold een eigenhandig schrijven aan den heer Von Bismarck gericht, met verzoek om Antwerpen als aanlegplaats voor de Duitsche postbooten te kiezen. De rijks kanselier had daarop onmiddellijk geant woord, dat de Duitsche regeering aan's ko- kings wensch, die volkomen strookte met de belangen van het Duitsche rijk zou voldoen. BULGARU E. De Bulgaarsche minister van buiten- landsche zaken Tsanos heeft den vertegen woordigers der mogendheden te Sofia mede gedeeld dat Bulgarije bereid is om de scheidsrechterlijke beslissing der militaire commissie te erkennen. Evenwel doet de Bulgaarsche regeering een beroep op de billijkheid der mogendheden, opdat Servië, met het oog op de hervatting der vijande lijkheden geen voordeel hebbe bij den wa penstilstand. Daarom verwacht de Bulgaar sche regeering, dat de mogendheden on middellijke ontruiming van het district Widdin zullen gelasten. TIIKKM E. In een nota aan de mogendheden gedagteekend 13 December, geeft de Porte een overzicht van de besluiten, welke ter conferentie door de meerderheid der mo gendheden zijn genomen. De Porte ver klaart zich ten allen tijde bereid, om deze besluiten langs vredelievenden weg ten uit voer te brengen en dringt er krachtig op aan, dat de mogendheden niet langer tal men ten einde liet onderling eens te wor den over de voorwaarden, waarop eene definitieve oplossing der quaestie kan wor den gevonden. AltHKIK A. Een wets-ontwerp, strekkende tot. vrije en onbeperkte aanmunting van zilveren dol lars, is bij den senaat ingediend. Het verslag vau den inspecteur van het postwezen te Washington meldt, dat er gedurende het jaar 539 personen, die tot den postdienst behooren, gevat zijn ter oor- zake van oneerlijke handelwijs. In deuzelf- den tijd werden er 459 postkantoren besto len en zijn er 256 verbrand. De begrafenis van den millioenenbe- zitter Vanderbilt, heeft Vrijdag te New- York plaats gehad, in allen eenioud, maar onder een grooten toeloop van belangstel lenden. Na een korten lijkdienst in het sterfhuis, in het bijzijn van de naaste bloed verwanten en een zestal vrienden, werd het stoffelijk overschot naar de St. Bartholo- meuskerk en van daar naar liet Moravisch kerkhof te Newdorp gebracht, waar het voorlonpig in een gewelf is geplaatst, tot dat het in bewerking zijnde praalgraf ge reed zal wezen. Volgens eene dépêche uit San Fran cisco heeft de politie aldaar eene socia listische samenzwering ontdekt, welke ten doel had den gouverneur van Californië en andere voorname ingezetenen te vermoorden. Verscheidene personen zijn in hechtenis ge nomen. PER TELEGRAAF. ROME, 16 December. Morgenmiddag zal op het Vaticaan de akte over de Carolina- eilanden onderteekend worden, 's Avonds geeft kardinaal Jacobini een groot diner ter eere van de gemachtigden, die het stuk moe ten onderteekenen. LAATSTE BERICHTEN. Bij het debat over het hoofdstuk Fi nancien in de heden gehouden zitting van de tweede kamer, verklaarde de minister dat herziening van de zoutwet in bewerking is. De bezwaren van suikerraffinadeurs zullen overwogen worden. Voor wijziging van wet voor de herziening van ongebouwde eigendommen bestaat geen aanleiding. Het algemeen debat is afgeloopen. Aangevangen is de discussie over het ontwerp verhooging van accijns op het gedistilleerd dat door de heeren Bahlmann en Buina werd be streden. Hedenavond voortzetting. De arrondissements-rechtbank te 's llage veroordeelde heden met aanneming van ver zachtende omstandigheden, tot eene geld boete van f 12den kapitein van een schuit te Delft, die in eene herberg aldaar een persoondie hem tergde door hem telkens als „Jantje" aan te spreken, met een bier glas eene wonde aan het hoofd toebracht. Voor hetzelfde rechtscollege stond heden terecht de lithograaf C. A. B.geboortig uit 's Hertogenboscheen specialiteit in hel aannemen van valsehe qualileiten en het op- disschen van leugenachtige verhaaltjes om aan geld te komen. Zoo vertelde hij op zekeren dag in Octo ber aan den directeur van de Polytechnische school te Delft, aan wiens woning hij aan schelde, dat hij custos was van de biblio theek te Bonnen gaf, na dien heer nog andere leugens op den mouw gespeld te hebben, zooveel te verstaan dat eenig reis geld hem niet ongelegen zou komen, het welk hem door den directeur, die geloof sloeg aan zijne praatjes, verschaft werd. Bij den arts T.mede te Delft, kwam hij op den zelfden dag gemetamorplioseerd in dr. Van der Vliet en gaf hij zelfs een visitekaartje met dien naam af. Aan dezen heer maakte hij wijs dat hij op reis was naar Amsterdam om daar eene operatie uit te voerenwaaraan hij geholpen zou worden door een anderen dokter, wiens naam hij noemde. Te Delft had hij echter op last van den conducteur den trein moeten ver laten omdat zijn plaatsbiljet niet in orde was. Dr. T. gaf hem ongeveer een rijks, daalder. Te Dordrecht had hij zich eenige dagen te voren vervoegd ten bureele van den Bel- gischen consul en zeide Belg te zijn en de hulp van den qonsul van zijn land te komen inroepen. Men betaalde toen de seinkosten van een door hem te verzenden telegram eo ook de kosten van logies en een souper, te zamen circa f 4. Het bleek dat deze bekl. reeds een cri- mineele veroordeeling ten zijnen laste had en ook in Duitschland verschillende feiten van oplichting gepleegd had. De subst.-officier mr. Pape requireerde eene cellulaire gevangenisstraf van 1 jaar, benevens 3 boeten ieder van f 25. Beklaagde, die volledig bekende, bracht eenige omstandigheden bij die z. i. tot het toepassen eener genadige straf konden leiden. De uitspraak is bepaald op a s. Don derdag. Bij de op 16 dezer van wege het departement van koloniën te Amsterdaa gehouden aanbesteding, waren minste in schrijvers voor: diverse katoenen, de firma De Heyder C°.te Leiden, voor f 1042.05, en divers vlaggendoekde firma \'an Hartrop Zn., te Leiden, voor f 2941.40. Tijdens het afbranden van een koren berg had Maandag 11. te Putten een droevig ongeval plaats. Bij het omhalen van een schuur kwam de veldwachter Groeneveld on der het brandende perceel terecht. Terstond werden pogingen gedaan tot zijn reddingen mocht men er in slagen hem nog levend te voorschijn te brengen. Zijn toestand is even wel zeer bedenkelijk. GEMENGDE BERICHTEN De St. Tames Gazette ontleent aan een particulier schrijven een vreeselijk ver haal van het voorgevallene op eene Engelsche stoomboot, die in de Chineesche wateren als transportschip vaart. Deze bodem was onlangs bevracht voor het vervoer van 2500 manschappen der Zwartvlaggen, afgedankt na den laatsten oorlog in Tonkin, van Amoy naar Hankow. Het scheen, dat de autoriteiten te Amo; haast maakleu om ontslagen te worden van deze geduchte gasten, die op hun weg der waarts reeds vele gruwelen en moorden ge pleegd hadden en die de schrik der stad waren. Bij de inscheping wilde men deze lieden ontwapenen, maar hun gedrang was zoo ont- stuimig, dat dit slechts bij een duizendtal gelukte en men deze noodige voorzorg daarna moest opgeven. Vele hunner waren dronken of voerden drank met zich en s henen tot kwaad bereid. Het niet groote schip was propvol, daar de passagiers de kajuiten, de brug, het volkslogies, het tusschendek en zelfs het ruim innamen. Zoodra de boot na veel moeite van wal gestoken was, be gonnen de Zwartvlaggen, die veel geld bij zich hadden, onder elkander te spelen en natuurlijk te twisten, te vechten en te moorden. Velen werden levend of dood over boord gewor pensommigen doorstoken, anderen geworgd en niemand van het scheepsvolk durfde tus- schenbeide komen. Toen de dag aanbrak, gingen weer dozijnen lijken over boord, som migen gesmoord, anderen doodgedrukt ol van dorst omgekomen. Eenige Zwartvlaggen maakten zich van het drinkwater meesterwaarvan het scheeps volk geen droppel kon krijgen en er ont stond om dit water een vreeselijk gevecht onder de passagiers. De hitte was vreese lijk en wederom stierven velen van dorst. In overmoed en wanhoop bedierven de Zwartvlaggen al het voedsel, smeten de rijst en de kookgereedschappen in zee en dreigden de koks met den dood. Eindelijk begonnen zij zeewater te drinken. De bijna versmachtende matiozen slopen naar de ma chinekamer en wisten daar aan water te komen dat zijhoe heet het ook was, gretig dronken. De toestand begon hope loos te worden, daar de Zwartvlaggen aan stalten gingen maken de bemanning te ver moorden en een er van zelfs den kapitein bij den baard vatte en hem een mes tegen de keel hield. Het mag daarom een geluk en een won der heeten, dat 't onder dit alles gelukte! den steven naar Amoy terug te wendend waar een Engelsch oorlogsschip geankeril lag. De bevelhebber hiervan maakte zicbl gereed om het dek der transportboot mei 1 zijne Gatlingkanonnen schoon te vegen eil enterde haar. De muitelingen stonden todl op het dek met hunne zwarte vlaggen c)9 pieken en werden door twee Chineesckl kannonneerbooten van boord gehaaldwaarl?! zij, die niet wilden, in 't water geworpsj weiden en aan land mochten gaan, zoojH zij konden. Zes der oproermakers weri>l

Leydse Courant | 1885 | | pagina 2